Holdet 3.ABCXZT Mu (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Musik B
Lærer(e) Anders N. Søndergård, Kristoffer Vammen
Hold 2023ABCXZT Mu (1.ABCXZT Mu, 2.ABCXZT Mu, 3.ABCXZT Mu)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundlæggende musikteori
Titel 2 Sang og sammenspil
Titel 3 Elementær musiklære
Titel 4 Musik i praksis
Titel 5 Musikhistorie
Titel 6 Filmmusik
Titel 7 Musikhistorie II
Titel 8 Musikemne: Club 27
Titel 9 Sangskrivning og musikalsk produktion
Titel 10 Musik i praksis

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundlæggende musikteori

FORLØBSPRÆSENTATION

Eleverne arbejder med grundlæggende musikteori:

Nodesystemet
Nodernes navne + fortegn
Intervaller
Puls, tempo, taktart
Rytmenotation
Bindebue, punktering
Skalaer (dur + ren mol)
At bestemme tonearter vha. kvintcirklen

Arbejdet med skalaer og tonearter har kun været gennemgået i mindre grad i slutningen af skoleåret og tåler genopfriskning.

FORMÅL

a) anvende musikfagets metoder, teori og terminologi i analyse af vestlig og grønlandsk kunst-, populær- og folkemusik samt ikke-vestlig musik,
c) demonstrere kendskab til musikalsk notation


INDHOLD

d) musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori,
e) skriftlig og mundtlig musikalsk analyse,
f) medier og musikteknologi og

METODE

Eleverne træner teorien igennem diverse spil og igennem øvelsesprogrammet på musikipedia.dk
Læreroplæg, pararbejde, gruppearbejde,

MATERIALER:

Musikipedia.dk
   -Teori
      -Tonehøjde
Musik for mange Ører, Dansk sang
Lærerproduceret materiale

EVALUERING
Løbende mundtlig og skriftlig evaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sang og sammenspil

Sang og sammenspil er den musikudøvende del af undervisningen og dækker dermed over den praktiske del af musikundervisningen. Men da undervisningen er en vekselvirkning mellem teori og praksis, er der sjældent helt klare grænser mellem undervisningen i musikteori, og sang- og sammenspilsundervisningen.

Formål
Formålet med forløbet er at eleverne udvikler deres evner og kendskab til at bruge krop, stemme og instrumenter. Eleverne skal også opnå et grundlæggende kendskab til det tekniske aspekt af musikudøvelse. Det indbefatter evner til tilslutning af instrumenter og udstyr samt basale evner til at betjene en lydmixer.

Eleverne skal derudover lære at samarbejde om fremførelse af musikstykker, og på et mere personligt plan udvikle sociale kompetencer til at respektere hinandens forskellige forudsætninger og evner.

I forhold til fagets formål samt læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:
a) Eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk.
b) Gennem kunstnerisk skabelse tilegner eleverne sig performative og oplevelsesorienterede kompetencer. Faget udvikler samtidig elevernes kreative og innovative evner. I arbejdet med musikkundskab og musikudøvelse skal eleverne kunne udvise ansvarlighed, disciplin, selvstændighed, fokusering og samarbejde samt kunne disponere længere arbejdsforløb.

Musikudøvelse
f)    arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik
      på at udvikle og realisere musikalske udtryk,
g)   udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og internationalt
     repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,
h)  samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et publikum
i)   opstille, anvende og nedtage instrumentarium og periferiudstyr nødvendigt for afvikling af en
     mindre koncert.

Indhold
Sang:
- Enstemmige fællessange og flerstemmige korsatser
- Grundlæggende stemmedannelse gennem opvarmningsøvelser, en smule stemmeteori og et bredt sangrepertoire
- Gospel workshop i samarbejde med byens musikskole med koncert i byens kulturhus, Taseralik

Sammenspil:
- Basal teknik på rytmeinstrumenter og bas i sammenspil
- Simpelt akkordspil på klaver i hhv. klaverlab og med midi-keyboards
- Indstudering og fremførelse af selvvalgte musiknumre
- Diverse SSB-øvelser

I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikudøvelse
g) indstudering, fortolkning og fremførelse af musik, solistisk og/eller i gruppe,
h) et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland,
i) et udvalg af flerstemmige vokalsatser og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland og
j) grundlæggende stemmedannelse og instrumentbeherskelse.


