Holdet 2.T Ma (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Matematik B
Lærer(e) Else Ling Andersen
Hold 2024T Ma (1.T Ma)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Tal og algebra
Titel 2 Forløb#2 Ligninger
Titel 3 Forløb#3 Lineær funktioner
Titel 4 Forløb#4 Trigeometri
Titel 5 Forløb#5 Repetition af ligninger
Titel 6 Forløb#6 Vektor
Titel 7 Forløb#8 Procent og rentes rente formel
Titel 8 Forløb#12 Mindstkravs opgaver
Titel 9 Forløb#9 Eksponentialfunktioner og fkt. genralt.
Titel 10 Forløb#9 Potens funktioner og vækst forhold
Titel 11 Forløb#10Polynomier og andengradsligninger
Titel 12 Forløb#12 Beviser
Titel 13 Forløb#13 GeoGebra og repetition
Titel 14 Forløb#7

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Tal og algebra

FORMÅL
Efter forløbet forventes eleven at:
• Kunne anvende de 4 regnearter: Addition, subtraktion, multiplikation, division
• Kende og kunne anvende regnearternes hierarki
• Kunne skelne mellem led og faktorer
• Kunne anvende parentesregneregler
• Kunne anvende brøkregneregler
• Kunne anvende regneregler for potenser og rødder
• kunne anvende kvadrtsætninger
• Kunne håndtere udtryk med bogstaver, herunder reduktion


Forløbet sigter mod at opfylde følgende kernestof fra læreplanen for Matematik B (punkt 3.2):

a) overslagsregning, regningsarternes hierarki, simpel symbolmanipulation (…)


Endvidere skal forløbet fremme følgende læringsmål fra læreplan for Matematik B (punkt 3.1):


Eleverne skal kunne:
a) operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer,
b) håndtere formler, opstille og redegøre for symbolholdige beskrivelser af variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse problemer med matematisk indhold.

INDHOLD
Følgende emner behandles:
• De elementære regnearter (addition, subtraktion, multiplikation, division)
• Regnearternes hierarki
• Potenser og rødder
• Bogstavregning
• Led og faktorer
• Parentesregneregler
• Brøker
• Brøkregneregler
• Reduktion
• Regneregler for potenser og rødder

METODE
Opgaveregning
Gruppearbejde
Tavle opgaver

MATERIALER
Egne tavle noter
Noter der kommer på OnenNote
papir med opgaver

EVALUERING
Kahoot og reducerings spil.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Ligninger

FORMÅL
Forløbet sigter mod at opfylde følgende kernestof fra læreplanen for Matematik B, lave lignings løsning og dyber forståelse af brug af bogstaver og tal i matematik.
a)

INDHOLD
Omskrivning af ligninger
Førstegradsligning med en ubekendt
Grafisk løsning af førstegradsligning
Ligninger med brøker
Løsning af to ligninger med to ubekendte, både grafisk og på papir.

METODE
Tavle undervisning
Opgaveregning (individuelt, grupper, plenum)


MATERIALE
https://phet.colorado.edu/da/simulations/equality-explorer
Opgavesæt
GeoGebra

EVALUERING
Sorte Per med Ligninger
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Lineær funktioner

FORMÅL
Forløbet sigter mod at opfylde følgende kernestof fra læreplanen for Matematik C (punkt 3.2):
a) ... ligefrem og omvendt proportionalitet ...

c) genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationer af matematiske problemstillinger

g) funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer, ... forløb: lineære funktioner.


INDHOLD
Linjens ligning
Proportionalitet og omvendt proportionalitet
Linje gennem to punkter
Lineære modeller
Funktions begrebet
omvedente funktioner
Definitions og værdi mængder

METODE
Tavleundervisning
Opgaveregning
Gruppearbejde

MATERIALE
Opgaver fra kollegaer
Poul F. videoer
Egne opgavesæt
GeoGebra

EVALUERING
Graf stafet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Trigeometri

FORMÅL
Eleverne skal i dette forløb lære at foretage forholdsberegninger i ensvinklede trekanter samt regne sider og vinkler ud i retvinklede og vilkårlige trekanter (analytisk).

INDHOLD
- Ensvinklede trekanter
- Areal og vinkelsum
- Trigonometriske funktioner: Sinus, cosinus og tangens
- Retvinklede trekanter: Pythagoras samt brug af trigon. funktioner
- Vilkårlige trekanter: Areal, brug af sinus- og cosunisrelationerne
- Midianer, midtnormaler og højder.

METODE
Tavlegennemgang
Opgaveregning
Gruppearbejde

MATERIALER
Videoer fra Poul F.
Web matematik.

EVALUERING
Kaahoot og opgaver i Onenote.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Repetition af ligninger

Formål: Få godt styr på hvordan man løser en ligning med en ubekendt.
Indhold: Opfylde kernestof a)ligningsløsning med algebraiske
Metode: Opgave regning
Materiale: Opgaver med emoji fra en kollega
Evaluering: Tavle gennemgang af eleverne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Vektor

Formål:
Eleverne skal lære basale færdigheder inden for håndtering og brug af vektorer i planen.

Indhold:
Følgende emner inden for analytisk vektorregning i planen behandles:
- Addition/subtraktion
- Længde af vektor
- Tal gange vektor
- Skalarprodukt og ortogonalitet
- Vinkler mellem vektorer
- Determinant og areal
- Parallelle vektorer
- Tværvektor og stedvektor
- Vektorprojektion
- 0-vektoren

Metode:
Tavlegennemgang
Opgaveregning
Illustrationer på tavlen
Gruppearbejde
Internetsøgning på finde matriale

Materiale:
Kollergers opgavesæt
Videoer fra Poul F.
Andre vektorspil
Webmatematik


Evaluering:
Tavel gennegang hvad vi har været igennem
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#8 Procent og rentes rente formel

Formål:
At lære eleverne om procentregning og renteformlen. At opfylde følgende del af
læreplanens punkt 3.2:
b) procent- og rentesregning, absolut og relativ ændring, fremskrivningsformel


Indhold:
Regning med procenter
Procentvise ændringer
Renteformlen
Korte og lange terminer
Gennemsnitlig vækstrate


Metode:
Gruppe og alene arbejde


Materialer:
Poul F. videoer
egen og modfikeret opgaver fra kolleger


Evaluering:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#12 Mindstkravs opgaver

FORMÅL:
Forbedrelse til eksamen
Lære dem at fremlægge

EVALUERING
Tavle fremlæggelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Eksponentialfunktioner og fkt. genralt.

Formål:
At eleverne lærer om eksponentialfunktioner og eksponentiel udvikling.

Indhold:
- Eksponentialfunktioner og eksponentiel udvikling
- Sammenhæng med renteformlen
- Graf, sammenhæng med a og b
- Her finde a og b udfra to punkter og aflæsning på en graf.
- Vækstrate
- Den naturlige eksponentialfunktion
- Fordoblings- og halveringskonstant
- Regression
- Hvad er en funktion
- Hvad er definations mængde og værdi mængde
- Forskrift og graf
- Sammenhæng mellem f(x) og x
- Omvendte funktioner
- Logetrime funktionen
- Den natulig logirime funktion

Metode:
Tavle undervisning
Gruppearbejde
Opgaveregning, individuelt eller i grupper

Materiale:
Opgavesæt


Evaluering:
Kahoot
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#9 Potens funktioner og vækst forhold

Formål:
At eleverne lærer om potensfunktioner samt vækstforhold, forskelle og ligeheder mellem potens, eksponelle og linære vækst.

Indhold:
• Forskrift for potensfunktioner
• Graf, sammenhæng med a og b
• Potensregression
• Væksttyper (konstant, procent, procent-procent)
• regression
•  Stykvis funktion

Metode:
Gruppearbejde
Opgaveregning, individuelt eller i grupper


Materiale:
Gamle eksamens opgaver.

Evaluering:
Opsamling på tavlen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#10Polynomier og andengradsligninger

Beskrive følger

Formål at opfylde det læreplans stk 3.2 punkt

c) ... anvendelse af ...  polynomiel regression
g) ... karakteristiske egenskaber ved følgende elementære funktioner og deres grafiske forløb: .... polynomier,


Indhold :
- Standardform af andengradsligning med a, b og c
- Diskriminant og løsning
- Polynomium versus ligning
- Parablen
- Parablen og a, b, c og D
- Parablens toppunkt
- Polynomier af højere grad
- Polynomiers rødder
- Aflæse a,b,c, d udfra en graf.
- Løsning af 2.grads ligninger
- Faktorisering
- Nul-relg

Metode :
Tavle gennegang
Gruppe arbejde
Konkurrancer

Materiale:
Opgaversæt fra andre underviser
Opgaver jeg har lavet
Poul F.

Evaluering
Kahoot
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#12 Beviser

FORMÅL:
Forløbet sigter mod at opfylde følgende Læringsmål for Matematik B, som er beskrevet ved  " i) gennemføre matematiske ræsonnementer og beviser. "

INDHOLD:
- Forsåtelse af hvordan en matematiske sætning er opbygget.
- Forståelse af hvordan man opbygger et bevis.
- Beviset for finde "a" udfra to punkter i lineær funktion
- Beviset for finde "a" udfra to punkter i ekspontel funktion
- Finde arealformel med sinus og udlede kollaret om bevis sinus relation
- Bevis for længden af en vektor
- Bevis for finde længeden mellem to punkter.


METODE:
Udklippet beviser de skal sætte sammen + indskrve hvad der sker i mellem
Tavle gennegang.
Problem baseret læring selv finde beviset udfra sætning og forudsætninger.


MATERIALE:
Papir klippet beviser
Withbord

EVALUERING:
Ingen
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#13 GeoGebra og repetition

FORMÅL
- Lære bruge GeoGebra
- For overblik og lærer de emmer elever har svært ved.

INDHOLD
- Regression i GeoGebra
- Lave trekanter i GeoGebra
- Lave funktioner i GeoGebra
-  

METODE
- Alene arbejde
- Gruppearbejde



MATERIALE
- GeoGebra
-

EVALUERING
Escape boks
-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#7

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer