Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Helsingør Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Martin Tusgaard Christensen
|
Hold
|
2022 id/q (1q id, 2q id, 3q id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
|
Boldbasis
|
Titel 2
|
Håndbold
|
Titel 3
|
Grundtræning og styrke
|
Titel 4
|
Badminton, del 1
|
Titel 5
|
Les Lancier, del 1
|
Titel 6
|
Badminton, del 2
|
Titel 7
|
Fodbold, del 1
|
Titel 8
|
Badminton, del 3
|
Titel 9
|
Fodbold, del 2
|
Titel 10
|
Studietur Leipzig - Motion i det offentlige rum
|
Titel 11
|
Rytmisk opvarmning
|
Titel 12
|
Opvarmning & basketball
|
Titel 13
|
Les Lanciers, del 2
|
Titel 14
|
Badminton, del 4
|
Titel 15
|
Fodbold, del 3
|
Titel 16
|
Fodbold, del 4 Afsluttende
|
Titel 17
|
Træningsprojekt
|
Titel 18
|
Pickleball
|
Titel 19
|
Parkour & Springgymnastik
|
Titel 20
|
Les Lancier 3. del, afsluttende
|
Titel 21
|
Repetition/ teori
|
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Boldbasis
I forlængelse af modulerne under GF arbejder holdet med at konstruere og afprøve deres egne spil ud fra teorien og de gennemgåede spilelementer fra GF. Der har i forbindelse med konstrueringen af egne spil og afslutningen af forløbet været fokus på følgende fælles elementer:
1) Afleveringer + modtagninger
2) Bredde+dybde
3) Kommunikation
4) Spilbarhed
5) Driblinger
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022), kapitel 10
Det skønsmæssige sidetal svarer her til 10-15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
FORLØBET BRUGES IKKE TIL EN EVT. EKSAMEN
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Håndbold
I forløbet er der fokus på grundlæggende tekniske og taktiske elementer i spillet:
Teknisk:
- at kunne håndtere bolden i en dribling
- at kunne lave en finte (tre-fods-finten, Radjenovic-finten)
- at kunne aflevere og modtage (i "Yubio" bl.a. kap. 17.3)
Taktisk:
- presspil
- stempelbevægelser
- sideforskydninger
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022) Kapitel 17 (716-736)
Det skønsmæssige sidetal svarer her til 10-15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
FORLØBET BRUGES IKKE TIL EN EVT. EKSAMEN.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Grundtræning og styrke
Forløbet knytter an til både styrketræning og grundtræning i idræt, hvor vi bl.a. arbejder med Politiskolens optagelsesprøve som udgangspunkt for træningen. Derudover arbejdes der også med principper for styrketræning og teorien bag denne med udgangspunkt i læsningen i Yubio-idrætsbogen. I forbindelse med besøg i fitnesscenteret har vi også prøvet spinning som en del af en konditionsforbedrende grundtræning.
Derudover knyttes der an til samfundsfaglig teori, hvor vi diskuterer, hvad det er der sker med kroppen, når man træder ind i et fitnesscenter (Systimes "Idræt i perspektiv", artiklen "Fit er fedt")
Formål med styrketræningsdelen:
Formålet med forløbet i styrketræning er først og fremmest at få kendskab til en lang række øvelser, så eleven selv kan opbygge et velbegrundet træningsprogram. Herefter skal eleven forevise disse både med fokus på teknisk udførelse.
Læringsmål, praktik:
- Udføre diverse grundtræningsøvelser teknisk korrekt.
- Gennemføre et alment styrketræningsprogram for en begynder med fokus på teknik og forståelse for grundlæggende progressionsprincipper
- Vise teoretisk forståelse ved udarbejdelsen af træningsprogrammer og vise indblik og forståelse for fitnesskulturens historiske baggrund og dens status i vores samfund.
Teoridelen knytter an til den praktiske del af forløbet som beskrevet ovenfor.
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022), kap 21 (s.810-829) om grundtræning og kap. 28 (1067-1121) om Styrketræning (læses ekstensivt)
- "Fitness: "Fit er fedt", Jens-Ole Jensen, artikel i antologien "Idræt i perspektiv", Systime
Det skønsmæssige sidetal svarer her til 20-25 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
FORLØBET BRUGES TIL EN EVT. EKSAMEN
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Badminton, del 1
Et enkelt indskudt modul. Forløbet fortsætter. Se del 4 for den samlede forløbsbeskrivelse.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Les Lancier, del 1
Forløbet er en del af forberedelsen til Gallafesten i april/ maj måned og fortætter i 2. og 3. g. hvor der som en del af forløbet også vil blive undervist i Lanciers historie og særlige position som festdans i Danmark. Denne del indeholder 3 moduler. Se Les Lancier-forløbet del 3 for nærmere beskrivelse af forløbet.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Badminton, del 2
Opdelt forløb (fortsættende). Se del 3 for den samlede forløbsbeskrivelse!
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Fodbold, del 1
Forløbet er opdelt. Se del 4 for den samlede forløbsbeskrivelse!
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Badminton, del 3
Forløbet er opdelt. Se del 4 for den samlede forløbsbeskrivelse!
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Fodbold, del 2
Forløbet er opdelt. Se del 4 for den samlede forløbsbeskrivelse!
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Studietur Leipzig - Motion i det offentlige rum
I forbindelse med 2.g studietur til Leipzig har idræt i samarbejde med matematik gennemført et forløb med praktisk undersøgelse af motion i det offentlige rum. Først hjemme i Helsingør og herefter i Leipzig, hvor hovedformålet har været dels i praksis at gennemføre en træning på nogle af de tilgængelige motionsstationer i det offentlige rum, som er tilgængelige både i Helsingør og i Leipzig, dels at undersøge, hvad staten og politikere har gjort af tiltag for at befolkningen skal være aktive, men også at undersøge og få svar på, hvorfor staten skal "blande" sig i befolkningens adfærd.
Der er i dette forløb knyttet an til en fortsættelse af den praktiske og teoretiske tråd fra forløbet om "Styrke- og grundtræning", men her sat ind i et tværfagligt perspektiv, hvor formålet med matematik har haft et statistisk fokus og læringsmålene i idræt har været en fortsættelse af læringsmålene fra "Styrke- og grundtræningsforløbet".
Materiale:
- Ib Salomon "Brug byen til bevægelse" fra Krop & Fysik, Se link:
https://www.krop-fysik.dk/brug-byen-til-bevaegelse/
- Idrætsportalen: "Danskernes motions- og sportsvaner", se lin:
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=624&L=0
DR, krop: "Pionerer kan få inaktive folk i gang med motion i byrummet; se link: https://www.dr.dk/levnu/krop/pionerer-kan-faa-inaktive-folk-i-gang-med-motion-i-byen
Det skønsmæssige sidetal svarer her til 10-15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
Diverse artikler + YouTubemateriale er benyttet til den praktiske undervisning, hvad der svarer til et omfang af ca. 15-20 normalsider
FORLØBET BRUGES IKKE TIL EN EVT. EKSAMEN
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Rytmisk opvarmning
Rytmisk opvarmning:
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at eleven bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Eleven skal have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til
musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. De første 4 moduler er udelukkende sat af til opvarmning, hvorefter de sidste 2 moduler kører parallelt med opstart af basketballforløb i forbindelse med, at opvarmningsgrupperne fremviser deres færdige programmer.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Materiale
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022), kap.30, side 1181-1205.
Det Skønsmæssige sidetal svarer her til 10 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
FORLØBET BRUGES TIL EN EVT. EKSAMEN
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Opvarmning & basketball
Se under "Rytmisk opvarmning" for bekskrivelse af dette forløb.
Basketball:
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af spillet. Der ligges i begyndelsen vægt på de tekniske elementer i spillet, så som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Taktiske elementer så som løb i det tomme rum, at sætte sin forsvarer af med forskellige cuts (V-cut, backdoor) og driblinger inddrages også i forløbet.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022), kap. 12
Det Skønsmæssige sidetal svarer her til 10-15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t. .
FORLØBET BRUGES TIL EN EVT. EKSAMEN
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Les Lanciers, del 2
Forløbet er en del af forberedelsen til Gallafesten i april/ maj måned og fortætter i 2. og 3. g. hvor der som en del af forløbet også vil blive undervist i Lanciers historie og særlige position som festdans i Danmark. Denne del indeholder 3 moduler.
Se Les Lancier-forløbet del 3 for nærmere beskrivelse af forløbet!
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Badminton, del 4
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en halv bane. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil på en halv bane. Grunden til, at der ikke spilles på fuld bane er, at det sjælden kan lade sig gøre pladsmæssigt på idræt C-niveau. Desuden arbejder eleverne også med taktiske elementer som placering på banen og brug af offensive/defensive slag
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes udfører udvalgte øvelser. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
HVAD SKAL JEG KUNNE? Faglige mål
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022), kap. 22 (s.837-863)
Det Skønsmæssige sidetal svarer her til 15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Fodbold, del 3
Forløbet er opdelt. Se del 4 for samlet beskrivelse!
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Fodbold, del 4 Afsluttende
De faglige mål
Praktisk
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand - Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander - Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre'
Vi har i forløbet også haft et enkelt teorimodul, hvor der er blevet talt om boldspils sundhedsmæssige værdi i forhold til motion og sundhed.
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022) s. 494-523 + "Boldspil for livet - Spil sammen om sundhed og velvære", Bangsbo og Krustrup, 2017, side 10-17 + 135-147
Det Skønsmæssige sidetal svarer her til 15-20 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
17
|
Træningsprojekt
Formålet med forløbet er at planlægge og gennemføre et selvstændigt træningsprojekt på 8-10 uger med fokus på bedst mulige 5 km tid. Forløbet vil blive begyndt og afsluttet med et 5 km løb på Helsingør Atletikstation. Derudover har der også været gennemført Cooper-test,
Fokus: relevant træningsteori og træningslære, motivation og målsætning
Krav: træning 3 gange om ugen
Produkt: 5 siders opgave om projektet
Som teoretisk baggrundsmateriale er der læst og benyttet den lærebog Yubio kapitel 2 om menneskets fysiologi og kapitel 3 om træningslære + kapitel 20, der en generel introduktion til træningsprojektet i 3.g. Derudover har vi indledningsvis set programserien "Chris McDonald på Johannesskolen" som inspiration og motiverende programserie til forløbet.
Eleven skal kunne sammensætte et træningsprogram med henblik på at forbedre sin kondition og samlet set at forbedre sin løbetid på 5 km.
Enkelte elever har pga. skader fået dispensation til at lave et tilsvarende program på spinningscykel i fitnesscenter.
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022), kap. 2-3 + 20
Det Skønsmæssige sidetal svarer her til 15-20 normalsider, der dækker over både basket- og fodboldforløbet.
FORLØBET KAN BRUGES TIL EN EVT. EKSAMEN!
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
18
|
Pickleball
Pickleball:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spillet. Der er fokus på grundslagene i forhånd og baghånd og på benarbejde (åben og lukket benstilling) og balance rytme i spillet. I pickleball er serven ikke er så vigtig bl.a. pga. dobblebounce-reglen. Der er mere fokus på spillet omkring "Kitchen", da det er her spillet vindes. De afgørende dueller omkring Kitchen (ved nettet) med den særlige teknik, der knytter sig til dette, er her i fokus. Der er også her fokus på de noget specielle regler. Grundslagene i Pickleball er som følger: Serv, grundslag (forhånd/baghånd med åben og lukket benstilling), drop, dink, flugtning/volley og smash.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene beskrevet ovenfor
- Være bekendt med de grundlæggende regler
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde i spillet
- Rimelig beherskelse af forhånd og baghånd (grundslag)
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slagene
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Materiale:
- Kursusmateriale fra Anders Bergholdt efterår 2023
- Diverse YouTube-materiale er benyttet til den praktiske undervisning,
Det Skønsmæssige sidetal svarer her til 12-15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
FORLØBET BRUGES TIL EN EVT. EKSAMEN
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
19
|
Parkour & Springgymnastik
Forløbet kører i samarbejde med en anden 3.g klasse og har til formål at arbejde med de grundlæggende færdigheder i de to discipliner for i en afsluttende forløbsprøve at kombinere de to. Desværre blev forløbet afsluttet af logistiske årsager og vi nåede ikke frem til den afsluttende prøve. I de to discipliner er der blevet arbejdet med følgende læringsmål:
Parkour:
Formålet med parkourforløbet er indsigt i de basale teknikker. Forløbet er bygget op, så det giver forståelse for anvendelsen og udførelsen af de forskellige teknikker: balance, jumps, rails og vaults. Udgangspunktet er grundlæggende bevægelser, som så kan tilpasses den enkeltes niveau via forskellige udgaver af teknikkerne. Forløbet afsluttes med at forskellige udvalgte teknikker fra alle fire hovedområder vises. Enten som isolerede øvelser, eller hvis det er muligt på en bane, hvor så mange relevante teknikker som muligt inddrages.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Precision jumps + mindst to andre spring
- Catcrawl på gulvet, evt. på bom
- Gående balance på bom
- Lande i balance
- Safety vault + to andre vaults
- Turn vault på rail / gelænder + mindst to andre teknikker til rails
- Kunne vurdere hvilken teknik, der kan anvendes ved en forhindring.
Springgymnastik:
Formålet med forløbet er et indblik i de basale teknikker ved springgymnastik. Vi har som omtalt arbejdet med et forløb med spring og parkour, da de også er nært beslægtede. Forløbet er bygget op, så det giver forståelse for anvendelsen og udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik. Udgangspunktet er grundlæggende bevægelser, som tilpasses den enkeltes niveau. Det har som før omtalt været meningen, at forløbet skulle afsluttes med at forskellige udvalgte teknikker fra de to discipliner skulle vises i en forløbsprøve. Enten som isolerede øvelser, eller hvis det er muligt på en bane, hvor så mange relevante teknikker som muligt inddrages.
Følgende har været i fokus i springgymnastik- & akrobatikdelen:
• Håndstand (hjælp hinanden)
• Kolbøtter (forlæns og baglæns)
• Håndstand rulle
• Chassé
• Spænd op i kroppen-fokus
På trampolinen er der blevet øvet følgende teknikker:
• Op hop (lær spænding)
• Hug hop
• Spagat hop
• Hæv grav køleskabs kolbøtter
• Salto (lukket, pikeret, strakt)
På banen er der blevet øvet følgende teknikker:
• Op hop (lær spænding)
• Op hop side til side
• Op hop hug hop
• Op hop spagat hop
• Op hop pikeret hop
• Køleskab kolbøtter
• Vejrmølle
• Araber
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kropsspænding
- Forlæns og baglæns rulle
- Hovedstand & håndstand (evt. med modtagning)
- Vejrmølle & araberspring
- Opspring i minitrampolin/springbræt
- Akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022) kap.26 (s.1000-1016) + kap. 27 (1029-104))
Det skønsmæssige sidetal svarer her 10-15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
FORLØBET BRUGES IKKE TIL EN EVT. EKSAMEN!
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
20
|
Les Lancier 3. del, afsluttende
Dette forløb er en opsamling på 3 år med Les Lancier, hvor der har været fordelt minimum 6 moduler ud over de 3 år. Denne 4. del afslutter forløbet. Et af formålene med dansen har også været at eleverne kunne bruge dansen ved den afsluttende gallefest i 3.g.
I undervisningen har der været talt om den historiske baggrund for dansen med udgangs punkt i klassens fælles lærebog i idræt: "Yubio" kapitel 31.
Faglige mål:
- at have kendskab til dansens historie og oprindelse
- at have kendskab til de 5 danse og de grundlæggende begreber
- at kunne danse de fem danse
- at kunne lytte og tælle og følge trinene
- at kunne grundtrinene chassétrin og pas de bas og kunne og koordinere bevægelserne til musik
Materiale:
Skadhede mfl. Yubio C og B (2022), kap. 31, side 1269-1278
Det Skønsmæssige sidetal svarer her til 10-15 normalsider inklusiv tekster, video, audio, figurer e.c.t.
FORLØBET BRUGES TIL EN EVT. EKSAMEN!
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
21
|
Repetition/ teori
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/53/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52956298955",
"T": "/lectio/53/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52956298955",
"H": "/lectio/53/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52956298955"
}