Holdet E2j DA HF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Camilla Munch-Hansen
Hold E2024 DA/j HF (E1j DA HF, E2j DA HF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Overgange - fra barn til voksen
Titel 2 Retorik - taler og samtaler
Titel 3 Dokumentar, filmanalyse og kreativ skrivning
Titel 4 Grafiske romaner og værklæsning af Persepolis
Titel 5 Skriftlighedsforløb i forbindelse med HO
Titel 6 Storbyen som tema - analyse og fortolkning
Titel 7 Lyrik 1: om Michael Strunge
Titel 8 Læs for livet - Faktagenren
Titel 9 Samtaler i Parforhold - samtaleanalyse
Titel 10 Det moderne Gennembrud
Titel 11 Mini-SSO og klima
Titel 12 Lyrik 2: Digtere, nye som gamle
Titel 13 Analysemetoder
Titel 14 Oplysningstid og romantik (fornuft og følelse)
Titel 15 Modernisme (eksistentialisme)
Titel 16 Repetetion

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Overgange - fra barn til voksen

Forløbets formål:
Overordnet er forløbet en Introduktion til dansk på hf. Her skal vi lære faget at kende og få alle de gode fagbegreber fra folkeskolen repeteret/overført.
Det er primært et litterært forløb under temaet: Fra barn til voksen, og genremæssigt spreder vi os lidt.
Der vil løbende være små skriveøvelser og mindre afleveringer undervejs, og vi slutter af med en omskrivning af syndefaldsmyten enten som en krimi, et eventyr eller en nyhedsartikel.

Faglige mål:
analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materialer:
Aidt, Naja Marie: Den blomstrende have, Tidens tekster 1993
Bodelsen, Anders: Drivhuset, 1965
Den lille Rødhætte, Brødrene Grimm
Ebbe Skammelsen, tegneserie og folkevise
Maria og Jose, roman (VÆRK 1), Erlend Loes, 1994
Syndefaldsmyten, 1. Mosebog, kap. 3
Tro, håb og kærlighed: 1984 - en filmatisering af Bjarne Reuters "Når snerlen blomstre"
Villy, Charlotte Weitze 1999

Arbejdsform: meget varieret

Evaluering: vil primært være de skriftlige afleveringer

50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Retorik - taler og samtaler

Formål:

- Forklare kommunikationssituationen i en tale og en samtale: kontekst, sted, alder, status, emne, medie, symmetri/asymmetri (lige/ulige) forhold.

- Kende til Ciceros retoriske pentagram.

- Genkende og definere den lejlighedstalen, det mundtlige oplæg og den politiske tale.

- Forklare og bruge appelformerne i en analyse af en tale: etos, logos og patos.

- Karakterisere en teksts retoriske virkemidler, fx gentagelser, modsætninger og retoriske spørgsmål og billedsprog.

- Forklare og bruge begreberne informerende sproghandling, handlingsregulerende sproghandling, holdningsudtrykkende sproghandling, den rituelle sproghandling og den samtalestrukturerende.

- Bruge begreberne optoning/facetruende, nedtoning/face-work samt kende til samarbejdsprincippet og høflighedsprincipperne.

- Gøre rede for karakteristiske træk ved den sproglige variation multietnolekt (fordobling af pronomen, forenkling af køn, ligefrem ordstilling, forenkling af præpositioner, brug af ord fra flere forskellige sprog, træk fra talesprog).

- Karakterisere sproget i en tekst ved hjælp af begrebet multietnolekt.

Fra læreplanen er følgende kompetencer i spil:
Eleverne skal kunne:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Samtidig har vi fokus på mundtlighed. Eleverne skal træne deres mundtlige kompetencer.

Materialet i kompendiet bygger på:
Rasmus Gottschalck og Marianne Terp: "Sprogenes verden", s. 99 og 102
Peter Heller Lützen: "Det sproglige dansk", s. 9-10
Bennike m.fl.: "Faglige forbindelser i dansk. Sprog, litteratur og film", s. 195-200
Helle Borup: "Ud med sproget", s. 45-47
Københavns universitet: Dialekt.ku.dk: Kodeskift, gruppetilhørsforhold, dialekt, etnolekt og multietnolekt og sociolekt.
John E. Andersen: "Sproghandlinger", s. 17
Birgitte Darger m.fl. Begreb om dansk, s. 53-54
Jann Scheuer: "Sproghandlinger - brug af sprog i dansk", s. 53-54
Julie Andem: "Skam", sæson 1, afsnit 1 og 3

Supplerende:
Håndbog til dansk om sproghandlinger
https://hbdansk.systime.dk/

Arbejdsformer:
-Gruppearbejde
-Pararbejde
- fremlæggelser
m.m.

