Holdet 3.Z TKM (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Teknikfag A
Lærer(e) Jan Jørgensen
Hold 2023Z TKM (2.Z TKM, 3.Z TKM)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Feltprojekt - Arktisk biologi
Titel 2 Forløb#2 Bæredygtig prod. med arktiske ressourcer
Titel 3 Forløb# 3: 2g opgave: mat. modellering
Titel 4 Forløb#4 planlæg arktisk biologi feltarbejde
Titel 5 Forløb#5 Feltarbejde arktisk miljø og biologi
Titel 6 Forløb#6 Konflikthåndtering
Titel 7 Forløb#7 Fisk, pighuder og plastikforurening
Titel 8 Forløb#8 Indeklima
Titel 9 Forløb#9 Sundhed og livsstil
Titel 10 Forløb#10 NV-metode, projekt- & laboratorieværktøj
Titel 11 Forløb#11: Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Feltprojekt - Arktisk biologi

Formål
- gruppearbejde: gruppekontrakt
- problemanalyse: Idégenerering

Problemidentifikation:
-formulere spørgsmål, så det lægger op til en struktureret analyse

Problemanalyse
- gøre rede for relevante faktorer/metoder
- indsamle viden til analyse af problemstillingen
- anvende idégenereringsteknikker

Realisering
- arbejde med forskellige materialer og analysemetoder
- håndtere, processer og analysemetoder, i værksted, laboratorium og/eller naturen
- databehandle, herunder gennemføre relevante beregninger, grafiske fremstillinger og simpel statistik
- arbejde og færdes sikkert i værksted, laboratorier og naturen
- Vurdere egen løsning i forhold til problemstillingen
- formidle deres arbejde mundtligt og skriftligt

Indhold
Gruppekontrakt og roller, idégenerering
Forsøg: Faunaindeks i vand, Næringsstofanalyse af søer, Næringsstofanalyse af jord, fotosynteseforsøg

Dele af følgende nøgletemaer er berørt:
1, Projektstyring med fokus på samarbejdsformer, rollefordeling og ansvarsområder i projektarbejdet
2. Arktisk biologi i vand herunder biodiversitet
3. Arktisk miljø med fokus på miljøpåvirkninger og analysemetoder i felten og laboratoriet

Materiale
DISC-Analyseværktøj til grupperoller
Dilemmakort til dialog omkring konflikthåndtering i grupper
GUX projekthåndbogen

Bøger:
Karin Frykman og Anne-Mette Vire, 2015, “Undersøg Naturen”, Elevens bog, Nucleus
Böcher, Jens, “Insekter og andre smådyr - i Grønlands fjeld og ferskvand”, Forlaget Atuagkat
Links: For links til hjemmesider og videoer se under kernestof i undervisningsbeskrivelsen.

Metode
Deduktiv ift. projektværktøjer
IBSE ift. projekt

Evaluering
Formativ evaluering af rapport
Formativ evaluering af præsentationer
Formativ ikke anonym evaluering af forløb vha. læringsmål
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Gruppekontrakt 19-08-2024
Rapport: undersøgelse i naturen 23-10-2024
Backup af præsentation 25-10-2024
SP tænkeskrivning 31-08-2025
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Bæredygtig prod. med arktiske ressourcer

Formål

Fælles lærerstyret projekt, som har til formål at give eleverne de fornødne projektværktøjer (f.eks. interessentanalyse) og faglig viden, som bygger videre på projektet om arktisk miljø (forløb 1).
Mål: Til det næste projekt indenfor det samme emne kan grupper arbejde selvstændigt om en bæredygtig ressorce.

Indhold
tilgængelighed af udvalgte arktiske ressourcer
interessentanalyse
udvikling af produkter baseret på lokale ressourcer
livscyklusanalyse
metoder til kvalitetsvurdering, herunder sammenligning med eksisterende produkter

Materiale
DR dokumentar: Magisk Mudder om Gletsjermel
Vækstforsøg med karse og gletsjermel
Næringsstofanalyse af gletsjermel
https://www.detergodtatvide.dk/begraensende-faktorer/
https://da.wikipedia.org/wiki/Kunstg%C3%B8dning
https://da.wikipedia.org/wiki/Naturg%C3%B8dning
https://www.youtube.com/watch?v=tnkOVysjeq8
”Biologi til tiden” s. 122-123 om fotosyntese og respiration
”økologibogen” s. 67 om ionbytning i rødderne


Metode
IBSE

Evaluering
Fælles gennemgang af opgaveark, figurer og resultater
Produktkrav: Resultater og diskussion
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Forsøgsdesign: gletsjermel 14-11-2024
Gletsjermel - resultater og forsøgsdesign 29-11-2024
Tekst til video om gødning 03-12-2024
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb# 3: 2g opgave: mat. modellering

Formål
Træne akademisk skrivning (2g opgave)
Tværfagligt med matematik

Indhold
Saltkoncentrationer i Ulkebugten
Gærforsøg
Osmose i kartofler
Moskusgarn isoleringsevne

Materiale
Biotech Academy – Osmose
Egebo et al., 2018; Bioteknologi A, Bind 1, øvelsesvejledning – Osmose og kartofle
Aarhus Universitet, 2024; Omvendt osmose

Larsen, Kaspar, 2022; Tipping point nået - Is-mangel har ændret grønlandsk økosystem
Naturinstituttet, 2023; Klimaforandringer sætter alt fra hydrografi til havpattedyr og fugle under pres
Pejrup, Morten, 2024; Estuarie, Danmarks Nationalleksikon
Saltindholdet af havvand vejledning
Steen, Jørgen, 2001; Biologik Natsiaq, om det levende 5-11 dansk
Vismann & Hagerman, 2016; Organismernes fysiologiske tilpasning til miljøfaktorerne;

Born & Böcher 1999, Grønlands Økologi_91-97_103-105
Grøn et al. 2010; Aktiv Fysik C Lindhardt-Ringhof
Insulation Experiment_ Keep Your Body Warm _ Science project _ Education.com
Ledstrup, Martin, 2016; Hvorfor er en uldtrøje så dejlig varm
Steen, Jørgen, 2001; Biologik Tulluarsarneq, om det levende_s20-21_dk

Egebo et al. 2005, Biologi til tiden, Systime, s. 142-147 om mikroorganismers vækst
Frish og Ramgaard, 2019, Biologi i industrien, Nucleus, Respiration og gæring hos gærceller
Gær laver smertestillende medicin af sukker
Marker et al. 2014 Naturvidenskabeligt grundforløb, Lindhardt og Ringhof, s. 12-13 Gærforsøg

Metode
Alle elever laver alle forsøg.
Elever vælger emne.
Læsegrupper: teori og research.
Teaching-learning-cycle.


Evaluering
Løbende feedback i skriveprocessen
Formativ og summativ af 2g opgave
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
osmose i kartofler: databehandling 13-01-2025
Selvevaluering af 2g opgave 21-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 49 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 planlæg arktisk biologi feltarbejde

Formål
Eleverne skal planlægge projektarbejde til efter sommerferien.
Fokus er på at adskille planlægningsfase (før ferie) og udførelsesfase (efter ferie)

Indhold
Der er 18 moduler tilbage mellem uge 13 og uge 22.
Planlægning (1 timer): planlægningsværktøjer.
Grupper og kontrakter (2 timer)
brainstormer og idégenerering (2 timer)
Planlæg feltarbejde til efter sommerferien (10 timer). Grupperne skal kunne præsentere følgende:
- Spørgsmål, som I vil have svar på
- Materialeliste til forsøg
- Metode (forsøgsvejledning)
- Projektplan til efter sommerferien (hvilke dage vil I lave hvad)
- Hypotese
- Gruppekontrakt.

Gruppepræsentationer og afslutning (3 timer).
Ekstra: Såfremt grupperne har ekstra tid, så kan de forsøge, at lave et pilotprojekt eller undersøge teori indenfor emnet.

Afhængig af emnevalg kan det være, at læreren skal give ultrakorte teori-sekvenser om grundlæggende begreber indenfor valgte emner.

Materiale
Afhænger af grupperne. Lærer hjælper med at finde materialer f.eks. forsøgsvejledninger.

Metode
Induktiv undervisning
Projektarbejde

Evaluering
Gruppepræsentation af projekter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Feltarbejde arktisk miljø og biologi

Formål
Eleverne gennemfører de projekter, som de planlagde før sommerferien. Alle elever er med til at lave alle projekter i nye grupper, hvori der vil være en projekt-ekspert.

Produkt-/procesprincip
- udvælge udstyr og apparater
- kalibrere udstyr
- fremstille materialelister

Realisering
- arbejde med forskellige materialer og analysemetoder
- håndtere, processer og analysemetoder, i værksted, laboratorium og/eller naturen
- databehandle, herunder gennemføre relevante beregninger, grafiske fremstillinger og simpel statistik
- arbejde og færdes sikkert i værksted, laboratorier og naturen
- Vurdere egen løsning i forhold til problemstillingen

Nøgletemaer
1) Projektstyring: projektstyringsværktøjer, samarbejdsformer, rollefordeling og ansvarsområder i projektarbejdet
2) Arktisk biologi
- arktisk biologi i vand og på land, herunder biodiversitet
- udnyttelse af biologiske ressourcer, herunder bæredygtighed, relevant lovgivning
- praktiske metoder til analyser i felten på arktiske biotoper
3) Arktisk miljø
- det arktiske miljø i vand og på land
- relevante analysemetoder i felten og laboratoriet


Indhold
Valgte forsøg
- Titrering af askorbinsyre i revlingebær
- Toksikologiforsøg med dafnier
- Pulsmåling af dafnier udsat for forskellige drugs
- Seismisk øvelse: måle dybde ned til permafrosten med geofoner


Materialer
Frykman & Vire, Undersøg Naturen - elevens bog, Nucleus
Egebo et al., 2005. “Biologi til tiden” – “Nervesystemet – nikotin og alkohol”, s. 59-67, Nucleus
Geocase med geofoner udviklet af Geocenter Danmark

Metode
Gruppearbejde
Skiftende vejlederroller

Evaluering
Grupperapport
Evaluering af gruppearbejde

Vigtigt: Give elever værktøjer til konflikthåndtering
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Feltarbejderapport 02-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Konflikthåndtering

Formål
Fokus på at forbedre gruppesamarbejde

Indhold
Konflikthåndtering

Nøgletema 1) Projektstyring
• projektstyringsværktøjer
• samarbejdsformer, rollefordeling og ansvarsområder i projektarbejdet
• mødeafvikling, herunder virtuelle møder

Materiale
Dilemmakort til gruppediskussioner
Ulvesprog og girafsprog: tekst og puslespil

Metode
Deduktiv undervisning
Cases

Evaluering
Plenumdiskussioner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Fisk, pighuder og plastikforurening

Formål
At lære centrale laboratorieteknikker.
At koble praktiske øvelser med teori om miljø og sundhed.
At forstå plastikforureningens konsekvenser i natur og samfund.

Nøgletema 4: Sundhed og miljø
• sundheds- og miljøproblemer, belyst ved eksempler og statistik
• analysemetoder med relation til miljø og sundhed
• relevant fysiologi, genetik og sygdoms- og miljølære
• undersøgelse der belyser eller løser problemet

Forløbets indhold
Laboratorieøvelser
Fiskedissektion
Dissektion af søstjerne og søpølse
Isolering og identifikation af plastik fra biologisk materiale
Bestemmelse af plasttyper med enkel nøgle
Analyse af data fra karseforsøg: olieforurenings indvirkning på planters vækst
DBU om plastikforurening

Materialer
Dissektionsvejledning fra Randers naturcenter
Zoologisk Morfologi af Åse Jeppesen (modificerede og forsimplede dissektionsvejledninger)

Isolering af plastik fra fisk med inspiration fra følgende video:
https://www.youtube.com/watch?v=SWow8b3Bv3Q

Bestemmelsesnøgle til plastiktyper fra masseeksperimentet
https://masseeksperiment.dk/tidligere-eksperimenter/plastforurening-i-vand/

Prøve i vand: https://www.youtube.com/watch?v=jVq-b0LK2hs
Prøve i olie: https://www.youtube.com/watch?v=5RY-YhFtj3w
Brændprøve 1: https://www.youtube.com/watch?v=8kPeE_kDsFg
Plast på kobbertråd brændes: https://www.youtube.com/watch?v=ioc4I1T6Jfo
Acetone og kogende vand: https://www.youtube.com/watch?v=3EUwGXxcgto
Brændprøve 2: https://www.youtube.com/watch?v=p39yRTDcTRE

Teori om plastikforurening, plastiks giftighed og fisks fysiologi
Video: indsamle plastik: https://www.youtube.com/watch?v=HK07ALeqYjs
Video: plastikforurening i Grønland: https://www.youtube.com/watch?v=clWVLZwaER0
Video: Sådan laver man plastik: https://www.youtube.com/watch?v=kysI6kLZZEU
Video: plastikforbrug: https://www.youtube.com/watch?v=PxuSa6U8I6A
Video: mikroplastik: https://www.youtube.com/watch?v=dYsbvy1VU8M
video om plastiksuppe i havet: https://www.youtube.com/watch?v=I0BZMCnKyEo
Video: kemikalier i plastik https://www.youtube.com/watch?v=3c5BzEOrNi8
Video: bisfenol A i plastik https://www.youtube.com/watch?v=YqmHh4IKA20

Sermitsiaq og KNR:
https://knr.gl/da/nyheder/stigende-plastikforurening-i-arktis-bekymrer
https://knr.gl/da/nyheder/plastikforurening-lander-p%C3%A5-indlandsisen
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/mikroplast-forurener-havisen/564011
https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/plastik-i-gronlandske-torsk/123099
https://knr.gl/da/nyheder/hver-fjerde-isbj%C3%B8rn-i-alaska-har-plastik-i-maven
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/tv-gronland-forurener-egen-baghave/644677

DBU om plastikforurening inkl. video:
https://www.youtube.com/watch?v=clWVLZwaER0

Metode
Veksel mellem teori, praktisk laboratoriearbejde og dataanalyse.
Læreren håndterer farlige kemikalier – eleverne arbejder med sikre trin og data.

Sikkerhed
Lærer håndterer alle stærke kemikalier (udenfor timen, så timerne også er mere effektive).

Evaluering
Fokus på korrekt laboratorieteknik, databehandling og faglig formidling.
Eventuelt kort rapport, hvor resultater og teori kobles sammen.

Målet er, at I bliver rutinerede i laboratoriet, får indsigt i miljøproblematikker og lærer at forbinde praktiske resultater med teoretisk viden.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
SP fag, emne, lærer 14-09-2025
Rapport: mikroplastik i fisk 22-09-2025
Besvarelser til "olieforurenings plantepåvirkning" 26-09-2025
figurtekst til vandkanalsystem 29-09-2025
fotos fra pighuder dissektion 29-09-2025
SP undersøg emne 05-10-2025
Plastiktypebestemmelse 08-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Indeklima

Indeklima og trivsel (Uge 43–46)

Formål
Formålet er, at eleverne arbejder undersøgende med indeklimaets betydning for menneskers trivsel og sundhed, i tråd med valgtemaet Indeklima i lærerplanen.

Valgtema 5) Indeklima
• indeklima og dets indvirkning på individet trivsel,
• analysemetoder med relation til indeklimaet, der belyser et problem
• løsningsforslag til problemet
• udvalgt lovgivning

Eleverne skal:
- formulere en problemstilling om indeklima og trivsel
- planlægge og udføre feltnære målinger
- behandle og analysere data
- anvende relevant teori og lovgivning
- udarbejde fagligt begrundede løsningsforslag
- formidle arbejdet digitalt i en videopræsentation

Indhold
Arbejdsform: Gruppearbejde med praktiske målinger og analyse

Gruppe
1: Indeklima under søvn, hvor Temperatur, luftfugtighed, CO₂, søvnlogbog og Søvnkvalitet måles
2: Lys i klasselokalet, hvor Lux-målinger tages morgen og middag og resultater vurderes udfra min/max-værdier
3 og 4: Indeklima i lærerværelse/klasselokale, hvor arbejdsmiljø vurderes ud fra CO₂, temperatur og luftfugtighed

Forslag til teori og vejledninger
- Indeklima protokol (Masseeksperimentet): https://masseeksperiment.dk/wp-content/uploads/2022/08/MX_A4_28sider_Indeklima_Protokol_2021_WEB.pdf
- Masseeksperimentet om indeklima: https://masseeksperiment.dk/tidligere-eksperimenter/indeklima-iii/

Forslag til teori
Hvor god er din nattesøvn?
https://dukaventilation.dk/blog/tips-og-tricks-til-bedre-indeklima/hvor-god-er-din-nattesoevn
Peter Lund Madsen om CO2, indeklima og hjernens funktion
https://www.youtube.com/watch?v=5tpWjbnDpLg
Indeklima: Husker du udluftning inden sengetid?
https://www.youtube.com/watch?v=d0mrAbxbu5k
Sådan laver du gennemtræk på den rigtige måde
https://www.youtube.com/watch?v=XjZMjy6yxTk
Masseeksperimentet
https://www.youtube.com/watch?v=IHV779DjI-g
Historien om menneskehjernen: Hjernen og søvn
https://www.dr.dk/drtv/episode/historien-om-menneskehjernen_-hjernen-og-soevn_479682
Dokumentar om søvnløshed
https://www.dr.dk/drtv/se/superhjerner-_-med-peter-lund-madsen_-soevnloeshed_49539
Jeg ødelægger min søvn i 14 dage
https://www.dr.dk/drtv/se/zonen_-jeg-oedelaegger-min-soevn-i-14-dage_513496

Indeklima og lys
Belysning i indeklimaet
https://www.youtube.com/watch?v=OiXF4P_57Pc
Dagslys
https://www.youtube.com/watch?v=kBj3XfY-roU
Vejledning: indeklima og lys
https://dcum.dk/media/r30f02im/lys-vejledning.pdf
Levende lys giver dårligere indeklima
https://www.dr.dk/nyheder/indland/levende-lys-giver-daarligt-indeklima-nyt-lys-reducerer-partikler-med-90-procent
Effekten af frisk luft og godt lys i klassen forstærker hinanden
https://www.folkeskolen.dk/ny-forskning-effekten-af-frisk-luft-og-godt-lys-i-klassen-forstaerker-hinanden/

Luft og fugt
Luftskifte i indeklimaet – Indeklimafilm
https://www.youtube.com/watch?v=wG9eZajjmXs
Relativ luftfugtighed: Sådan undgår du skimmelsvamp i boligen
https://www.youtube.com/watch?v=4g0_hcEoiTM
Træk og kulde i indeklimaet
https://www.youtube.com/watch?v=zDLB0YU2RoQ
Sundt indeklima på arbejdspladsen
https://co2-label.dk/sundt-indeklima-paa-arbejdspladsen/
Forståelse af CO2 niveau indendørs og dets indvirkning på luftkvalitet
https://co2-label.dk/forstaa-co2-niveau-indendoers-og-forbedr-dit-indeklima/

Metode
Målinger udføres bl.a. efter forsøgsvejledningen fra Masseeksperimentet eller egne designede forsøg. Data behandles i tabel og graf. Resultater vurderes i forhold til grænseværdier for arbejdsmiljø og bolig. Løsningsforslag udarbejdes på baggrund af resultaterne.

Evaluering
Produkt: Videopræsentation
Evalueringen sker gennem videopræsentation, peer-review og anvendelse af SOLO-taksonomien til faglig selvvurdering.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Indeklima videopræsentationer 12-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Sundhed og livsstil

Formål
Forløbet skal give eleverne indsigt i, hvordan livsstil og levevilkår påvirker sundheden. Diabetes bruges som case. Eleverne skal opnå forståelse for basal sygdomslære, blodsukkerregulering og forebyggelsestiltag.

Indhold
- Teori om kulhydrater, fordøjelse, respiration, blodsukkerregulering, glykæmisk indeks og diabetes (type 1, type 2, MODY)
- Livsstilsfaktorer og sundhedsstatistik i Grønland
- Laboratorieforsøg: måling af blodsukker samt virtuelt laboratorie til simuleret måling af insulinfølsomhed samt gentest for diabetesrisiko
- Diskussion af forebyggelse og sundhedsstrategier i Grønland

Materiale

Tekster:
Biologi til tiden s. 20-26, 29-34 (kapitler om fordøjelse, kulhydrater, diabetes)
Diabetesforeningen: Sådan fungerer din krop med diabetes.

Videoer:
Respirationsproces: https://www.youtube.com/watch?v=wTBAThQ3ZV0
Kulhydrater: https://www.youtube.com/watch?v=Wo4YyCg0bmA
Nedbrydning af kulhydrater: https://www.youtube.com/watch?v=ku48-nKqOZc
DNA: https://www.youtube.com/watch?v=6ImLqrCMWds
DNA ekstraktion: https://www.youtube.com/watch?v=f3dZH6Yi7Po
PCR: https://vimeo.com/99428212
Gelelektroforese: https://vimeo.com/135798492
Gelelektroforese: https://vimeo.com/30977257

Opgaveark:
fordøjelse, insulin/glukagon, kostråd fra Tjek på biologien samt udvalgte figurer fra Biologibogen

Vejledning
Forsøgsvejledning om blodsukkermåling

Virtuelt laboratorie
virtueltlaboratorium.dk: Insulinfølsomhed og genetisk test for forøget diabetesrisiko

Forsøg
Blodsukkermålinger med forsøgspersoner
DNA isolering fra spyt
Gelelektroforesesimulationer med Edvotek færdigkits

Artikler:
Diabetes-epidemi i Grønland: https://videnskab.dk/krop-sundhed/diabetes-epidemi-truer-i-groenland/#
genvariant hos inuit: https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2017/2007-06-21-genvariant-og-fedtforbraending-hos-groenlaendere
MODY: https://steno.gl/emner/diabetes/mody?sc_lang=da

Metode
Klassisk deduktiv varieret elevaktiverende undervisning med fokus på laboratorieteknikker.
Virtuel simulation: genetiske tests og insulinfølsomhed

Evaluering
- Løbende evaluering via opgaveark og klassediskussion herunder omkring forebyggelsestiltag og sundhedsstrategier
- Individuel rapport om blodsukkerforsøget (deadline: 05-12-2025)
- Afsluttende refleksion over forebyggelsestiltag og sundhedsstrategier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 NV-metode, projekt- & laboratorieværktøj

Formål
Videnskabsteori
Repetition af projektværktøjer
Repetion af emner og metoder

Indhold
Naturvidenskabelig metode
Hypotesedannelse
Forsøgsdesign
Variabelkontrol
Dataindsamling
Korrelation og kausalitet
Projektværktøjer: Indledning, Problemformulering, Målbeskrivelse, Interesseanalyse, Risikoanalyse, Metode, Materialeliste, Plan, Ansvars- og rollefordeling, Gruppekontrakt, Skema til logbog
Information om eksamensprojekt og eksamen

Materiale
Marker et al. 2014 Naturvidenskabeligt grundforløb, Lindhardt og Ringhof, s. 12-13 Gærforsøg.pdf
Marker et al2017 naturvidenskabeligt grundforløb s. 9-16
Min mobil kan ikke oplades _ Naturvidenskabens Verden.pdf
videoer om videnskab vs. Ikke-videnskab, formål, kritisk sans og metoder:
https://www.youtube.com/watch?v=QXoiuvbCleE
https://www.youtube.com/watch?v=XwEyDeiC_Wk
https://www.youtube.com/watch?v=xFow8X91wcE
https://www.youtube.com/watch?v=xFow8X91wcE
opgaveark lavet til materialet vha. AI


Metode
Deduktiv
variation

Evaluering
Opsamling i grupper/fælles og evt. brug af spil/CL
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektværktøjer repetition 06-02-2026
Repetition: emner og metoder 10-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11: Eksamensprojekt

Formål
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- Planlægge, strukturere og gennemføre en selvstændig projektperiode med en fremlæggelse af projektet til slut.
- Tage ejerskab og ansvar for eget projekt og forvalte tiden på en hensigtsmæssig måde i forhold til læring og udbytte.
- Lave en tidsplan over projektet med tilhørende milepæle samt dokumentere hvad tiden har været brugt til.
- Være opsøgende i forhold til vejledning, materialer til projektet samt feedback.
- I en fremlæggelse på 30 min. (15 min. præsentation + 15 min. spørgsmål og votering) individuelt kunne præsentere hele projektet, herunder problem, produkt, undersøgelse, analyse, resultater, diskussion, vurdering, konklusion, perspektivering og evt. andre tilføjelser af evt. mangler og opklarende spørgsmål.
- Fastholde fokus samt præsentere det essentielle i projektet og fremhæve de vigtigste pointer og undlade stof og materie som ikke er relevant.
- Forholde sig argumenterende, kritisk, vurderende og reflekterende i forhold til egen projektperiode, herunder idé, problem, produkt, undersøgelse, analyse, resultater, diskussion, vurdering, konklusion, perspektivering.

Eleverne kan f.eks. bruge nogle af de metoder, som vi har arbejdet med:
Dissektioner
Vandkvalitetsundersøgelser
Sundhedsundersøgelser
Indeklimaundersøgelser
Jordanalyser
Vegetationsanalyser
Vækstforsøg
Undergrundsanalyser
Måling af saltkoncentrationer i havvand
Isoleringsforsøg

Indhold
- Projekt:
- Planlægning: idé, gruppekontrakt, planlægning, forsøgsdesign, logbog
- Laboratoriearbejde: produktfremstilling, logbog
- Formidling: Teknisk rapport
- Formidling: Mundtlig præsentation

Materiale
Repetition af projektværktøjer og emner
Eksamensoplæg med rammer, regler og deadlines for projektet

Metode
- Læreroplæg
- Selvstændigt arbejde og/eller gruppearbejde
- lærervejledning med vejledningsmøder

Evaluering
Summativ evaluering
Helhedsbedømmelse af: projektrapporten med tilhørende resultater af det praktisk udførte produkt/procesforløb og den mundtlige prøve. Bedømmelsen er individuel.

Bedømmelseskriterier
- kombinere teori og praktisk arbejde i et projekt
- inddrage relevant viden fra andre fag i studieretningen
- perspektivere til relevante emner inden for teknikfaget
- demonstrere indsigt i fagsproget såvel skriftligt som mundtligt. Rapportens form og indhold
- bearbejdningen af projektets problemstillinger
- planlægningen og vurderingen af projektforløbet
- dokumentations- og kommunikationsværdi, herunder overskuelighed, sammenhæng, kildehenvisninger og teknisk dokumentation,
- en fagligt begrundet argumentation for de foretagne valg Produktet/procesforløbet
- omhu og professionalisme ved fremstillingen af produktet eller tilrettelæggelsen af processen
- kvalitet i forhold til de opstillede krav
- argumentation for til- og fravalg

Mundtlig prøve:
- den mundtlige præsentation af projektet
- redegørelsen for de valgte løsninger
- demonstration af ejerskab i forhold til projektets indhold
- besvarelse af uddybende og supplerende spørgsmål
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 78,00 moduler
Dækker over: 76 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer