Å - Skabelon skemalægning 2024 René
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Å - Skabelon skemalægning 2024 René
Hovedmenu
Log ind
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 TY/t - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Å - Skabelon skemalægning 2024 René
Fag og niveau
Tysk A
Lærer(e)
Christina Gervin
Hold
2022 TY/t (
1t TY
,
2t TY
,
3t TY
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
1. Ab ins Deutsche (1.g)
Titel 2
2. Vielleicht Liebe (1.g)
Titel 3
3. In aller Freundschaft (1.g)
Titel 4
4. Landeskunde: Hamburg (1.g)
Titel 5
5. Drittes Reich (2.g)
Titel 6
6. Generation Selfie (2.g)
Titel 7
7. Gewalt und Verbrechen (3.g)
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
1. Ab ins Deutsche (1.g)
Forløbet fungerer som et intro-forløb til tyskfaget. Vi har arbejdet med små samtaleøvelser, udtaleregler, transparante ord, forskellige kommunikationsstrategier og ordbogsøvelser..
Desuden har vi arbejdet med sange og med de første skriftlige opgaver.
Materiale:
Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns, Gyldendal 2016, s. 10-17
Mette Hermann: Los geht's!, Gyldendal 2018, s. 6-12.
Sange:
Die Prinzen: Be cool speak Deutsch
Andreas Bourani: Auf uns
Grammatik (Mini Grammatik):
Sætningsanalyse
Den bestemte og ubestemte artikel
Hjælpeverber i præsens
Svage verber i præsens
Forløbet omfatter ca. 15 sider.
Indhold
Kernestof:
I modulet: Vi øver gloserne i Quizletten "Warum wir Deutsch lernen"
I modulet: Vi arbejder med øvelserne 2-4 på s. 4-5 i vores kompendium "Ab ins Deutsche", som I fik i print sidste gang.
I modulet: Vi arbejder med øvelserne 5-8 på s. 6-7 i vores kompendium "Ab ins Deutsche" samt med sangen "Be cool, speak Deutsch" på s. 8-9.
Die Prinzen: Be cool, speak Deutsch
I modulet: Vi laver øvelserne på s. 10-12 i kompendiet "Ab ins Deutsche".
I modulet: Vi laver øvelserne på s. 13-16 i kompendiet "Ab ins Deutsche".
I modulet: Vi laver øvelserne på s. 17-19 i kompendiet "Ab ins Deutsche".
I modulet: Vi ser musikvideoen "Auf uns" og arbejder med øvelse 4.1 på s. 19 i kompendiet "Ab ins Deutsche" samt oversætter sangteksten på s. 18.
Andreas Bourani - Auf uns (Official Video)
I modulet: Vi gennemgår jeres oversættelse af sangteksten “Auf uns” på s. 18 i kompendiet fra sidste gang. Derefter taler vi om spørgsmål 6 i opgave 4.1 på s. 19 og vi laver et par sidste opgaver til “Auf uns” på s. 20.
I modulet: I får udleveret en 'Mini Grammatik' af mig og vi analyserer og oversætter sammen følgende danske sætninger på tavlen til tysk: Du lærer tysk, Pigen får en is, Pigerne køber en taske. Derefter laver vi nogle ordbogsøvelser på s. 21 i kompen
I modulet: Vi analyserer og oversætter et par danske sætninger til tysk vha. vores 'Mini Grammatik', som I fik af mig sidste gang. Derefter laver vi nogle ordbogsøvelser bagerst i kompendiet.
I modulet: Vi laver et par sidste ordbogsøvelser bagerst i kompendiet.
