Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
NEXT
|
|
Fag og niveau
|
Design C
|
|
Lærer(e)
|
Louise Lykke Refsgaard-Søndergaard
|
|
Hold
|
E2025 de/HF (E1 de HF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Intro. til faget
FORMÅL:
Intro. til valgfaget design og arkitektur C på HF, forventninger, lærerplanen og eksamensbekendtgørelse.
Intro til: Eksamen og portfolio, samt hvorledes portfolioen fungerer, som udgangspunkt for det, som man skal til eksamen i.
Intro til: holdets teamsrum, hvori alle forløb og opgavebeskrivelser placeres og samtidig fungerer, som elevens online portfolio.
INDHOLD:
Det handler primært om, at eleverne skal lære at bruge teams, lectio og systime som de redskaber vi bruger for at kommunikere i faget.
Faglige mål:
- Se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfelterne.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof:
- Designparametre form, funktion og kommunikation er fagets overordnede centrale parametre, der ses i et kulturelt, historisk perspektiv.
Researchmetoder på elementært niveau:
- Informationssøgning
METODE:
Ovenstående arbejdes der med, som lærerfaciliterende undersøgelser for eleven. Denne metode hjælper til, at eleverne lærer ved at klikke sig frem til det hele: Teamsrum, systime, litteraturside i teams, samarbejdsrum, og lektio, mm.
MATERIALER:
Powerpoint, elevers egne computere, teams, systime og lectio.
Whiteboard med tegninger og opgaver , med at 'finde rundt', der løses af eleverne både individuelt og i samarbejde.
Design- og arkitekturbogen: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/
Genstandsfelter: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=138
Designparametre: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=137
Designprocessen:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=136
6c-modellen:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=135
Research:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=145
Idégenerering:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=144
Skitsering:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=143
Modellering:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=141
Minervamodellen:
https://forklarmiglige.dk/minerva-livsstils-segmentering
Interviewtyper:
https://metodeguiden.au.dk/interviewtyper/
Persona:
https://www.contentsnedkeren.dk/persona/
Idégenerering:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=144
EVALUERING:
Eleverne tildeles emner indenfor genstandsfelter, designparametre, 6C-modellen. searcher, læser og fortæller andre grupper om det lærte.
Opsamling og skriv i teams-refleksionsrum i samarbejde med sidemakker.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Æggebakkedesign
KORT INTROFORLØB:
Eleverne designer æggebakker til målgruppe, trukket som benspænd.
Introduktion til og indblik i 6c-modellen ift. designproces.
Der indrettes tid til individuel læsning i Design-og arkitekturbogen.
Læsning på systime - samtidig med mere introduktion til brug af noter, overstregning og oplæsning. Der henvises til at tage egne noter i hånden i udleveret skitsebog.
Opsamling:
I nye grupper på 3 personer skal eleverne diskutere og argumentere for hvordan de har arbejdet med æggebakkeprojektet i 6C-modellen.
Hver grupper giver en kort præsentation af samlet vurdering.
FAGLIGE MÅL:
Generelt og i sammenhæng med problemorienterede teoretiske forløb eller konkrete projekter skal eleverne kunne:
Analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat.
FAGLIGE MÅL:
I en designproces skal eleverne kunne:
Undersøge et designproblem og designløsninger ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder som nævnt i kernestoffet.
Kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt.
Arbejde iterativt.
Formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt.
Være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte.
Beskrive formålet med deres visualiseringer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
3
|
Produktdesign - Cafémøbel med opbevaring
INDHOLD:
Der arbejdes med at udvikle et cafémøbel med opbevaringsmulighed, til en selvvalgt café, som eleverne vælger med sin gruppe. Der fokuseres primært på caféstol.
Med udgangspunkt i designbriefet, arbejder eleverne med researchteori, feltarbejde, idégenerering, imageboard, skitser og modellering.
I deres praktiske arbejde trækker eleverne på teori om researchmetoder, designparametre (form, funktion, kommunikation), samt designhistorie både som benspænd og som inspiration.
Afslutningsvis udføres en power point præsentation, som reflekterer over proces og produkt ift. 6C-modellen.
FORMÅL:
Det er formålet med forløbet, at eleverne – i en vekselvirkning mellem analyse, teori og praksis – tilegner sig basale designmæssige kompetencer, som gør dem i stand til i praksis at udføre og reflektere over en designproces.
FAGLIGE MÅL – eleverne har i forløbet arbejdet med at:
- analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
- sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
- identificere et designproblem og gennemføre en designproces
- generere design- og arkitektur-idéer
- kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
- foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
- være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte
- beskrive formålet med deres visualiseringer
- punktnedslag i design- og arkitekturhistorien primært med fokus på tiden fra 1750 til i dag
- designprocessens elementer på et beskrivende niveau
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger og collage
- målfaste rumlige modeller
Kernestof og supplerende stof:
Designparametre:
- særligt fokus på form, funktion og kommunikation, samt målgruppe
Designteori:
- designprocessens elementer på et beskrivende niveau
- visualiseringsmetoder på elementært niveau
- skitsering i forskellige faser af en designproces
- tegninger og collage
- målfaste rumlige modeller
Researchmetoder på elementært niveau:
- undersøgelse baseret på iagttagelse og sammenligning
- skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- mindst én metode til undersøgelse af forskellige interessenter herunder brugeren (interviews samt observationer)
- aflæsning af enkle designrepræsentationer.
MATERIALER:
Uddrag fra (ikke afsnit om brandpersonality): https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=145 ca. 10 ns.
6c-modellen: https://designgrundbogen.systime.dk/?id=449 = 1,9 ns
Jesper Bek: Design og arkitektur, Lindhardt og Ringhof, s. 72-79, ca. 5 ns.
Powerpoint med diverse eksempler fra designhistorien, samt egne undersøgelser
Interviewguide: https://metodeguiden.au.dk/interviewtyper/
Målgruppe og Persona: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=145#c570
Imageboard og moodboard:
https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=145#c562
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
34,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
4
|
Arkitektur - Tiny house
Emne: Et Lille, hurtigt hus inkl. stilhistorie.
INDHOLD:
Eleverne skal lave skitser og en mug up af et tiny house.
At arbejde projekt- og problemorienteret med teori som en del af idégenereringen og undersøgelser.
- Skal indeholde 3 karakteristika, som eleverne forinden har fundet frem til i undersøgelser af diverse tiny houses.
- Beskrivelse af målgruppe og persona.
- Skitser af grundplan, snit og opstalt
- Målfaste tegninger 1:20, som udarbejdes og undersøges mens model bygges.
- I designet af tiny houset skal der ydermere Inddrages 3 punkter for ny arkitektur fra stilarten Modernisme.
- 3D-skitserer, i skumpap mv., et Tiny house i målestoksforholdet 1:20
FORMÅL:
Få indsigt, viden og forståelse for simpel arkitektur, 'less is more', bæredygtighed og værdi. Alt sammen på både personligt, såvel som globalt indsigts-niveau.
Eleverne indhenter og undersøger diverse viden om arkitektur, forholder sig til det og laver øvelser med at se, reflektere, tegne og modellere.
Der arbejdes med fortid, nutid og fremtid.
Opnå nærmere forståelse for den iterative designproces i 6c-modellen.
Opnå nærmere forståelse for designanalyse og stilhistorien.
INDHOLD:
Faglige mål:
- Analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- Sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
- Sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
- Se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfelterne
- Behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
I en designproces skal eleverne kunne:
- Identificere et designproblem og gennemføre en designproces
- Generere design- og arkitektur-idéer
- Kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
- Foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- Detaljere nogle få aspekter af et designprojekt eller et element af et designprojekt
- Arbejde iterativt
- Formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
- Være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt
mellem det kendte og det endnu ukendte.
- Beskrive formålet med deres visualiseringer.
Kernestof:
- Genstandfeltet arkitekturdesign
- Designparametre
- Designteori
- Punktnedslag i design- og arkitekturhistorien
- Design og arkitektur set som kulturarv
- Designprocessens elementer på et beskrivende niveau
- Visualiseringsmetoder på elementært niveau
- Skitsering i forskellige faser af en designproces
- Mindst en af følgende former: tegninger, collage, fotos, 3d-computermodellering
- Rumlige modeller fx prototyping, mock-ups og lignende
- Målfaste tegninger og/eller målfaste rumlige modeller
- Researchmetoder på elementært niveau
- Undersøgelse baseret på iagttagelse og sammenligning
- Skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- Informationssøgning
- Mindst én metode til undersøgelse af forskellige interessenter herunder brugeren
Supplerende:
Målgruppe, persona, bæredygtighed, rumfornemmelse.
METODE:
I denne opgave arbejder eleverne relativt selvstændigt.
Opgavebeskrivelse og designbrief er lagt i teamsrum og eleverne er nu rustet til at løse opgaver på egen hånd og evt. i samarbejde med holdkammerater. Valget er frit for arbejdsmetoden.
Lærer faciliterer og eleverne arbejder med designproces.
Hensigten er, at eleverne for dybere forståelse for fordelen med at arbejde iterativt. I opgavebeskrivelsen vil eleverne opleve diverse benspænd, som gør at de må gå frem og tilbage i deres proces.
MATERIALE:
Arkitektur: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=132
Video: intro til tiny house: https://www.youtube.com/watch?v=-ky_Kc8zdgA&t=1s
Tekst, tiny house: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=173
Boligarkuitektur og funktionalisme: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=172
Modernistisk arkitektur og historicismen: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=170
Modernismens 5 principper: https://ka.systime.dk/?id=156
Modernisme, artikel: https://dac.dk/viden/artikler/modernismen/
Video - Tegning, snit og opstalt: https://www.youtube.com/watch?v=seNG6QZBH_E
Tekst - Tegninger og modeller: https://dac.dk/viden/artikler/tegninger-og-modeller/
6C-modellen: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=135
EVALUERING:
Undervejs i forløbet dannes der mindre fokus- og også matrixgrupper, hvor eleverne deler læst litteratur og der er forberedt vendespils-spørgsmål, som grupperne arbejde med. Formålet et at der repeteres, huskes og skrives.
Eleverne laver individuelle præsentationer, hvori de forklarer hvordan de arbejder med designprocessen.
Slutteligt opsamles på - hvad var berigende og hvad ønsker man mere af.
Hvad tager du med dig ift. designindsigt - forståelse og proces.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
5
|
Kommunikationsdesign - logo
EMNE og MÅL:
At designe et logo som viser elevens personlige værdier, holdning, interesser.
Formkrav:
- Logoet skal tage udgangspunkt i eleven selv.
- Logoet skal vise det, som du ønsker at signalere til din målgruppe.
- Logoet skal indeholde navnetræk og bomærke.
- Logoets skalaforhold i 1:1 skal være:
- Uanset om det er rundt eller aflangt: Minimum 5 cm og max. 30 cm.
FORMÅL:
Udviklingen af eget logo: At arbejde med designanalyse og designproces.
Indsigt, forståelse og anvendelse af kommunikationens principper / Grafiske virkemidler indenfor logodesign., såvel som fokus på elementer for et godt logo.
INDHOLD:
Faglige mål:
- Analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
- Sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
I en designproces skal eleverne kunne:
- Kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
- Foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
- Detaljere nogle få aspekter af et designprojekt eller et element af et designprojekt
- Arbejde iterativt
- Formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
- Være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt
mellem det kendte og det endnu ukendte.
- Beskrive formålet med deres visualiseringer.
Kernestof:
- Kommunikationsdesign
Designparametre: form, funktion og kommunikation.
- Design og arkitektur set som kulturarv
- Designprocessens elementer på et beskrivende niveau
- Visualiseringsmetoder på elementært niveau
- Mindst en af følgende former: tegninger, collage, fotos, 3d-computermodellering
Researchmetoder på elementært niveau:
- Undersøgelse baseret på iagttagelse og sammenligning
- Skitserende og eksperimenterende undersøgelser
- Informationssøgning
METODE:
Med udgangspunkt i analyse af sig selv, i kombination med litteratur, om logo, komposition og kommunikation, samt analyse af hvilke logoer vi husker, kan tegne, kan forstå og analyse af givne designs - skal eleverne designe deres eget logo.
MATERIALE:
Form - komposition, farver, typografi, illustrationer: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=159
Logo: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=191
Kommunikationsdesign: https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=131
EVALUERING:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvtillid
- Initiativ
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
6
|
Eksamensforberedelse
FORMÅL:
Der dannes overblik over design- og arkitektureksamens faglige mål, indhold/formkrav og bedømmelsesgrundlag.
INDHOLD:
Gennemgang af eksamenskrav og indhold til projekt.
Eleverne danner over deres portfolio - finder rød tråd. vælger emne og hovedområder.
METODE:
Elever udvælger og udarbejder individuelt eksamenspræsentation som slideshow.
MATERIALE:
Lærerplan for HF - design og arkitektur C.:
https://www.uvm.dk/-/media/filer/uvm/gym-laereplaner-2017/hf/design-og-arkitektur-c-toaarigt-hf-august-2017.pdf
Diverse pdf'er og pp til gennemgang for hvorledes designeksamen forløber, hvordan den opbygges osv.
EVALUERING:
De sidste 2 lek. inden eksamen - er der mulighed for individuelle samtaler.
Forløbet for eksamen gennemgås, elevernes materialer og orints til ophæng kigges igennem og der forberedes både mundtligt og visuelt til rummet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- IT
- Præsentationsgrafik
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
7
|
...
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72068593283",
"T": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72068593283",
"H": "/lectio/526/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72068593283"
}