55 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Maria og José 29-10-2024
Analyse af en tale 02-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 43 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dokumentar, filmanalyse og kreativ skrivning

Forløbets formål:
At opsummere elevernes redskaber til at analysere og fortolke filmiske virkemidler med de rette begreber. Begreber som billedudsnit, perspektiv, billedkomposition, kamerabevægelser, klipning, lyd, lys og forløbsstruktur repeteres. Her benyttes Per Flys "Bænken" som materiale, hvor eleverne indledes i grupper med forskellige ansvar for analysen.

I arbejdet med dokumentaren handler det om at give eleverne forståelse for fakta- og fiktionskoder, og hvordan disse benyttes i dokumentaren til at fremkalde bestemte følelser (og holdninger) hos tilskueren. Og at dokumentaren derfor i et eller andet omfang oftest giver subjektive gengivelser af virkeligheden.
At give eleverne et kendskab til forskellige genrer inden for dokumentargenren.
Vi arbejder med en dokumentar: "Armadillo" af Janus Metz (2010) som VÆRK.

Ved siden af køres et skriftlighedsforløb (kreativ skrivning)
Her arbejdes med skriftlighed, og formålet er, at eleverne skal blive bevidste om og tilegne sig forskellige måder at gå til skriftligt arbejde. Der arbejdes med forskellige redskaber og faser i udarbejdelsen af skriftlige produkter herunder brainstorm, skrive indledninger, sortere i materialet, citere korrekt. Det afsluttes med et skriftligt produkt.

Faglige mål:
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- demonstrere kendskab til og forholde sig kritisk til mediebilledet i dag
- At vurdere teksters kommunikative betydning

Metode:
Individuelt arbejde, gruppe- og pararbejde.

Evaluering:
Mundtligt og
To skriftlige afleveringer:
Afslutning på det kreative skriftlige forløb
Skriftlig aflevering om medieværk

Materialer:
Filmcentralens filmleksikon: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/berettermodellen
Håndbog til dansk, Ole Schultz Larsen, Systime Kap.5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary
Per Fly "Bænken" (2000)
Janus Metz "Armadillo" (2010) VÆRK 2
Rune Munk-Jørgensen og Ask Hejrlskov Larsen: Kreativ skrivning, Dlf 2006

120 sider

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kreativ skrivning 04-02-2025
Armadillo 04-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Grafiske romaner og værklæsning af Persepolis

Hvordan læses en grafisk roman? Hvordan spiller tekst og billeder sammen? Nye fagbegreber kommer i spil og læres, imens vi læser og analyserer: Marjane Satrapis: "Persepolis, min iranske barndom" (2000).
Der lægges samtidig op til historieopgaven, hvor emnet emnet netop er Iran, og hvor romanen kan indgå som kilde.
Dette korte forløb efterfølges af et skriftlighedsforløb, som skal støtte op om skrivningen af historieopgaven. Og her kommer romanen også i spil.

Materiale:
Marjane Satrapi: Persepolis - min iranske barndom, Carlsen 2000-2001 (VÆRK 3)
Christiansen og Olsen: Grafiske romaner, Saxo, 2015

125 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Anmeldelse af Persepolis 29-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skriftlighedsforløb i forbindelse med HO

Skriftlighedsforløb i forbindelse med Historieopgaven. Eleverne har arbejdet med: Redegørelse, disposition, emnesætninger, henvisninger, gode overskrifter samt indledning, konklusion, metatekst og citater (PEE)
Der vil stadig arbejdes med "Persepolis" ind imellem, og efter HO er afleveret, slutter vi af med et lille far-tema i udvalgte passager af grafiske romaner: En dyne af sne, Min fars dagbog og Maus.

45 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Evaluering 25-03-2025
Redegørelse 25-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Storbyen som tema - analyse og fortolkning

Indhold: Litteratur af forskellige genrer og fra forskellige tider om storbyen.

Formål:
- Forsættelse af introduktionsforløbets analyseforløb for at få de grundlæggende analyseredskaber til at sidde fast.
- Introduktion til autofiktion.
- Klæde eleverne bedre på til at benytte fagbegreber i dansk både mundtligt og skriftligt.
- Også læse lidt af det nyeste litteratur indenfor 5 år.
- Remediering

Særlige fokuspunkter:
Tekstlæsning - teksternes forskellige genrer, tid og tidsbilleder lægger op til arbejdet med centrale tekstlæsningsbegreber, fortælletyper, komposition, ordvalg og billedsprog. Også introduktion til en ny forfatter og autofiktion.

Arbejdsformer: Læreroplæg, par- eller gruppearbejde, individuelt arbejde

Materialer:
Bo Green Jensen: Vold i virkeligheden, essay (Livstykker 1990-1998)
Dan Turell: Gennem byen sidste gang, digt (1977)
Jacob Ejersbo: Blomster, novellesamlingen "Superego" (2000)
Jacob Ejersbo: Nordkraft, filmatiseringen af romanen af samme navn (2002)
Liv Duvå: Uddrag (s. 5-14) af romanen: Ned fra himlen, (2024) - sidste 5 års litteratur.

49 sider


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fiktive fremstillinger om storbyen 05-05-2025
Remediering 13-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Lyrik 1: om Michael Strunge

Hele dette første forløb er primært lagt an på læsning af Michael Strunges værk "Vi folder drømmens faner ud" (1981). Det er VÆRK nr. 4.
Det er også tænkt som en introduktion til lyrikgenren, få et kendskab til det tidsspecifikke i lyrikken og fordybelse i et forfatterskab.
Vi gør noget særligt ud af digtet "Natmaskinen" med fokus på sproglige billeder og ser også et uddrag af dokumentaren "Væbnet med ord og vinger" om ham.
Der skrives desuden en analyserende artikel med udgangspunkt i et eller to udvalgte digte fra Strunges digtsamling.


Materialer:
forfatterweb.dk
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Barbara Kjær-Hansen m.fl., 2020
Håndbog til dansk, Systime, Ole Schultz Larsen, primært analyseskema til lyrik, 2017
"Vi folder drømmens faner ud", Michael Strunge, 1981 VÆRK 4
"Væbnet med ord og vinger", (dokumentar)Torben Skjødt Jensen, 2018, 105 min.
Håndbog til dansk, Systime, https://hbdansk.systime.dk/?id=134

125 sider

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Strunge 10-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Læs for livet - Faktagenren

I dette forløb har vi fokus på, hvorfor vi læser litteratur, dvs. fiktion. De faglige begreber i kompendiet handler om faktagenrer, og der er fokus på at argumentere for et synspunkt. Derfor skal vi lære/repetere begreber til argumentation.

Faglige mål i forløbet:

Karakterisere og analysere følgende informerende tekster: - nyhedsartikel
herunder forklare, hvilke typer af kilder, der er med i artiklen og beskrive artiklens opbygning, der ofte følger nyhedstrekanten. Vi kommer også ind på nyhedskriterier.

Karakterisere følgende opinionstekster: - debatindlæg og anmeldelse,
herunder forklare opbygningen af en argumentationsgenre, der ofte følger fiskemodellen. Og repetition af appelformer.

Bruge begreber til at analysere argumentation: hovedpåstand / hovedsynspunkt, begrundelse, gendrivelse (selv at sige et modargument, og hvorfor det er forkert), styrkemarkør.

Forklare, hvilke funktioner medierne har i et demokrati.

Udarbejdelse af en skriftlig opgave evt. i par med fokus på argumentation.
Lære at analyse en sagprosatekst ud fra en model.

Indhold:
Joachim Talbro Paulsen: ”Børns læseglæde falder med alderen. Det skal nyt landsdækkende initiativ lave om på”, Berlingske, oktober 2022
Lars Theil Münster: ”Litteraturen taler til os som en ven uden bagtanker”, Litteratursiden, februar 2022
Christian Monggaard: ”Jagten på en far”, Information, november 2001
Timme Bisgaard Munk: ”Kære sommerferiebog”, Weekendavisen, juli 2014
Alex Arendtsen: ”Hvorfor har de unge – næsten – droppet litteraturen?”, Berlingske, september 2016
Dan Ringgaard: ”Litteratur” (uddrag), Århus Universitetsforlag, 2014
Maria Kræmer: ”Læs digte og styrk din sygepleje”, Sygeplejersken, 2019
”Læs for livet”, kampagne: https://laesforlivet.dk/
Christian Birk: ”Populære tv-serier har fællestræk med romanen”, Kristeligt Dagblad, 2014
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: ”Perspektiver i dansk”, 2018 (informerende tekster, opinionstekster, begreber til argumentation)

80 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Samtaler i Parforhold - samtaleanalyse

Faglige mål i forløbet om samtaleanalyse:

Når dette forløb om samtaleanalyse er færdigt kan du:

forklare tekstens kommunikationssituation (samtalens tid, sted, emne, medie, symmetri/asymmetri (lige/ulige) forhold mellem de kommunikerende)

forklare og bruge begreberne informerende sproghandling, handlingsregulerende sproghandling og holdningsudtrykkende sproghandling

undersøge, om dialogen har en undertekst. Underteksten kan også aflæses i kropssprog og ansigtsudtryk.

bruge begreberne optoning/facetruende og nedtoning/facework (samarbejde og høflighed), konfliktoptrapning og nedtoningsstrategier

Formuleringer: fx at være facetruende, at true en andens face

selv bruge nedtoningsstrategier, når jeg taler (modalverber, adverbialled, nægtelse etc.)

vurdere magten i samtalen, fx hvem der truer den andens face eller hvem der ”vinder” samtalen; vurdere om samtalen lykkes eller ej.


Materiale:
Peter Heller Lützen: ”Det sproglige i dansk”, side 9-10
John E. Andersen: ”Sproghandlinger”, side 17
Birgitte Darger m.fl.: ”Begreb om dansk”, side 83-84
Ann Mari Urwald: ”Kupéen”, 1974
Murat Alpar: ”Kupéen”, 1975
Helle Helle: ”Søndag 15.10”, 1996
Naja Marie Aidt: ”Er verden lille”, 1993
Phie Ambo og Sami Saif: ”Family”, 2001.

90 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Samtaler i parforhold, udkast 1 03-11-2025
Samtaler i parforhold, udkast 2 07-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Det moderne Gennembrud

I dette litteraturhistoriske forløb fordyber vi os i temaerne: Køn, Kirke og Klasse og dyrker tekstlæsningen i en historisk sammenhæng i den afgrænsede periode Det moderne gennembrud.
Vi arbejder undersøgende, dybdegående og perspektiverende og har fokus på tekst, kultur og samfund. Der er fokus på tekstanalyse i en litteraturhistorisk sammenhæng, og vi læser Ibsens skuespil "Et Dukkehjem" som VÆRK nr. 5. Vi læser desuden en lille opsummering af skuespillet på norsk.

Vi har arbejdet med følgende begreber:
Litteraturhistorie og periode som begreb
Tekstanalyse med fokus på person- og miljøkarakteristik samt sprog
klassesamfund og fattiggård
Kvindefrigørelse igennem litteraturen
impressionismen som skrivestil
Det norske sprog (lidt)

Materialer:
Brug litteraturhistorien (uddrag), Mimi Sørensen og M. Rangvid, Systime 2020
Constance Ring (uddrag), Amalie Skram, 1885
Den sidste balkjole, Herman Bang, 1887
Et Dukkehjem, Henrik Ibsen, 1879 (VÆRK 5)
En lønningsdag, Martin Andersen Nexø, 1900
Håndbog til dansk, litterær analyse af romaner og noveller, Ole Schultz Larsen, 2021
Naadsensbrød, Henrik Pontoppidan, 1887
Skrivestil og sprog – Siderne er fra ”Litteraturen på langs og på tværs”, Systime, af Barbara Kjær-Hansen m.fl., 2021
Køn og ligestilling - Siden er fra ”Litteraturen på langs og på tværs”, Systime, 2021 af Barbara Kjær-Hansen m.fl.
Perspektiverende: Kvindernes revolution i Iran, Dy Plambeck og tegner Line Jensen (enkel side)
Forfatterweb.dk
Håndbog til dansk, Systime, https://hbdansk.systime.dk/?id=134

Skriftlige produkter:
en debatterende artikel om kønsroller i dag.

130 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kønsroller i nutidens Danmark, udkast 1 02-12-2025
Kønsroller i nutidens Danmark, udkast 2 05-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Mini-SSO og klima

Hvordan er det nu, at man skriver en større skriftlig opgave?
Der skrives en min-SSO, som opvarmning til den endelige SSO, om to udvalgte taler, så vi tager fat i det retoriske pentagram, appelformer, den enkle Toulmin, argumentyper samt sproglige billeder m.m., som I kender fra 1.hf. Som lidt nyt inddrager vi også to kampagnefilm. Emnet er klimaforandringer.

Materiale:
Bennike m.fl.: ”Faglige forbindelser i dansk. Sprog, litteratur og film”, 2005, side 195-200
Helle Borup: ”Ud med sproget. Grundbog i retorik for gymnasier og HF”, 2007, side 45-47
DR: ”Er det for sent at redde jorden?”, 2018, www.youtube.com/watch?v=FHJyi1hMMCA&feature=emb_logo
Conservation International: ”I am the ocean”
Concito: ”Klodemøde”
Leonardo DiCaprio: Tale i FN, 2014
Kristian Corfixen og Peter Thygesen: ”Her i Norden, der bliver vi siddende på pinden”, Politiken, 11.04.2020, https://politiken.dk/kultur/art7714274/Stort-interview-med-dronningen-%C2%BBJeg-f%C3%B8ler-mig-ikke-som-var-dette-et-sidste-afsnit-af-livet%C2%AB
Karl Ove Knausgård: ”Fjenden er følelsen af magtesløshed”, 2017

50 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mini-SSO 06-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Lyrik 2: Digtere, nye som gamle

Her sætter vi fokus på lyrikken som genre igen, men denne gang er det med andre ældre og nutidige digtere, hvor enkelte var inspireret Strunge. Vi dykker mere ned i genren med fokus på det sproglige og autobiografiske udtryk hos Yahya Hassan og Casper Eric. Så kaster vi  et blik tilbage på et par kanonforfattere: Grundtvig, Blicher, Tove Ditlevsen og Klaus Rifbjerg. Hele vejen igennem er der fokus på det sproglige og det tidstypiske.

Ud over at analysere skal vi også lave remedieringer.
Og vi skal fokusere på det multimodale på netsiden: https://caspareric.dk/


Materialer:
Yahya Hassan: "Plastikblomst" fra digtsamlingen "Yahya Hassan",
Klip med Yahya Hassan, Deadline 2013, https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger/se-det-beroemte-klip-her-faar-yahya-hassan-sit-gennembrud-paa-tv
Casper Eric: https://caspareric.dk/ (hjemmeside), Ud og Se artikel https://www.udogse.dk/versefoedder/ samt 2 udvalgte dige fra samlingen "Crip", 2025. De begynder med: "Jeg får stadig ondt i ryggen" og "Kig op fra din pølsemad".
Tove Ditlevsen: Angst, fra "Pigesind", 1939
Om Tove Ditlevsen på forfatterweb: https://forfatterweb.dk/oversigt/ditlevsen-tove
Grundtvig: I al sin glans nu stråler solen, 1853
Forfatterweb om salmegenren https://forfatterweb.dk/oversigt/genrer-og-tematikker/salmer
Kaus Rifbjerg: Livet i badeværelset, (konfrontationsmodernisme), 1960
St. St. Blicher: Sig nærmer tiden, 1838
Forfatterweb om Blicher https://forfatterweb.dk/oversigt/blicher-steen-steensen

Håndbog til dansk, Systime https://hbdansk.systime.dk/?id=195
Intro til lyrik: Hentet i ”Lyrik - når sproget spiller” af Mette Ewald og Rikke Taber, Systime 2016
Når fakta og fiktion mødes - Autofiktion: Hentet i Håndbog til dansk, Systime, 2023
Metoder i dansk - om analyse af hjemmesider, Systime: https://metoderidansk.systime.dk/?id=190

70 sider



Skriftlighed: Vi sætter fokus på skriftlige eksamenssæt.
                       Terminsprøver.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøver 05-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Analysemetoder

I dette forløb om overgange har eleverne arbejdet med følgende analysemetoder:

Nykritisk læsning
Psykoanalytisk læsning
Socialhistorisk læsning

Disse analysemetoder er anvendt på følgende tekster:

Folkeventyret og folkevisen "Kong Lindorm"
Folkeeventyret "Den lille Rødhætte" (genlæst, nu med psykologisk tolkning)
Hunden der elskede agurker af Peter Seeberg, 1990.
Ultrakort uddrag af ”Kongens fald”af Johs. V. Jensen, 1901
Frække Jensen, Klaus Rifbjerg, 1964

Som afslutning på forløbet debatterer eleverne om fagets analysemetoder. Her skal de redgøre for mindst to analysemetoder og diskutere hvilke analysemetoder, der egnede sig til hvilke type tekster.

Sideløbende læses der en biografi "Rødder" (VÆRK nr. 6), som passer til elevens fagpakke. Der fremlægges mundtlig med en redegørelse og analyse af værket i mindre grupper for deres lærer.

172 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamensopgave 1 20-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Oplysningstid og romantik (fornuft og følelse)

Her skal vi kaste et blik på de ældre tekster, deres samtid og særegenhed.
Vi skal begynde med Ludvig Holberg og et uddrag af hans skuespil "Jeppe på bjerget" for at få et indtryk af Oplysningstiden som litterær periode. Vi skal også se et klip med Buster Larsen i hovedrollen som Jeppe, der er havnet i baronens seng.
Dernæst skal vi læse Adam Oehlenschlägers "Der er et yndigt land" og H.C. Andersens nationalsang for at stifte bekendtskab med nationalromantikken.  Vi vil have fokus på det særegne og tidstypiske ved teksterne. Vi vil diskutere, hvad det vil sige at læse litteraturhistorisk og være dansk, og vi vil perspektivere til vores egen tid. Så kaster vi også et blik over til Sverige og læser Anders Fryxells vise, hvor det hjemlige og nationale også kommer til udtryk https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/a-c/ack-vaermeland-du-skoena


Materialer:
Adam Öehlenschläger: Fædrelands-Sang, 1823
Anders Fryxell: ACK, Vämeland, du Sköna (svensk), 1809
H.C. Andersen: I Danmark er født, 1850
Holberg (uddrag); Jeppe på bjerget (drama), 1713
Per Krøis Kjærsgaard, Gi os lyset tilbage, 2009
Håndbog til dansk, Systime, https://hbdansk.systime.dk/?id=134


Skriftlighed: Vi sætter fokus på skriftlige eksamenssæt.

25 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamensopgave 2 29-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Modernisme (eksistentialisme)

Formål:
Kan modernismen være andet end uforståelig og underlig? Vi har læst Klaus Rifbjergs "Livet i badeværelset"(1960), som lod sæben have synsvinklen i vores 2. Lyrikforløb. Vi kalder det konfrontationsmodernisme. I dette lille forløb skal vi se 3 tekster, som repræsenterer andre modernismer, og så skal vi også stifte bekendskab med eksistentialismen og bruge det i forhold til novellerne "Roden" og Ringen". Vi læser også litteratur i oversættelse.

Materialer:
Illustration: Liselotte Henriksen: "Ekstentialisme i dansk".
Forugh Farrokhzad: "Ringen" (digt) (1955), Litteratur i oversættelse.
Mads Rangvid og Minmi Sørensen: " Brug litteraturhistorien i dansk", s. 162-164
Karen Blixen: Ringen (1958)
Martin A. Hansen: Roden (1955)
Tom Kristensen: Det blomstrende slagsmål (1920)

20 sider


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Repetetion

Vi kaster et blik på de to år med danskundervisning.
Vi ser på lige netop det, som I ønsker.

Overgange - fra barn til voksen
Titel 2 Retorik - taler og samtaler
Titel 3 Dokumentar, filmanalyse og kreativ skrivning
Titel 4 Grafiske romaner og værklæsning af Persepolis
Titel 5 Skriftlighedsforløb i forbindelse med HO
Titel 6 Storbyen som tema - analyse og fortolkning
Titel 7 Lyrik 1: om Michael Strunge
Titel 8 Læs for livet - Faktagenren
Titel 9 Samtaler i Parforhold - samtaleanalyse
Titel 10 Det moderne Gennembrud
Titel 11 Mini-SSO og skriftlighed, - taler om klima
Titel 12 Lyrik 2: Digtere, nye som gamle
Titel 13 Analysemetoder
Titel 14 Oplysningstid og romantik (fornuft og følelse)
Titel 15 Modernisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer