Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Ieva Krastina Mieth Johannessen
|
|
Hold
|
2024JK En (1.JK En, 2.JK En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
SOCIAL MEDIA AND IDENTITY
FORMÅL
- At give eleverne en mere nuanceret forståelse af den ønskede identitet (på sociale medier) som ikke altid stemmer overens med den reelle identitet.
- At illustrere forskellige måder hvorpå ens " ønskede identitet" kan dannes og formes gennem sociale medier.
- At illustrere hvilken betydning sociale medier har for individet i hverdagens sociale interaktioner med andre.
-til sidst for eleverne selv at skulle danne et mere kritisk syn på, hvor meget eller lidt det betyder for en selv, at man er enten meget, lidt eller slet ikke aktiv på de sociale medier.
INDHOLD
- Forløbets kernestof indeholder begrebsforklarende artikler med supplerende visuelt materiale som billeder og korte videoer.
- Eleverne skal individuelt eller parvis/gruppevis arbejde med både skriftlige og visuelle opgaver fx. essay skrivning, rollespil, PPTX, etc.
- For at danne en bedre forståelse for konceptet om sociale medier vil eleverne også arbejde med forskellige teoretiske forståelser af sociale mediers indflydelse på individets opfattelse af omverdenen og sig selv.
- diskussionsøvelser i grupper eller parvis med henblik på tekstforståelse og begrebsafklaring.
METODE
- Gennem forløbet skal eleverne demonstrere udvikling i deres samtaleevner ift. at arbejde med stoffet, da der sættes større fokus på udviklingen af elevernes mundlighed.
- Gruppeøvelser skal give et mere fordybet, reflekteret og selvstændigt arbejde med stoffet.
-Fokus på skriftlighed, analyse af digte, opbygning af artikler.
MATERIALE
-Erik Goffmans- Front-Stage, Back-Stage
- The day I confronted my troll (2012)The day I confronted my troll | Leo Traynor | The Guardian
- Cyberbullying: How anonymous attacks changed me for ever | Charlotte Philb, 2014, The Independent
- The Facebook Song, By Rhett& Link
- Look Up by Gary Turk, https://youtu.be/Z7dLU6fk9QY, https://fromwhereyouare2.systime.dk/?id=148#c1168 ---audio of the poem.
- How Facebook makes us Unhappy, By Mari Konnikova, The New Yorker, 2013, https://www.newyorker.com/tech/annals-of-technology/how-facebook-makes-us-unhappy
- How not to be alone, by Jonathan Safran Foer, 2013
https://www.nytimes.com/2013/06/09/opinion/sunday/how-not-to-be-alone.html
- How social media is changing language, by Jon Reed, post first appeared on the OxfordWords blog on 18 June 2014
https://www.jonreed.co.uk/social-media-changing-language/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
CRIME IN FICTION
Emnemæssig fokus var på fiktionsanalyse samt karakteristika af crime fiction som genre. Vi diskuterede de underliggende temaer beskrevet i de forskellige crime stories og hvorledes de kommer til udtryk.
An(almost )perfect Crime
"A Scandal in Bohemia", (excerpt) Adventures of Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle, (1892) Harper & Brothers www.gutenberg.org-
"The Dead Surgeon", by Zhanna Hamilton, Learn English with Short stories- Murder Mysteries, Section 1, 2012-
"The Murders in the Rue Morgue" by Edgar Allan Poe
" The Body in the Library" by Agatha Christie
Film- Knives Out, Glass Onion, on Netflix
House Names (2010) by James Reasoner, as part of the anthology Discount Noir, James Reasoner and Untreed Reads, Choices- Grundbog, Systime
Kernestof:
- det engelske sprogs grammatik, herunder syntaks, lydsystem, ortografi og tegnsætning,
- idiomatik, ordforråd og orddannelse,
- principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng,
- kommunikationsformer og kommunikationsstrategier i almene og faglige sammenhænge,
- tekstanalytiske begreber,
- et udvalg af litterære tekster af engelsksprogede forfattere inden for flere litterære hovedgenrer
- mediestof, herunder film,
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- historiske og aktuelle forhold i andre dele af den engelsktalende verden
VÆRKLÆSNING MED FOKUS PÅ LÆSESTRATEGIER SAMT NOTATTEKNIK
"The Body in the Library" by agatha Christie, Collins English Readers
Teori om Crimefiction, genretræk,
IDIOMS
Grammar Focus
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
GLOBAL WARMING - CLIMATE CHANGE
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
DOWN AND OUT
INDHOLD
Compass-Grundbog
The hour you are most alone, by Lori Fox-Lori Fox: The hour you are most alone. Copyright Guardian News & Media Ltd 2020.
You can´t win, By Jack Black- Jack Black: You Can't Win. Macmillan Publishers Ltd., 1926.(excerpt from ch 6)
Christmas Card from a Hooker in Minneapolis. Words & Music by Thomas Waits © Copyright 1974 Fifth Floor Music Inc. BMG Rights Management (US) LLC. All Rights Reserved. International Copyright Secured. Used by permission of Hal Leonard Europe Limited.
Tibor Fischer: Crushed Mexican Spiders. Copyright © Tibor Fischer, 2011.
George Orwell: Down and Out in Paris and London, 1933
,
Extra Materiale:
TED talk: My journey through schizophrenia and homelessness by Bethany Yeiser.
My journey through schizophrenia and homelessness | Bethany Yeiser | TEDxCincinnati - Bing video
lorifox.squarespace.com
www.homelesshub.ca
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
MULTICULTURALISM
1. Formål og læringsmål:
Forløbet introducerer eleverne til kulturbegreber og kulturforståelse med fokus på stereotyper, national identitet og mødet mellem forskellige kulturer. Gennem både fagtekster, artikler og skønlitterære tekster arbejdes der med det moderne, multikulturelle Storbritannien samt migration og minoriteters livsvilkår. Materialet belyser, hvordan kultur former identitet, tilhørsforhold og sociale relationer, og hvordan kulturelle forskelle kan føre til både konflikter og nye fællesskaber. Eleverne analyserer tekster med henblik på at forstå perspektiver på integration, migration og hverdagsliv i et globaliseret samfund samt udvikle deres interkulturelle kompetence og kritisk refleksion over stereotyper og fordomme.
2. Indhold og kærnestof:
Kulturbegreber og kulturforståelse
Introduction to Culture, Stereotypes, nationalities and culture
The Unique Face of Modern Britain,Tom Seymour http://www.bbc.com/culture/story/20150601-the-unique-face-of-modern-britain
"A migrant´s journey to Europe" http://news.bbc.co.uk/2/hi/talking_point/5331608.stm
"Long nights, low pay and no play", Burhan Wazir, Contexts, 2009, pp.189-191(https://www.theguardian.com/politics/2002/dec/08/race.immigrationandpublicservices1)
Mango Chutney (2017) , Zarin Nuzhat
Jonathan Coe: Uncle Glyn (2001), systime
3. Metode og fokusområder:
Lærerstyret og elevstyret undervisning, både individuel- par- og gruppearbejde.
Fokus på læse skrive og lytte
Writing a 5 paragraph essay
Non-fiction analysis tool
Grammar: Verbs and tenses, Adjectives, Word order, Concord, Adverbs and Determiners
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
WEEK 43- grammatik, eksamensopgave 2019
|
25-10-2025
|
|
WEEK 44- MULTICULTURAL BRITAIN
|
01-11-2025
|
|
WEEK 45 The Unique face of multicultural Britain
|
09-11-2025
|
|
WEEK 46- A Migrant´s Journey to Europe
|
16-11-2025
|
|
WEEK 48- FICTION. Mango Chutney
|
28-11-2025
|
|
WEEK 49- NON FICTION
|
05-12-2025
|
|
Feedback DEL 1 TERMINSPRØVE
|
12-01-2026
|
|
WEEK 2- Long nights, low pay and no play
|
13-01-2026
|
|
Feedback Terminsprøve DEL 2
|
14-01-2026
|
|
GRAMMAR
|
18-01-2026
|
|
WEEK 4 and 5
|
30-01-2026
|
|
WEEK 6 - GRAMMAR- CONCORD
|
06-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
EKSAMENSFORBEREDELSE
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66515860502",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66515860502",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66515860502"
}