Metode
Koropvarmning, SSB-øvelser, rytmetræning, vekslen mellem lærerstyret indstudering og elevstyret gruppesammenspil med læreren som konsulent.

Materiale
Enstemmige fællessange:
Swing Low, Sweet Chariot
Greensleeves
Hey Jude – The Beatles
With a Little Help From my Friends – The Beatles
Nuanneq Niperput – Efraim Kristiansen
Ikusimiaq – Kimmernaq
Silarsuaq Takuiuk – Siiva Fleischer
Sila Perseqaaq – Ulrik Augustussen
Imigassaq – Sumé
Mfl.

Flerstemmige korsatser:
Aputsiaq
Silarsuaq Takuiuuk
Apereqqaassuinga
The Future
Ikusimiaq

Sammenspilsnumre:
Another Brick in the Wall - Pink Floyd
Stand by Me - Ben E. King
Fix you - Coldplay
Smells like teen spirit - Nirvana

Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 45,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Elementær musiklære

Elementær musiklære – bekskrivelse af forløbet

Dette forløb bygger videre på forløb i 1.g; ”Grundlæggende musikteori” og omhandler yderligere indføring i elementær musiklære/musikteori. Vi har arbejdet med diverse områder inden for rytmik, tonalitet og hørelære, herunder:

Treklange (dur, mol, aug, dim, sus4, sus2, b5)

Omvending af treklange (grundstilling, 1. og 2. omvending)

Firklange (7’er, maj7, dim7, add9)

Intervaller (fra prim til duodecim)

Trioler (både 4.-delstrioler og 8.-delstrioer)

Notation af pauser

Nodenotation (fra helnode ned til 32.-del)

Bindebue og punktering

Nodelæsning/placering – både i g- og f-nøgle

Fortegn (# og b) + dobbeltfortegn (## og bb)

Formål

a) anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som mindre grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer,

c) demonstrere kendskab til musikalske notationsformer,

I forbindelse med de to ovenstående mål, har vi arbejde med at udtrykke sig skriftligt om musik og musikalske forløb.

Indhold

d) musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori

e) skriftlig og mundtlig musikalsk analyse

f) medier og musikteknologi

Metode

Individuelt arbejde med øvelser på musikpedia.dk (klaverplacering, tonalitet, hørelære)

Gruppearbejde med lærerproducerede opgaver (produceret i MuseScore) – opgave med læsning og notering af toner, intervaller og akkorder.

Læreroplæg/tavleundervisning om musikteori

Materialer

Musikpedia med øvelser (teori)

Musik for mange ører

Lærerproducerede handouts (om intervaller og akkorder)

Noder udvalgt til analyse (f.eks. Silarsuaq tekuiuuk)

Noder udvalgt til praksis (f.eks. talekoret ‘Diæt’)

Evaluering

Der evalueres løbende i undervisning. F.eks. er de fleste timer begyndt med opsamling på, hvad vi lærte i forrige lektion og fulgt op på begrebernes definitioner.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Musik i praksis

Musik i praksis

Sang og sammenspil er den musikudøvende del af undervisningen og dækker dermed over den praktiske del af musikundervisningen. Men da undervisningen er en vekselvirkning mellem teori og praksis, er der sjældent helt klare grænser mellem undervisningen i musikteori, og sang- og sammenspilsundervisningen.

Formål
Formålet med forløbet er at eleverne udvikler deres evner og kendskab til at bruge krop, stemme og instrumenter. Ifm. brugen af udstyr arbejdes der også på at udføre det tekniske arbejde forbundet hermed (kabler, mixer, ‘at kunne sætte op og pakke sammen’).

Eleverne skal derudover lære at samarbejde om fremførelse af musikstykker, og på et mere personligt plan udvikle sociale kompetencer til at respektere hinandens forskellige forudsætninger og evner.

I forhold til fagets formål samt læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:
a) Eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk.
b) Gennem kunstnerisk skabelse tilegner eleverne sig performative og oplevelsesorienterede kompetencer. Faget udvikler samtidig elevernes kreative og innovative evner. I arbejdet med musikkundskab og musikudøvelse skal eleverne kunne udvise ansvarlighed, disciplin, selvstændighed, fokusering og samarbejde samt kunne disponere længere arbejdsforløb.

Musikudøvelse
f)    arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk,
g)   udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,
h)  samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et publikum
i)   opstille, anvende og nedtage instrumentarium og periferiudstyr nødvendigt for afvikling af en mindre koncert.

Indhold
Sang:
- Enstemmige fællessange og flerstemmige korsatser
- Grundlæggende stemmedannelse gennem opvarmningsøvelser, en smule stemmeteori og et bredt sangrepertoire

Sammenspil:
- Kor
- Indstudering og fremførelse af selvvalgte musiknumre
- Diverse SSB-øvelser
- Workshop med Søs Banke om Vocal Potential (d. 3/12-24)

I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikudøvelse
g) indstudering, fortolkning og fremførelse af musik, solistisk og/eller i gruppe,
h) et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland,
i) et udvalg af flerstemmige vokalsatser og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland og
j) grundlæggende stemmedannelse og instrumentbeherskelse.


Metode
Koropvarmning, diverse SSB-øvelser, rytmetræning, korsang (med forskellige korteknikker; korsvar, flydekor og homofont flerstemmigt) vekslen mellem lærerstyret indstudering og elevstyret gruppesammenspil med læreren som konsulent.

Materiale
Enstemmige fællessange:
Bring me little water (spiritual, SSB)
I skoven dybe stille ro (også på grønlandsk)
Silarsuaq Takuiuk – Siiva Fleischer
Sila Perseqaaq – Ulrik Augustussen
Svantes sorte vise - Benny Andersen
Anaana kaakkama (grønlandsk børnesang)
Tukuat paninnguaq (grønlandsk børnesang)
Kamaleruit (grønlandsk børnesang)
Nunarpu (nationalsang)
All Apologies - Nirvarna/Sinead o'Connor
Video Games - Lana del Rey
Mercedes Benz - Janis Joplin
Qujavunga - Ida Heinrich
Back to Black - Amy Winehouse
Mfl.

Flerstemmige korsatser:
Sila Perseqaaq
Tilbage til kødgryen - Venter på far (omskrevet)
Ikusimiaq
Aperraressuinga
Umahajaa
Upernaarsiut
Seqinitta Qinngorpaatit
Silarsuar takuuiuk
Uerisimaartitaaneq
No woman no cry (med 5 korteknikker)

Sammenspilsnumre:
Another brick in the wall (Pt. 2) - Pink Floyd
Get Lucky - Daft Punk
Birds of a feather- Billie Eilish
Valerie - Amy Winehouse

Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 204,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Musikhistorie

Musikhistorie I

Beskrivelse af forløbet:

I dette forløb har vi dykket ned i vestlig musikhistorie, både den klassiske musik fra middelalderen til samtiden/postmodernisme og den rytmiske musik fra slut 1800-tallet til og med 1960’erne. Undervejs har vi udarbejdet tidslinjer, arbejdet med at beskrive musik fænomenologisk, analyseret pop/rock numre, haft forelæsninger om musikhistorie, løst musikteoretiske opgaver, perspektiveret til grønlandsk musikhistorie og hørt en masse musik fra forskellige perioder.

Formål

Af læreplanens formål har vi arbejdet med:

a) anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som mindre grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer,

b) sætte analyse af musik, herunder grønlandsk musik, ind i en global, historisk, samfundsmæssig, kulturel, genre- og stilmæssig sammenhæng,

c) demonstrere kendskab til musikalske notationsformer,

d) undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes

Indhold

Af lærerplanes indhold har vi arbejdet med:

a) korte satser, mindre værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af kulturer,

b) musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne, herunder grønlandske,

e) elementær satsteknik og

f) tekster med relation til den udvalgte musik.

Dvs. Viden og færdigheder, lærings- og arbejdskompetencer, og især kulturelle og samfundsmæssige kompetencer.  

Forløbets kernebegreber har været:

Definitioner af klassisk musik

Middelalder

Renæssance

Barok

Wienerklassik

Romantik

Impressionisme

Modernisme

Postmodernisme/samtiden

Homofoni

Polyfoni

Definitioner af rytmisk musik

Blues

12-takters blues

Blå toner

Rock’n’roll

Formanalyse

Fraseringsanalyse

Instrumentation

Stemmebrug

Tekstanalyse

British Invasion

Civil Rights Movement

Harlem Cultural Festival

Soul

Rock

Metoder

Individuelt arbejde (f.eks. ved fænomenologisk beskrivelse af musik fra forskellige perioder, detaljeret formanalyse af rocksange m. inddragelse af øvrige musikalske parametre såsom tekst, instrumentation, udtryksfelt, mm.)

Gruppearbejde (f.eks. ved klassiske musikquizzer, jeapordy, udarbejdelse af tidslinje, samt detaljeret formanalyse af rocksange m. inddragelse af øvrige musikalske parametre såsom tekst, instrumentation, udtryksfelt, mm.)

Sang og kor (se ‘musik i praksis’-studieplanen; f.eks. ved slavesange, diverse SSB-øvelser, spirituals, call and response-kor mm.)

Summeøvelser om perspektiver til grønlandsk musikhistorie med inddragelse af The Eskimos og Sumé

Læreroplæg/forelæsning - præsentation af slides og musik

Materialer

Lærerproducerede PowerPoints om henholdsvis (vestlig) klassisk musikhistorie og rytmisk musikhistorie med opgaver undervejs

Lærerproducerede klassiske musikquizzer

Padlet med oversigt over klassisk musikperiodisering + rytmiskmusik fra slut-1800-tallet til og med 1960’erne

Dokumentar: Summer of Soul (or When The Revolution Could Not Be Televised) (2021) instrueret af Questlove

Sange udvalg til detaljeret formanalyse med spørgsmål til form, fraser, hook, ambitus, melodilinjer, instrumentation, akkordrundgang (12-takters blues), tekst, udtryksfelt, stemmebrug + komparativ analyse af hvide covers af afroamerikanske artister (“Hound Dog” af Big Mamma Thornton + Elvis’ udgave, “Shake Rattle and Roll” af Joe Turner + Bill Haleys’ udgave, “Eleanor Rigby af The Beatles)

Lærerproduceret jeapordy med kategorier i klassisk musik, musikteori, rytmisk musikhistorie, analysebegreber og årstal

Evaluering

Der evalueres løbende i undervisningen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Filmmusik

Forløbet er et tværfagligt forløb om filmmusik med ét mediefag og ét musikvalghold. Fælles undervisning i filmmusikhistorie og -teori i første halvdel af forløbet danner grundlag for et tværfagligt samarbejde om en filmproduktion, hvor mediefagsholdet står for billedsiden og musikholdet for lydsiden.

Formål:
Eleverne skal i musikemnet Filmmusik opnå en grundlæggende viden filmmusikkens historie, filmmusik teori og analyse af filmmusik.

Indhold:
Forløbet består af tre dele:
Filmmusikkens historie
Kort introduktion til musikkens rolle i stumfilm, tonefilm og nyere filmmusik

Filmmusik teori
Nøglebegreber: Diegetisk, non-diegetisk, reallyde, parafraserende, mickey-mousing, kontrapunktisk og polariserende (Jf. Birger Langkjær og Hansjörg Pauli)
Drone og suspense

Filmmusik produktion
Forløbet afsluttes med at eleverne skal lave deres egen filmmusikproduktion ud fra en kortfilm. Mediefagsholdet producerer filmen ud fra tre kreative benspænd de har udtrukket: 1. Følelse/genre 2. location 3. rekvisit.
Musikholdet har også trukket, dog kun i kategorien genre/følelse (horror, action, drama).
Herunder en introduktion til brug af DAW'en Reaper, brug af lydeffekter (reverb, EQ, tonehøjde, hastighed mm.) samt midiinstrumenter og lydoptagelse.