I modulet: Vi laver de sidste ordbogsøvelser i kompendiet, I får jeres skriveøvelse tilbage og I får udleveret en ny grammatikbog.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
1. skriveøvelse
27-09-2022
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
2. Vielleicht Liebe (1.g)
Et forløb om "Vielleicht Liebe" med følgende materiale fra bogen "Los geht's!" af Mette Hermann, 2018:
Lieder:
Bosse: Liebe ist leise, 2009
Andreas Bourani: Auf anderen Wegen, 2014
Gedichte:
Heinrich Heine: Ein Jüngling liebt ein Mädchen, 1822
Novellen:
Gabriele Wohmann: Ein netter Kerl, 1973
Grammatik i Wie geht's?, Los geht's! og Mini Grammatik:
Transparente ord
Sætningsanalyse
Forskellen på regelmæssige og uregelmæssige verber i de fem hovedtider
Personlige pronominer
Gradbøjning af adjektiver og adverbier
Modalverber
Indhold
Kernestof:
I modulet: Vi arbejder med øvelser i kapitel 1 i jeres nye grammatikbog “Wie geht’s?”.
I modulet: Vi starter op på et nyt forløb, som hedder "Vielleicht Liebe". I får hertil udleveret nedenstående kompendium af mig i print. Vi arbejder med øvelserne 1-3 under "Einstieg" på s. 43 og med øvelse 4 under "Textarbeit" på s. 44.
I modulet: Vi oversætter sammen sangteksten "Liebe ist leise" på s. 42-43 i kompendiet. Derefter arbejder vi med øvelse 5 (spørgsmål 1-3) på s. 44. I får undervejs individuel feedback af mig på jeres tyske svar.
I modulet: Vi arbejder videre med øvelse 5 (spørgsmål 4-8) på s. 44 og øvelserne 6-8 på s. 45-46 til sangen "Liebe ist leise" i kompendiet.
I modulet: Oversæt digtet "Ein Jüngling liebt ein Mädchen" på s. 47 i kompendiet "Vielleicht Liebe". Lav derefter opgave 1 "Analyser sætninger" på s. 47 og opgave 2 "Analyser og forklar" på s. 48. Skriv løsningen på oversættelsen og opgaverne 1-2 bag
I modulet: Vi samler op på modulet i fredags og laver flere øvelser i kompendiet til digtet af Heinrich Heine på s. 48-49.
Modulet er asynkront pga. manglende vand på skolen. I skal arbejde selv med øvelse 6 til digtet "Ein Jüngling liebt ein Mädchen" på s. 50 i kompendiet (er også vedhæftet). Indsæt jeres tyske besvarelse af øvelse 6 under Elevfeedback kl. 13.30.
I modulet: I skriver videre på jeres tyske brev om "Ein Jüngling liebt ein Mädchen" fra i går.
I modulet: Vi arbejder med øvelser til 'Bestemt og ubestemt artikel' i kapitel 2 i jeres grammatikbog “Wie geht’s?”.
I modulet: Vi starter op på sangen "Auf anderen Wegen" ved at lave opgaverne 1-4 på s. 52-53 og lytte til videoen.
I modulet: Vi arbejder videre med opgaverne 5-6 på s. 53-54 til sangen "Auf anderen Wegen" og oversætter sammen sangteksten på s. 51-52.
I modulet: Vi arbejder videre med opgaverne 7 og 9 på s. 54-55 til sangen "Auf anderen Wegen".
I modulet, del I: I får udleveret brevet om Hamburg-turen
I modulet, del II: Vi laver et par sidste øvelser til sangen "Auf anderen Wegen".
I modulet: Vi starter op på teksten "Ein netter Kerl" og laver øvelserne 1-3 på s. 57-59.
I modulet: Vi taler om indholdet i teksten "Ein netter Kerl" og arbejder derefter med øvelserne 4-6 på s. 59.
Lektie: Medbring underskrevet tilmeldingsblanket til Hamburg-turen
I modulet: Vi laver et par sidste øvelser til teksten "Ein netter Kerl"
I modulet: Vi skriver videre på vores tyske analyse fra i går og afslutter vores forløb "Vielleicht Liebe" ved at udfylde vedhæftede Docs
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Liebe ist leise: Textfragen
17-11-2022
Ein Jüngling liebt ein Mädchen: Brief
30-11-2022
Samtaler: Auf anderen Wegen
20-01-2023
2. skriveøvelse: Auf anderen Wegen
25-01-2023
Analyse von "Ein netter Kerl"
02-02-2023
Genaflevering af 2. skriveøvelse
08-02-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
3. In aller Freundschaft (1.g)
Material:
Cartoon:
Tobias Wieland: Der größte Fehler seines Lebens, 2010
Lied:
Namika: Lieblingsmensch, 2015
Kurzgeschichte:
Martin Suter: Die Unzertrennlichen, 2009
Film:
Fatih Akin: Tschick, 2016
Selvvalgte sange om Freundschaft:
Eleverne har valgt en tysk sang om Freundschaft og har skrevet en musikpræsentation herom på tysk. Derefter har de fortalt mig om sangen på skift på tysk.
Indhold
Kernestof:
I modulet: Vi starter op på et nyt forløb. Derudover får I jeres skriveøvelse tilbage med mine kommentarer og I laver en genaflevering heraf.
Lektie: Medbring underskrevet tilmeldingsblanket til Hamburg-turen
I modulet: Vi arbejder videre med den tyske cartoon fra sidst på s. 2-3 i det nye kompendium.
Husk at betale 1500 kr. til Hamburg-turen inden d. 15. marts via Mobilepay på 319369. Angiv navn og klasse.
I modulet: Vi starter op på sangen "Lieblingsmensch" ved at lave opgaverne 1-4 på s. 80-81 i kompendiet "In aller Freundschaft".
I modulet: Vi oversætter sammen sangteksten "Lieblingsmensch" på s. 79-80 i kompendiet i vores fælles Docs. Vi arbejder med opgave 5 til sangen på s. 82.
I modulet: Spørgeskema om hvad du skal lave efter du afslutter din gymnasiale uddannelse
I modulet: Vi genlæser vores danske oversættelse af sangteksten "Lieblingsmensch" i vores fælles Docs og arbejder med opgave 6 til sangen på s. 82 i kompendiet. Derefter starter vi op på teksten "Die Unzertrennlichen" ved at lave grammatikopgaverne 1
I modulet: Jeg viser jer programmet for vores tur til Hamburg.
I modulet: Læs og forstå teksten "Die Unzertrennlichen" på s. 100-101 i kompendiet "In aller Freundschaft". Besvar på tysk opgave 6 "Den Text nacherzählen" på s. 103. Indsæt din besvarelse under Elevfeedback inden kl. 15.15.
I modulet, del I: I får jeres skriveøvelse tilbage med mine kommentarer og laver en genaflevering heraf.
I modulet, del II: Vi samler op på øvelse 6 på s. 103 fra det virtuelle modul og får dermed genfortalt handlingen i teksten for hinanden. Derefter laver vi øvelse 7 på s. 104 i kompendiet.
I modulet: Vi laver øvelserne 8 og 9 på s. 104 i kompendiet.
Heute sollt ihr ein deutsches Lied im Internet zum Thema „Freundschaft“ in folgenden Gruppen finden:
I modulet, del I: I får jeres genaflevering af skriveøvelsen tilbage med mine rettelser.
I modulet, del II: I taler med mig på skift på tysk om jeres selvvalgte sang om Freundschaft. Til sidst hører vi en af jeres sange på den elektroniske tavle:
I modulet: I får udleveret øvelser til filmen "Tschick", som vi skal se på mandag. Vi laver øvelserne 1-4 på s. 84-86. Imens taler jeg med jer på skift på tysk om jeres selvvalgte sang om Freundschaft.
I modulet: Vi ser filmen "Tschick" og udfylder imens skemaet "Richtig oder falsch?" på s. 87 i kompendiet.
I modulet: Vi laver øvelserne 6-8 til filmen "Tschick" på s. 87-89 i vores kompendium.
I modulet: Vi laver øvelse 9 til filmen "Tschick" på s. 90 i vores kompendium.
I modulet: Vi afslutter vores forløb "In aller Freundschaft" ved at udfylde nedenstående Ausstieg-skema.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
3. skriveøvelse & genaflevering
27-02-2023
Musikpräsentation: Lieder über Freundschaft
14-04-2023
2t TY skr. læringsprøve
22-04-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
4. Landeskunde: Hamburg (1.g)
Sprogtur til Hamburg i slutningen af 1.g
Indhold
Kernestof:
I modulet: Det er vigtigt at komme til modulet, idet det er sidste modul inden Hamburg-turen :-) Vi taler om Hamburg-turen og kigger igen på programmet.
Program
Vi mødes kl. 8.45 på skolens parkeringsplads
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
5. Drittes Reich (2.g)
Forløb om Drittes Reich i perioden 1933-1945 med særligt fokus på:
- Die Bücherverbrennung
- Die Kristallnacht
- Jugend und Erziehung im Dritten Reich - HJ und Werbeplakate
- Stolpersteine und Vergangenheitsbewältigung
Tekster:
Geschichtlicher Überblick: http://www.ard.de/home/wissen/Nationalsozialismus__Die_wichtigsten_Ereignisse/1589062/index.html
Erick Kästner: Die Bücherverbrennung am 10. Mai 1933 - Erinnerung (1946)
Günther Dahl: “Was braucht der Jud ein Klavier?” - Erinnerung (1988)
Heiner Müller: “Das Eiserne Kreuz” - Kurzgeschichte (1956)
Film:
Maggie Peren: "Der Passfälscher" - Spielfilm (2022), filmen så vi i Grand Teatret på vores sprogdag. Men den kan genses på
https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006478/pasforfalskeren
Billeder:
Werbeplakate für die HJ (Hitlerjugend) - Plakate (1939)
Stolpersteine - Fotos
Grammatik i grammatikark og Wie geht's:
Præpositioner, der styrer enten dativ eller akkusativ
Adjektiver
Forløbet omfatter ca. 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Velkommen tilbage fra sommerferien - jeg glæder mig til at se jer igen :-)
I modulet: Jeg glæder mig til at starte op på forløbet "Drittes Reich" med jer.
I modulet: Vi laver “Der Satz des Tages” på tavlen og arbejder videre med siderne 4-5 i vores nye kompendium “Drittes Reich”, som I får i print af mig.
I modulet: Vi gennemgår lektien og laver en opsummerende dagens sætning hertil. Derefter arbejder vi med Einstieg-øvelse 1 på s. 8 i kompendiet "Drittes Reich".
Lektie: Oversæt tabellen på s. 6 i kompendiet "Drittes Reich".
I modulet: Vi gennemgår lektien og laver Einstieg-øvelserne 3 og 4 på s. 8-9.
Lektie: Besvar "2. Ein Quiz" på s. 8 i kompendiet "Drittes Reich".
I modulet: Vi laver Der Satz des Tages. Derefter læser og forstår I teksten “Die Bücherverbrennung” af Erich Kästner og vi taler om indholdet heri. I slutningen af modulet samler jeg jeres kompendier ind, så jeg kan give jer feedback på jeres fotobes
I modulet: I får jeres fotobeskrivelse tilbage og retter jeres egne fejl i hånden vha. mig. Derefter arbejder vi med øvelse 6 og øvelse 8 på s. 11 og 13 til teksten “Die Bücherverbrennung" af Erich Kästner, som vi læste sidst.
I modulet: Genlæs teksten "Die Bücherverbrennung am 10. Mai 1933" af Erich Kästner på s. 7 i kompendiet og besvar hertil "Textfragen 1-6" på tysk i hånden på s. 12. Upload et billede af jeres besvarelse under Elevfeedback.
I modulet: Vi samler op på sidst og laver opgave 9 på s. 14. Til sidst finder vi præpositioner i ‘Die Bücherverbrennung’ og forklarer deres kasus vha. Mini Grammatik.
I modulet:
Arbejd-selv-modul pga. sygdom:
Kl. 9.10: Vi mødes foran Grand Teatret, Mikkel Bryggers Gade 8, København K.
Lektie: Overfør 15 kr. til HTG’s MobilePay 946218 senest d. 2/10. Husk: Skriv navn og klasse
I modulet: Vi arbejder videre med filmen "Der Passfälscher".
I modulet: Vi arbejder med adjektiver i vores grammatik-iBog "Wie geht's?".
Lektie: Genlæs s. 21 højt for dig selv og øv derved din tyske udtale. Besvar hertil spørgsmålene 1-5 på s. 26 kort på tysk, hvis du ikke har nået det i sidste time.
Lektie: Læs resten af teksten "Was braucht der Jud ein Klavier" på s. 23 i kompendiet og besvar hertil spørgsmål 13 på tysk på s. 25.
Lektie: Øv gloserne fra teksten "Das Eiserne Kreuz" i Quizletten: Das Eiserne Kreuz
I modulet: Vi arbejder med 'werden' som 'futurum' i vores ibog Wie geht's: Kapitel 10 - Futurum
I modulet: Vi arbejder videre med 'werden' som futurum fra sidst. Derefter arbejder vi med 'werden' som 'passiv' i vores ibog Wie geht's: Kapitel 11 - Aktiv og passiv Vi læser introen og laver opgaverne 1-4 og evt. opgaverne 5 og 9.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Fotobeskrivelse og genaflevering
01-09-2023
Zusammenfassung: Die Bücherverbrennung
18-09-2023
Skriveøvelse: Der Passfälscher
11-10-2023
Samtale: Meine Herbstferien
25-10-2023
Personencharakteristik: Was braucht der Jud...
10-11-2023
Bildbeschreibung: Werbeplakate für die HJ
22-11-2023
Bildbeschreibung: Stolpersteine
06-12-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 32
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
6. Generation Selfie (2.g)
Et forløb om unge og sociale medier. Der er arbejdet med små film, sangtekster og -videoer, noveller og faktatekster af forskellig art.
Materiale:
Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns, Gyldendal 2016, s. 20-31 + s. 42-59.
Tekster:
Lukas Böing: Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co.? Ein Vergleich, 2015
Kira Brück: Gefällt mir: So geht Social Media, 2014
Wolf Wondratschek: Mittagspause, 1969
Sange:
Tim Bendzko: Programmiert, 2013
Ok Kid: Mehr mehr, 2013
Videoer:
NDR extra 3: Selfies für mehr Selbstbewusstsein, 2014
TikTok videoer (@istsocialmediapeinlich):
- "Ich habe Social Media mit der Intention angefangen, Geld zu verdienen"
https://www.tiktok.com/
@istsocialmediapeinlich/video/730834033746498691
- "Was begeistert dich und was nervt dich an Social Media?"
https://www.tiktok.com/
@istsocialmediapeinlich/video/726004434188689743
Blickfänger GbR: Schaulustige: Sei kein Gaffer, 2017,
https://vimeo.com/245758163
Forløbet omfatter ca. 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Video: Selfies für mehr Selbstbewusstsein
I modulet: I arbejder med opgave 3 "Personen beschreiben" på s. 2 i kompendiet. I taler derefter kort med mig på tysk på skift om videoen.
Lektie: Gense videoen 'Selfies für mehr Selbstbewusstsein' og besvar hertil kort på tysk i hånden de tre spørgsmål under opgave 4 "Meinungen ausdrücken" på s. 3 i kompendiet 'Generation Selfie'.
I modulet:
FF4 Kompendium: FF4_Nachhaltigkeit und Produktion_2t 2024.pdf
Lektie: Oversæt de tyske ord til dansk i ordskyen på s. 5 i jeres lille FF4-kompendium, som I fik sidst i print. Læs desuden om det retoriske pentagram på s. 9 i samme kompendium.
Program for FF4 i 2t 2024.docx
Lektie: Udfyld på tysk i hånden skemaet "Vor- und Nachteile" nederst på s. 9 i kompendiet "Generation Selfie"
I modulet: Vi arbejder med den nye tekst "Wie wäre mein Leben ohne Internet..." på s. 11 i kompendiet. Imens får I feedback på jeres video og får en snak med mig om jeres standpunkt.
Lektie: Øv tallene på tysk på https://quizlet.com/879431967/die-zahlen-flash-cards/?i=lc33v&x=1jqt
I modulet: Vi gennemgår jeres oversættelse af s. 12 fra sidst i plenum og laver et par øvelser til hele teksten i par og individuelt
I modulet: Vi starter op på den nye tekst i vores kompendium "Gefällt mir: So geht social media". Vi laver hertil:
I modulet: Vi arbejder videre med teksten "Gefällt mir: So geht social media":
Lektie: Besvar kort på tysk i hånden spørgsmålene 4-5 om Anna-Luisa samt spørgsmålene 1-4 om Paul i øvelse 5 "Textfragen" på s. 19 i kompendiet
Lektie: I skal se TikTok-videoen nedenfor. TikTok "spinnt" ofte, når man åbner det i browseren. Prøv Google Chrome i stedet for Safari eller brug mobilen. Se først videoen, og besvar herefter spørgsmålene på tysk i hele sætninger.
I modulet: I skal arbejde selv individuelt
Lektie: Øv ordene fra vores nye tekst "Mittagspause" i denne Quizlet
Lektie: Ret fejlene i jeres skriveøvelse, som I fik tilbage sidste gang
Læringsprøve i 2st TY, 22. april 2024.docx
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Skriveøvelse: Futurum
12-01-2024
Samtaler på tysk: Selfies für mehr Selbst...
18-01-2024
Musikpräsentation und Video: Programmiert
06-02-2024
Eine Zusammenfassung: Wie wäre mein Leben ohne …
26-02-2024
Bildbeschreibung: Selfies seit 1484
14-03-2024
Skriveøvelse: So geht social media
19-03-2024
Virtuelt modul, individuelt: Tik Tok
22-03-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
7. Gewalt und Verbrechen (3.g)
Forløb om "Gewalt und Verbrechen"
Materiale:
Fähner (film)
Die Sache mit Jorinde Semmler (Kurzgeschichte)
Cornflakes (Kurzgeschichte)
Natascha Kampusch (Romanauszug)
Spitzenreiterinnen (Romanauszug)
Indhold
Kernestof:
1. Wortschatz zum Thema Gewalt und Verbrecehen_3t TY 2024.pdf
I modulet:
I modulet: Vi arbejder i par med opgaverne "Nach dem Sehen I und II" til krimien "Fähner" på s. 2-3 i opgavearket fra sidst, som også er vedhæftet under lektien. Derefter oversætter vi "Begriffskarte Krimi" i vores nye Docs, således at vi næste gang
Lektie: Oversæt ordene på s. 2 i vedhæftede opgaveark under "Nach dem Sehen I", som I fik i print af mig sidste gang
I modulet: Vi arbejder videre med opgaverne "Nach dem Sehen II" til krimien "Fähner" på s. 3 i vores opgaveark fra sidste uge.
I modulet: I skal arbejde selv i dette modul, idet jeg er på kursus. I finder vedhæftede opgave under opgaver i Lectio.
I modulet: Vi starter op på den tidligere eksamensopgave "Die Sache mit Jorinde Semmler". I får hertil teksten i print af mig og et link til selve eksamensopgaven. I dag arbejder vi med delopgave 1 "Tekstforståelse".
I modulet: Vi arbejder videre med eksamensopgaven "Die Sache mit Jorinde Semmler". I dag arbejder vi med opgave 5, som I færdiggør i lektieværkstedet i 3. modul.
I modulet: Vi arbejder videre med eksamensopgaven "Die Sache mit Jorinde Semmler". I dag arbejder vi med delopgave 5.2 og afleverer hele opgave 5 under opgaven i Lectio kl. 11.30.
Lektie: Ret fejlene i din billedbeskrivelse af Fähner, som du fik tilbage med mine kommentarer d. 6/9. Dine rettelser skal du markere med gul farve i dit oprindelige word-dokument. Upload din rettede billedbeskrivelse under opgaven i Lectio inden mod
I modulet: Vi arbejder videre med eksamensopgaven "Die Sache mit Jorinde Semmler". I dag arbejder vi med nogle af delopgaverne 2-4.
I modulet: Vi arbejder videre med delopgaverne 2-4 i eksamensopgaven "Die Sache mit Jorinde Semmler".
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Bildbeschreibung: Fähner
30-08-2024
Die Sache mit Jorinde Semmler: Opgave 5
06-09-2024
Genaflevering af Bildbeschreibung: Fähner
10-09-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 27
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
Log ind
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/5336/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68130763074", "T": "/lectio/5336/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68130763074", "H": "/lectio/5336/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68130763074" }