Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Matematik C
|
|
Lærer(e)
|
Aynur Arica
|
|
Hold
|
2024B ma (1.B ma, 2.B ma)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
2
|
Grundforløb/Ligninger/algebraisk manipulation
Formål
Kernestof:
- Simpel algebraisk manipulation, ligefrem og omvendt proportionalitet, ligningsløsning med algebraiske og grafiske metoder
Læringsmål:
Eleverne skal kunne
- operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer.
- beherske mindstekrav omfattende grundlæggende matematiske færdigheder og kompetencer inden for kernestoffet.
- håndtere simple formler, opstille simple variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse simple problemer med matematisk indhold,
INDHOLD:
- Ligning løsning (Isoler i en ligning)
- reduktion af udtryk
METODE:
- Tavle gennemgang
- Gruppe arbejde
- Selvstændig opgaveregning
- It-værktøj som GeoGebra.
MATERIALE:
Primær lærebog: https://plusstxc.systime.dk , kap.1
Ligninger: https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-c/ligninger/ligninger
Reduktion: https://www.webmatematik.dk/lektioner/7-9-klasse/algebra/reduktion
EVALUERING:
- Elev gennemgang af opgaver.
- Gruppe gennemgang af opgave.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Lineære funktioner
FORMÅL:
Kernestof:
- funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer, karakteristiske egenskaber ved lineære
- Principielle egenskaber ved matematiske modeller, simpel matematisk modellering med
anvendelse af nogle af ovennævnte funktionstyper og kombinationer heraf
- Læse simple matematiske tekster og
Læringsmål:
- Håndtere simple formler, opstille simple variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse simple problemer med matematisk indhold
- Genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationer af matematiske problemstillinger samt afgøre, hvornår de forskellige repræsentationsformer er hensigtsmæssige
- Anvende simple funktionsudtryk i modellering af data og diskutere rækkevidde af modeller.
- Demonstrere og formidle viden om matematikanvendelser inden for udvalgte områder, herunder behandling af problemstillinger udsprunget af dagligliv og samfundsliv
INDHOLD:
- Lineær sammenhæng.
- Koordinatsystem og punkter
- Funktioner
- Lineær funktion
- Betydning af a og b for lineær funktion
- Skæringspunktet ,mellem to ligninger
- Lineær sammenhæng gennem to punkter.
- Grafisk udtryk af lineær funktioner.
- regression
METODE:
- Tavle gennemgang.
- Gruppe arbejde
- Opgaveregning
- It-værktøjer
- Tænkende klasserum
- Tavlegennemgang
MATERIALE:
- Primær lærebog: https://plusstxc.systime.dk/, kap. 1 og opgaver hørende til bogen
Vi løser opgaver fælles i klassen på tavlen
Vi anvender lommeregner, og GeoGebra til at regne og tegne
Koordinatsystem og punkter:
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-c/funktioner/koordinatsystemet
Lineær sammenhæng:
https://plusstxc.systime.dk/?id=1115
Ligninger og skæringspunkter mellem to ligninger:
https://plusstxc.systime.dk/?id=1116
Ligning og graf for en lineær sammenhæng:
https://plusstxc.systime.dk/?id=1118
Lineær sammenhæng gennem to punkter:
https://plusstxc.systime.dk/?id=1121
Funktioner:
https://plusstxc.systime.dk/?id=1117
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-c/funktioner/hvad-er-en-funktion
Regression:
https://plusstxc.systime.dk/?id=1119
Lineær funktion:
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-c/funktioner/lineaere-funktioner
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-c/funktioner/find-a-og-b-lineaer
EVALUERING
- Prøve
- Elev gennemgang
- Samtale
- Gruppe gennemgang
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Eksponentielle Funktioner
FORMÅL
-Eleverne skal lære om procentregning, herunder de grundlæggende formler og begreber inden for emnet. De skal også forstå, hvordan procent anvendes i praktiske sammenhænge, som f.eks. butikspriser, så de opnår en større indsigt i, hvordan matematik kan være relevant i deres dagligdag.
Eleverne vil i dette forløb arbejde med følgende læringsmål:
- Operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer.
- Håndtere simple formler, opstille simple variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse simple problemstillinger med matematisk indhold.
- Genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationer af matematiske problemstillinger samt afgøre, hvornår de forskellige repræsentationsformer er hensigtsmæssige.
- Anvende simple funktionsudtryk i modellering af data og diskutere rækkevidde af modeller.
- Demonstrere og formidle viden om matematikanvendelser inden for udvalgte områder, herunder behandling af problemstillinger udsprunget af dagligliv og samfundsliv.
- Anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt symbolbehandling og problemløsning.
- Læse simple matematiske tekster.
- Beherske mindstekrav omfattende færdigheder og kompetencer inden for kernestoffet.
Forløbet bidrager desuden til udviklingen af elevernes matematiske kompetencer inden for modellering, ræsonnement, repræsentation og kommunikation
INDHOLD
Eleverne vil i dette forløb arbejde med følgende kernestof:
- funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer, karakteristiske egenskaber ved eksponentielle funktion samt grafiske forløb
-Regneforskrift og graf for en eksponentiel funktion
- Procent
-Renteformlen
-Ligninger med eksponentielle funktioner
-Eksponentiel udvikling
-Potenser
-Ligninger med eksponentielle funktioner
-Fordoblingskonstant, halveringskonstant
- logaritmefunktioner og deres egenskaber i et matematisk værktøjs-program
-principielle egenskaber ved matematiske modeller, simpel matematisk modellering med anvendelse af eksponentielle funktion.
-To-punkts-formel
METODE
-Tavlegennemgang og dialog.
- Elevaktive oplæg: Elever står op og forklarer udvalgte opgaver for hinanden.
- Gruppearbejde med lodtrækning (opgaver synlige for alle).
- Opgaveregning og træning: Fra lærebogen https://plusstxc.systime.dk, kap. 2 og opgaver hørende til bogen.
- GeoGebra-aktivitet
MATERIALE
- Primær lærebog: https://plusstxc.systime.dk/, kap. 2 og opgaver hørende til bogen
- Supplerende materiale:
fordoblings og halveringskonstant grafisk og formel: https://www.youtube.com/watch?v=QPBlqClk3c8&list=PL4k3_OhA5zdV2xbbQcDWlD-1FYdglPnpP&index=37
Egne opgavesæt
GeoGebra og grafregner
EVALUERING
- Observation af deltagelse i gruppearbejde og opsamling
- Elevbesvarelser på opgaver og små tests
- Mini-feedback i slutningen af modulerne
- Individuel skriftlig aflevering (3–5 opgaver) som afslutter forløbet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
34,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Potensfunktioner
Formål:
At eleverne lærer om potensfunktioner samt potensvækst (procent-procent).
Indhold:
• Forskrift for potensfunktioner
• Graf, sammenhæng med a og b
• Potensregression (GeoGebra)
• Absolut og relativ tilvækst
• Væksttyper (konstant, procent, procent-procent)
Metode:
Selvstudie med videoer og test-din-forståelse-opgaver
Gruppearbejde
Opgaveregning, individuelt eller i grupper
Materiale:
Primær lærebog: https://plusstxc.systime.dk/, kap. 3 og opgaver hørende til bogen
Evaluering:
- opgaveregning ved tavlen
- mindstekravsopgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Repetition
Regningsarternes hierarki
1. Parentes
2. Potens og kvadratrod
3. Gange og dividere
4. Plus og minus
5. Fortegn
6- Procentregning
Simpel algebraisk manipulation
Lineære funktioner
Her lærer vi blandt andet hvordan
- Hvad et koordinatsystem er og hvordan vi aflæser punkter heri
- Hvordan vi tegner punkter i et koordinatsystem
- Hvordan vi tegner en linje ud fra punkter og/eller en lineære funktion
- Forskellige funktioner og hvordan de tegnes
-Lineære Regression (GeoGebra)
Eksponentielle funktioner
- Kapitalfremskrivning og eksponentiel udvikling
-Procentregning
-Regneforskrift, graf og ligninger
-Fordoblingskonstant, halveringskonstant og vækstegenskab
-To-punktsformel
-Lån og renter
-Eksponentielle regression (GeoGebra)
Potens funktioner
- To- punktsformel
-Potentielle regression
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
23,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
8
|
Deskriptiv Statistik
Formål:
-simple statistiske metoder til håndtering af diskret og grupperet datamateriale, grafisk præsentation af statistisk materiale.
Indhold:
- Grupperede og ugrupperede observationer
- Hyppighed og frekvens + summeret
- Minimum, maksimum, variationsbredde
- Typetal, median, middelværdi
- Kvartiler og fraktiler
- Varians og spredning
- Skævhed og outliers
- Pindediagram, kurve og boksplot
- Histogram og sumkurve
Metode:
-Tavle gennemgang
- gruppe arbejde
Materiale
plus C stx; https://plusstxc.systime.dk, kap. 6
introduktion til statistik
https://www.youtube.com/watch?v=elu_mP4nmfg&list=PL4k3_OhA5zdV2xbbQcDWlD-1FYdglPnpP&index=26
ugrupperet, hyppighed, frekvens, stolpediagram
https://www.youtube.com/watch?v=BdLD8I6lkI8&list=PL4k3_OhA5zdV2xbbQcDWlD-1FYdglPnpP&index=27
ugrupperet, middelværdi
https://www.youtube.com/watch?v=1iJvFEZi1GQ&list=PL4k3_OhA5zdV2xbbQcDWlD-1FYdglPnpP&index=28
grupperet, histogram, middelværdi
https://www.youtube.com/watch?v=Yzm1BLNepWI&list=PL4k3_OhA5zdV2xbbQcDWlD-1FYdglPnpP&index=29
grupperet, sumkurve
https://www.youtube.com/watch?v=ssuHO8A1J7g&list=PL4k3_OhA5zdV2xbbQcDWlD-1FYdglPnpP&index=30
Evaluering:
Observation af deltagelse i gruppearbejde og opsamling
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
23,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Andengradspolynomiet
Formål:
At opfylde kernestof punkt 3.2 g om funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer med fokus på polynomier (andengrad), hvor problemer løses grafisk
Indhold:
Andengradspolynomier: forskrift, grafisk løsning i geogebra (toppunkt og skæringspunkter) og fortolkning af grafen f.eks. i optimeringsopgaver.
Metode:
Klasserumsundervisning med forskellige variationer af individuelt arbejde og gruppearbejde - både deduktiv og induktiv tilgangsvinkler bruges. Opsamling på tavlen, i grupper og/eller med løsningsark, hvor metode og teori anvendes.
Materialer:
Primær lærebog: https://plusstxc.systime.dk, kap.4 og opgaver hørende til bogen
Evaluering:
opsamlinger i klasen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensspørgsmål 4
|
13-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Vektorer
Formål:
Eleverne skal lære basale færdigheder inden for håndtering og brug af vektorer i planen.
Indhold:
Følgende emner inden for analytisk vektorregning i planen behandles:
- Addition/subtraktion
- Længde af vektor
- Tal gange vektor
- Skalarprodukt og ortogonalitet
- Vinkler mellem vektorer
- Determinant og areal
- Parallelle og ortogonale vektorer
- Tværvektor og stedvektor
- Vektorprojektion
Metode:
-Tavlegennemgang
-Opgaveregning
-Illustrationer v.h.a. GeoGebra
Materiale:
- Primær lærebog: https://plusstxc.systime.dk/,kap. 5
-opgaver
-GeoGebra
Evaluering:
- Elev gennemgang af opgaver.
- Gruppe gennemgang af opgave.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensspørgsmål 6
|
13-04-2026
|
|
Eksamensspørgsmål 7
|
30-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529287102",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529287102",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529287102"
}