Holdet 2.L DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Sofie Lund Sejr
Hold 2024L DA (1.L DA, 2.L DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb – litteratur
Titel 2 Retorik og Argumentation
Titel 3 Kortfilmsforløb
Titel 4 Kortfilm og dokumentar
Titel 5 Litteraturhistorie – Skæbneforløb
Titel 6 Noveller om familier
Titel 7 Poesi og Knækprosa
Titel 8 Grundforløb litteratur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb – litteratur

Formålet med dette forløb er, gennem tre værker, at give eleverne et solidt fundament til at læse litterære værker.

DOPPLER af Erlend Loe

BERØRTE KATHRINE af Kim Fupz Aakeson

DEN USYNLIGES VILJE Hans Lynge

Indhold:

Analyse af litteratur
personkarakteristik
miljø
komposition
inferens
sprog
Fortælletyper
Motiv
Tema
Fortolkning

Metode:
Faglig læsning
Aktiv læsning
Læsegrupper
Citatjagt
Burgermodeller af udvalgte citater (peel-model)
Mundtlige fremlæggelser
højtlæsning

Materiale
(de tre værker + Håndbog til dansk)

Evaluering:
Formativ feedback
Summativ feedback ved aflsutning af projekt i uge 50

Summativ feedback ved skriftlige opgaver




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Retorik og Argumentation

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kortfilmsforløb

Formålet med forløbet er at give eleverne en introduktion og viden om analyse af kortfilm.

Indhold:
analyse af film
filmiske virkemidler

Metode
Klaseundervisning
udfyldnign af ark, analyse af stills
mundtlig fremlæggelse
selvstudier
opgaveskrivning - det er en del af forløbet, at introducere til terminsprøver ved at arbejde med opgaven om filmen Sabbat.

Materiale
filmcentralens undervisningsmateriale
2 piger 1 Kage
Grisen
Sabbat

Evaluering
Formativ evaluering
summativ evaluering af opgave
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Årets sidste afleveringsopgave 13-05-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kortfilm og dokumentar

FORMÅL
Formålet med forløbet er at videreudvikle på den introduktion til kortfilm, som eleverne fik i slutningen af 1. år. Eleverne skal ved hjælp af relevant fagterminologi kunne analysere en kortfilm og præsentere deres analyse og fortolkning både skriftligt og mundtligt.

INDHOLD
Forskellige tilgange til at analysere en kortfilm og et fokus på genrens ligheder med novellen. På eGUX afholder vi i sep. et oplæg med Christoffer P. Stenbakken, der har lavet en ny kortfilm om unge i Østgrønland. Eleverne får derfor til opgave at skulle analysere denne film og stille relevante spørgsmål til instruktøren.

MATERIALE
(tidl. 2 Piger 1 Kage)
Grisen
Ernst og Lyset
Sabbat
Stenbakkens film


DOKUMENTAR
Vores forløb om kortfilm løber over i et dokumentarforløb, hvor vi nu beskæftiger os med dokumentargenren og autencitetsmarkører.

MATERIALE:
!Arbejderkvinder i Grønland" (1973)
Verdens første kvindefestival
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fremlæggelser af kortfilm Grisen 26-08-2025
1. aflv. af Analyse af kortfilmen Grisen (2008) 31-08-2025
Kulturforskelle: Analyse og fortolkning af Grisen 05-09-2025
Sidste aflevering af "Kultursammenstød i hverdagen 08-09-2025
ANGEERDARDARDOR – kortfilm 17-09-2025
Miniopgave – Redegørelse 19-09-2025
Analyse 24-09-2025
Færdige miniopgave 26-09-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Litteraturhistorie – Skæbneforløb

SKÆBNEFORLØB – LITTERARTURHISTORIE

FORMÅL

Forløbet er indenfor det litterære og sproglige stofområde. Forløbet er tematisk fokuseret på, hvordan skæbnebegrebet fremstilles i forskellige litteraturhistoriske perioder og behandles i litteraturen. Forløbet er diakront opbygget med nedslag i saga, folkeviser, tekst fra oplysningstiden og nutidig litteratur, hvor der ses på skæbnen som retfærdighed, skæbnen som social magt, skæbnen som det irrationelle og skæbnen som social arv. Indenfor de to stofområder er der således fokus på tekster, der repræsenterer væsentlige kulturelle og bevidsthedshistoriske strømninger, herunder tendenser i samtiden og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen, hvor der især arbejdes med litote som sprogligt virkemiddel.   


- anvendelse af det danske sprog mundtligt og skriftligt.
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterende indlæg.
- arbejde med forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og formidle skriftligt.
- arbejde med færdigheder i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion.
- læse en større, sammenhængende tekst.
- anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster.
- arbejde med sprogiagttagelse i tekstlæsningen.
- demonstrere viden om dansk litteratur og kultur i historisk og nutidigt perspektiv.


INDHOLD

Det sproglige stofområde:

- sproglige analyseteknikker og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen
- mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed
– Komparativ analyseform

Det litterære stofområde:

- Saga, folkevise og tekster fra oplysningstiden. Værklæsning læst individuelt i tilknytning til et fagligt forløb, som dokumenteres mundtligt og skriftligt.

- Forskellige former for tekstanalyse. Tekster der repræsenterer væsentlige kulturelle og bevidsthedshistoriske strømninger herunder tendenser i samtiden.

-Ligheder og forskelle mellem grønlandsk og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af tekster.

Supplerende stof
litterære tekster indenfor historiske perioder og genrer.


METODE

Online undervisning
Læreroplæg
Elev brainstorm
Gruppearbejde
Skriftlige afleveringer

MATERIALE

"Litteraturhistorien på Langs og på Tværs"
https://litthist.systime.dk/?id=124

Ravnkels Saga (Værk)
Folkevise ”Ebbe Skammelsøn”

Romeo og Julie (uddrag)

Holberg (epistel, kaffe)
Holberg: Jeppe Paa Bjerget

Romantikken: ”Det er et yndigt land”

HC. Andersen: ”Den Lille Pige med Svovlstikkerne”
Amalie Skram: ”Karens Jul”

To-timer forløb om modernisme og realisme (i digte)

Værk:
Ravnkels Saga
Jeppe Paa Bjerget (drama)


EVALUERING
Løbende formativ evaluering.
Summativ evaluering ved skriftlige afleveringer

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ebbe Skammelsøn – novelle 14-11-2025
terminsprøve stil l i word 09-12-2025
Komparativ analyse af Skram og Andersen 13-03-2026
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Poesi og Knækprosa

Formålet med forløbet er at repetere analyse af digte. Vi arbejder med uddrag af Vita Andersens Tryghedsnarkomaner og elever skal forinden repetere:

Det lyriske jeg
Tekstens tone
Tekstens stil
Begreber fra Håndbog til Dansk: "Analyse af digte".

Digtene:

Lænken om min hals
Jeg er forelsket i dig
Hun ser godt ud
Soltoppen
Familie


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Grundforløb litteratur

Indhold
Omfang Estimeret: 60,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer