Holdet 3.M DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Ina Nielsen
Hold 2023M DA (2.M DA, 3.M DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Lyrik
Titel 2 Skam + værk 3
Titel 3 Argumentation
Titel 4 Mit liv på SoMe
Titel 5 Argumentation 2
Titel 6 Kortfilm og kommunikationsanalyse
Titel 7 Fornuft og følelse + værk 4
Titel 8 Analyse af epik - repetition
Titel 9 Dokumentarfilm + medieværk: Flugten fra Grønland
Titel 10 Eksamensrepetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Lyrik

PRÆSENTATION AF FORLØBET

Eleverne præsenteres for lyrikgenrens kendetegn og analyseteknikker. Vi arbejder med et bredt udvalg af digte fra forskellige perioder i litteraturhistorien, herunder digte fra før 1700 (Haikudigte), digte fra romantikken og modernistiske digte. Forløbet er krydret med kreative skriveopgaver, hvor eleverne selv producerer digte ved at bruge lyrikgenrens virkemidler.

FORMÅL:

a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig
udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
d) demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,


INDHOLD


Det sproglige stofområde:
a) det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
b) ordforråd, grammatik og sprogbrugsanalyse,
c) sproglige analyseteknikker og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen

Det litterære stofområde:
b) Forskellige former for tekstanalyse. Tekster, der repræsenterer væsentlige kulturelle og
bevidsthistoriske strømninger, herunder tendenser i samtiden. Ligheder og forskelle mellem grønlandsk
og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af de tekster, eleverne arbejder med.


METODE:

Gruppearbejde, læreroplæg, klassesamtale, gruppediskussion

MATERIALE:

Thomas Boberg: Dansk digt fra Gæstebogen, 2007
Emil Aarestrup: Angst fra "Digte", 1838
Lærerproduceret materiale om digtanalyse baseret på "Lyrik - når sproget spiller" (ibog) af Mette Ewald og Rikke Taber kapitel 2-5 + 8
Diverse uddrag fra forskellige digte
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skam + værk 3

Præsentation af forløbet

I dette temaforløb arbejder eleverne med novellesamlingen "Skam", hvor 14 danske forfattere afsøger skam som et eksistentielt fænomen. Forløbet starter med en dybdegående analyse af novellen "Vintermedister". Undervejs præsenteres eleverne for redskaber til analyse af epik. Herefter arbejder eleverne i grupper henimod en mundtlig fremlæggelse for klassen af henholdsvis novellerne "31", "Kulhydrater" og "Le Freak".  Eleverne læser de resterende noveller individuelt.


Formål:

I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.

Indhold:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,

Metoder:

- lærerstyret undervisning
- gruppearbejde
- pararbejde
-  individuelt arbejde

Materialer:

Novellesamlingen "Skam" af diverse forfattere

Evaluering: skriftlig aflevering + mundtlig fremlæggelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Argumentation

Beskrivelse af forløbet:

Efter en grundlæggende introduktion til Toulmins argumentationsmodel  er omdrejningspunktet for dette forløb artiklen "Jeg er ikke et resultat af samfundets svigt, men af min egen uformåenhed" af Haidar Ansari fra 2022.
Eleverne lærer skridt for skridt gennem stilladserende øvelser at redegøre for synspunkter, karakterisere argumentation og at diskutere synspunkter. Afslutningsvis skriver eleverne eksamensopgaven fra sygeeksamenssættet i 2023.

I forløbet kommer vi således ind på:

Toulmins udvidede model
Appelformer
Argumenttyper
Appelformerne
Sproglige og retoriske virkemidler


Indhold

Eleverne træner at:

- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
- beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og
formidle skriftligt,
- demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
- navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.

Metode

Flipped classroom
Gruppearbejde
Læreroplæg
Individuelt arbejde

Materiale

Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk: Afsnit om Toulmins model:  https://hbdansk.systime.dk/?id=205#c614
Video om Toulmins model: https://www.youtube.com/watch?v=35bqJ90khEA
Simone Siellerup: De er for nemt at påstå, at man uden videre kan skifte livsbane og vælge det gode liv til fra 2002
Haidar Ansari: Jeg er ikke et resultat af samfundets svigt, men af min egen uformåenhed, 2022

Lærerproduceret materiale


Evaluering:

Eleverne skriver en eksamensopgave


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Mit liv på SoMe

Præsentation af forløbet

Forløbet centrerer sig tematisk omkring børn og unges tilstedeværelse på sociale medier. Forløbet  repeterer analyse af epik og argumentationsanalyse, som har været hovedindholdet i dette skoleår. Eleverne arbejder  mundtligt og skriftligt med Jesper Wung Sungs novelle "Sukkermusen". Arbejdet veksler imellem kreative skriveøvelser, ordforrådsøvelser og øvelser, der træner fagbegreber og PEEL-struktur. Herefter redegør eleverne for argumenter for og imod sharenting (når forældre deler billeder og videoer af deres børn på de sociale medier) i artiklerne: ”Jura-ekspert: Influencere deler billeder af deres egne børn ulovligt" og "Influencer viser sine børn til 60.000 følgere" og teksternes synspunkter diskuteres.


Formål:

I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.

Indhold:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,

Metoder:

- lærerstyret undervisning
- gruppearbejde
- pararbejde
-  individuelt arbejde

Materialer:

Kim Fupz Aakeson: Sukkermusen
Artikel: https://www.dr.dk/nyheder/indland/influencer-viser-sine-boern-til-60000-foelgere-de-er-ikke-direkte-reklamesoejler-paa
Artikel: ”Jura-ekspert: Influencere deler billeder af deres egne børn ulovligt
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsopgave 2 - slutning og brev til Astas mor 31-03-2025
Forløbsopgave 3: Bodyshaper 1 05-04-2025
Træningsopgave 3 - Adjektiver om Asta og hendes mo 07-04-2025
Forløbsopgave 1: Fortolkning og perspektivering 12-04-2025
Træningsopgave 4: Vigtige citater i Sukkermusen 24-04-2025
Træningsopgave 4: Citater fra Sukkermusen 27-04-2025
Træningsopgave 5 - Artikel 06-05-2025
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Argumentation 2

Beskrivelse af forløbet:

I dette skriftlighedsforløb repeteres begreber indenfor argumentation som f.eks. påstande/belæg, appelformer, argumentationstyper og sproglige virkemidler. Omdrejningspunktet er en eksamensopgave fra maj 2024 med temaet "Hævn". Eleverne lærer skridt for skridt gennem stilladserende øvelser at redegøre for synspunkter, karakterisere argumentation, diskutere synspunkter og at skrive en indledning og afslutning.


Indhold

Eleverne træner at:

- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
- beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og
formidle skriftligt,
- demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
- navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.

Metode

Flipped classroom
Læreroplæg
Individuelt arbejde

Materiale

Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk: Afsnit om Toulmins model, argumenttyper og kneb
Artikel: Christiane Vejlø: Hævn er som bekendt en ret der bedst serveres kold og uden vold (2022)
Artikel: Jim Lyngvild: Måske var Wills Smiths lussing præcis det, verden havde brug for
Lærerproduceret materiale (2022)


Evaluering

Eleverne afleverer i slutningen af forløbet en individuel eksamensopgave baseret på øvelser og stilladsering i undervisningen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kortfilm og kommunikationsanalyse

I dette forløb skal eleverne stifte bekendtskab med genren kortfilm og lære at analysere filmiske virkemidler. Med udgangspunkt i udvalgte teoretiske begreber fra Filmcentralens filmleksikon: (https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog), arbejder eleverne med øvelser og opgaver indenfor følgende filmiske virkemidler og elementer:

Filmens grundelementer
Kameravinkler
Billedbeskæring
Kamerabevægelser
Dramaturgi+ filmisk tid
Musik og lyd

I forløbet præsentereres eleverne for principperne indenfor kommunikationsanalyse med det formål at undersøge dialogen i forskellige kortfilm. Eleverne har arbejdet med følgende begreber:

Sproghandlinger
Undertekst
Facework
Høflighedsprincippet
Samarbejdsprincippet
Turtagning


Afslutningsvis skriver eleverne en analyse- og fortolkningsopgave af en kortfilm fra et tidligere års eksamenssæt: "Akvarium". Opgaven har samtidig relation til et af klassens berørte temaer: At skifte kurs i livet.

Formål

Eleverne træner at:

-  lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse
-  anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
-  analysere, fortolke og perspektivere medieprodukter og
-  navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus
-  arbejde med fiktionstekster i det mediekulturelle stofområde


Metode:

Læreroplæg, gruppearbejde, individuelt arbejde, gruppefremlæggelser


Materialer:

Lærerproduceret materiale om filmiske virkemidler baseret på Filmcentralens filmleksikon
Lærerproduceret materiale om kortflimsgenren

Diverse kortfilm:
En tier
Dennis
Akvarium


Andre eksempler i forbindelse med kommunikationsanalyse:

