Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Anders Brink Nyberg, Sofie Elleby
|
|
Hold
|
2023ABCXZT Id (1.ABCXZT Id, 2.ABCXZT Id, 3.ABCXZT Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1. Floorball og teamudvikling
Forløbet bygger videre på elevernes erfaringer fra boldbasis og ultimateforløb på Idræt fællesfag
FORMÅL:
Det overordnede formål for forløbet er, at eleven kan indgå på et team og derigennem i det færdige spil. Forløbet har fokus på team, taktik og teknik, og der findes således læringsmål inden for hver del:
Team:
- Redegøre for definitionen af et team og teamudvikling.
- Identificere formelle og uformelle roller på et hold
- Udføre målsætning
- Forklare social og opgave kohæsion
- Tuckmans teamudvikling: Brug de 5 udviklingsfaser.
Teknik:
- have kontrol over bold og stav ved dribling og i løb
- kunne lave trækskud og håndledskud på mål eller til medspillere
- kunne modtage bolden kontrolleret
- Kunne indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre eller på mål
- Kende til slagskud, baghåndspasning og kropsfinter
Taktisk:
- taktisk kendskab til basale regler
- kunne gøre sig spilbar i det tomme rum, herunder kendskab til forskelllige løb; krydsløb, bandespil og modløb
- kunne gøre sig spilbar
Forløbet dækker følgende læringsmål i læreplanen på Idræt B 2022:
a) beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder samt enkelte idrætter på et højere niveau,
b) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne 1) boldspil (…),
c) have fortrolighed med centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,
j) have en grundlæggende viden om udvalgte områder inden for den humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori med hovedvægt på grønlandske og danske forhold inden for idrætshistorie og idrætssociologi,
l) kende til roller og etik i idræt,
INDHOLD:
Teamudvikling:
• Team vs. gruppe
• Synergieffekt og Ringel-manneffekten
• Målsætning
• Teamudviklingsproces
• Målsætning
• Roller og rollekonfliker
• Normer
• Kohæsion
Floorball:
• Tekniske færdigheder såsom boldkontrol, dribling, pasninger, slagteknik og modtagninger.
• Taktisk forståelse og færdigheder; spilbarhed, løbemønstrer, traditionelle forsvarsopstillinger; 2-1-2 eller 2-2-1.
• Fairplay
• Floorballturnering
Følgende kernestof dækkes i læreplanen for Idræt B 2022:
A) aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
b) alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse.
e) idrætsdiscipliner og -aktiviteter samt træning, der tilgodeser fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder,
g) idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
h) fagets relevante videnskabelige metoder og begreber.
METODE:
Teambaseret undervisning med opgaver efter rammeprincip samt deduktive opgaver.
Lærerstyrede oplæg – teoretisk og praktisk med mulighed for refleksioner og klassedialog.
Gruppeoplæg om centrale figurer.
MATERIALER:
Praktisk:
Relevant floorballudstyr.
Teorietisk:
- Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 139-145.
- Diverse teamark og opgaveark på OneNote (SIS_ 2024ABCXZT Id - 1. Floorball og teamudvikling)
- Uddrag om teknik fra Yubio/Floorball, herunder videoer af greb, trækskud/pasning, dribling, håndledsskud.
- BS og ulvene i Skotland. https://www.tvmidtvest.dk/bs-og-ulvene-i-skotland/vildmarken-1 . Afsnit 1, 2 og 3. Dokumentaren bruges til at sætte fokus på teamudvikling af et fodboldhold, hvor eleverne bruger deres teoretiske viden til at analysere dokumentaren.
- teamudvikling de 5 faser: https://www.teamudvikling.dk/blog/tuckmans-teamudvikling og fra bogen "b-for bedre idræt". https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=174.
-
EVALUERING:
• Løbende teamudvikling og evaluering heraf i klasselokalet.
• Afsluttende kamp mellem teams
• Løbende elevfeedback gennem Onenote og afsluttede individuel evalueringsopgave af teams
• Drejebog
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Teamudviklingsopgaver - prøve og skrifteligt arb.
|
27-02-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Redskabsgymnastik og koordination
Formål
At give eleverne en introduktion til redskabsgymnastik og kropsforståelse, gennem egne praktiske erfaringer koblet til idrætsteori. Forløbet er bygget op så det giver forståelse for udførsel af ruller, spring, balance og koordinering gennem jonglering, alt samme forsøgt at tilpasses den enkeltes elevs forudsætninger og niveau. Teoretisk gennemgås sideløbende koordinering, bevægelse og arbejdskravsanalyse.
Indhold
Praktisk:
Eleven skal kunne:
- Kropsspænding
- Forlæns rulle samt flyverrulle
- Hovedstand & håndstand (evt. med modtagning – hånd mellem fødder)
(- intro håndstand rulle)
- Vejrmølle
- Spring overplint
- kolbøtte/salto over plint.
Teoretisk:
Eleven kan:
- Redegøre for, koordinering, bevægelse og arbejdskravsanalyse.(Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN:22.6: Komplekse bevægelser s. 880-884 27.6: God koordination s.1073-1075 29.9: Arbejdskravsanalyse s.1043-1045)
- Beskrive og skelne mellem forskellige typer af færdigheder. (Iversen, Evald Bundgaard, Larsen, Signe Højbjerre & Nielsen, Jacob Have (2019). Din Idræt C. Kapitel 5, afsnit 5: Forskellige typer af færdigheder. Ligger også på One Note: SIS_2023ABCXZT. )
- Analysere og vurdere dine egne og andres færdigheder.
Forløbet dækker nedenstående læringsmål jf. Idræt B læreplanen 2022:
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (...) 3) klassiske og nye idrætter,
b) have kropsbevidsthed,
c) gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed have fortrolighed med centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
g) kunne analysere og vurdere fysisk aktivitet i et trænings- og sundhedsmæssigt perspektiv
i) kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier,
Generelt:
- Kropsspænding, balance, timing, styrke, koordination, jonglering.
Redskabsgymnastik:
- Ruller + modtagning
- Flyveruller
- Hovedstand og håndstand + modtagning
- Intro til håndstand rulle + modtagning
- Vejrmøller
- Lavt overslag
Teori:
- Koordinering
- Fundament for bevægelser
- Forskellige typer af færdigheder
- Arbejdskravanalyse
METODE:
Praktisk: Deduktiv undervisning smat rammesatte opgaver. Individuelt og gruppe arbejde.
Teoretisk: Par- og gruppearbejde. Læreroplæg. Casearbejde. Minifremlæggelser.
MATERIALER:
Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN:
22.6: Komplekse bevægelser s. 880-884
27.6: God koordination s.1073-1075
29.9: Arbejdskravsanalyse s.1043-1045
Iversen, Evald Bundgaard, Larsen, Signe Højbjerre & Nielsen, Jacob Have (2019). Din Idræt C. Kapitel 5, afsnit 5: Forskellige typer af færdigheder. Ligger også på One Note: SIS_2023ABCXZT.
Relevant redskabsgymnastik udstyr. Måtte, plint, airtrack.
Opgaver og arbejdsark på One Note: SIS_2023ABCXZT
EVALUERING:
Løbende formativ evaluering. Løbende forevisning af færdigheder ad diverse spring og jonglering. Herudover findes skriftlige opgaver og arbejde på OneNote: SIS_2023ABXZ.
Skriftlig multiple choice opgaver i i nearpod i det teoretiske pensum.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Teamudviklingsopgaver - prøve og skrifteligt arb.
|
27-02-2024
|
|
Drejebog - floorball
|
29-02-2024
|
|
Teamudvikling-genaflevering
|
05-03-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
#11 Futsal, fysiologi og fankultur (Teori+Praksis)
FORMÅL
Formålet med det koblede forløb i fodbold/futsal, fysiologi, fair og foul play er, at eleverne opnår kompetencer, læring og viden indenfor fodbold, samt etiske aspekter og fysiologiske tilpasninger hertil.
Følgende læringsmål er dækket ift. læreplanen for idræt på B-niveau:
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser
færdighedsområderne 1) boldspil
d) kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner,
e) have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for
sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden,
g) kunne analysere og vurdere fysisk aktivitet i et trænings- og sundhedsmæssigt perspektiv,
i) kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier,
k) kende til roller og etik i idræt,
INDHOLD
Driblinger, tæmninger, afleveringer, afslutninger, taktiske kompetencer.
Fan- og hooligankultur.
Fodbold-fitness, hvor fodbold sammenlignes med jogging ift. bl.a. ændringer i muskelmasse, kondital, fedtprocent og oplevet hårdhed.
MATERIALER
Fodbolde, fløjte, overtrækstrøjer.
Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 539-541.
Artikel: Fodbold giver 70-årige knogler som 25-årige;
https://videnskab.dk/krop-sundhed/fodbold-giver-70-aarige-knogler-som-25-aarige/
METODE
Makkerarbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, gruppearbejde.
