Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Catrine Petersen
|
|
Hold
|
2023B DA (1.B DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grammatik introduktion
Formål:
Eleverne skal lære det grundlæggende om de 4 store ordklasser: Substantiver, verber,
adjektiver og adverbialer. Disse ordklasser skal danne grundlag for elevernes forståelse af
hvad en sætning er, og hvad en sætning kan og skal indeholde
Derudover skal undervisningen danne grundlag for elevernes viden om det danske sprog.
Samtidig skal eleverne bruge det, de lærer i den følgende undervisning i litteratur.
Således er de læringsmål, som forløbet har fokus på:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte
en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for
sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder
deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
d) demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
Indhold:
For at opnå formålet med forløbet, vil vi i undervisningern i høj grad arbejde fagtekster,
som forklarer ordklasserne og øvelsesark, som eleverne skal udfylde og få godkendt i
undervisningen.
Metode:
Vi veksler mellem læreroplæg, skriftlige og mundtlige øvelser. Derudover vil der være
skriftlige afleveringer, der skal sikre, at eleverne får trænet at bruge de vi arbejder med i
undervisningen.
Materiale:
Film om dansk:
grammatik:https://www.youtube.com/watch?v=GEvrlIKXN0U
PP om de store ordklasser.
Øvelsesark med substantiver.
Video om adjektiver: https://www.youtube.com/watch?v=2_ackh4rDVc
Øvelsesark med pronominer.
Øvelsesark med adjektiver.
Øvelsesark med verber.
Dokument med verbetyper.
Øvelsesark med adverbialer.
Øvelsesark med sætninger.
Skriftlig dansk i Grønland - Et undervisningsmateriale om dansk stil.
Evaluering:
Eleverne bliver evalueret i hver undervisning i form af de øvelser de har lavet og de
hjemmeopgaver, som de har skrevet. Her bliver der givet feed-back på arbejdet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Episk analyse
• FORMÅL:
BESKRIVELSE | Forløbet centrerer sig omkring at give eleverne et grundlæggende kendskab til teksten som fænomen, herunder at få styrket elevernes evne til at læse aktivt samt at få givet dem en rudimentær redskabskasse med analytiske begreber og kunne formidle i et fagligt sprog, der udvikler sig grammatisk og tager højde for at udbygge elevernes ordforråd.
Forløbet fokuserer især på følgende LÆRINGSMÅL:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed
c) beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og formidle skriftligt,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder
k) navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.
INDHOLD
PRIMÆRLITTERATUR |
• Haller, Bent: "Platicposen" fra samlingen Grænsebørn.
• Dekameron: "De to elskere".
• Hemingway, Ernest: Barnesko til salg, aldrig brugt.
• Kort om epik og fortælling
• En tekst er en gåde
• Film: ”For the birds”
• Flipped classroom film om genrer: https://dansksiderne.dk/index.php?id=4627
• Genrekoder (oversigt)
• Fiktionskompendium: Prinsessen på ærten, Støv, Et dukkehjem
• Helt kort om novellens struktur: Berettermodellen, personkarakteristik, miljø
TEMAER | Relationer, familie, ungdomsliv
BEGREBER |
Igennem arbejdet i dette forløb er eleverne blevet gjort bekendt med følgende begreber.
Inferens, tomme pladser: Vi arbejdede med disse begreber, for at eleverne skulle komme til en forståelse af tekstens tomme pladser. Eleverne skulle altså kunne læse "mellem linjerne" i teksten. Træningen i at inferere de tomme pladser blev gjort i arbejdet med "Plasticposen", "Barnesko til Salg" og "For the Birds".
Vi arbejde med genrerne fakta, fiktion, epik, drama, lyrik for at give eleverne en viden om disse. Vi begyndte med overgenrene fakta og fiktion, hvorefter vi beskæftigede os med undergenrene inden for fiktionen, nemlig epik, drama, og lyrik.
Her arbejdede vi med genrekoder og genrekontrakt til genkendelse af det forskellige genre. Eksempelvis epiks fortællende fremgangsmåde, lyrikkens stemningsorientering og dramaets replikker fremfor fortæller.
Vi arbejder med tema og konflikt for at styrke elevernes læsning af literære tekster med udbytte.
Vi arbejde med personkarakteristik, hvor eleverne blev gjort bekendt med indre, ydre, indirekte og direkte personkarakteristik (særligt Plasticposen og De To Elskere).
Vi arbejder også med miljø, hvor eleverne blev introduceret til fysisk og psykisk miljø i litterære tekster (særligt Plasticposen og De To Elskere).
For at styrke elevernes sans for komposition, arbejde vi også med Berettermodelen, som eleverne blev introduceret for og blandt andet skulle anvende på "De to elskere".
Eleverne arbejder med noveller. De skulle både komme til en forståelse af novellens kendetegn gennem læsning, men også ved at skrive deres egne noveller. Disse skrives i grupper og bliver stilladseret gennem "benspænd", som novellen skal indholde. Eksempelvis skulle de skrives over berettermodellen og konflikten i historien var givet på forhånd.
Vi arbejde også med remediering, hvor eleven skulle omdanne "De to elskere" til enten et Facebook-opslag, en GIF-historie eller et skuespil, som skulle fremføre for klassen.
METODE | For at udvikle analytiske, kreative, kommunikative og sociale kompetencer hos eleverne, anvendtes forskellige undervisningsformer fra projektarbejde i grupper (eksempelvis novelleskrivning og remediering) til klasseundervisning i en kombination af induktive og deduktive tilgange til stoffet.
EVALUERING | Evalueringen er blevet foretaget løbende gennem observation af elevernes arbejde og deres novelle og remediering. Derudover opsamles løbende mundtlige og skriftlige evalueringer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Værklæsning: Berørte Katrine
BESKRIVELSE | Forløbet centrerer sig omkring værklæsning af romanen ”Berørte Katrine” af Kim Fupz Aakeson)
FAGETS FORMÅL
VIDEN OG FÆRDIGHEDER | Eleverne skal kunne anvende det danske sprog både mundtligt og skriftligt, bl.a. som forberedelse til deres videregående uddannelse. I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
PERSONLIGE OG SOCIALE KOMPETENCER | Eleverne skal have kritisk-analytisk sans og æstetisk bevidsthed. Danskfaget bidrager til udvikling af elevernes selv- og omverdensforståelse og udgør således et grundlag for personlig identitetsudvikling og social udfoldelse.
LÆRINGSMÅL | Eleven skal kunne:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
c) beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og formidle skriftligt,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
k) navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.
INDHOLD
KERNESTOF:
Sprog |
a) det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
e) mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed.
Litteratur |
a) Værklæsning
b) Forskellige former for tekstanalyse. Tekster, der repræsenterer væsentlige kulturelle og bevidsthistoriske strømninger, herunder tendenser i samtiden. Ligheder og forskelle mellem grønlandsk og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af de tekster, eleverne arbejder med.
Medier |
d) visuelle udtryksformer
MATERIALER
TEORI | Håndbog til dansk (kapitel 3) | Ole Schultz Larsen
PRIMÆRLITTERATUR |
Berørte Katrine | Kim Fupz Aakeson
Film: Juno (2007)
METODE | For at udvikle analytiske, kreative, kommunikative og sociale kompetencer hos eleverne, anvendes forskellige undervisningsformer fra arbejde i grupper og individuelt til klasseundervisning i en kombination af induktive og deduktive tilgange til stoffet
EVALUERING | Evalueringen vil foregå som en kombination at løbende formativ samt afrundende summativ evaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#1
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#2
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235213787",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235213787",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60235213787"
}