Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Adam Jarniewski
|
|
Hold
|
2024T En (1.T En, 2.T En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Global English
Formål:
Forløbet "Global English" har som formål at give eleverne en dybere forståelse af, hvordan engelsk har udviklet sig som et globalt sprog, og hvilke konsekvenser det har haft historisk og kulturelt. Eleverne udforsker de mange varianter af engelsk, der tales i forskellige dele af verden, og forstår, hvordan det britiske imperiums ekspansion og senere USAs rolle som stormagt har påvirket denne udvikling. Samtidig vil de blive præsenteret for litteratur fra forskellige engelsktalende lande for at få indsigt i kulturel diversitet og historiske perspektiver.
Indhold:
- Varieties of English:
Kort introduktion til forskellene varianter af engelsk.
Kort Analyse af, hvordan forskellige dialekter og accenter er opstået.
- The British Empire:
Kort gennemgang af det britiske imperiums historie og dets indflydelse på spredningen af engelsk. Diskussion af kolonialisme, afkolonisering og deres sproglige og kulturelle konsekvenser.
- Materiale fra den engelsktalende verden:
Læsning af tekster fra forskellige engelsktalende lande: Indien, South Africa, Kennya
Arbejdsformer:
Tekstanalyse: Eleverne vil blive introduceret til analyse af noveller og digte
Diskussion og debat: Diskussioner om de sproglige og kulturelle temaer, der præsenteres i teksterne, samt engelsk sprog som globalt kommunikationsmiddel.
Gruppearbejde: Eleverne vil arbejde i grupper for at forberede fremlæggelser om specifikke varianter af engelsk eller historiske begivenheder relateret til det britiske imperium.
Evaluering:
Elevernes præstationer vil blive vurderet på baggrund af deres evne til at vise viden om det engelske sprogs udvikling, forstå og analysere de studeredetekster og reflektere over sprogets udvikling i en global kontekst.
Materiale:
Kernestoff:
The Gentleman of the Jungle by Jomo Kenyatta (1938)
Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster by John Agard: (2006)
Slumdog Millionaire by Vikas Swaruo (Macmillan Readers, 2011)
What makes a global language by David Crystal (excerpts)
Pink by Judith Thompson
Boyle, D., & Tandan, L. (2008). Slumdog Millionaire. Fox Searchlight Pictures.
Supplerende stoff:
- How the British Empire Became the Biggest in the World - https://www.youtube.com/watch?v=Mnws0xna2To&t=18s
- How the British Empire became Powerful (Short Animated History) - https://www.youtube.com/watch
- Why Did English Become the International Language? - https://youtu.be/iqDFPU9YeQM
- Languages in South Africa - forskellige filmklip
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
57 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Crime in Fiction
Emnemæssig fokus er på fiktionsanalyse samt karakteristika af crime fiction som genre. Vi diskuterer de underliggende temaer beskrevet i de forskellige (moderne) crime stories og hvorledes de kom til udtryk. Elever bliver også introduceret til forskellige aspekter af fiktionsanalyse.
Kernestof - udvalgte short stories fra Crime in Fiction (Systime 2012)
- Lamb to the Slaughter by R. Dahl
- Tell me by Zoe Sharp
- Don't you hate having two heads by Christine Poulson
- O’Brien, Fitz-James. The Diamond Lens. 1858. Project Gutenberg, 2007.
https://www.gutenberg.org/files/23169/23169-h/23169-h.htm
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
60 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Arctic Issues
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Growing Up-Creating Identity
Formål:
-Eleverne får en forståelse af begrebet ´identitet´ og hvordan den kan relateres til en selv og omverden. Hermed også hvordan ´ identitet´ dannes og opfattes fra forskellige synspunkter.
-Få indblik i hvordan de sociale medier påvirker hvordan vi opbygger vores identitet og hvordan den bliver opfattet af andre.
Indhold:
- Forløbets kernestof indeholder kun litterære tekster som viser et billede af forskellige identiteter.
- Fremstilling af både skriftlige og mundtlige opgaver og øvelser af personkarakteristik ved brug af beskrivelser af en selv og andre, samt ud fra tekster.
- Hermed også arbejde med tekstforståelse, begrebsforklaringer og skelnen mellem forskellige typer litterære tekster.
Metode:
Procesorienteret og problemorienteret selvstændig og gruppe arbejde med mulighed for vejledning gennem Webinar samt klasseundervisning.
Materialer:- Kernetekster:
Just Like That
The Shining Mountain
Indian Camp
Grammar:
Present Simple
Present Continuous
Past Simple
Past Continuous
I skriftligheden, fokus på at skrive `summary` og personkarakteristik
Essential Grammar in Use, Elementary. (Raymond Murphy).
Essential Grammar in Use, Intermediate. (Raymond Murphy).
Særlige fokuspunkter:
Opnå færdighed i og redegøre for indhold/synspunkter i forskellige typer litterere tekster
Læseforståelse
Gloseforståelse udbygning af ordforråd
Analysere og fortolke fiction.
Evaluering:
Skriftlig feedback på øvelser og opgaver
Elev-feedback i grupper
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
The Shing Mountain Essay
|
02-05-2025
|
|
What You'll Wish You'd Known
|
14-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
27,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
The Cult of Celebrity
Fokus på fascinationens kraft, og muligheden for selviscenesættelse i de moderne medier.
Sprogligt fokus på fiction, og selviscenesættelse i det ’perfekte’liv for den enkelte. En understregning af at der altid har været forbilleder der blev set optil –samt ungdommens fascination af de unge og smukke.
Skriftligt arbejde: essay og personkarakteristik
Diskuteres:
- Årsager til udvikling af celebrity-kulturen
- Fordele og ulemper ved celebrity-kulturen
- Egne meninger om emnet
Texts:
Fiction:
Juliet, Naked (excerpt) by N. Hornby (2009).
Kill Your Friends (excerpt) by John Niven (2008)
NonFiction:
Pappas, S. (2013). Oscar psychology: Why celebrities fascinate us. Live Science.
Chokrane, B. (2024). Why Are We So Obsessed With Celebrity Makeovers. Vogue
Film:
Peretz, J. (Director). (2018). Juliet, Naked [Film]. Apatow Productions; Red Hour Films.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Time Travels with Forest Gump
Fokus på amerikansk historie og kultur fra 1950’erne til 1980’erne set gennem filmen Forrest Gump. Eleverne arbejder med, hvordan historiske begivenheder bliver fortalt og fortolket gennem film, lyrik, sange og kortprosa.
Sprogligt fokus på mundtlig formidling (gruppefremlæggelser og klassediskussion), analytisk læsning af fiktion/non-fiktion, arbejdet med historisk og politisk ordforråd samt skriftlig fremstilling. Eleverne træner alle fire færdigheder (lytte, læse, tale, skrive) på autentisk engelsk og bruger faglig terminologi til analyse og perspektivering
Diskuteres:
- Amerikansk (udenrigs)politik 1950–1980:
- Efterkrigstidens økonomiske boom, Den kolde krig, Ping Pong Diplomacy, rumkapløbet og månelandingen.
- Amerikanske præsidenter 1950–1980 og politiske skandaler: Kennedy, Nixon og Watergate; forskelle mellem Democrats og Republicans.
- Vietnamkrigen: soldaternes oplevelser, Flower Power, antikrigs- og borgerrettighedsbevægelser; veteranernes situation efter krigen.
-Race relations 1945–1980: segregation, Ku Klux Klan, Civil Rights Movement, Martin Luther King, marchen mod Washington, desegregation of the University of Alabama.
- Popkultur fra 50’erne til 80’erne: rock’n’roll, store ikoner (Elvis, Lennon m.fl.), mode, musik og ungdomskultur – fascination, protest og kommercialisering.
- Religion, moral og national selvforståelse i krigstid med udgangspunkt i Bob Dylans With God on Our Side.
- drømme og modstandskraft i Langston Hughes’ Temptation – i forhold til afroamerikansk erfaring og egen ungdomskultur.
- Krigstraumer og angst i Where Have You Gone, Charming Billy? – sammenligning med filmens fremstilling af Vietnam.
Arbejdsformer:
- Fælles klasseundervisning med gennemgang af ordforråd, historisk kontekst og analytiske begreber.
- Par- og gruppearbejde med close reading af tekster, lyrik- og sanganalyse, samtaleøvelser og korte mundtlige oplæg.
- IT-brug til informationssøgning om historiske begivenheder, arbejde i delte dokumenter og produktion af præsentationer.
Tekster og materialer:
Film / mediestof
Forrest Gump (1994)
Uddrag af dokumentarklip / kortere videoer om Den kolde krig, Vietnamkrigen, Civil Rights Movement, Watergate m.m.
The Vietnam War Explained: https://www.youtube.com/watch?v=7tNTh6KlXXU
Fiction:
Where Have You Gone, Charming Billy? by Tim O’Brien
Temptation by Langston Hughes:
Poetry & Song
Bob Dylan: With God on Our Side (1964)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66515755513",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66515755513",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66515755513"
}