Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Amalie Elmgren Mosgaard, Anne Goul Froberg
|
|
Hold
|
2025M intro-da (1.M intro-da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Dus med tekster
Formålet med forløbet er at lære eleverne at kunne skelne mellem de forskellige genrer i danskfaget. Overordnet skal eleverne kende de to hovedgenrer fakta og fiktion, og under disse diverse undergenrer.
Forløbet er opbygget af forskellige temaer, der alle omhandler naturen. Under hvert tema træner eleverne før-læsning, læsning og arbejde med den læste tekst. Her ud over skal eleverne arbejde med grammatik.
Materiale:
Hanne Hauge Milling m.fl.: Alverdens dansk – dansk som andetsprog, basis, 2016 ( kapitel 1: Ud i naturen).
Lærerproduceret materiale om verber og substantiver.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Klassisk portræt af mig selv
|
24-08-2025
|
|
Kreativt portræt af mig selv
|
24-08-2025
|
|
Uge 35 Ud i naturen
|
28-08-2025
|
|
Uge 36. Fakta om naturen
|
03-09-2025
|
|
Uge 37 Eventyr om naturen
|
11-09-2025
|
|
Uge 38: Dagbog om naturen
|
18-09-2025
|
|
Portræt af en person, jeg ser op til
|
03-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 At læse (værk 2)
"At læse" er delt i to dele:
1. Dels læsning af selvvalgte bøger, artikler og digte
2. Arbejde med basal grammatik (udsagnsord, navneord og tillægsord samt deres bøjninger).
Formål:
Formålet med forløbet er dels at styrke elevernes evne til at læse og forholde sig til en større mængde tekst, i dette tilfælde et værk skrevet af andre grønlandske studerende. Formålet er desuden at give eleverne en indføring i den basale analyse af litterære tekster, således at der bliver en ramme at hænge det læste op på.
Forløbet har desuden det formål at træne elevernes brug af det dansk sprog. Arbejder centrerer sig om arbejdet med navneord, udsagnsord og tillægsord.
Slutteligt har forløbet til formål at styrke elevernes evne til at inddrage deres viden i en faglig og demokratisk diskussion med deres klassekammerater.
Indhold:
I forløbet har eleverne haft mulighed for både at arbejde induktivt og deduktivt gennem refleksionsøvelser, kreative skriveøvelser, stiliserede opgaver samt mundtlige oplæg. Forløbet indeholder desuden læsning af et værk.
Metode:
Forløbet er bygget op af 2x1 modul hver uge, der har haft fokus på grammatik i mindre grupper. Opgaverne har her været at skrive sætninger og små tekster, samt arbejde med at anvende ordene korrekt i sætninger.
Arbejdet med noveller og analyse af noveller er opbygget af 1x2 moduler hver uge, hvor eleverne dels har arbejdet med læsestrategier (aktivering af forforståelse, rollelæsning) og dels med den basale analyse og fortolkning af noveller (fortæller og synsvinkel, personkarakteristik, miljøkarakteristik, tema og budskab). Eleverne har arbejdet med begrebskort og snakket sammen om analysebegreberne, ligesom de, i grupper, har lavet dele af analysen og præsenteret deres arbejde for resten af klassen.
Eleverne har arbejdet i fast grupper i forbindelse med arbejdet med analyse og fortolkning af noveller, således at de har mulighed for at opnå tryghed i en bestemt gruppe, ligesom de faste grupper gør det muligt at lade forskellige grupper lave forskellige dele af arbejdet og derefter præsentere det.
Materialer:
Kerne stof:
Diverse forfattere, Ung i Grønland, ung i verden, 2013
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tvær, Systime (afsnittene: “Hvad er en novelle?” + “Novellens historie”).
Evaluering:
Formativ evaluering: Evaluering: Hvad skal evalueres? - Både metoden og arbejdet med novellerne skal evalueres.
Evalueringsmetode: Tavleevaluering med ordstyrer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analyse af drengen
|
09-10-2025
|
|
Begrebsark til novelleanalyse
|
20-10-2025
|
|
Grammatikopgave hold a
|
24-10-2025
|
|
Genaflevering
|
27-10-2025
|
|
Grammatik hold b
|
28-10-2025
|
|
Læseark Tanker fra Sengen
|
12-11-2025
|
|
Lektie: Du giver mig lykke
|
16-11-2025
|
|
Lektie: Læsning og opgave
|
27-11-2025
|
|
Månedsopgave novelleanalyse
|
05-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
40,00 moduler
Dækker over:
41 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Personlige
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Grammatik – grundkursus
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Verber
|
04-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72769059926",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72769059926",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72769059926"
}