Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
NEXT
|
Fag og niveau
|
Design C
|
Lærer(e)
|
Ditte Juul Nilsson
|
Hold
|
E2024 de/1 STX (E1g de/1 STX)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro og æggebakke
Kort introforløb, hvor eleverne designer æggebakker til selvvalgt målgruppe. Introduktion til 6c-modellen.
Faglige mål:
̶ identificere et designproblem og gennemføre en designproces
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Diskutere
- Projektarbejde
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
2
|
Skolestol
FORLØBSBESKRIVELSE: Skolestol med opbevaring
INDHOLD:
Der arbejdes med at udvikle en ny skolestol, med opbevaringsmulighed, til 5. klasse på den nærmeste grundskole, Frydenhøj skole. Med udgangspunkt i designbriefet, arbejder eleverne med researchteori, feltarbejde, idegenerering, imageboard, skitser og modellering. I deres praktiske arbejde trækker eleverne på teori om researchmetoder, designparametre (form, funktion, kommunikation), samt designhistorie. Afslutningsvis udføres en præsentation, som reflekterer over proces og produkt med perspektivering til designhistorien.
FORMÅL:
Det er formålet med forløbet, at eleverne – i en vekselvirkning mellem teori, analyse og praksis – tilegner sig basale designmæssige kompetencer, som gør dem i stand til i praksis at udføre og reflektere over en designproces.
FAGLIGE MÅL – eleverne har i forløbet arbejder med at:
- analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
- sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
- identificere et designproblem og gennemføre en designproces
- generere design- og arkitektur-idéer
- kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
- være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte
- beskrive formålet med deres visualiseringer
- punktnedslag i design- og arkitekturhistorien primært med fokus på tiden fra 1750 til i dag
- designprocessens elementer på et beskrivende niveau
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger og collage
- målfaste rumlige modeller
Kernestof og supplerende stof:
Designparametre:
- særligt fokus på form, funktion og kommunikation, samt målgruppe
Designteori:
- designprocessens elementer på et beskrivende niveau
- visualiseringsmetoder på elementært niveau
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger og collage
- målfaste rumlige modeller
Researchmetoder på elementært niveau
- undersøgelse baseret på iagttagelse og sammenligning
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- mindst én metode til undersøgelse af forskellige interessenter herunder brugeren (interviews samt observationer)
- aflæsning af enkle designrepræsentationer.
MATERIALER:
Uddrag fra (ikke afsnit om brandpersonality): https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=145 ca. 10 ns.
6c-modellen: https://designgrundbogen.systime.dk/?id=449 = 1,9 ns
Jesper Bek: Design og arkitektur, Lindhardt og Ringhof, s. 72-79, ca. 5 ns.
Powerpoint med diverse eksempler fra designhistorien (elever har arbejdet med 3 selvvalgte eksempler/nedslag i designhistorien)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Third Space
Kampagner for ARKEN.
Eleverne udarbejder, på ARKENs opfordring, en kampagne for museets nye kunstinstallation af kunstner Henrik Plenge Jakobsen. Værket har arbejdstitlen Third Space, og skal fungere som et nyt samlingssted for Vestegnens unge. Værket er stadig under udarbejdning, og er dermed ikke fysisk opført, mens forløbet kører, hvorfor forløbet mest fokuserer på, hvordan man som kunstmuseum kan fange målgruppens opmærksomhed.
Forløbet indledes med en ekskursion til Arken, hvor eleverne introduceres for tankerne bag det kommende værk. Herefter arbejder eleverne med research af målgruppen, herunder hvordan man bedst når ud til denne. Der arbejdes med idegenerering, hovedgreb og enten skitser, fotoredigering og/eller storyboard (dette afhænger af, hvilken metode, eleverne har valgt til at nå målgruppen). Eleverne udarbejder deres koncept, og forløbet afsluttes med en præsentation for tre medarbejdere fra Arken. Forløbet endte ud i, at en gruppe blev ansat til at lave en mindre kampagne på ARKENs sociale medier, og forløbet har således vist eleverne mulige karriereperspektiver.
Faglige mål:
- analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag (danskfaget)
- identificere et designproblem og gennemføre en designproces
- generere design- og arkitektur-idéer
- kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
-formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Logo
Forløbet beskæftiger sig med kommunikationsdesign, når eleverne skal designe et logo til ARKENs projekt, Third Space; en kunstinstallation, som skal fungere som et nyt samlingssted for Vestegnens unge.
Forløbet har særlig fokus på at skabe et logo, som ved hjælp af formsprog, typografi og farver appellerer til målgruppen ”Vestegnens unge”. Logoet skal kunne trykkes eller tegnes på stof.
Faglige mål:
- analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfelterne
- identificere et designproblem og gennemføre en designproces
- kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt ̶
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- beskrive formålet med deres visualiseringer.
Litteratur:
Jungs arketyper: https://www.gnistbranding.dk/brand-arketyper-12-virksomhedspersonligheder/
Powerpoint om typografi baseret på bl.a. Jesper Beks Design og Arkitektur, s. 10-17
Powerpoint om farver baseret på bl.a. https://kommitc.systime.dk/?id=258#c977 og https://kommitc.systime.dk/?id=280#c1197
Afsnit om Mette Volf's 3 skitseringsmetoder: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=143
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Søge information
- Projektarbejde
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Kreativitet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
Titel
5
|
Stedet
Indhold og særlige fokuspunkter
Forløbet beskæftiger sig med genstandsområdet 'design af fysiske omgivelser', med særligt fokus på design af udendørsarealer, og har til formål, at eleverne lærer metoder og terminologi indenfor området. Forløbet har særligt fokus på stedsteori, herunder fænomenologiteori og Christian Norberg-Schulz’ genius loci-teori. Formålet med forløbet er, at eleverne skal re-designe dele af skolens udearealer med særligt fokus på at skabe et design, som omfavner skolens stedsspecifikke kontekst og stedets ånd.
Faglige mål – eleverne har i forløbet arbejdet med at:
- analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
- se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfelterne
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- identificere et designproblem og gennemføre en designproces
- generere design- og arkitektur-idéer
- undersøge et designproblem og designløsninger ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder som nævnt i kernestoffet
- kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- detaljere nogle få aspekter af et designprojekt eller et element af et designprojekt
- arbejde iterativt
- være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte
- beskrive formålet med deres visualiseringer.
Kernestof og supplerende stof:
Designparametre:
- særligt fokus på form, funktion og kommunikation, samt supplerende stof: rum, målgruppe og kultur.
Designteori:
- design og arkitektur set som kulturarv
- designprocessens elementer på et beskrivende niveau
- visualiseringsmetoder på elementært niveau
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger og fotos
- rumlige modeller
- målfaste rumlige modeller
Researchmetoder på elementært niveau
- undersøgelse baseret på iagttagelse og sammenligning
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- informationssøgning
- mindst én metode til undersøgelse af forskellige interessenter herunder brugeren (interviews samt observationer)
- aflæsning af enkle designrepræsentationer.
MATERIALER:
Porse, Line og Andersen, Bonnie: TAP. Teori, analyse og praksis i billedkunst, s. 241-244, 6,5 ns
https://channel.louisiana.dk/video/superflex-cool-urban-space?fbclid=IwAR0Tngy4zgxjlKr5cK0v2Bw9gSpbmn9kyoL8J6bCOy2yvgDiHRI5IMiLXT8 ca. 2 ns
Analyse af byrum, samt selvvalgte eksempler
Diverse kort: https://kamp.klimatilpasning.dk/ samt https://skraafoto.dataforsyningen.dk/?fbclid=IwAR0IIfqaIuW_ipPHtP8UDuAtoIUI2g2ssfaQpuO4T6qFbRthVruyo3T7bpg&item=2023_84_40_3_0125_00092829&year=2023¢er=711786.15%2C6168495.42&item-2=2023_84_40_3_0125_00092829&year-2=2023&orientation=south
Afsnit om modellering: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=141
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
6
|
Eksamenspræsentation
Elever arbejder med eksamenspræsentationen på baggrund af et selvvalgt emne.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67384905464",
"T": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67384905464",
"H": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67384905464"
}