Holdet 1.Z kf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Kulturforståelse C
Lærer(e) Johnny Pedersen
Hold 2025Z kf (1.Z kf)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro - Kulturfag
Titel 2 # Kulturchok - GUX Gymnasiekultur
Titel 3 Kulturbegrebet og holdninger til kultur
Titel 4 Grønlandsk identitet og kultur
Titel 5 Feltarbejde - Ekskursion
Titel 6 Kulturteori og kulturanalyse
Titel 7 Klar til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro - Kulturfag

Intro til Kulturfag
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 # Kulturchok - GUX Gymnasiekultur

Introduktion til kulturfaget og de centrale begreber og metoder

Formål:
Eleverne skal få et indblik i, hvad det vil sige at lave feltarbejde. De skal lære at se kritisk på tekstmaterialer og vide, hvordan de skal analysere forskelligt materiale ud fra en
kulturanalytisk tilgang. Disse begreber er også noget eleverne skal kunne bruge gennem hele undervisningsforløbet, så det er en vigtig kerne i faget.

Indhold:
Introduktion til begreberne: kulturmøde, kulturchok, 'antropologisk metode: kvalitativ og
kvantitativ, samt objektiv og subjektiv', etik, normer og værdier høj- og lavkontekstkulturer og spacebegrebet.

Introduktion og udførsel af Deltagerobservation

Metode:
- Pararbejde
- Gruppearbejde
- Klasseundervisning

Materiale:

Kultur, kulturmøde og kulturchok:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk:
Departementet for uddannelse 2014, s. 7-9; 13; 17-19

Antropologisk metode:
Helligsøe, Kasper Pape, Line Beck & Malthe Barnkob Lehrmann. "Feltarbejde - Antropologisk metode i gymnasiet". L & R Uddannelse 2015

Edward Halls teorier om høj- og lavkontekstkulturer og spacebegrebet:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk:
Departementet for uddannelse 2014, s. 53-57; 61-62

Ovenstående materialer findes i kompendiet: # Kulturchok # WTF

Supplerende materiale / øvelser:

Evaluering: Begrebs "vende-spil"
ID af relevante begreber. Udarbejdelse af "vende-spil" ... et kort med begreb samt tilhørende kort med definition/forklaring på begrebet.

Øvelse: Generationer
Tidslinje (fra 1945 til i dag) med generationer samt beskrivelse af karakteristiske træk ved disse. (Eleverne indsamler selv informationer på www).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kulturbegrebet og holdninger til kultur

I forløbet skal I lære en række begreber, som vi skal bruge til at analysere grønlandsk kultur herunder mødet med andre kulturer og kulturforståelse.

Begreber:

• Det beskrivende og komplekse kulturbegreb
• Etnocentrisme og kulturrelativisme
• Stereotyper og fordomme

FORMÅL

Faglige mål
• Skal have viden om såvel egen som andre kulturer og have redskaber, så I på et
grundlæggende niveau kan forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle
• Skal med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt
• Skal have sådanne kompetencer, at I i jeres arbejde med faget kan bygge på forståelse af enkelte processer, der sker i et kulturelt møde
• Skal kunne forstå, hvad der sker i det kulturelle møde ved at være opmærksomme på egne reaktioner og kunne undres over andres
• Skal have en vis indsigt i, at I selv er opdraget ind i kulturelle kontekster, hvor I efterfølgende i mødet med andre både producerer og reproducerer kultur

Læringsmål:
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle
problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
e) Redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle

METODE
Lærerstyret undervisning
Pararbejde Gruppearbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER:

Davidsen, Motzfeldt & Rasmussen: Kultoori - grundbog til kulturfag C:

1. Kapitel - Kulturbegrebet

2. Kapitel - Holdninger til kultur

SUPPLERENDE MATERIALER:

Eksempel på fordomme og stereotype forestillinger. Hvor går grænsen mellem komedie og racisme?

Drengene fra Angora - Rejsesangen
https://www.dr.dk/drtv/se/drengene-fra-angora_150399 (afsnit S1E6: 2:08)

Kriminelt sjovt? - P1 Debat
https://www.facebook.com/drp1/videos/kriminelt-sjovt-p1-debat-dr-p1/463110259388308/

Angora-dreng står stadig på mål for 20 år gammel 'Rejsesang'
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/angora-dreng-staar-stadig-paa-maal-20-aar-gammel-rejsesang

Jaakusaaq på 18 har fået nok af fordomme om 'grønlænderdruk': Det pisser mig af!
https://www.dr.dk/mitliv/tvaers/jaakusaaq-paa-18-har-faaet-nok-af-fordomme-om-groenlaenderdruk-det-pisser-mig-af

ØVELSER:

1) AI øvelse - Nano Banana (lav en illustration vha. AI der illustrerer grønlandsk kultur)

2) Stereotypisk "hoved, krop og ben spil"

Tegn en tredelt kvinde og mand fra forskellige kulturer:

Grønland
Danmark
Mellemøsten
Frankrig
Kina
USA
Filippinerne

For inspiration se link: https://www.hyggeonkel.dk/produkt/funny-mix
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Grønlandsk identitet og kultur

Grønlandsk identitet og kultur - i et historisk og globalt perspektiv

Forløbet handler om grønlandsk kultur i et historisk og globalt perspektiv: fra traditionel
grønlandsk kultur til moderniseringen og nutidig grønlandsk kultur. I forløbet skal I lære en række begreber, som vi skal bruge til at analysere grønlandsk kultur:

• Materiel og immateriel kulturarv

I forløbet skal I også bruge antropologisk metode i forbindelse med feltarbejde om
grønlandsk kultur.

FORMÅL

Faglige mål
• Skal have viden om såvel egen som andre kulturer og have redskaber, så I på et
grundlæggende niveau kan forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle
• Skal med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt
• Skal kunne forstå, hvad der sker i det kulturelle møde ved at være opmærksomme på egne reaktioner og kunne undres over andres
• Skal være bevidste om egne læreprocesser og I skal kunne udvikle faglig og studiemæssig selvstændighed
• Skal kunne indgå i både par- og gruppearbejde og kunne være opmærksomme,
koncentrerede og kritiske ved elevfremlæggelser
• Skal have selv- og omverdensforståelse og derigennem kunne skabe et fundament for
selvstændig stillingtagen og aktiv deltagelse i et moderne, flerkulturelt og demokratisk
grønlandsk samfund i konstant udvikling

Læringsmål
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle
problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
c) Skelne mellem materiel og immateriel kulturarv
f) Anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde

INDHOLD

Kernestof
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i globalt perspektiv
e) Metoder i forbindelse med feltarbejde

METODE
Lærerstyret undervisning
Pararbejde Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Præsentation - PPP

MATERIALER

Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 23-27

Materiel og immateriel kulturarv: Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 27-30

Greenland has a new UNESCO Wold Heritage Site
http://www.sisimiut.museum.gl/Default.aspx? ID=2119&PID=5481&M=NewsV2&Action=1&NewsId=102

Kampen om Grønland -Dansk dokumentar fra 2020.
"Mine børn skal vokse op i et land, hvor folket kender sig selv".  I den anmelderroste film, Kampen om Grønland, følger vi fire unge grønlandske aktivister, som kæmper for at skabe et bedre Grønland, men er uenige om vejen frem. Flertallet af grønlænderne ønsker selvstændighed efter 300 år som en del af Danmark. Skal man fortsat tale dansk på verdens største ø, og hvem må kalde sig grønlænder?
https://www.dr.dk/drtv/program/kampen-om-groenland_504022

Tarrak - Tupilak
https://www.youtube.com/watch?v=sd-JcV0_NAA

NB! Gælder udelukkende 1.Y.:
Qaqqat Alanngui
https://www.imdb.com/title/tt2056682/

NB! Gælder udelukkende 1.A.:
Drengen der ville gøre det umulige
https://www.dfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/drengen-der-ville-gore-det-umulige

NB! Gælder udelukkende 1.A.:
Øvelse: Juletraditioner - Grønland, Danmark, Spanien, Australien & USA - Kahoot
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 5 Feltarbejde - Ekskursion

Feltarbejde / Ekskursion

Ekskursion til Sisimiut Museum

http://www.sisimiut.museum.gl/www.sisimiut.museum.gl

Besøg på museet

1. del: Først spørger I museumspersonalet om tilladelse til at fotografere inde på museet. Derefter vælger I sammen minimum 3 genstande inde på museet, som I fotograferer  

2. del: Vis billederne til en ældre person i din familie eller omgangskreds, der har lyst til at fortælle jer noget om de 3 genstande, I har fotograferet (lektier til næste gang). Spørg personen som I taler med, om I kan tage et billede af vedkommende.

3. del: Præsenteres efterfølgende for klassen (næste gang)

Supplerende materialer:

Indhentning af supplerende materialer fra WWW
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information - Ekskursion
  • Formidling - Præsentation
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Projektarbejde

Titel 6 Kulturteori og kulturanalyse

Udvalgte teorier vedrørende kultur og kulturforståelse

Teorier og begreber:

1. Hofstedes kulturundersøgelse

     a) Hofstedes mentale program: Individuelle, kollektive og universelle program
     b) Hofstedes kulturdimensioner: Magtdistance, individualisme/kollektivisme,                                      
          struktureringsbehov, feminitet/maskulinitet og kortsigtet/langsigtet livsorientering
    
2. Hall - kultur og kommunikation

     a) Høj/lavkontekstkulturer, Fast and slow messages, Monokrone og polykrone                   
         kulturer og Spacebegrebet

3. Gestelands kulturkarakteristika: Personfokuserede / handlingsfokuserede kulturer, formelle og uformelle kulturer og Ekspressive og reserverede kulturer

4. Hofstedes løgdiagram: Symboler, helte, ritualer og værdier.

Læringsmål:

a) demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer

b) reflektere over egne og andres kulturelle værdier

d) identificere og beskrive forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer

d) identificere og beskrive forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer,

Materialer:

Kultoori

4. Kapitel - Kulturteori og kulturanalyse (Geert Hofstede), s. 31-52

5. Kapitel - Edward T. Halls teori om kultur og kommunikation, s. 53-64

6. Kapitel - Richard R. Gestelands kulturkarakteristika, s. 65-70

8. kapitel - YAVIS-modelle (vi har kun læst afsnittet om løgdiagrammet), s. 81-84

9. Kapitel - Landefakta (udvalgte)


Øvelse:

1) Feltarbejde: Interview:

Løgdiagrammet i min klasse
• Tal med en eller flere klassekammerater
• Find ud hvilke symboler, helte, ritualer og værdier denne/disse har.

Løgdiagrammet på min skole
• Tal med to personer på din skole, som du ved har meget forskellige fritidsinteresser
• Personerne skal være fra en anden klasse end din egen (gå ned i kantinen og find   
  nogle)
• Find ud hvilke symboler, helte, ritualer og værdier disse to personer har • Opstil dit
  resultat i to løgdiagrammer – et for hver person

2) Landeportræt med selvvalgt land / kultur. Indhentning af supplerede materialer fra
     WWW

Plance + Præsentation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner - Teori og analyse
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 7 Klar til eksamen

Klar til eksamen

Karaktersamle vedr. årskarakter

Kort repetition af kernestof - Spørgsmål?

Gennemgang af bekendtgørelse med fokus på eksamensform / eksempel

Tak for året der gik og eventuelt på gensyn ved den grønne dug ;)
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning