Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Helsingør Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Design C
|
|
Lærer(e)
|
Josephine Cecilie Munck Schmidt
|
|
Hold
|
2025 3g de (3g de)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Designprocessen og lampedesign
Forløb 1 – Designprocessen og lampedesign
Formål:
I dette forløb bliver eleverne introduceret til faget design og arkitektur C og stifter gennem små analyser og dialog bekendtskab med teori om designprocessen. Eleverne oplever designprocessen på egen hånd gennem praktisk og teoretisk arbejde med at designe en lampe til et selvvalgt sted på Helsingør Gymnasium ud fra benspændet, at farven HVID skal være central.
Eleverne skal kunne:
• analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
• sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
• sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
• identificere et designproblem og gennemføre en designproces
• generere design- og arkitektur-idéer
• kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
Praksis: Grupper af tre: lampe – pendel, gulv- eller væglampe
Teori: Designprocessen, 6C-modellen, idegenerering, skitsering, mockup, funktion/form/kommunikation/bæredygtighed, lampens historie, designparametre
Produkt: Skitsetegninger, fysisk lampe, fotos, moodboard/collage, kontekst og målgruppeanalyse/interview
Præsentation: Problem, produkt, analyse, perspektivering, løsning/konklusion
Kilder:
Bek, Jesper (2017). Design og arkitektur: Grundbog til c-niveau (s. 28-32, 71-80, 150-151). København: Lindhardt og Ringhof.
Danske lamper - 1920 til nu s. 24-31
Bdr. Friis Designdatabase:
https://www.brdr-friis.dk/designere
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
ReThink: ReDuce, ReUse, ReDesign
Forløb 2 – Produkt- & kommunikationsdesign - ReThink: ReDuse, ReUce, ReDesign (10 moduler)
Formål:
I dette forløb skal eleverne arbejde med produkt- og kommunikationsdesign gennem æstetiske og innovative læreprocesser hvor bæredygtighedsproblematikker i tekstil- og beklædningsindustrien er central.
Forløbet er todelt, sådan at eleverne først arbejder teoretisk og praktisk med at redesign af genbrugstøj, som kan være med til at skabe løsninger på beklædnings- og tekstilindustriens bæredygtighedsproblematikker. Dernæst arbejder de teoretisk og praktisk med visuel identitet og brandingstrategi af eget produkt, herunder LOGO og Moodboard.
De erhverver sig viden om kommunikationsdesign både i et historisk og kulturelt perspektiv. De arbejder med kommunikationsdesigns særlige virkemidler og det særlige ved kommunikationsdesigns afsender- og modtagerforhold. Eleverne skal analysere både professionelle, såvel som egne kommunikations-designprodukter. I forbindelse hermed skal eleverne forholde sig analyserende og kritisk til egen designproces samt begrunde valg og fravalg.
Eleverne udarbejder i fællesskab et modeshow, hvor parrene skal præsentere deres beklædningsprodukt og deres kommunikationsprodukt/branding heraf, både visuelt og mundtligt.
Eleverne skal kunne:
• analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
• sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
• se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfelterne
• identificere et designproblem og gennemføre en designproces
• kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
• foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
• arbejde iterativt
• formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
Praktisk: Parvis - Redesign af medbragte beklædningsprodukter - visuel identitet og branding af eget produkt i fysisk form – fokus: materialer, farver, bæredygtighed, kommunikation, målgruppe, æstetik
Teori: Beskrivelse, analyse og diskussion af tekstil- og beklædningsindustriens problematikker samt eksempler på professionelle og egne løsninger herpå - Kommunikationdesign, Minerva- og AIDA-modellen samt Lasswells model - form/farve/font/tekst/illustration, budskab.
Produkt: Skitsetegninger, proces- og produktfotos, beklædningsprodukt og kommunikationsprodukt, procesovervejelser (6c) med valg og fravalg, målgruppeanalyse, mundtlig præsentation af ide og produkter.
Præsentation: Præsentation som 'Bæredygtig modemesse' samt Modeshow på HG’s årlige Forårsfernisering – Selvvalgt problem, ide, produkter, ultra kort analyse (af både produkt- og kommunikationsdesign), løsning/konklusion
Litteratur:
Bek, Jesper (2017). Design og arkitektur: Grundbog til c-niveau (s. 10-27, 40-45). København: Lindhart og Ringhof
FNs Verdensmål, her: https://www.verdensmaalene.dk/
Løvens Hule, sæson 6, afsnit 1 - fokus: Copenhagen Cartel
Bedre Mode, #27 Skal du eje dit eget tøj, podcast m. Johanne
Stenstrup
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Keramik og spisestel
Forløb 3 – Keramik og spisestel (9 moduler)
Formål:
I dette forløb skal eleverne, gennem æstetiske og innovative læreprocesser, arbejde med produktdesign. Der vil være særlig vægt på formmæssige, funktionelle og æstetiske overvejelser i skabelsen af et keramisk stel til en udvalgt målgruppe.
Eleverne skal opnå forståelse for, hvordan man skaber en balance mellem æstetik og funktionalitet i designet af et keramisk stel. De skal forstå, at stellets form skal være ergonomisk og praktisk til daglig brug, samtidig med at det skal være visuelt tiltalende.
Eleverne skal lære, hvordan materialevalg som stentøj påvirker både holdbarhed og udseende, og hvordan glasurens farve og finish bidrager til stellets æstetiske udtryk. De vil få indsigt i, hvordan dekorationsteknikker som begitning, indridsning, prægning, relief og glasering kan tilføje unikke karakteristika. Gennem arbejdet skal de overveje en farvepalet, der harmoniserer med den ønskede stil, og forstå hvordan mønstre samt teksturer kan skabe visuel interesse. De skal hente inspiration fra kulturelle traditioner eller naturens former og farver og sikre, at stellets forskellige dele har en enhed i designet, men også nok variation til at hver del har sin egen karakter.
Eleverne skal indhente viden om keramikkens udvikling i et historisk og kulturelt perspektiv. Eleverne skal analysere både professionelle såvel som egne keramiske værker og forholde sig analyserende og kritisk til egen designproces samt begrunde valg og fravalg.
Eleverne skal kunne:
• Analysere og diskutere design som proces og resultat
• Sætte ord på kropslige erfaringer med design
• Se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfelterne
• Identificere et designproblem og gennemføre en designproces
• Kombinere resultaterne af idégenerering og undersøgelser i et konkret designprojekt
• Foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
• Arbejde iterativt
• Formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
Praktisk: Enkeltvis – modellering, dreje- eller pladeteknik.
Fokus: Form, funktion, dekoration, målgruppe og æstetik.
Teori: Beskrivelse, analyse og diskussion af keramikkens historiske, kulturelle, funktionelle og æstetiske udvikling og udfordringerne mellem funktionalitet og æstetik. Eksempler på professionelle og egne løsninger herpå.
Produkt: Moodboards, proces- og produktfotos, keramikstel, procesovervejelser med valg og fravalg, målgruppeanalyse, form- og farveanalyse, mundtlig præsentation af idé og produkter.
Litteratur: Peder Rasmussen. Keramikkens sprog, s. 21-28, 35-48, 115-125, 128-129, 132-133, 149-151 og 155-166
Video:
- Made in Denmark, sæson 1, episode 6.
Desuden indhentes empiri fra et besøg på designmuseet eller andet relevant museum.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Arkitektur - Enfamilieshuset
Forløb 2 – Arkitektur – Enfamilieshuset
Formål:
I dette forløb arbejder eleverne med arkitektur og særligt med enfamilieshuset. De erhverver sig viden om enfamilieshuset både i et historisk og et kulturelt perspektiv. I praksis skal eleverne i par, på baggrund af et induktivt princip med analoge modeller i flamingo, kombinere og udvælge former og æstetiske udtryksformer i arkitektur. Dernæst skal de ved hjælp af 3d computermodulering skabe deres eget bud på en løsning af et enfamilieshus, som også skabes i en fysisk 3d-model ved hjælp af 3d-print.
Eleverne skal kunne:
• analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
• sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
• sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
• undersøge et designproblem og designløsninger ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder som nævnt i kernestoffet
• kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
• foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
• være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte
Praksis: Parvis: Enfamilieshus – fokus på form, funktion, æstetik og omgivelser
Teori: Designprocessen, 6C-modellen, research: fotoregistrering, brugerundersøgelse, arkitekturanalyse med fokus på form/funktion/æstetik/omgivelser, enfamiliehusets historie
Præsentation: Problem, proces, produkt, analyse, perspektivering til karakteristiske træk fra udvalgte perioder i arkitekturhistorien og danske hustyper samt selvvalgt enfamilieshus
Produkt: Procesfotos, brugerundersøgelse kvalitativ interview, analog eller digital model, analog eller digital skitser/print (plan, snit, opstalt, perspektiv), 3D-print, evt. moodboard/materialevisualisering
Litteratur:
Bek, Jesper (2017). Design og arkitektur: Grundbog til c-niveau (s. 46-61, 139-140, 153-155). København: Lindhart og Ringhof.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Eksamenspræsentation - Selvvalgt emne
Forløb 5 – Selvvalgt emne – eksamenspræsentation
Formål:
I dette forløb skal eleverne fordybe sig i et selvvalgt emne og skabe deres eksamenspræsentation på tværs af deres portfolio samt finpudse deres portfolio, så de bliver klar til den mundtlige eksamen
Eleverne skal se denne udfordring som et designproblem, hvor målgruppen er eksaminator og censor og vælge et emne der dels interesserer dem og vækker nysgerrighed, men samtidig lever op til kravene.
Når emnet er valgt arbejdes iterativt med at producere en problemformulering og underspørgsmål, researche, skitsere og visualisere, finde nye relevante kilder samt udvælge egne og professionelle projekter og visualiseringer samt eventuelt skabe et nyt projekt, som indrammer og adresserer emnet og problemformuleringen. Forløbet afsluttes med den mundtlige eksamen.
Eleverne skal kunne:
• analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
• sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
• se sammenhænge mellem forskellige dele af genstandsfelterne
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• undersøge et designproblem og designløsninger ud fra forskellige parametre og ved hjælp af forskellige metoder som nævnt i kernestoffet
• foretage, dokumentere og begrunde valg i en designproces
• detaljere nogle få aspekter af et designprojekt eller et element af et designprojekt
• formidle deres designprocesser, designløsninger og designanalyser visuelt og mundtligt
• være i stand til at bevæge sig mellem praksis og teori, det abstrakte og det konkrete, mellem helhed og detaljer, samt mellem det kendte og det endnu ukendte
Praksis - Selvvalgt emne på tværs af portfolioen – min. to professionelle og to egne projekter samt evt. nyt projekt som forholder sig til emnet
Teori: Tværfagligt emne, designprocessen, særligt fokus: Form, funktion og kommunikation samt selvvalgt fokus fx. bestemte designparametre, rum, materiale, æstetik, målgrupper, produktion, konstruktion, teknologi, bæredygtighed, samfund, økonomi, etik og kultur
Produkt:
1. 15 min præsentation til mundtlig eksamen med udgangspunkt i portfolioen
2. Finpudsning af egen portfolio med projekter, problemer, processer, visualiseringer, research, brugerundersøgelser, produkter, analyser og præsentationer gennem hele året - eksamensgrundlag!
Eksamenspræsentation - med emnet som rød tråd: Emne, problemformulering og underspørgsmål, produkter (egne og professionelle min to ud af tre discipliner), procesanalyse (6c-modellen- vælg ud!), valg og fravalg, research/kilder/fagbegreber, visualisering og -overvejelser, sammenlignende analyse med fokus på emnet, historiske og kulturelle overvejelser, løsning/konklusion
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Designprocessen og lampedesign
Forløb 1 – Designprocessen og lampedesign
Formål:
I dette forløb bliver eleverne introduceret til faget design og arkitektur C og stifter gennem små analyser og dialog bekendtskab med teori om designprocessen. Eleverne oplever designprocessen på egen hånd gennem praktisk og teoretisk arbejde med at designe en lampe til et selvvalgt sted på Helsingør Gymnasium ud fra benspændet, at farven HVID skal være central.
Eleverne skal kunne:
• analysere og diskutere design og arkitektur som proces og som resultat
• sammenholde design- og arkitektureksempler fra forskellige perioder
• sætte ord på kropslige erfaringer med design og arkitektur
• identificere et designproblem og gennemføre en designproces
• generere design- og arkitektur-idéer
• kombinere resultaterne af idégenerering og nogle undersøgelser i et konkret designprojekt
Praksis: Grupper af tre: lampe – pendel, gulv- eller væglampe
Teori: Designprocessen, 6C-modellen, idegenerering, skitsering, mockup, funktion/form/kommunikation/bæredygtighed, lampens historie, designparametre
Produkt: Skitsetegninger, fysisk lampe, fotos, moodboard/collage, kontekst og målgruppeanalyse/interview
Præsentation: Problem, produkt, analyse, perspektivering, løsning/konklusion
Kilder:
Bek, Jesper (2017). Design og arkitektur: Grundbog til c-niveau (s. 28-32, 71-80, 150-151). København: Lindhardt og Ringhof.
Danske lamper - 1920 til nu s. 24-31
Bdr. Friis Designdatabase:
https://www.brdr-friis.dk/designere
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/53/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70867490501",
"T": "/lectio/53/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70867490501",
"H": "/lectio/53/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70867490501"
}