Line Knutzon: Guitaristerne (uddrag)
Måns Herngren: Adam og Eva (uddrag)
Uddrag fra Godmorgen Danmark: https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI



Evaluering

Eleverne skriver en analyse- og fortolkningsopgave om kortfilmen "Akvarium"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fornuft og følelse + værk 4

Præsentation af forløbet

I dette korte forløb arbejder eleverne med Oplysningstiden og Romantikken under overskriften "Fornuft og følelse", der således tematiserer idégrundlaget i de to tidsperioder. Omdrejningspunktet er arbejdet med  Ludvig Holbergs komedie "Jeppe på bjerget" (værk før 1900), Adam Oehlenschlägers digt "Morgenvandring" og henholdsvis den danske og grønlandske nationalmelodi. Indenfor romantikken stifter eleverne bekendtskab med universalromantikken, nationalromantikken og nyplatonismen. Der arbejdes ikke dybdegående med de to perioder, - fokus ligger på analysen af de nævnte tekster. Undervejs repeterer eleverne skrivehandlingerne analyse, redegørelse, sammenligning og perspektivering i relation til det gennemgåede stof.

Formål

a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
c) beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og
formidle skriftligt
lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive
og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
i) demonstrere viden om dansk litteratur og kultur set i historisk og nutidigt perspektiv,
j) analysere, fortolke og perspektivere medieprodukter og

Indhold

- det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
- mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed.
- Tekster fra oplysningstid
-  Et værk før 1900
-  Forskellige former for tekstanalyse. Tekster, der repræsenterer væsentlige kulturelle og bevidsthistoriske strømninger, herunder tendenser i samtiden.
-  Ligheder og forskelle mellem grønlandsk og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af de tekster, eleverne arbejder med.
-  visuelle udtryksformer

Metode

- Flipped learning
- Læreroplæg
- Gruppearbejde
-  Fremlæggelser
-  Individuelt arbejde

Materiale

Ludvig Holberg: Jeppe på bjerget (som film og i manuskriptform)
Adam Oehlenschlägers digt "Morgenvandring"
Den danske og den grønlandske nationalmelodi
Lærerproduceret materiale om komedien som genre og om Oplysningstiden
Film om oplysningstiden: https://www.youtube.com/watch?v=IHlCCP7hH6I&t=201s

Dansk i Grønland 2: Afsnit om romantikken

Følgende afsnit i "Litteraturhistorien på langs og tværs":
https://litthist.systime.dk/?id=154#c380
https://litthist.systime.dk/?id=154#c381
https://litthist.systime.dk/?id=154#c383


Evaluering:

Grupperne fremlægger deres analyse af de to nationalsange for klassen

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Analyse af epik - repetition

Præsentation af forløbet

I dette forløb repeteres analyse af epik. Omdrejningspunktet for forløbet er novellen "Villy" af Charlotte Weitze. Forløbet munder ud i en mundtlig prøveeksamen OG en skriftlig analyseopgave, der mimer de skriftlige eksamensopgaver.




Formål:

- at træne analyse epik
- at træne mundtlig fremlæggelse
- at træne eksamensskrivehandlinger.

Indhold:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,

Metoder:


-  individuelt arbejde

Materialer:

Charlotte Weitze: Villy
Lærerproduceret materiale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Dokumentarfilm + medieværk: Flugten fra Grønland

I dette forløb skal eleverne stifte bekendtskab med dokumentarfilmsgenren og genrens forhold til fakta og fiktion. I forløbet kommer eleverne bl.a. til at arbejde med:

Vinkling
Manipulation
Fortælleformer
Fremstillingsformer
Kilder
Komposition
Appelformer

Eleverne analyserer sideløbende DR dokumentaren "Flugten fra Grønland" og forholder sig til den kritik om manipulation som dokumentaren blev kritiseret for, da den blev sendt i TV. Eleverne træner at udtrykke sig argumenterende om deres egne oplevelser af de problemstillinger, der bliver vidst i dokumentaren.

Eleverne dokumenterer løbende deres arbejde med dokumentaren i en logbog.

Formål

Eleverne træner at:

-  demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
-  formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
-  lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
-  analysere, fortolke og perspektivere medieprodukter og
-  navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.

Indhold

-  dokumentartekster
-  nyhedstekster

Metode

-  Gruppearbejde, individuelt arbejde, læreroplæg, gruppefremlæggelse

Materiale

DR dokumentar: Flugten fra Grønland
Lærerproduceret kompendium om dokumentargenren
Nyhedsindslag fra Qanarooq: Politik og kvinder


Evaluering

Logbog over arbejdet med Flugten fra Grønland
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer