Holdet 3b EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Å - Ronni skemalægning skabelon 24/25
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Kate Skov, Nanna Jørgensen
Hold 2023 EN/b (1b EN, 2b EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 The Perks of Being a Wallflower
Titel 2 Gender
Titel 3 American values and beliefs
Titel 4 Crime fiction
Titel 5 Big City Life
Titel 6 Divided Kingdom/Being British

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Gender

Gender
  
Formål
I dette forløb beskæftiger eleverne sig med konceptet og definitioner af køn (på engelsk både ”sex” og ”gender”): Herunder vil følgende begreber og ideer blive belyst:
• Gender stereotypes
• Gender roles
• Queer Theory
• Equality/feminism
• Sexuality
• And overall: how do we address and relate to different gender-identities and the human body in literature and the media.  

Desuden: at få eleverne til at reflektere over og udtrykke problemstillingerne indenfor ovenstående emner, på en veludstyret baggrund bestående af forskellige genrer, perspektiver, begreber og fremstillinger. At få dem til at identificere og analysere aktuelle problemstillinger, og at pin pointe hvordan de kan være historisk funderet, og at perspektivere til/reflektere over en mulig fremtidig placering af disse.


Indhold
I forløbet får eleverne lov til at arbejde med ordforråd/begrebsapparat, integreret grammatik med fokus på adjektiver, adverbier, og verballed. Grammatikken tager både udgangspunkt i grundbogsmaterialet i Getting Started, men flere af de læste kernetekster tekster er også bearbejdet med grammatik for øje. Eleverne kommer igennem forskellige typer og genrer af tekster, heriblandt en tale, et digt, et brev, flere noveller og grundbogsmateriale. I materialet møder eleverne forskellige perspektiver og problemstillinger knyttet til gender med ugangspunkt Amerikanske og Britiske tekster, og amerikansk og britisk kultur og medier.

Metode
Der vil blive arbejdet med og foretaget analyse af følgende genrer: taleanalyse, nykritisk læsning af uddrag af roman, blog-analyse, billedanalyse, lyrik-analyse og medie-analyse.

Materiale
• Uddrag fra grundbogen Unsex Me - Mette Brynaa Hansen & Anne Louise Haugaard Christiansen. Lindhardt of Ringhof, 2016
• Film Trailer: Fight Club - (1999)
• Uddrag af roman: Fight Club exerpt of novel, chapter 6 - David Fincher, 1999
• Tale: Gender Equality is your Issue too - by Emma Watson (2014)
• Queer Theory definition (Unsex me)
• Novelle: Story of an Hour - Kate Chopin (
• Blog entry: Conceal, Don't feel: A queer reading of Disney's Frozen - Angel Daniel Matos, 2014
• Billedanalyse
• Sang: You Are my Sister - Anthony and the Johnsons



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 American values and beliefs

Fokus:
I forløbet fokuseres der på de værdier og ideer som det amerikanske samfund bygger på og som amerikanerne hylder: den personlige frihed, friheden til at søge lykken, statens begrænsede indblanding i den enkelte borgers liv mv. Endvidere fokuseres der på afroamerikanernes historie og kamp for lige civilrettigheder. Endelig arbejdes der med den amerikanske præsidentvalgkamp 2024.

Materiale:
The US and Me - US History Quiz (Worlds of English, Systime 2010)
The Declaration of Independence (excerpt, Follow That Dream, Systime 1998)
Emma Lazarus: The New Colossus (Worlds of English)
Edward N. Kearney: The Frontier Heritage (Worlds of English)
Kamala Harris: Nomination speech (excerpt) at the Democratic Convention, August 2024.
Walt Whitman: I Hear America Singing (Worlds of English)
Langston Hughes: I Too Sing America (The Sky is the Limit)
Angie Thomas: The Hate U Give (chapters 1-3) (novel, 2017)
John Blake: There's one epidemic we may never find a vaccine for: fear of black men in public spaces (article, CNN, 27 May, 2020)
Hillbilly Elegy (2020 Netflix film based on JD Vance's memoir)

Introductions for the different chapters in Black Voices (Erlich-Møller et al, Gyldendal 2016, pp. 8-14, 60-63, 96-98, 140-144) used for student presentations on African American history.

Grammatik:
Pronominer (generelt + specifikt personlige, possessive, refleksive, relative) + tegnsætning (kommatering).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Crime fiction

Fokus:
I forløbet fokuseres der på kriminoveller fra forskellige perioder, fra klassiske historier til moderne versioner, og på krimigenrens særlige kendetegn og karakterer. Centralt i forløbet har været tekstanalyse af kriminoveller, fx the role of setting og the unreliable narrator. I forløbet har eleverne desuden lavet oplæg om selvvalgte crime films/series.


Materiale:

Crime in Fiction (red. af Olaf Baun Grarup og Ole Ravn, Systime 1994):
Arthur Conan Doyle: The Adventure of the Sussex Vampire (pp. 6-24)

Crime in Fiction (red.Gitte Vest Barkholt og Jørgen Døssing Jepsen, Systime 2008):
Zoë Sharp: Tell Me (pp.39-43)

Case Reopened (red. Tine Rønløv Eriksen, Lindhardt og Ringhof, 2017):
Introduction to crime fiction (pp. 10-16)
Sherlock Holmes: A Study in Pink (tasks)
Lee Child: Guy Walks into a Bar (pp. 23-27)

Edgar Allen Poe: The Tell-Tale Heart (1843)

Polly Nelson: Impersonating Elvis (2006) (http://www.eastoftheweb.com/short-stories/)

Sherlock Holmes: Study in Pink (BBC-series, season 1, episode 1, 2010)

Ronald Knox: Ten Commandments of Detective Fiction

Student presentations on crime films or series of their own choice.

Grammatik: præpositioner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Big City Life

Fokus:
Forløbet er et tværfagligt forløb med andet fremmedsprog. Fokus i forløbet er tematisk på fremstillingen af individet i den moderne storby og på storbyens positive og negative aspekter for det enkelte menneske. Der læses forskellige tekstgenrer - spoken word poetry, essay og novelle - og der arbejdes i den forbindelse med genre- og metodebevidsthed. Der er ikke fokus på en bestemt storby, men på generelle karakteristika ved de fleste storbyer, og teksterne har dermed både New York og London som setting.

Materiale:
René Bühlman: New York City - The Making of the Urban Individual, 2001 (preface of anthology)
George the Poet: My City, 2015 (spoken word poetry)
Siri Hustvedt: Living with Strangers, 2002 (essay)
Charles Higson: The Red Line, 1993 (short story)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Divided Kingdom/Being British

Fokus:
Forløbet er ramme om holdets SRO-forløb i engelsk og samfundsfag, der har Brexit som omdrejningspunkt.
I forløbet fokuseres der bredt på Storbritannien som multinationalt og klasseinddelt samfund, herunder på de forhold i det britiske samfund som påvirker den britiske identitet og som fører til splittelse frem for enhed. Udover Brexit har der været særlig fokus på sociale forskelle og det britiske klassesystem. Forløbet har desuden fokuseret på sproglig variation (standard vs non-standard English) og på sproget som klassemarkør.


Materiale:

Divided Kingdom - Brexit and Beyond (red. Thaysen et Christensen), 2023:
What is Brexit? (introduction, pp. 13-18)
What is Brexlit? (introduction, pp. 23-29, excerpts)
Nikesh Shukla: We Who, 2017 (short story)
Zadie Smith: Fences: A Brexit Diary, 2016 (essay)


Kate Fox: Watching the English (extract in Eriksen, Language and Power, Columbus 2013, pp.124-132)
Alex Proud, “Pity me – I’m part of Britain’s middle class and it’s rubbish”, The Telegraph, 22 February 2016
John Agard: Listen Mr Oxford Don (digt i Worlds of English)


Ideer til fortsat arbejde:
Om Brexit
Charlene James, "Go Home", 2017 (drama, monologue)
The Old Oak (film by Ken Loach, 2023)
Om klassesamfund/skolesystem
Penelope Lively: The Happiest Days of Your Life (short story i Worlds of English)
Privately educated elite continues to take top jobs, finds survey (artikel fra The Guardian, 2016)


Grammatik: sammensatte verber (phrasal verbs)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer