Holdet 2.JKM Kf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Kulturforståelse B
Lærer(e) Trine Marie Landt
Hold 2024JKM Kf (2.JKM Kf)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Fra hundeslæde til helikopter
Titel 2 Forløb 2: Japansk kultur_日本文化
Titel 3 Forløb 3: De andre
Titel 4 Forløb 4: Feltarbejde

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Fra hundeslæde til helikopter

Forløbet handler om transportmidler i Grønland, hvor fokus er hvordan de har udviklet sig fra det traditionelle grønlandske samfund til i dag, men også hvilken betydning de har for Grønland set i et globalt perspektiv. I forløbet skal I lære et begreb, som vi skal bruge til at analysere udviklingen af transportmidler i Grønland:
• Globalisering

I forløbet skal I også lære om antropologisk metode, som vi skal bruge til at undersøge udviklingen af transportmidler i Grønland:

Kvantitativ metode
• Spørgeskema

Kvalitativ metode
• Interview
• Deltagerobservation

FORMÅL

Læringsmål
a) anvende relevant kulturteori med henblik på analytisk at redegøre for kulturelle variationer og problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) identificere forskelle og ligheder på tværs af de studerede kulturer
c) reflektere over egne og andres værdier som resultat af en kulturhistorisk proces
e) identificere og analysere forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på
kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer,
f) forholde sig kritisk til kultur, herunder analysere kulturelle, sociale og historiske
konstruktioner af såvel identitet som stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse
med kulturelle forskelle, der forekommer i en verden præget af mangfoldighed og
globalisering, og
g) forholde sig til og anvende de grundlæggende metoder, der anvendes i forbindelse med feltstudier, interview- og observationsteknikker samt eget indsamlet materiale

INDHOLD

Kernestof
b) traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv
c) vestlige og ikke-vestlige kulturformer
f) identitetsdannelse som resultat af en historisk og kulturel proces
i) personlige, kollektive og globale identiteter
j) kulturanalytisk terminologi med henblik på anvendelse i et feltarbejde og
k) kulturanalyse og kulturelle undersøgelsesmetoder med henblik på anvendelse i kulturanalyse i et feltarbejde.

METODE

Lærerstyret undervisning
Gruppearbejde
Pararbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER

Globalisering, herunder amerikanisering og hybridkulturer:
Asklund, Kasper. "Kultur på arbejde". Systime 2014: https://culture.systime.dk/?id=143

Jørgensen, Johanne Hanghøj. ”Ny international lufthavn i Grønland giver nye globale muligheder”. MobilityTech 3. december 2024

Holsting, Klaus. "En ny lufthavn er født i et land uden veje mellem byerne". Politiken 1. december 2024

Larsen, Mia Biilmann. Opslag på instagram d. 11. august 2025

Wille, Julia Aka. "Grønland stormer frem som rejsemål". Sermitsiaq.ag 17. marts 2025: https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/gronland-stormer-frem-som-rejsemal/2208159

Antropologisk metode:
Helligsøe, Kasper Pape, Line Beck & Malthe Barnkob Lehrmann. "Feltarbejde - Antropologisk metode i gymnasiet". L & R Uddannelse 2015: 11-12; 18-20; 31-32; 50-51; 53; 55-56; 58; 63-64

EVALUERING

Skriftlig evaluering gennem 3-2-1 evaluering og prøveeksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2: Japansk kultur_日本文化

Forløbet handler om en ikke-vestlig kultur: Japansk kultur, herunder traditionel og nutidig japansk kultur, der sammenlignes med grønlandsk kultur. I forløbet skal I lære en teori, som vi skal bruge til at analysere japansk kultur:
• Geert Hofstedes dimension individualisme/kollektivisme

I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag.

FORMÅL

Læringsmål
a) anvende relevant kulturteori med henblik på analytisk at redegøre for kulturelle variationer og problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) identificere forskelle og ligheder på tværs af de studerede kulturer
c) reflektere over egne og andres værdier som resultat af en kulturhistorisk proces
d) skelne mellem immateriel og materiel kultur
e) identificere og analysere forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på
kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer
f) forholde sig kritisk til kultur, herunder analysere kulturelle, sociale og historiske
konstruktioner af såvel identitet som stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse
med kulturelle forskelle, der forekommer i en verden præget af mangfoldighed og
globalisering

INDHOLD

Kernestof
b) traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv
c) vestlige og ikke-vestlige kulturformer
f) identitetsdannelse som resultat af en historisk og kulturel proces
h) begreberne integration, assimilation og segregation i et dansk/grønlandsk kolonihistorisk perspektiv
i) personlige, kollektive og globale identiteter

METODE

Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER

Traditionel japansk kultur:
Røjle Christensen, Asger. "Berømt japansk kulturarv er i fare for at uddø". Politiken 19. Januar 2025

Nutidig japansk kultur:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian og Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 143-47

Maren-Louise Poulsen. ”Grønlændere der bor i udlandet”. Anu Una, nr. 2 2011

Trailere fra Japansk Film Festival på Katuaq i Nuuk i 2024: https://katuaq.gl/dk/oplevelser/japansk-film-festival

Geert Hofstedes dimension individualisme/kollektivisme:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian og Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 38-42

Dokumentaren "Lej en familie A/S" (2012)
Maren-Louise Poulsen. ”Grønlændere der bor i udlandet”. Anu Una, nr. 2 2011

EVALUERING

Skriftlig evaluering gennem Delphi-metoden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3: De andre

Forløbet handler om mødet med "de andre", hvad enten det er vestlig kulturs møde med ikke-vestlig kultur eller ikke-vestlig kulturs møde med vestlig kultur, hvor fokus er kulturernes forestillinger om "de andre". I forløbet skal I lære nogle begreber, som vi skal bruge til at analysere vestlig og ikke-vestlig kulturer:
• Fremmedbilleder

FORMÅL

Læringsmål
a) anvende relevant kulturteori med henblik på analytisk at redegøre for kulturelle variationer og problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) identificere forskelle og ligheder på tværs af de studerede kulturer
c) reflektere over egne og andres værdier som resultat af en kulturhistorisk proces
e) identificere og analysere forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på
kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer
f) forholde sig kritisk til kultur, herunder analysere kulturelle, sociale og historiske
konstruktioner af såvel identitet som stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse
med kulturelle forskelle, der forekommer i en verden præget af mangfoldighed og
globalisering


INDHOLD

Kernestof
a) kulturbegrebet
b) traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv
c) vestlige og ikke-vestlige kulturformer
e) kulturforståelse og kulturmisforståelse, herunder i forhold til begreberne stereotyper,
etnocentrisme og kulturrelativisme
f) identitetsdannelse som resultat af en historisk og kulturel proces
g) kulturelle, historiske og sociale faktorers indflydelse på udviklingen af kulturbegrebet
i) personlige, kollektive og globale identiteter

METODE

Lærestyret undervisning
Gruppearbejde
Pararbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER

Menneskerettigheder:
Sondum, Billa og Thor Banke Hansen. "Grønland. Samfund, politik og økonomi". Systime 2018: https://glsamf.systime.dk/?id=191

Oprindelige folk:
Sondum, Billa og Thor Banke Hansen. "Grønland. Samfund, politik og økonomi". Systime 2018: https://glsamf.systime.dk/?id=191https://glsamf.systime.dk/?id=192

Fremmedbilleder:
Brimnes, Niels et al. "Danmark - En kolonimagt". Gads Forlag 2017:

Menneskeudstilling:
Cornelins, Victor. "Fra St. Croix til Naksskov". Frimodts Forlag 1977

Hoffmann, Thomas. "Vi elskede de farvede i Zoologisk Have". Videnskab.dk, 8. september 2009: https://videnskab.dk/kultur-samfund/vi-elskede-de-farvede-i-zoologisk-have

Indianere:
Klip fra tegnefilmen "Pocahontas" (1995)

Indianere i Nordamerika: https://faktalink.dk/titelliste/indianere-i-nordamerika

Grønlændere:
”Vi er ikke længere en koloni”. Gymnasiskolen nr. 17, 2006. I: Brimnes, Niels et al. "Danmark - En kolonimagt". Gads Forlag 2017:

Billede af Kronprins Frederik og de andre deltagere før startskuddet til Arctic Circle Race i 2016: https://knr.gl/da/nyheder/kronprinsen-og-de-øvrige-acr-deltagere-godt-af-sted

EVALUERING

Skriftlig og mundtlig evaluering gennem prøveeksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4: Feltarbejde

Forløbet handler om feltarbejde, herunder antropologisk metode. I forløbet skal I lære om en anden kvalitativ metode, som vi skal bruge til at undersøge grønlandsk kultur:
Kvalitativ metode
• Deltagerobservation

I skal også lære nogle teorier, som vi skal bruge til at analysere kulturen:
• Edward Halls teori om høj- og lavkontekstkulturer samt spacebegrebet

I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag.

FORMÅL

Læringsmål
a) anvende relevant kulturteori med henblik på analytisk at redegøre for kulturelle variationer og problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) identificere forskelle og ligheder på tværs af de studerede kulturer
c) reflektere over egne og andres værdier som resultat af en kulturhistorisk proces
e) identificere og analysere forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på
kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer
g) forholde sig til og anvende de grundlæggende metoder, der anvendes i forbindelse med feltstudier, interview- og observationsteknikker samt eget indsamlet materiale.


INDHOLD

Kernestof
b) traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv
d) kommunikationsformer, herunder interkulturel, lavkontekstuel, og højkontekstuel
i) personlige, kollektive og globale identiteter
j) kulturanalytisk terminologi med henblik på anvendelse i et feltarbejde og
k) kulturanalyse og kulturelle undersøgelsesmetoder med henblik på anvendelse i kulturanalyse i et feltarbejde

METODE

Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER

Edward Halls teorier om høj- og lavkontekstkulturer samt spacebegrebet:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse 2014: 31-47, 53-57; 61-62

Feltarbejde:
Antropologisk metode:
Helligsøe, Kasper Pape, Line Beck & Malthe Barnkob Lehrmann. "Feltarbejde - Antropologisk metode i gymnasiet". L & R Uddannelse 2015: 33; 44; 46

EVALUERING
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer