Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Biologi B
|
|
Lærer(e)
|
Christian Falk Rønne
|
|
Hold
|
2024L Bi (1.L Bi, 2.L Bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktion til biologi
Introduktion til biologi
Formål
At eleverne får aktiveret deres forforståelse og får en fornemmelse af biologiens indplacering i vores vidensunivers.
Indhold
Biologiens forskellige emneområder og deres indbyrdes relationer.
Taksonomi og fylogenese.
Læse- og studiestrategier
Materialer
Systime og Internettet
Metode
Individuelle refleksioner og opgaver; par- og gruppearbejde
Evaluering
Peerevaluering, samtaler og opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Liv, Celler og mikrobiologi
Liv og celler
Formål
At eleven kan
- forholde sig kritisk og konstruktivt til cellebiologiske og sundhedsmæssige emner.
- forstår mekanismerne i cellens opbygning og metabolisme, samt kan anvende biologiske fagbegreber og tankegang i forhold til forståelse, beskrivelse og løsning af biologiske problemstillinger.
Indhold
a) Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser
b) Transport over cellemembranen
c) Celledeling
Materiale
Biologi i udvikling B- og C-niveau, 2. Systime.
Metode
Opgaver, lærerpræsentation og dialog i grupper
Evaluering
Samtaler, gruppearbejde og opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 - DNA
Formål
At forstå DNA-molekylets opbygning og betydning, samt at kunne forholde sig til spørgsmål vedrørende arv og miljø, sundhed og evolution.
Indhold
DNA, kromosomer, proteinsyntesen, celledeling, mutationer, arv, blodtyper .
Materialer
Biologi i udvikling 2. udgave + diverse supplerende materiale
Metode
Quiz, opgaver, diskussion og gruppearbejde
Evaluering
Samtaler, peerevaluering og opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Cellemembranen
Formål
Give forståelse af stofskiftet og betydningen af cellemembranen.
Indhold
opbygning af og transport over cellemembranen
Metode
opgaver, gruppearbejde, fremlæggelser og klasseundervisning
Materialer
Systime
Evaluering
Formativ
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Kost og sundhed
Kost og sundhed
Formål
Lærings- og arbejdskompetencer
Kunne forholde sig kritisk og konstruktivt til kost og sundhedsanvisninger.
Personlige og sociale kompetencer
Være bevidste om og kunne håndtere egne læreprocesser forhold sig til egen livstil.
Kulturelle og samfundsmæssige kompetencer
Kunne anvende biologisk tankegang, metoder og viden i forhold til egne og kollektive valg i forhold til sundhed
Indhold
Kost og kostens sammensætning - her under grønlandske og dansk kostråd
Makronæringsstoffer og mikronæringsstoffer
Sundhedsmæssige konsekvenser af livsstil og fødeindtag
Materiale
Biologi i udvikling og relevant anden litteratur fra Systime
Metode
Opgaver og diskussion
Evaluering
Løbende evaluering af opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Økologi
Økologi
FORMÅL:
Faglige mål:
At kunne forklare
- om økosystemers opbygning og funktion herunder sammenspillet med biotiske og abiotiske faktorer
- om et konkret økosystem og udvalgte organismers tilpasninger
Kunne foretage analyse af økosystemer og forklare energiomsætningen fotosyntese og respirations betydning. og deres sammenhæng.
Eleverne skal kunne:
a) Redegøre for biologisk teori (økosystemer – lokalt og globalt, fotosyntese og respiration, energistrømme og kulstofkredsløbet) og arbejdsmetode (feltarbejde og laboratorieforsøg)
b) Indhente biologisk information fra forskellige kilder og vurdere materialets kvalitet
c) Opstille enkle hypoteser for biologiske eksperimenter
d) Indsamle og analysere biologisk data såvel i laboratoriet som i naturen (artsbestemmelse, analyse af plantesamfund og indholdsstoffer)
e) Bearbejde og formidle resultater fra biologiske undersøgelser og eksperimentelt arbejde i form af journaler og rapporter
f) Udtrykke sig mundtlig og skriftligt om biologiske sammenhænge med inddragelse af relevante faglige begreber
INDHOLD:
Fagligt indhold:
Grundlæggende introduktion til økologi og arktiskeøkosystemer.
- Økosystemer - biotiske og abiotiske faktorer
- Fødekæder og fødenet med fokus på arktiske organismer
- Energistrømme - fotosyntese og respiration, trofiske niveauer og primærproduktion.
- Mikroorganismers rolle i økosystemet med fokus på nedbrydere (bakterier)
- Habitat, niche og evolution
Perspektivering til globale økosystemer.
Forløbet dækker følgende emner
a) Økosystemers opbygning og funktion, herunder fødekæder, stofkredsløb og energistrømme
b) Konkrete økosystemer i Grønland og den globale verden
c) Mikroorganismers betydning for økosystemet
d) Biologiens betydning i grønlandske og globale sammenhænge
e) Biologi som videnskabsfag
METODE:
Lærerfremlæggelser, Gruppearbejde og feltundersøgelser. Litteratur Biologi i udvikling C og B. Induktiv og deduktive princip i arbejdet med biotiske faktorer samt energistrømme.
MATERIALER:
Systime (især Biologi i udvikling) og diverse andre materialer
EVALUERING:
Spørgsmål, opgaver og quiz
Individuel opgaveaflevering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Evolution og nedarvning
Formål
Kende til mekanismerne i evolution og populationsbiologi
At forstå DNA-molekylets opbygning og betydning, samt at kunne forholde sig til spørgsmål vedrørende arv og miljø, sundhed og evolution.
Indhold
Evolutionsteorien, naturlig - og seksuel selektion, genetisk drift, fundereffekt, Hardy-Weinberg ligevægt
DNA, kromosomer, proteinsyntesen, celledeling, mutationer, arv, blodtyper .
Materialer
Biologi i udvikling C og B + diverse supplerende materiale
Metode
Quiz, opgaver, diskussion og gruppearbejde
Evaluering
Samtaler, peerevaluering og opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Fordøjelsessystemet
Nervesystemet
Formål
Lærings- og arbejdskompetencer
Kunne forholde sig kritisk og konstruktivt til informationer.
Personlige og sociale kompetencer
Være bevidste om og kunne håndtere egne læreprocesser forhold sig til egen livsstil.
Kulturelle og samfundsmæssige kompetencer
Kunne anvende biologisk tankegang, metoder og viden i forhold til egne og kollektive valg i forhold til psykisk- og fysisksundhed.
Indhold
Fordøjelsessystemet
Materiale
Systime diverse links
Metode
Opgaver, gruppearbejde og diskussion
Evaluering
Løbende evaluering af opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Nervesystemet
Nervesystemet
Formål
Lærings- og arbejdskompetencer
Kunne forholde sig kritisk og konstruktivt til informationer.
Personlige og sociale kompetencer
Være bevidste om og kunne håndtere egne læreprocesser forhold sig til egen livsstil.
Kulturelle og samfundsmæssige kompetencer
Kunne anvende biologisk tankegang, metoder og viden i forhold til egne og kollektive valg i forhold til psykisk- og fysisksundhed.
Indhold
Nervesystemet, nerveimpulser, neuroner, støtteceller og hjernen.
Materiale
Systime diverse links
Metode
Opgaver, gruppearbejde og diskussion
Evaluering
Løbende evaluering af opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forsøg
Formål
At forberede og gennemføre den praktiske del af biologiundervisningen
Indhold
Se Lectio uge 9
Metode og materialer
Se Lectio
Evaluering
Rapporter og formativ evaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Hormoner
Formål
Få en forståelse af hormonsystemet og hormoners betydning for vores krop
Indhold
Forskellige typer og funktioner af hormoner
Materialer og metode
Se Lectio
Evaluering
Fremlæggelser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Repetition og eksamenstræning
Formål
Repetition og eksamenstræning
Indhold
Stof gennemgået i biologi B
Materialer og metode
Biologi i udvikling C og B. Diverse noter og andre kilder
Mundtlige fremlæggelser og udarbejdelse valg af illustrationer
Evaluering
mundtlig og skriftlig feedback
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529587255",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529587255",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66529587255"
}