EVALUERING
Løbende evaluering og afsluttende forløbsprøve.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#15 vandretur
Formålet med dette forløb er at styrke elevernes sociale og personlige kompetencer gennem oplevelser i naturen, hvor eleverne skal være sammen med elever på tværs af årgange i hel dag. Eleverne skal opnå indsigt i naturens betydning for sundhed og trivsel.
Indhold:
Eleverne skal gå ulke bugten rundt og reflektere over hvilke konsekvenser det har på naturen at etablere en vandrerute om Ulke bugten. Kommer der flere motionister som vil bruge ruten? Øget motion til befolkningen? en turist vandrerute? kommer du slev til at bruge den?
Metode:
- Situationsbasseret undervisningen.
- klasseundervisning på tværs af årgange.
Materiale:
Vandre sko
praktisk tøj
Evaluering.
Ingen egentlig evaluering.
Overvej inddragelse af frilufttrekanten.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#4 Badminton + etik og foreningsliv(gymnas.)
FORMÅL
At lære at spille badminton med fokus på tekniske og taktiske elementer, herunder det færdige singlespil.
Efter forløbet forventes det at eleverne kan følgende elementer:
Praktisk
- Er bekendte med slagene serv, clear (“kun” forhånd), drop (“kun” forhånd), netdrop, smash og lop.
- Kender regler og pointtælling i badminton.
- Behersker for spænding og grundlæggende benarbejde til de 4 hjørner.
-Anvende for og baghåndsserve.
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd.
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv.
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen, og læse modstanders “svagheder”.
Teoretisk
Kunne redegøre for etik og foreningsliv. selvorganiseret, organiseret og hverdagsmotion. Og sætte det i en større sammenhæng.
Følgende læringsmål i den danske læreplanen for idræt på c-niveau behandles i forløbet:
Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (...) og 3) klassiske og nye idrætter,
opnå kropsbevidsthed.
have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden.
INDHOLD
Indholdet tager afsæt i grundlæggende undervisning i teknikken omkring spil på en fuld
bane. Først læres de basale greb, serve og regler. Dernæst benarbejdet og slag til forreste del af banen (for-og baghånd lop og netdrop), derefter benarbejde og slag til bagerste del af banen (clear og drop forhånd). Der arbejdes efterfølgende med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil.
Tekniske elementer:
Serve kort og lange med forhånd og baghånd. Forhåndsclear, forhåndsdrop, for- og baghånds-net drop, for- og baghånds lop.
Benarbejde til alle 4 hjørner.
Slagene: clear, drop, lob, netdrop i forskellige spilsekvenser.
Taktiske elementer:
Forståelse af både boldens og egen placering på banen, og læse modstanders “svagheder”.
MATERIALER
Bolde, ketchere, net.
Fair og foul play,
organiseret vs. uorganiseret idræt. Jacob og Rikke har fortalt om gymnastikkens indflydelse på deres liv.
METODE
Lærerstyret forevisning, videoforevisning, elevøvning, makkerarbejde.
Lektielæsning i forbindelse med regler og forberedelse af lektier ved videosekvenser.
EVALUERING
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egen færdigheder inden for nogle
isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne
bliver bedst muligt klædt på til denne forløbsprøve. Desuden fortløbende evaluering og en afsluttende turnering.
Forløbet
1-2 lektion dato: Fokus på greb og serv. Repetition opvarmningsprogram.
3-4 lektion dato: Fokus på benarbejde korte hjørner og slagene net drop og lob. Repetition opvarmningsprogram.
5-6 lektion dato: Fokus på benarbejde korte hjørner og slagene net drop og lob. Repetition opvarmningsprogram.
7-8 lektion dato: Fokus på benarbejde til de bagerste hjørner. Slagene clear, drop, (smash). teori, fysisk aktivitet og sundhed.
9-10 lektion: Fokus på spilsekvenser og repetition af serv og benarbejde.
11-12 lektion: Forløbsprøve, turnering.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
#6 Hvorfor opvarmning? (Teori og Praksis)
FORMÅL
Formålet med opvarmningsforløbet er at undersøge teoretisk og praktisk, hvilke præstationsmæssige forbedringer, der kan påvises ved opvarmning.
Følgende læringsmål dækkes i forløbet, jf. Læreplanen Idræt B:
m) kunne tilrettelægge og udføre arbejdsfysiologiske test samt målrettede grundtrænings- og opvarmningsprogrammer,
INDHOLD
Forløbet er primært praktisk, hvor vi laver opvarmningstests, og teoretisk, hvor vi læser opvarmningslitteratur, slagvolumen, blod og andet basal fysiologi.
MATERIALER
Udstyr til at måle effekter af opvarmning. Målebånd. Papir osv.
METODE
Lærerstyret undervisning. Gruppearbejde ifm. test af opvarmningseffekter.
EVALUERING
Løbende evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
#3 Ultimate (Praksis)
FORMÅL
At give eleverne indsigt i generelle færdigheder inden for ultimate. Herunder regelforståelse, håndtering af et kompetitivt spil afviklet uden brug af dommer (fair play) samt tilegnelse af tekniske og taktiske færdigheder. Målet er desuden at introducere eleverne til et spil, hvori spiløvelser og det ”færdige” spil fordre høj og vedvarende intensitet. Det forventes at eleverne i løbet af forløbets varighed, kan mestre baghånd, forhånd og gribe en disc, har en god spilforståelse herunder kendskab til primært individuel forsvars- og angrebstaktik (opdækning, løbemønstre, omstilling mellem forsvar og angreb).
Følgende læringsmål dækkes i forløbet, jf. Læreplanen Idræt B:
b) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne 1) boldspil,
INDHOLD
Introduktion til regler og håndtering af disse.
Anvendelse af begreber som tidligere er introduceret ifm. boldbasis (eks. spilbarhed, bredde/ dybde mm) ifm. ultimate samt anvende nye begreber (eks. cut og overlap)
Tekniske og taktiske færdigheder:
• Kast (forhånd, baghånd samt upsidedown/hammerkast)
• Gribninger (pandekage, høje og lave gribninger
• Pivotering – med skiftende greb
• Personlig opdækning
• Individuelle løbemønstre samt samarbejde 2 og 2
• Cuts
• Overlap
• Generel spilforståelse
Generelt at kunne indgå i et team, hvor fokus er på sammenspil og dygtiggørelse af holdet. Ydermere at kunne være selvledende i spilsituationer uden spilleder.
MATERIALER
Links til videoer fra Yubio:
- Gribe: https://www.youtube.com/watch?v=Y0liaKerkUk
- Hammerkast: https://www.youtube.com/watch?v=eMakbkWhluk
- Forhånd: https://www.youtube.com/watch?v=QMPnhCHktug
- Baghånd: https://www.youtube.com/watch?v=xKLCJQ6FoxA
- Regler Ultimate.
METODE
Lærerstyret undervisning, makkerarbejde, gruppearbejde, kamp.
EVALUERING
Løbende evaluering over elevernes kompetencer mht. ovenstående tekniske og taktiske færdigheder.
For at bestå ultimate på idræt B-niveau, forventes det at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd til en medspiller i øvelses-situationer 1 til 1, og at discen som regel flyver lige
• Udføre de tre gribninger sikkert under øvelsessituationer, hvor discen modtages kontrolleret – samt bevæge sig i retning af, hvor discen vil lande
• Af og til i stand til at træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt sporadisk taktisk kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis
Ved en middel præstation i ultimate på B-niveau forventes det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd oftest teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer
• Forevise hammerkast
• Udføre de tre gribninger sikkert under spiløvelser samt bevæge sig hen hvor discen lander
• Ofte træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt indgå i den taktiske kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis og derved få spillet til at fungere flydende
For den gode præstation i ultimate på B-niveau kræves det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd næsten altid teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer samt i det færdige spil
• Anvende hammerkast
• Udføre de tre gribninger sikkert under spiløvelser og i det færdige spil samt oftest anvende den passende gribning ift. situationen.
• Kan anvende både en- og tohåndsgribninger i spilsituationer
• Oftest eller altid træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere i det færdige spil, samt vise stort taktisk overblik – også kommunikationsmæssigt. indgå i den taktiske kommunikation
• Har forstået reglerne og kan anvende dem i praksis samt afgøre eventuelle tvivlsspørgsmål i det færdige spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#4. Børneaktivitetsdag
Forløbsbeskrivelse – Aktivitetsdag for børn (6–12 år)
Formålet med forløbet er, at eleverne planlægger, tilrettelægger og gennemfører en aktivitetsdag for børn i lokalsamfundet. Eleverne skal anvende idrætsfaglig viden til at udvikle lege og aktiviteter, der fremmer motivation, sundhed (peqqinneq), udfordring (pitsanngorneq), glæde (nuannisarneq) og fællesskab (ataatsimoorneq). Eleverne træner desuden instruktion, kommunikation og pædagogisk differentiering i forhold til yngre deltageres motoriske forudsætninger.
Indhold
• Planlægning af idrætslige aktiviteter med fokus på motivation og bevægelsesglæde
• Idrættens betydning for sundhed og trivsel (peqqinneq & nuannisarneq)
• Udfordring, progression og motoriske færdigheder (pitsanngorneq)
• Lege og aktiviteter, der styrker socialt samvær og fællesskab (ataatsimoorneq)
• Foreningsliv og idrættens kulturelle rolle i Grønland
• Kommunikation, sikkerhed og instruktion af børn
Metode
• Gruppearbejde: eleverne udvikler, tester og justerer aktiviteter i grupper
• Individuelt arbejde: refleksion over instruktion og differentiering
• Visuel og kropslig modellering som støtte i en andetsprogsdidaktisk kontekst
Materiale
• Leg og bevægelse i dagtilbud: https://emu.dk/dagtilbud/leg/viden-og-inspiration/boern-og-leg
• Grønlands Idrætsforbund: https://gif.gl/da/om-gif/
• GIF Vision 2030: https://gif.gl/da/om-gif/vision-2030/vision-mission/
• Praktisk udstyr: bolde, kegler, reb, kridt, musik m.m.
Evaluering
Forløbet afsluttes med en aktivitetsdag for byens børn, hvor eleverne gennemfører deres planlagte aktiviteter, instruerer og demonstrerer bevægelser. Evalueringen sker gennem observation, refleksion og dialog om, hvad der fungerede godt, og hvad der kan forbedres fremadrettet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb#14 Pickelball
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball.
Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag, returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.
Teoretisk:
At anvende arbejdskravsanalyse . følgende begreber: Fysiologiske biokemiske parametre, anatomiske parametre, psykologiske og andre parametre.
Materiale:
Yubio: 29.9 Arbejdskravsanalyse. s. 1243-1246.
Metode: Mesterlærer, vis forklar vis, gruppearbejde og individuelt arbejde.
Evaluering:
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve og turnering, hvor elevernes egen færdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp.
De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
Teoretisk
Anvende arbejdskravsanalysen på en pickleball spiller.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb#11. Dans.
Elev opvarmning i grupper til musik og dans.
Les Lanciers:
1. Lidt om dansens historie.
2. Taktforståelse og afstemning af bevægelserne til musikken.
Indlagte små figurer, først enkeltvis, så i par, senere i grupper.
3. Indføring af to-trins kombinationer og skift mellem par.
Fokus på at bevæge sig i takt til musikken.
4. Amerikansk Line dans. Virginia Reel.
Amerikansk folkedans (country dance) måske fra Skotland, der danses i to rækker (herrer overfor damer) til 32-takters reels eller jigs. Dansen involverer serier af ture som sving, "do-si-do" og promenader, hvor parrene arbejder sig ned gennem rækken. Dansen har en sociale karakter, ofte med dobbelt håndfatning.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Forløb#13Langrend.træningsprojekt
Formålet med langrend og træningsprojektet er at få eleverne til at forstå træningsprincipperne kondition/udholdenhed og styrketræning.
Indhold:
Eleverne bliver testet ved hjælp af Andersen testen, dernæst skal de stå på langrend og lave øvelser der passer til langrendstræning, de skal derefter arbejde med en case omkring konditionstræning og afleverer et skrifteligt produkt om hvordan de vil planlægge, analysere og evaluerer et godt træningsprojekt de skal inddrage sundhedsparametre(bmi, blodtryksmåling, hvilepuls og konditionstest). Dernæst skal de planlægge, analysere og evaluere et godt styrketræningsprogram, eleverne vælger selv en case de vil arbejde med. De skal derved forholde sig til forskellige træningsprincipper.
Følgende læringsmål er dækket ift. læreplanen for idræt på B-niveau:
a) beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder samt enkelte idrætter på et højere niveau
b) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (...) 3) klassiske og nye idrætter,
c) have fortrolighed med centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,
d) kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner,
e) have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden,
f) kunne udføre og have indsigt i enkle fysiologiske test,
g) kende til grundlæggende principper for træning samt basale idrætsfaglige begreber om træning, livsstil og idrætsvaner,
i) kunne analysere og vurdere fysisk aktivitet i et trænings- og sundhedsmæssigt perspektiv,
h) have grundlæggende viden om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof,
n) kunne udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprogram og
o) kunne forbedre egen træningstilstand gennem selvudarbejdet fysisk træningsforløb.
Metode:
Individuelt, case arbejde, gruppearbejde.
Materiale:
Yubio: Kapitel 2.1. Mennesket fysiologi. 2.1,2.2.1,2.2.2, 2.2.3.
Træningslære kapitel 3.superkompensationsprincippet s. 67-86.
Yubio: Træningsprincipper styrketræning: 28.2 træningsprincipper s. 1083-1095. opgaver case s. 1135.
Evaluering: Skrifteligt aflevering af case arbejde med styrketræning og konditionstræning.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Forløb#15. Træningsprojektet
Træningsprojektet starter med undervisning i kondition, makspuls samt hvilepuls. Begreberne gennemgås teoretisk og afprøves i praksis. Eleverne tæller manuelt puls.
Eleverne lærer at beregne forskellige pulszoner (træningszoner) i forhold til intensitet samt brugen af pulsur.
Eleverne skal selv udforme et træningsprogram og føre træningsdagbog de næste otte uger, hvor de skal træne med henblik på aerob forbedring. Der er primært tale om selvtræning efter skoletid , men nogle undervisningsblokke bruges ligeledes til træning. Alle blokke i perioden starter med teori om konditionstræning. Træningsprojektet afsluttes med en gentagelse af måling af hvilepuls samt makspuls. En mindre skriftlig rapport skal laves.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
43 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Forløb#12 Siriuspatruljen og hundeslæde
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår viden om den grønlandske slædehunds biologiske og fysiske egenskaber samt dens kulturelle og historiske betydning i Grønland.
Eleverne skal kunne:
forklare slædehundens fysiske og biologiske tilpasninger til Arktis
redegøre for hvordan slædehunde anvendes i Grønland
analysere sammenhængen mellem hundens fysiologi og dens funktion som arbejdshund
perspektivere slædehundens rolle i forhold til klimaforandringer og moderne samfund.
Indhold
Forløbet arbejder med følgende temaer:
1. Den grønlandske slædehund fysiske og biologiske kendetegn, tilpasning til arktisk klima, energibehov og arbejde
2. Hundeslædekultur inuitternes brug af slædehunde, slædehundens betydning for transport og overlevelse, slædehundens rolle i nutidens Grønland
3. Hundespand og begreber
Eleverne arbejder med centrale begreber som:
spand, førerhund, bas, meder, opstander og kommunikation med hundene (fx kommandoer).
4. Arbejdskravsanalyse
Eleverne laver en arbejdskravsanalyse af hundeslædekørsel med fokus på:
fysiologiske, anatomiske, biologiske og psykologiske krav
5. Perspektivering
klimaforandringer. Moderne transport vs. traditionel hundeslæde.
Materiale
I forløbet anvendes følgende materialer:
Fagbog: Den grønlandske slædehund (PDF)
Dokument: Hundeslæde og Siriuspatruljen
Dokumentar om Siriuspatruljen. Se på lectio. d. 18.03. https://www.dr.dk/drtv/serie/sirius_347464
Supplerende materiale:
teori om arbejdskravsanalyse (Yubio)
Metode
Undervisningen organiseres som en kombination af:
Klasseundervisning, gruppearbejde og individuelt arbejde.
Evaluering
Evalueringen sker løbende og afsluttende med kahootquiz og besvarelse af spørgsmål.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Forløb#14 Pickelball
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball.
Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag, returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.
Repetition af fodboldforløbet. Opvarmningsøvelser, tekniske øvelser, taktiske øvelser og småspil.
Teoretisk:
Vi har haft forelæsning af Rikke og Jacob som har fortalt om gymnastikkens betydning for dem, hvordan gymnastikken har udviklet sig, og repeteret begreberne organiseret og uorganiseret idræt. Ydermere har vi har haft om sportens etiske dilemmaer og diskuteret fair og foul play situationer.
Materiale:
Yubio:9.7.2 Fair & foul play s. 409-416.
Repetition: Organiseret og uorganiseret idræt.
Metode: Mesterlærer, vis forklar vis, gruppearbejde og individuelt arbejde.
Evaluering:
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve og turnering, hvor elevernes egen færdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp.
De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
Teoretisk
Fair og foulplay afsluttes med en quiz.
forelæsningen afsluttes med uddybende spørgsmål fra eleverne.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Forløb#11
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63746584008",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63746584008",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63746584008"
}