Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Biologi B
|
|
Lærer(e)
|
Mette Noort Hansen
|
|
Hold
|
2023BC Bi (2.BC Bi, 3.BC Bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1: Den arktisk sø
I forløbet har vi undersøgt abiotiske og biotiske faktorer i økosystemet Nalunnguarfik:
Med forskellige redskaber (planktontræk, planterive, graveskeer, fotobakker) har vi fundet organismer i vandet og bunden, og artsbestemt dem i laboratoriet, vha. bestemmelsesbøger og mikroskop.
Vi har taget vandprøver, som blev analyseret for næringsstoffer og pH, og vi har målt temperatur og iltindhold.
Derefter har vi arbejdet teoretisk med N- og C-kredsløbet, herunder fotosyntesen.
_____________________________________________________________________
Formål:
Eksp. arbejde i felten og laboratoriet, bearbejdning og dokumentation af data, fagbegreber, biologiske modeller (kredsløb)
Indhold: Undersøgelse af økosystem, N-kredsløb, C-kredsløb, fotosyntese
Metoder:
Feltarbejde i Nalunnguarfik med fokus på abiotiske og biotiske faktorer. Tekstlæsning om søen som økosystem
N-kredsløb i matrixgrupper
Opgave om kulstofkredsløbet pba. figurer (puljer og processer)
Materialer:
Egen tekst om den arktiske sø
Biologi i udvikling: N-kredsløbet
Naturgeografi - vores verden: Kukstofkredsløbet - figurer med puljer og processer
Biologi til tiden: Temasider om fotosyntese, respiration og vækst
Evaluering: Løbende i OneNote; afsluttende spørgeskemaevaluering af undervisning + samtale
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Sexologi
__________________________________________________________________
Formål
Indhold
Seksuelle reaktioner og stimulering, forplantning, hormonel regulering hos begge køn, graviditet, kønssygdomme, prævention
Metoder
Miniprojekter om kønssygdomme
Materialer
Body Bio: "Forplantning og graviditet"
Biologi til tiden: s. 74 + 76 - kønshormoner + 68-72 - seksuelle reaktioner og stimulering
Biologi i udvikling - s. 142-145 - Samleje og befrugtning
Skrivning af figurtekster
Sex med P3: "Menstruation" og "Prævention"
Evaluering
Samtale
Løbende skrivning i OneNote
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Kost, krop og træning
Forløbet startede med et overblik over kroppens organsystemer, før vi har læst om både blodkredsløbet og åndedrætsystemet. Vi har lavet målinger af lungeventilationen i hvile og arbejde.
Vi har læst om næringsstofferne i vores mad og hvad kroppen skal bruge dem til, og målt blodsukker på forsøgspersoner, der har spist forskellige fødevarer.
Vi har målt muskelstyrke og udholdenhed, plottet det i koordinatsystemer, og sammenlignet med teori omkring røde og hvide muskelfibre.
___________________________________________________________
Formål: Eksp. arbejde, databehandling incl. matematik, skriftlighed
Indhold: Kroppens organsystemer, åndedræt, blodkredsløb, kostens makromolekyler; suppl. stof: Konditions- og styrketræning
Metoder:
Øvelser:
Lungeparametre i hvile og i arbejde, blodsukkermåling i faste/efter forskellige fødevarer, styrke- og udholdenhedstests
Materialer: Dokumentar: "Dopede drømmekroppe"
Biologi til tiden: Kroppens organsystemer
Biologi i udvikling: Blodkredsløb
Biologi C+B: Åndedrætssystem
Øvelsesvejledning: Muskelstyrke og udholdenhed
App: Human body by Tiny Bopp
Evaluering: Grupper - plancher og kahoot
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
60 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Analyse af et økosystem
I forløbet har eleverne selv valgt hvilket økosystem de ville analyser, og med hvilke metoder, ud fra forskellige materialer. Efterfølgende lavede eleverne en videnskabelig poster til at præsentere deres resultater.
Materialer til rådighed:
"Undersøg naturen" - elevbog
Øvelsesvejledning: Undersøgelse af tidevandszonen
WWF: Opdag havet (https://wwf.dk/forstaa-naturkrisen/naeste-generation/opdaghavet/oevelser/)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6: Liv og energi
Forløbet handlede om hvordan forskellige organismer skaffer sig den nødvendige energi, herunder fotosyntese, respiration, energistrømme og stofkredsløb.
Vi har læst tekster med læseguide, og udtænkt forsøg til demonstration af fotosyntese og respiration.
Forløbet blev afsluttet med en test.
Materiale:
Gymnasiebios (grundbog 1): Stof og energi
Biologi til tiden: Fotosyntese, respiration og vækst
Grønland og verden: Fotosyntese
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#7: Kræft og celler
Forløbet har handlet om
- den eukaryote celle
- celledelinger (mitose og meiose)
- sygdommen kræft - hvad det er, årsager (mutationer), udvikling, hvor I kroppen man kan få det, symptomer og diagnose;
- membranprocesser og proteinsyntese.
Metoder:
Mikroskopi af egne kindceller -> sammenligning med billeder af kræftceller
Øvelse: Mitose i rodspidsen af løg (+ rapport);
Rollespil om mitose
Foldeøvelse om proteinsyntese
Matrixgrupper om de forskellige membranprocesser
Materiale
"Kort om kræft" - kap 1 + 2
Undervisningslokalet (web) - mitose og meiose
Dokumentar: "Død over mongolerne"
Biologi til tiden s. 14-15 (celler) og 152-153 (proteinsyntesen) + figurer over mitose og meiose d. 85+89
Biologi i udvikling s. 17-21: Membranprocesser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#8: Arv og miljø 2
Forløbet er en repetition og udvidelse af tidligere forløb om arv og miljø.
Vi har udregnet sandsynligheder for nedarvning af recessive og dominante, kønsbundne og autosomale træk, fx øjenfarve og udvalgte sygdomme, og analyseret og tegnet stamtræer ift. personernes mulige genotyper.
Vi har set dokumentarfilm og læst tekst om epigenetik, og derigennem forstået de molekylære mekanismer, hvordan og hvorfor det foregår naturligt og nødvendigt, og hvilken rolle vores miljø spiller i at slukke og tænde for vores gener.
Materialer:
Biologi til tiden s. 108-109: Faktasider om nedarvningsmønstre
Dokumentar: Epigenetics: How food upsets our genes
Tekst: Epigenetik - Hvordan miljøet påvirker vores arv
Evaluering:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb#9: Alkohol
gæring, nerveceller og -signaler samt påvirkning v. alkohol, samf./etisk diskussion
Formål:
Indhold: Mikrobiologisk vækst og vækstfaktorer, gæring, nervesignaler
Materialer:
Biologi til tiden: s. 144-147 (Mikroorganismers vækst og vækstfaktorer) + 57+62 om nervesignaler med og uden alkohol.
Metoder:
Forsøg: Gæring (fælles) og toksikologisk studie af alkohol med karse som testorganisme
Skriftlighed - nervesignaler og alkohol
DBU - skal alkohol forbydes? “Grønland – Historie, samfund, religion”, forlaget Systime - Rationering af alkohol; Løvens bule: Alkohol
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb #10: Livets udvikling
Formål: Matematiske repræsentationer, analysere data, samfunds-/miljømæssig problemstilling, faglige forklaringer
Indhold:
Evolutionsbiologi: Biol. variation og naturlig selektion
Klimaforandringer og biodiversitet - tilpasninger
Virus (opbygning og formering), prokaryoter og udvikling af resistens
Økologibogen - Om konsekvenser af klimaændringer
Metode:
Gruppearbejde om de 6 evolutionsmekanismer
Ur-dyret, Øvelse: Simulering af evolution
Materiale:
"Darwins farlige tanker" (Menneskets opståen E01), Biologi c + b modul 16
"Cellernes gådefulde verden"
Resistens - "Biologi i udvikling" s. 236-237 + https://youtu.be/znnp-Ivj2ek?si=b9mU6yCCtU5xDjiZ
Biologi c+b - modul 4 - figur 1, 2 og 3
Biologi til tiden - celler - om procaryoter + https://www.undervisningslokalet.dk/prokaryot-og-eukaryot/ (excl. forskellen på gram-negative og gram-postive bakterier og Golgi-apparatet)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rapport: Simulering af evolution
|
18-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529575048",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529575048",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529575048"
}