Metode:
Individuelt arbejde (læsning, begrebskort, refleksion)
Gruppearbejde (analyse, matrixfremlæggelse)
Summeøvelser (spørgsmål i oplæg, samtalekort)
Videoproduktion i grupper med fokus på processerne pre-produktion (idégenerering), produktion (optagelse) og postproduktion (redigering)

Materialer:
https://musikalskproduktion.systime.dk/
www.reaper.fm
https://www.youtube.com/watch?v=6gUHKhlsRko (Why that drone sound in movies gives you anxiety)

Filmklip fra:
The Jazz Singer (1927)
Modern Times (1936)
Three Billboards Outside Ebbing Misouri (2017)
Apocalypse Now (1979)
It (1990)
X-Men: Days of Future Past (2014)
Woman at War (2018)
Interstellar (2014)
Blazing Saddles (1974)
Cold War (2018)
Gone With the Wind (1939)
Nattevagten (1994)
mfl.

Evaluering:
Mundtlig evaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Musikhistorie II

Beskrivelse af forløbet:

I dette forløb har vi dykket ned i vestlig musikhistorie, både den klassiske musik fra middelalderen til samtiden/postmodernisme og den rytmiske musik fra slut 1800-tallet til og med 2010’erne. Undervejs har vi udarbejdet tidslinjer, arbejdet med at beskrive musik fænomenologisk, analyseret pop/rock numre, haft forelæsninger om musikhistorie, løst musikteoretiske opgaver, perspektiveret til grønlandsk musikhistorie og hørt en masse musik fra forskellige perioder. Fokus har været på den rytmiske musikhistorie fra 1960'erne op til 2010'erne Derudover har vi arbejdet særligt med funktionsharmonisk analyse og harmonisering.

Formål

Af læreplanens formål har vi arbejdet med:

a) anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som mindre grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer,

b) sætte analyse af musik, herunder grønlandsk musik, ind i en global, historisk, samfundsmæssig, kulturel, genre- og stilmæssig sammenhæng,

c) demonstrere kendskab til musikalske notationsformer,

d) undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes

e) opsøge, bearbejde og anvende fagrelevant kildemateriale.

Indhold

Af lærerplanes indhold har vi arbejdet med:

a) korte satser, mindre værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik gennem tiderne og på tværs af kulturer,

b) musikhistoriske og musikkulturelle forhold gennem tiderne, herunder grønlandske,

d) musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på kvalificering af musikalsk opmærksomhed, oplevelse og analyse,

e) elementær satsteknik og

f) tekster med relation til den udvalgte musik.

Dvs. Viden og færdigheder, lærings- og arbejdskompetencer, og især kulturelle og samfundsmæssige kompetencer.

Forløbets kernebegreber har været:

Definitioner af klassisk musik

Middelalder

Renæssance

Barok

Wienerklassik

Romantik

Impressionisme

Modernisme

Postmodernisme/samtiden

Homofoni

Polyfoni

Definitioner af rytmisk musik

Blues

12-takters blues

Blå toner

Rock’n’roll

Formanalyse

Fraseringsanalyse

Instrumentation

Stemmebrug

Tekstanalyse

British Invasion

Civil Rights Movement

Harlem Cultural Festival

Soul

Rock

Pop

Grunge

Årtier i musikhistorien (70'erne, 80'erne, 90'erne, 00'erne og 2010'erne)

Melodisk analyse:
Tonegentagelse
Buebevægelse
Ambitus
Trinvis bevægelse
Sekvensering
Spring
Toptone
Akkordbrydning

Funktionsharmonisk analyse:
Tonika
Dominant
Subdominant
Tonikaparallel
Dominantparallel
Subdominantparallel
Vekseldominant
Vekselsubdominant
Ufuldkommen dominnat

Kadender:
Tonal kadence
Helslutning
Halvslutning
Åben/lukket slutning
+kvintcirklen

Metoder

Individuelt arbejde (f.eks. ved fænomenologisk beskrivelse af musik fra forskellige perioder, detaljeret formanalyse af rocksange m. inddragelse af øvrige musikalske parametre såsom tekst, instrumentation, udtryksfelt, mm.)

Gruppearbejde (f.eks. ved klassiske musikquizzer, jeapordy, udarbejdelse af tidslinje, samt detaljeret formanalyse af rocksange m. inddragelse af øvrige musikalske parametre såsom tekst, instrumentation, udtryksfelt, mm.)

Sang og kor (se ‘musik i praksis’-studieplanen; f.eks. ved slavesange, diverse SSB-øvelser, spirituals, call and response-kor mm.)

Summeøvelser om perspektiver til grønlandsk musikhistorie med inddragelse af The Eskimos og Sumé

Læreroplæg/forelæsning - præsentation af slides og musik

Materialer

Lærerproducerede PowerPoints om henholdsvis (vestlig) klassisk musikhistorie og rytmisk musikhistorie med opgaver undervejs

Lærerproducerede klassiske musikquizzer

Padlet med oversigt over klassisk musikperiodisering + rytmiskmusik fra slut-1800-tallet til og med 2010’erne

Lærerproducerede quizzer i papir

Quiz og byt om melodisk analyse

Lærerhandout om funktionsharmoniskanalyse og kadencer

Dokumentar: Sume - The Sound of a Revolution (2014) instrueret af Inuk Silis Høegh

Sange udvalg til detaljeret formanalyse med spørgsmål til form, fraser, hook, ambitus, melodilinjer, instrumentation, akkordrundgang (12-takters blues), tekst, udtryksfelt, stemmebrug

Rockmusictimeline-databaser:
https://www.rockmusictimeline.com/1970-s
https://www.rockmusictimeline.com/1980-s
https://www.rockmusictimeline.com/1990-s

Podcast om 2000'ernes musik
https://culturestudypod.substack.com/p/the-curious-return-of-2000s-music (3:59-8:13)
+ artikel herom fra mdbeast
https://mdlbeast.com/xp-feed/music-industry/a-look-back-at-the-best-2000s-music-hits

Yellowbrick om 2010'ernes musik
https://www.yellowbrick.co/blog/music/top-2010s-music-trends-exploring-the-evolution-and-influences

Lærerproduceret jeapordy med kategorier i klassisk musik, melodisk analyse, funktionsharmonisk analyse, sange fra semesteret, øvrig musikteori

Evaluering

Der evalueres løbende i undervisningen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Musikemne: Club 27

FORLØBSBESKRIVELSE

Dette forløb har handlet om Club 27, dvs. unge musikere, der dør som 27-årige; Kurt Cobain, Amy Winehouse, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison mfl. I forløbet har vi hele tiden haft fokus på fem punkter: mytedannelse, selvdestruktion, rockmusik(historie), autobiografisk analyse og vokal analyse. Forløbets grove træk har været løbende at diskutere, hvordan disse kunstnere udtrykker sig og om vi kan finde en sammenhæng i denne lidt løst definerede gruppe.

FORMÅL
Musikkundskab:
a) anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som mindre grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer,

b) sætte analyse af musik, herunder grønlandsk musik, ind i en global, historisk,
samfundsmæssig, kulturel, genre- og stilmæssig sammenhæng,

c) demonstrere kendskab til musikalske notationsformer,

d) undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes og

e) opsøge, bearbejde og anvende fagrelevant kildemateriale.

Musikudøvelse
f) arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk,

g) udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og
internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,

h) samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et
publikum

INDHOLD
Myte (hvordan opstår myter, mytedannelse); både myten om sammenhængen mellem kunstnernes død og myter for hver kunstner individuelt (f.eks. om Courtney Love dræbte Kurt Cobain), dertil konkrete begreber som pagten med djævelen, romantikkens tonedigter, den lidende kunstner etc.

Selvdestruktion som tema (kommer ofte til udtryk i kunstnernes sangtekster, opførsel og vokale udtryk); emner om vold, stoffer, alkohol, usunde kærlighedsforhold, hash, etc.

Rockmusik (fokus på 1960'ernes hippie-tid med woodstock, syrerock og euforiserende stoffer)

Autobiografisk analyse (arbejdsspørgsmål rettet mod sangtekster; hvor tydeligt bliver kunstnernes eget liv heri?)

Vokal analyse (sadolins komplette sangteknik - sangfunktioner; neutral, curbing, overdrive og belting, dertil klangfarve, hårde og bløde ansatser + effekter såsom distortion, glissando, growl, knæk, luft, skrig, hæse ansatser og knirk, vibrato, hurtige fraseringer)

METODER

Gruppearbejde (f.eks. opdeling af grupper efter hvilken del af pop/rock analysen de har brug for at træne)

Analysearbejde (melodisk, funktionsharmonisk, teksttolkning, autobiografisk analyse, form- og fraseanalyse, vokalanalyse)

Individuelt arbejde (fforsøg med eksamensspørgsmål)

Jeapordy

Stemme-quizzer

Sammenspil

Kor/stemmetræning

Diverse SSB-øvelser

MATERIALE

Lærerproduceret materiale i PowerPoint, Padlet, MentiMeter og handouts (som f.eks. sangtekster med arbejdsspørgmål)

Sange - til diverse analyser og fællessang:
Nirvana - "Dumb"
Nirvana - "Smells Like Teen Spirit"
Nirvana - "All Apologies"
Amy Winehouse - "Rehab"
Amy Winehouse - "Back to Black" (+ sammenspil)
Amy Winehouse - "Valerie" (+ sammenspil)
Janis Joplin - "Mercedes Benz" (+ kor)
Janis Joplin - "Piece of my Heart"
Jimi Hendrix - "I don't Live Today"
Jimi Hendrix - "Purple Haze"
The Doors - "Not to touch the earth"
Sinead O'Connor - "All apologies" (cover)

Sadolin - Komplet sangteknik på 4 sider (pdf)

Crossroad (YouTube-dokumentar):
https://www.youtube.com/watch?v=gbZGA2xDasg&rco=1

Amy (2015) - dokumentarfilm (hele)

Janis: Little Girl Blue (2015) - dokumentarfilm (klip fra)

EVALUERING

Der evalueres løbende i undervisningen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 27,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Sangskrivning og musikalsk produktion

FORMÅL
I dette forløb har eleverne beskæftiget sig med sangskrivning og musikalsk produktion. Forløbet er bygget op, så vi er startet med teori og øvelser inden for sangskrivningens grundsten (lyrik, harmonisering, melodi, kor, groove) inden produktionsfasen i hen mod forløbets afslutning, hvor eleverne i grupper selv skrive rog indspiller en sang. Efterfølgende har eleverne afleveret en refleksionsrapport over deres egen produktion.

Fra lærerplanen:
a) anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som mindre grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer,
c) demonstrere kendskab til musikalske notationsformer,
d) undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes
f) arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk,
g) udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og
internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,
h) samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et publikum og
i) opstille, anvende og nedtage instrumentarium og periferiudstyr nødvendigt for afvikling af en mindre koncert.

INDHOLD
I forløbet har vi haft fokus på musikalske begreber/kernedicipliner som
- Lyrik (kreativitet, form, sprog, prosodi)
- Harmonisering (tonika, subdominant, dominant, + -paralleler, ufuldkommen dominant, vekseldominant og -subdominant - derudover diverse kendte kadencer)
- Melodi (tonegentagelse, buebevægelse, sekvensering, spring, intervaller (fra prim til undecim), ambitus, toptone, bundtone, trinvis bevægelse, akkordbrydning)
- Groove (underdelinger (1/8 + 1/16), off-beat, med- og modrytme, feeling som fremme eller laid back, instrumentation)
- Korteknikker (flydekor, test på lange toner, melodirytmefordobling/treklnagsmedstemmer, call'n'response, ostinat)
- Produktion (DAW, equalizer, synthesizer, reverb)

Fra lærerplanen er der tale om:
c) to musikemner, hvoraf ét kan være et musikalsk produktionsprojekt,
d) musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på kvalificering af musikalsk opmærksomhed, oplevelse og analyse,
e) elementær satsteknik og
f) tekster med relation til den udvalgte musik.

Musikudøvelse
g) indstudering, fortolkning og fremførelse af musik, solistisk og/eller i gruppe,
h) et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland,
i) et udvalg af flerstemmige vokalsatser og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland og
j) grundlæggende stemmedannelse og instrumentbeherskelse.

METODE
- Læreroplæg (intruktioner, tavleundervisning, lyrikproduktion)
- Individuelt arbejde (læsning, intervaløvelser)
- Overvejende størst vægt på gruppearbejde (fællesreferater, melodiudarbejdelse, harmoniseringsopgaver, grooveanalyse, tavleopsætning af noder)
- Projektarbejde i grupper (produktion og indspilning af egen sang)

MATERIALE
- Lærerproducerede handouts om harmonisering, melodi (melodisk analyse), eksempler på grooves, opsætning i Reaper mm.
- Thomas Hammer: "Kor på et ark - 5 korteknikker"
- Sangbøger
- Blanke stykker papir til lyrikøvelse
- "The Creative Process" fra The Art of Songwriting af Ed Bell
- Rockmusik i tid og rum af Anders Aare, Johannes Grønager & Poul Rønnenfelt
- Logic og Reaper (dertil mikrofoner, USB-synths og guitarer)
- Axis of Awesome - 4 Chord Song (Link: https://www.youtube.com/watch?v=5pidokakU4I )

EVALUERING
Der evalueres løbende i undervisningen. Derudover afsluttes forløbet som nævnt med en selvevaluering i form af en refleksiv grupperapport om egen produktion.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Musik i praksis

Musik i praksis

Sang og sammenspil er den musikudøvende del af undervisningen og dækker dermed over den praktiske del af musikundervisningen. Men da undervisningen er en vekselvirkning mellem teori og praksis, er der sjældent helt klare grænser mellem undervisningen i musikteori, og sang- og sammenspilsundervisningen.

Formål
Formålet med forløbet er at eleverne udvikler deres evner og kendskab til at bruge krop, stemme og instrumenter. Ifm. brugen af udstyr arbejdes der også på at udføre det tekniske arbejde forbundet hermed (kabler, mixer, ‘at kunne sætte op og pakke sammen’).

Eleverne skal derudover lære at samarbejde om fremførelse af musikstykker, og på et mere personligt plan udvikle sociale kompetencer til at respektere hinandens forskellige forudsætninger og evner.

I forhold til fagets formål samt læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:

a) Eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk.
b) Gennem kunstnerisk skabelse tilegner eleverne sig performative og oplevelsesorienterede kompetencer.

Faget udvikler samtidig elevernes kreative og innovative evner. I arbejdet med musikkundskab og musikudøvelse skal eleverne kunne udvise ansvarlighed, disciplin, selvstændighed, fokusering og samarbejde samt kunne disponere længere arbejdsforløb.

Musikudøvelse
f)    arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk,
g)   udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,
h)  samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et publikum
i)   opstille, anvende og nedtage instrumentarium og periferiudstyr nødvendigt for afvikling af en mindre koncert.

Indhold
Sang:
- Enstemmige fællessange og flerstemmige korsatser
- Grundlæggende stemmedannelse gennem opvarmningsøvelser, en smule stemmeteori og et bredt sangrepertoire

Sammenspil:
- Kor
- Indstudering og fremførelse af selvvalgte musiknumre
- Diverse SSB-øvelser

I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikudøvelse
g) indstudering, fortolkning og fremførelse af musik, solistisk og/eller i gruppe,
h) et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland,
i) et udvalg af flerstemmige vokalsatser og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland og
j) grundlæggende stemmedannelse og instrumentbeherskelse.

Metode
Koropvarmning, diverse SSB-øvelser, rytmetræning, korsang (med forskellige korteknikker; korsvar, flydekor og homofont flerstemmigt) vekslen mellem lærerstyret indstudering og elevstyret gruppesammenspil med læreren som konsulent.

Materiale
Appita (kornoder)
Sange fra diverse sangbøger (1, 2, 3, 4, højskolesangbogen mfl.); f.eks. Can't Help Falling in Love, Fix You, Hallelujah, mfl.
Lærerproducerede nodelæsningsopgaver (i rytmik og tonalitet/klaverundervisning i Serravik)

Sammenspilsnumre:
Amy Winehouse - Valerie
Billie Eilish - Birds of a feather
Oqaqqusaajunnaaruma
Sinéad o'Conner - Nothing Compares 2 U
Kate Bush - Running up that hill

Kor:
Umahajaa
Upernaarsiut
Seqinitta Qinngorpaatit
Silarsuar takuuiuk
Ikusimiaq
Ammasuisut
Uerisimaartitaaneq
Timmenaq 1
"Åh vi er trætte, vi orker ikke mere"

Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 43,00 moduler
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer