Holdet E2k DA HF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Camilla Munch-Hansen, Ina Maria Ferenczi
Hold E2024 DA/k HF (E1k DA HF, E2k DA HF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Overgange - fra barn til voksen
Titel 2 Retorik - taler og samtaler
Titel 3 Dokumentar, filmanalyse og skriftlighedsforløb
Titel 4 Grafiske romaner og værklæsning af Persepolis
Titel 5 Skriftlighedsforløb i forbindelse med HO
Titel 6 Storbyen som tema - analyse og fortolkning
Titel 7 Rejser i litteratur
Titel 8 Værklæsning - Yahya Hassan
Titel 9 Kampagnefilm
Titel 10 Realismen i det moderne gennembrud (VÆRK)
Titel 11 Kvindesyn og kønsroller
Titel 12 Medier - nyhedsgenren
Titel 13 Skriftlighedsforløb
Titel 14 Virkeligheden på tryk - avisens genrer
Titel 15 Modernisme og realisme - fra 1920-1970
Titel 16 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Overgange - fra barn til voksen

Forløbets formål:
Overordnet er forløbet en Introduktion til dansk på hf. Her skal vi lære faget at kende og få alle de gode fagbegreber fra folkeskolen repeteret/overført.
Det er primært et litterært forløb under temaet: Fra barn til voksen, og genremæssigt spreder vi os lidt.
Der vil løbende være små skriveøvelser og mindre afleveringer undervejs, og vi slutter af med en omskrivning af syndefaldsmyten enten som en krimi, et eventyr eller en nyhedsartikel.

Faglige mål:
analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materialer:
Aidt, Naja Marie: Den blomstrende have, Tidens tekster 1993
Bodelsen, Anders: Drivhuset, 1965
Den lille Rødhætte, Brødrene Grimm
Ebbe Skammelsen, tegneserie og folkevise
Maria og Jose, roman (VÆRK), Erlend Loes, 1994
Syndefaldsmyten, 1. Mosebog, kap. 3
Tro, håb og kærlighed: 1984 - en filmatisering af Bjarne Reuters "Når snerlen blomstre"
Villy, Charlotte Weitze 1999

Arbejdsform: meget varieret

Evaluering: vil primært være de skriftlige afleveringer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Retorik - taler og samtaler

Formål:

- Forklare kommunikationssituationen i en tale og en samtale: kontekst, sted, alder, status, emne, medie, symmetri/asymmetri (lige/ulige) forhold.

- Kende til Ciceros retoriske pentagram.

- Genkende og definere den lejlighedstalen, det mundtlige oplæg og den politiske tale.

- Forklare og bruge appelformerne i en analyse af en tale: etos, logos og patos.

- Karakterisere en teksts retoriske virkemidler, fx gentagelser, modsætninger og retoriske spørgsmål og billedsprog.

- Forklare og bruge begreberne informerende sproghandling, handlingsregulerende sproghandling, holdningsudtrykkende sproghandling, den rituelle sproghandling og den samtalestrukturerende.

- Bruge begreberne optoning/facetruende, nedtoning/face-work samt kende til samarbejdsprincippet og høflighedsprincipperne.

- Gøre rede for karakteristiske træk ved den sproglige variation multietnolekt (fordobling af pronomen, forenkling af køn, ligefrem ordstilling, forenkling af præpositioner, brug af ord fra flere forskellige sprog, træk fra talesprog).

- Karakterisere sproget i en tekst ved hjælp af begrebet multietnolekt.

- Den enkle Toulmin

Fra læreplanen er følgende kompetencer i spil:
Eleverne skal kunne:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Samtidig har vi fokus på mundtlighed. Eleverne skal træne deres mundtlige kompetencer.

Materialet i kompendiet bygger på:
Rasmus Gottschalck og Marianne Terp: "Sprogenes verden", s. 99 og 102
Peter Heller Lützen: "Det sproglige dansk", s. 9-10
Bennike m.fl.: "Faglige forbindelser i dansk. Sprog, litteratur og film", s. 195-200
Helle Borup: "Ud med sproget", s. 45-47
Københavns universitet: Dialekt.ku.dk: Kodeskift, gruppetilhørsforhold, dialekt, etnolekt og multietnolekt og sociolekt.
John E. Andersen: "Sproghandlinger", s. 17
Birgitte Darger m.fl. Begreb om dansk, s. 53-54
Jann Scheuer: "Sproghandlinger - brug af sprog i dansk", s. 53-54
Julie Andem: "Skam", sæson 1, afsnit 1 og 3

Supplerende:
Håndbog til dansk om sproghandlinger

Arbejdsformer:
-Gruppearbejde
-Pararbejde
- fremlæggelser
m.m.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rettet "Villy" 22-10-2024
Analyse af en tale 03-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 47 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dokumentar, filmanalyse og skriftlighedsforløb

Forløbets formål:
At opsummere elevernes redskaber til at analysere og fortolke filmiske virkemidler med de rette begreber. Begreber som billedudsnit, perspektiv, billedkomposition, kamerabevægelser, klipning, lyd, lys og forløbsstruktur repeteres. Her benyttes Per Flys "Bænken" som materiale, hvor eleverne indledes i grupper med forskellige ansvar for analysen.

I arbejdet med dokumentaren handler det om at give eleverne forståelse for fakta- og fiktionskoder, og hvordan disse benyttes i dokumentaren til at fremkalde bestemte følelser (og holdninger) hos tilskueren. Og at dokumentaren derfor i et eller andet omfang oftest giver subjektive gengivelser af virkeligheden.
At give eleverne et kendskab til forskellige genrer inden for dokumentargenren.
Vi arbejder med en dokumentar: "Armadillo" af Janus Metz (2010) som VÆRK.

Ved siden af køres et skriftlighedsforløb (kreativ skrivning)
Her arbejdes med skriftlighed, og formålet er, at eleverne skal blive bevidste om og tilegne sig forskellige måder at gå til skriftligt arbejde. Der arbejdes med forskellige redskaber og faser i udarbejdelsen af skriftlige produkter herunder brainstorm, skrive indledninger, sortere i materialet, citere korrekt. Det afsluttes med et skriftligt produkt.

Faglige mål:
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- demonstrere kendskab til og forholde sig kritisk til mediebilledet i dag
- At vurdere teksters kommunikative betydning

Metode:
Individuelt arbejde, gruppe- og pararbejde.

Evaluering:
Mundtligt og
To skriftlige afleveringer:
Afslutning på det kreative skriftlige forløb
Skriftlig aflevering om medieværk

Materialer:
Filmcentralens filmleksikon: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/berettermodellen
Håndbog til dansk, Ole Schultz Larsen, Systime Kap.5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary
Per Fly "Bænken" (2000)
Janus Metz "Armadillo" (2010) VÆRK 2
Rune Munk-Jørgensen og Ask Hejrlskov Larsen: Kreativ skrivning, Dlf 2006
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kreativ skrivning 28-01-2025
Armadillo 25-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Grafiske romaner og værklæsning af Persepolis

Hvordan læses en grafisk roman? Hvordan spiller tekst og billeder sammen? Nye fagbegreber kommer i spil og læres, imens vi læser og analyserer: Marjane Satrapis: "Persepolis, min iranske barndom" (2000).
Der lægges samtidig op til historieopgaven, hvor emnet emnet netop er Iran, og hvor romanen kan indgå som kilde.
Dette korte forløb efterfølges af et skriftlighedsforløb, som skal støtte op om skrivningen af historieopgaven. Og her kommer romanen også i spil.

Materiale:
Marjane Satrapi: Persepolis - min iranske barndom, Carlsen 2000-2001 (3. værk)
Christiansen og Olsen: Grafiske romaner, Saxo, 2015
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Anmeldelse af Persepolis 24-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skriftlighedsforløb i forbindelse med HO

Skriftlighedsforløb i forbindelse med Historieopgaven. Eleverne har arbejdet med: Redegørelse, disposition, emnesætninger, henvisninger, gode overskrifter samt indledning, metatekst og citater (PEE)
Der vil stadig arbejdes med "Persepolis" ind imellem, og efter HO er afleveret, slutter vi af med et lille far-tema i udvalgte passager af grafiske romaner: En dyne af sne, Min fars dagbog og Maus.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Redegørelse 14-03-2025
Evaluering 25-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Storbyen som tema - analyse og fortolkning

Indhold: Litteratur af forskellige genrer og fra forskellige tider om storbyen.

Formål:
- Forsættelse af introduktionsforløbets analyseforløb for at få de grundlæggende analyseredskaber til at sidde fast.
- Introduktion til autofiktion
- Klæde eleverne bedre på til at benytte fagbegreber i dansk både mundtligt og skriftligt.
- Også læse lidt af det nyeste litteratur indenfor 5 år.
- Remediering

Særlige fokuspunkter:
Tekstlæsning - teksternes forskellige genrer, tid og tidsbilleder lægger op til arbejdet med centrale tekstlæsningsbegreber, fortælletyper, komposition, ordvalg og billedsprog. Også introduktion til en ny forfatter og autofiktion.

Arbejdsformer: Læreroplæg, par- eller gruppearbejde, individuelt arbejde

Materialer:
Bo Green Jensen: Viold i virkeligheden, essay (Livstykker 1990-1998)
Dan Turell: Gennem byen sidste gang, digt (1977)
Jacob Ejersbo: Blomster, novellesamlingen "Superego" (2000)
Jacob Ejersbo: Nordkraft, filmatiseringen af romanen fra samme navn (2002)
Katrine Marie Guldager: Kysselæber, novellesamlingen "København" (2004)
Liv Duvå: Uddrag af romanen: Ned fra himlen, (2024) - sidste 5 års litteratur.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fiktive fremstillinger af storbyen 24-04-2025
Remediering 09-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Rejser i litteratur

Indhold:
I forløbet arbejder klassen med tekster, der kredser om det at rejse som et tema. Teksterne læses med et litterært, et sprogligt og et mediemæssigt perspektiv. Teksterne læses på tværs af tid og genrer. Vi fokuserer særligt på perioderne romantikken, romantisme, tidlig modernisme og 60'er-modernisme. Genremæssigt læses bl.a. breve, lyrik, prosa og kortfilm.
Derudover arbejder eleverne også med en kreativ tilgang, da de selv skal skrive et brev og et digt.

Metodisk arbejdes der med følgende begreber:
Lyrik: centrallyrik, interaktionslyrik, metafor, symbolik, ordklasser (særligt verber), stemning, semantiske skemaer.
Prosa: handling, motiv, konflikt, miljø/tid, personkarakteristik, isbjergsteknik, minimalisme.

Formål:
demonstrere viden om fagets identitet og metoder

demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.

Anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber

Arbejde kreativt i litterære og sproglige perspektiver
produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed

Arbejdsformer: Læreroplæg, par- eller gruppearbejde, individuelt arbejde, skriftlige øvelser.

Materiale:
"Kim Malthe-Bruuns brev til Hanne" (uddrag, 1945).
Steen Steensen Blicher" "Præludium" (digt, 1838)
Ursula Andkjær Olsen: "Vildvej" (digt, 2005).
H. C. Andersen: "Skyggen" (uddrag, 1847).
Helle Helle: "Globryllup" (2000)
Adam Oehlenschläger: ”Hiemvee” (1811).
Johannes V. Jensen: "Nåede de færgen" (uddrag, 1925).
Carl Th. Dreyer: "De nåede færgen" (kortfilm, 1948)
Klaus Rifbjerg: "Mellem bjergene" (fra digtsamlingen "Fut, fut, fut", 2014).
David Hopper: "Nighthawks" (maleri, 1942).

Video om romantikken: Dansk Play: https://danskplay.systime.dk/?id=143#c320
https://www.youtube.com/watch?
"Minimalisme og Helle Helle": https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo&t=552s
"Kim Larsen: Sig nærmer tiden": https://www.youtube.com/watch?v=V6cmw7pSdLs
Soffy Langballe og Maibritt Schmidt: "Kreative produktioner i dansk" (Systime 2018):
https://kreativeproduktioneridansk.systime.dk/?id=148
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Perspektiver i dansk", kapitel 7: https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=193
"Rejsen": https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=194
"Et digt på turen": https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/?id=195

Til det skriftlige arbejde:
Der arbejdes med den debatterende artikel (redegørelse, diskussion).
Materiale:
"Haidar Ansari: Alkymisten": ”Det’ en klassiker” (DR.DK 15. juli 2025): https://www.dr.dk/lyd/p1/det-en-klassiker/det-en-klassiker-2025/haidar-ansari-alkymisten-11032519026

Antal læste sider: cirka 42 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Værklæsning - Yahya Hassan

Indhold:
Eleverne arbejder med Yahya Hassans digtsamling med særlig fokus på de sproglige og stilistiske elementer, og med blik for den autofiktive fremstilling af Hassans egen opvækst og ungdom og for hans kritik af forældregenerationen.
Danskfaglige og analytiske begreber:
Begreber: autofiktion, karakteristik af talen, motiv, den ydre verden, indre komposition, ordvalg (semantiske skemaer), digtets tone, fortolkning/tematik.

På klassen er der arbejdet særskilt med følgende digte: "Barndom", "Fladfisk", "Ramadan". Eleverne har i grupper arbejdet med udvalgte digte fra samlingen, og de har efterfølgende givet en mundtlig præsentation af deres analyse.

Faglige mål:
- sproglig analyse.
- forståelse for, at der er sammenhæng mellem indhold, form og funktion.
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund.
- elevernes udtryksfærdigheder i den mundtlige præsentation.


Materiale:
Yahya Hassan: "Yahya Hassan" (digtsamling, 2013) (VÆRK 4)
Katrine Haaning m.fl.: "De seneste fem års litteratur" (Systime 2015):
https://5aarslitt.systime.dk/?id=334
”Håndbog til dansk”: https://hbdansk.systime.dk/?id=195
"Yahya - den fødte digter" (DR-dokumentar, 2021): https://www.dr.dk/drtv/program/yahya-_-den-foedte-digter_243469
"Yahya Hassan - Langdigt": https://www.youtube.com/watch?v=87SHkbA6wKI

Antal læste sider: cirka 184 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Kampagnefilm

I forløbet har der været fokus på:
Kommunikationssituation - det retoriske pentagram
Retoriske virkemidler - etos, logos og patos
Argumenters opbygning - Toulmins grundlæggende argumentationsmodel
Argumenttyper
Sproglige virkemidler
Filmiske virkemidler og dramaturgi
Storytellingsprincipper bag kampagnefilm
Humorteori
At lave sin egen kampagnefilm

Faglige mål:
- At demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
- at undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.

Materiale:
“Cykelkampagne til børn og deres forældre” (Vejdirektoratet, 2022): https://www.youtube.com/watch?v=aaNRZjl5_Ks
“Hjelm har alle dage været en god ide” (Råde for Sikker Trafik, 2021): https://www.youtube.com/watch?v=56c7BDfpJxc
“Et ufedt budskab” (Kræftens Bekæmpelse, 2020).
“Det er umuligt at se omfanget af den markedsføring for usunde fødevarer, vores børn rammes af” (Kræftens Bekæmpelse, 2024).
"Der er et yndigt land" (Landbrug & Fødevarer, 2013): https://www.youtube.com/watch?v=hGV2e-a2J0s
"Hvordan ser du ud, når du snuser?" (Kræftens bekæmpelse 2019): https://www.youtube.com/watch?v=hXBmYq4joNQ
"Kan du føre en samtale uden at tænke på snus?" (Kræftens Bekæmpelse, 2019): https://www.youtube.com/watch?v=xJT9Xhlsqbk
"Quit Smoking Campaign" (Cancer SNW, 2018): https://www.youtube.com/watch?v=TGnjKq_C0H8
"Årets pressefoto": https://www.xn--retspressefoto-kib.dk/

Om typer af reklamefilm/kampagnefilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=227
Om det retoriske pentagram: https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=224
Om Toulmins kommunikationsmodel (kun delen om den grundlæggende model) https://mundtlighedidansk.systime.dk/?id=142 samt https://hbdansk.systime.dk/?id=205
Om appelformer https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=211
Om argumenttyper: https://mundtlighedidansk.systime.dk/?id=144
Om billedplan og realplan: https://metodebogen.dk/index.php?id=8242
Om humorteori https://indidansk.dk/humor/
Om Raskins storytellings-parametre: https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=193
Oversigt til billeder: https://hbdansk.systime.dk/?id=225
Et lærerbearbejdet kompendium.

Skriftlighed:
Retorisk analyse af "Sara Omars nytårstale" (2018): https://www.dansketaler.dk/tale/sara-omars-nytaarstale-i-deadline
https://www.youtube.com/watch?v=AmySfvP19i8


Antal læste sider: cirka 32 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Realismen i det moderne gennembrud (VÆRK)

Indhold:
I forløbet er der fokus på perioden det moderne gennembrud og de klassiske problemstillinger, der udspringer af kunsten og litteraturen på det tidspunkt. Det drejer sig især om en kritik af de sociale forhold, kønsroller og religionen/kirken (de tre k'er: køn, klasse, kirke), og med litteraturen ønsker man at sætte problemer under debat.

Begreber og fokus:
Det folkelige gennembrud, social realisme, kritisk realisme, socialisme og fatalisme, udviklings- og dannelsesroman.

Faglige mål:
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering/perspektivering.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund”.

Materiale:
Henrik Pontoppidan: uddrag af romanen "Lykke-Per" (1898) (kopi).
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (1885).
Martin Andersen Nexø: af romanen "Pelle Erobreren" (1906-10) (kopi).
"Lykke-Per" (instr.: Bille August, spillefilm, 2018) (VÆRK 5).
af "Pelle Erobreren" (instr.: Bille August, spillefilm, 1987).
Barbara Kjær-Hansen, m.fl.: "Litteraturhistorien på langs og på tværs" (Systime 2012): https://litthist.systime.dk/?id=125
https://litthist.systime.dk/?id=138
https://litthist.systime.dk/?id=139

"Mick Øgendahl og de store forfattere - Henrik Pontoppidan" (DR, CFU).
"1800-tallet på vrangen - Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner - 1864-1880" (DR, Episode 6, CFU).
"Danske digtere 1900-1918" (DR Undervisning, CFU).

Skriftlighed:
fokus på analyse og fortolkning af fiktive tekster.

Antal læste sider: cirka 266 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Kvindesyn og kønsroller

I forløbet arbejder klassen med tekster, der omhandler temaerne kvindesyn og kønsroller. Vi ser på, hvordan tekster fra forskellige perioder skildrer kvindens rolle og placering i ægteskabet og i samfundet. Fx skildres kvindens position i "Et dukkehjem" som fastlåst af normer og sædvane, hvorimod kvinden i Karen Blixens bog "Babettes gæstebud" skildres som selvstændig, uafhængig og som repræsentant for et frit kunstnerisk livssyn.

Faglige mål:
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering/perspektivering.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund”.

Materiale:
Amalie Skram: "En rose" (1899)
klip fra slutscenen i Henrik Ibsens "Et dukkehjem" ("A Doll's House" (instr.: Patrick Garland, 1973)).
Ludvig Holberg: af "Niels Klims underjordiske rejse" (1741).
N.F.S. Grundtvig: "Det er så yndigt at følges ad" (1855).
klip fra "Babettes gæstebud" (instr.: Gabriel Axel, spillefilm, 1987).
"Mick Øgendahl og de store forfattere - Karen Blixen": https://www.dr.dk/skole/dansk/udskoling/tema/oegendahl-og-de-store-forfattere
Karen Blixen: ”Ringen” (1958).
Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1887).

"Vejen er lang - om kvindebevægelsens historie": (1)
Rødstrømper og Blåstrømper (DRKultur) (CFU).
"Impressionisme og Herman Bang - dansk litteratur" (Søren Vrist): https://www.youtube.com/watch?v=G6Ulq2u4iIc&t=518s

Antal læste sider: cirka 88 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Medier - nyhedsgenren

Indhold:
Der arbejdes med medieforbrug blandt unge i dag og med nyhedsmedier i det senmoderne kommunikationssamfund.
Vi begynder forløbet med at eleverne laver en undersøgelse af deres eget medieforbrug og særligt deres brug af forskellige nyhedsmedier.
Vi arbejder med analyse af forskellige nyhedsindslag med fokus på følgende metodebegreber: tv-nyheders genretræk, treaktermodellen, vinkling, interviewformer, de fem nyhedskriterier, fakta- og fiktion, kontraktforhold, henvendelsesform, oplæg og nedlæg, nyhedsreportage, (fortællehierarki, nyhedsarena, dramaturgi, hårde og bløde nyheder, public-service-begrebet, nyhedstrekanten.
I grupper analyserer eleverne en hel nyhedsudsendelse, og de præsenterer deres analyse for en anden gruppe.

Faglige mål:
- demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag.
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler.
- analyse og vurdering af mediers brug i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.

Materiale:
DR Nyhedsudsendelse fra d.9.4.26: https://www.dr.dk/drtv/se/tva_-trump-naevner-groenland-i-ny-kritik-af-nato_588376 (VÆRK 6).
Berit Riis Langdahl, m.fl.: "Krydsfelt - en grundbog" (Gyldendal 2019):
"Medier i døgndrift": https://krydsfelt.systime.dk/?id=282
"Virkeligheden nu og her - nyheder og nyhedsformidling på tv": https://krydsfelt.systime.dk/?id=297
Thomas Bjørn Pedersen: "Grundbog til medier i dansk" (Systime 2018):
"Nyheder": https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=132
"Den traditionelle journalistik": https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=150

Skriftlighed:
fokus på den analyserende artikel.

Antal læste sider: cirka 40 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Skriftlighedsforløb

Forberedelse til den skriftlige eksamen.
Med afsæt i et eksamenssæt, arbejder klassen med de enkelte 'steps' til en god opgave.
Der er fokus på de to genrer: den analyserende artikel og den debatterende artikel.


Materiale:
Anders Østergaard: "Guide til skriftlig dansk i hf" (Systime 2019):
"En eksamensopgave - trin for trin": https://guidetilskriftligdanskihf.systime.dk/?id=83
"Eksamen": https://guidetilskriftligdanskihf.systime.dk/?id=749
Den personlige stemme:
https://guidetilskriftligdanskihf.systime.dk/?id=798
Svært at skrive:
https://guidetilskriftligdanskihf.systime.dk/?id=799
Skriv til eksamen:
https://guidetilskriftligdanskihf.systime.dk/?id=782

Antal læste sider: 5 sider.


Denne bog er blevet anvendt i undervisningen:
Anders Østergaard: "Guide til skriftlig dansk i hf" (Systime 2019):
https://guidetilskriftligdanskihf.systime.dk/

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Virkeligheden på tryk - avisens genrer

Dette forløb har fokus på analyse af de trykte medier, og vi arbejder primært med følgende begreber: avistyper, stofområder, samfundsområder, de fem nyhedskriterier, kilder, vinkling.
Vi besøger Avedøre Bibliotek, hvor eleverne i grupper skal lave en komparativ analyse af to avisartikler, som præsenteres for resten af klassen.

Faglige mål:
- demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag.
- kommunikationsanalyse.
- analyse og vurdering af mediers brug i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.


Materiale:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (Systime, Dlf 2015):
"Avisjournalistik": https://hbdansk.systime.dk/?id=218
"Medieanalyse af nyhedsjournalistik og fortællende journalistik": https://hbdansk.systime.dk/?id=217

Antal læste sider: cirka 16 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Modernisme og realisme - fra 1920-1970

Tematisk forløb om modernisme og realisme i 1900-tallet.
Med afsæt i Steffen Auring og Erik Svendsens differentiering mellem begreberne realisme og modernisme læses et udvalg af tekster, der er skrevet inden for perioden 1920-1970. Fokus er på sondringen mellem realismebegrebet og det modernistiske islæt, der har særlig fokus på formsproget og det faktum at fremmedgørelsen er blevet et livsvilkår: ”… modernismen [har] med sit radikale sprogsyn (…) en drøm om at ændre læserens verdensbillede,…” (Auring & Svendsen, 2010).
Der er særligt fokus på karakteristik af de to begreber realisme og modernisme. Derudover arbejdes der med begreberne ekspressionisme, eksistentialisme (frihed, ansvar, skyld, angst, valg, fremmedgørelse, accept af livsvilkår, eksistens går forud for essens), psykologisk realisme.
Danskfaglige metoder: biografisk, psykoanalytisk og læseorienteret metode, sproganalyse (metaforik).

Faglige mål:
- litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer


Materiale:
Tom Kristensen: "Nat i Berlin" (1921).
Edith Södergran: "Vierge Moderne" (svensk, 1916).
Martin A. Hansen: "Roden" (1955).
Peter Seeberg: "Hvile" (1962).
Tove Ditlevsen: "Dolken" (1963).
Edgar Degas: ”L’ Attente” (maleri,1879).
Pablo Picasso: ”Les Demoiselles d’Avignon” (maleri, 1907).

Barbara Kjær-Hansen, m.fl.: "Litteraturhistorien på langs og på tværs" (Systime 2012):
"Det moderne samfund": https://litthist.systime.dk/?id=169
"1900-tallets stilretninger": https://litthist.systime.dk/?id=170
"1. verdenskrig og ekspressionisme": https://litthist.systime.dk/?id=171#c461
"Forfatteren Tom Kristensen": https://litthist.systime.dk/?id=264#c1199
"Den litteraturhistoriske kontekst: ekspressionisme": https://litthist.systime.dk/?id=264#c1200
Ole Shultz Larsen: "Håndbog til dansk" (Systime 2015): Metafor: https://hbdansk.systime.dk/?id=188#c533
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: "Brug litteraturhistorien" (Systime 2014):
"Efterkrigstiden: eftertanke og eksistentialisme": https://bl.systime.dk/?id=225
"Martin A. Hansen: at vælge sit ansvar": https://bl.systime.dk/?id=223

"Edith Södergran forklarad":
https://www.youtube.com/watch?v=4bfMMDEVuWg

I forbindelse med læsning af Tove Ditlevsen var klassen på tur på Vesterbro for at følge digterrutens podcast om Tove Ditlevsen: https://danskedigterruter.dk/rute/tove-ditlevsen/

Antal læste sider: cirka 83 sider.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Repetition

Følgende i-bøger er anvendt i undervisningen:

Brygger, Sara, m.fl.: ”DanskPlay” (Systime 2026): https://danskplay.systime.dk/
Bøndergaard, Anne (red.): ”Danske forfattere” (Systime 2015): https://danskeforfattere.systime.dk/
Eriksen, Nicolai Rekve: ”Eksamensgenrerne – dansk stx” (Systime 2019): https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Fibiger, Johannes og Lütken, Gerd: ”Litteraturens veje” (Systime, 2010): https://litteraturensveje.systime.dk/
Hansen, Henning Bøtner, m.fl.: ”De korte medieformater” (Systime 2019): https://dekortemedieformater.systime.dk/
Helstrup, Marie Zeuthen, m.fl.: ”Mundtlighed i dansk” (Systime 2022): https://mundtlighedidansk.systime.dk/
Haaning, Katrine, m.fl.: ”De seneste fem år” (Systime, 2015): https://5aarslitt.systime.dk/
Johnsen, Marianne og Gade, Bodil-Marie: ”Grundbog i retorik” (Systime 2017): https://grundbogiretorik.systime.dk/
Kjær-Hansen, Barbara, m.fl.: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs” (Systime 2012): https://litthist.systime.dk/
Langballe Løvschall, Soffy og Schmitt, Maibritt: ”Kreative produktioner i dansk” (Systime 2018): https://kreativeproduktioneridansk.systime.dk/
Langdahl, Berit Riis, Olsen, Mimi og Quist, Pia: ”Krydsfelt – en grundbog” (Gyldendal, 2019): https://krydsfelt.systime.dk/
Larsen, Ole Schultz: ”Håndbog til dansk” (Systime 2015): https://hbdansk.systime.dk/
Pedersen, Thomas Bjørn: "Grundbog til medier i dansk" (Systime 2018): https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/
Rangvid, Mads og Sørensen, Mimi ”Brug litteraturhistorien” (Dlf, Systime 2014): https://bl.systime.dk/
Rangvid, Mads og Sørensen, Mimi: ”Perspektiver i dansk” (Dlf, 2026): https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/
Østergaard, Anders: ”Guide til skriftlig dansk i hf” (Systime 2019): https://guidetilskriftligdanskihf.systime.dk/

https://www.ordbogen.com/da/
https://ordnet.dk/ordnetdk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer