Holdet 3n ku (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Kulturforståelse C
Lærer(e) Catrine Petersen
Hold 2025n kf (3n ku)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Hvad er kultur?
Titel 2 Identitet og fællesskab - ungdomskultur
Titel 3 Kultur som vare
Titel 4 Kulturmøder på godt og ondt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Hvad er kultur?

Introduktion til kulturfag og fagets metoder.

Formål: Eleverne skal få et indblik i, hvad det vil sige at lave feltarbejde. De skal lære at se kritisk på tekstmaterialer og vide, hvordan de skal analysere forskelligt materiale ud fra en kulturanalytisk tilgang. Disse begreber er også noget eleverne skal kunne bruge gennem hele undervisningsforløbet, så det er en vigtig kerne i faget. Dette forløb er en introduktion til metoder og forståelse af kulturbegreberne.
Forløbet fokuserer særligt på en introduktion til fagets metoder, hvor eleverne får afprøvet faget på selvvalgte emner.

Indhold:
Introduktion til begrebskortet
Refleksion over egen og andres kultur
Gruppearbejde
Observationer
Metodebevidsthed

Metode:
Kvalitativ og kvantitativ metode
Læsning
Begrebskendskab
CL-strukturer

Materiale:
Tekst: Antropologisk metode, indledning, "Feltarbejde - Antropologisk metode i gymnasiet", Beck, Line m.fl., 2015.

Tekst: Det beskrivende og det komplekse kulturbegreb, "Kultur på arbejde", Asklund, Kasper, Systime 2021.

Tekst: Holdninger til kultur - kulturmøde og kulturchok, "Kultoori", Davidsen, Jobert m.fl. 2014

Interviewguide og egne begrebskort og opgaver.



Evaluering: Fremlæggelser

Fagbegreber i fokus: Det beskrivende og det komplekse kulturbegreb, antropologisk metode, kulturmøde, kulturchok, nysgerrighed, kvalitativ og kvantitativ metode, empiri, data og etik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Identitet og fællesskab - ungdomskultur

Forløbet handler om ungdomskultur. Hvad er ungdomskultur? Har vi altid haft ungdomskultur? Udvikler den sig? Hvilke grupper er vi en del af i vores ungdomskultur og ændre grupperne sig, når vi bliver ældre? I dette forløb skal I lave formidlingsprojekter og analysere jeres egen og andres ungdomskultur ud fra begreberne:
• Identitet og fællesskab
• Arenaer og kapital
• Neostammer og subkultur

Formål:
Formålet med forløbet Ungdomskultur er, at få kendskabet til personlig og kollektiv identitet i et samfundsmæssigt og historisk perspektiv, samt anvende formidlingsstrategier til præsentation af egne undersøgelser og forholde sig kritisk til informationssøgning og statistik.

Indhold:
Vi starter forløbet med at se på, hvordan ungdomskulturen har ændret sig gennem tiden. Derefter kigger vi på den ungdomskultur, som I selv befinder jer i og bruger jeres egne erfaringer og oplevelser til at skabe formidlingsprojekter, der passer til jeres ungdomskultur. Vi kigger på, hvilke fællesskaber I selv indgår i, og hvordan jeres livsvilkår har en indflydelse på det at være ung i dag. Vi skal desuden se på unges levevilkår i Grønland gennem informationssøgning og statistik. Til slut i forløbet skal I præsentere jeres formidlingsprojekter.

Metode:
• Lærerstyret undervisning
• Individuelt arbejde
• Gruppearbejde
• formidling  
• Kildekritik til informationssøgning
• Statistik

Materiale:

Artikel: Unges mistrivsel: Fællesskaber har en skyggeside, Eskildsen, Elisabeth, Videnskab.dk, 2023 (https://videnskab.dk/kultur-samfund/faellesskaber-er-ikke-et-universalmiddel-mod-unges-mistrivsel-de-er-ogsaa-haardt-arbejde/)

Vestergaard, Gunvor (2020). KulturNU. Kulturmøder, ungdomskultur og integration. Kapitel 6: Unge og kultur, s. 127 – 181. Aarhus: Systime A/S https://kulturnu.systime.dk/

Grønlands statistik: www.stat.gl

Tekst: familietyper og samfundsstruktur: Hansen, Thor Banke. "Grønland - samfund, økonomi og politik". Systime 2018, kap. 3.5.3: https://glsamf.systime.dk/index.php?id=151#c372

Hansen, Thor Banke. "Grønland - samfund, økonomi og politik. Systime 2018, kap. 3.4: https://glsamf.systime.dk/?id=127

Tekst: "Kulturel identitet" (kap 9) fra bogen "Grundbod i kulturforståelse", Jensen, Iben, Samfundslitteratur, 2013.  

Film: "Kender du typen - med grill på badeværelset", DR 1, sæson 2020, episode 4.

Tekst: Subkulturer fra https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=669&L=0

Film: Er Furries kun for freaks?, link:https://www.youtube.com/watch?v=J2EYRMy9Bjo (tilgået 28.04.2026)

Artikel: Camilla elsker at være i dyrekostume: "Men jeg kan godt forstå, hvis nogen tænker "what a freak show", DR.dk 2020 (https://www.dr.dk/nyheder/indland/camilla-elsker-vaere-i-dyrekostume-men-jeg-kan-godt-forstaa-hvis-nogen-taenker-what)


Evaluering:
Elevernes egenproduktion af formidlingsprojekterne.

Fagbegreber i fokus: Fællesskab, Arenaer og kapital, Kulturel identitet, identitet (3 udgaver),  Neostammer og subkulturer, formidling af egen kultur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kultur som vare

Forløbet handler om hvordan vi vælger at sælge ud af vores kultur. Hvorfor er der dele af vores kultur, som virker mere attraktivt for turister? Hvilke slags turister vil vi gerne have til Grønland? Og hvordan kan kultur som en vare skabe kulturmisforståelser? I dette forløb skal I lav analyser ved hjælp af begreber inden for markedsføringsteori:
• Storytelling
• Kulturelle markører
• Neostammer
• Forbruger
• Autenticitet

og se på produkter gennem begreberne:
• Kulturarv, materiel og immateriel
• Stereotyper
• Fordomme

Formål
Formålet med forløbet ”Kultur som vare” er at få indblik i, hvordan vi lokalt i Sisimiut vælger at sælger ud af vores kultur og hvordan man gennem Visit Greenlands hjemmeside prøver at gøre Grønland
attraktiv for forskellige målgrupper. Formålet er desuden at vise, hvordan kultur som en vare kan skabe kulturmisforståelser og give et snævert blik på en kultur.

Indhold
Vi starter forløbet med at lære nye begreber inden for markedsføring. Begreberne skal bruges til analyser af hvordan Visit Greenland, Sisimiut Hotel og andre virksomheder vælger at sælge sig selv. På Visit Greenlands hjemmeside skal vi få et overblik over, hvilke målgrupper man ønsker vil komme til Grønland. Sidst i forløbet får I gruppevis et produkt, I skal ”sælge” med udgangspunkt i, de begreber I har lært. Vi slutter forløbet af med et gåsespil om kultur som vare.

Metode
• Lærerstyret undervisning
• Gruppearbejde
• Feltarbejde, gruppe interview
• Aktiv lytning ved oplæg

Materialer

Lindgreen, Søren Backer, Michael René Kristiansson & Morten Just Petersen (2019). ”Fra idé til virkelighed. Grundbog i innovation”, kapitel 6, afsnittet om markedsføring: https://fraidetilvirkelighed.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=168

Visit Greenland, youtube (2020). ”Twin Dog Sledding Mushers In Greenland”, 11.maj 2020:
https://www.youtube.com/watch?v=KLVdKUAlpSg

Visit Greenland: https://visitgreenland.com/ (tilgået 28.04.2026)

Visit Iceland: https://www.visiticeland.com/ (tilgået 28.04 2026)

Visit Denmark: https://www.visitdenmark.com/ (tilgået 28.04. 2026)

Visit Faroe Islands: https://visitfaroeislands.com/en (tilgået 28.04.2026)

Tekst: Storytelling og kulturelle markører, fra bogen https://culture.systime.dk/?id=238

Tekst: Materiel og immateriel kulturarv, "Kultoori", Davidsen, Jonbert m.fl. 2014.

Artikel: Grønland på verdenskortet, Sermitsiaq, 2024: https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/gronland-pa-verdenskortet/2087064 (tilgået 28.04.2026)  

Tekst: Holdninger til kultur, "Kultoori", Davidsen, Jonbert m.fl. 2014

Film: Byen ved verdens ende, Sarah Gavron, 2011, Filmcentralen

Tekst:  Oplevelsesøkonomi, Jan Halberg Madsen, Systime A/S 2011: https://oplev.systime.dk/?id=164

Film: Jeg prøvede Danmarks VÆRSTE turistoplevelser, Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=UqrPjID0Ft4 (tilgået 28.04.2026)

Evaluering
Fremlæggelser – markedsføring af et produkt
Begrebs-brætspil

Fagbegreber i fokus: Markedsføring, Storytelling, kulturelle markører, neostammer, materiel og immateriel kulturarv, influencermarkedsføring, Etnocentrisme, kulturrelativisme, stereotyper, fordomme, oplevelsesøkonomi, industriøkonomi, serviceøkonomi, råvareøkonomi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kulturmøder på godt og ondt

Dette forløb kommer omkring forskellige kulturfagsbegreber i undersøgelsen af kulturmøder. Vi arbejder både med kulturens kommunikationsformer i form af højkontekst -og lavkontekstbegreberne samt monokrone og polykorne kulturer. Vi undersøger integrationsbegreberne i mødet med en ny kultur og reflekterer over egne kulturmøder i klassen. Til sidst kigger vi på kulturarv (immateriel og materiel) og tager en tur til museet. Forløbet er designet til at være introducerende til eksamenstræning.

Indhold:
Forløbet indeholder en begrebsgennemgang og anvendelse på tekster og ude i virkeligheden, hvor vi undersøger begrebernes anvendelse. Forløbet er en blanding af refleksion over egen kultur såvel de andre i klassens kulturer og et blik på den grønlandske kultur, som vi befinder os i.

Metode:
Analyse af tekster, diskussioner, museumstur, fremlæggelser (f.eks. planlæg din egen studenterfest), kulturstudier og begrebsanvendelse. Derudover eksamenstræning med PEER review.

Materiale:
- Kultoori: Edward Halls teorier s. 53-62

- Tekst: Kulturmøde og integration i Grønland

- Blogindlæg: African time (https://kulturmoedeambassadoererne.graenseforeningen.dk/african-time tilgået 28.04.2026)

- Artikel: Mange grønlændere ser ned på os (Nuuk Ugeavis, Pipaluk Egede Nielsen, 2014)

- Monokrone og Polykrone kulturer, Fra bogen: Kultur på arbejde af Kasper Asklund, Systime 2021: https://culture.systime.dk/

Film: Horisont - staten vil eje min gravide krop, DR 1, sæson 2024 (https://www.dr.dk/drtv/episode/horisont_-staten-vil-eje-min-gravide-krop_444753)

Artikel fra DR "Taliban har slået hårdt ned på kvinder - nu langer de også ud efter mænds skæg og tøj.  (Sep. 2024)
https://www.dr.dk/nyheder/udland/taliban-har-slaaet-haardt-ned-paa-kvinder-nu-langer-de-ogsaa-ud-efter-maends-skaeg-og (tilgået 28.04.2026)

Filmtrailer: Bread and Roses (https://www.youtube.com/watch?v=qEiywFC3tqk)

PPT om Universalisme

Artikel: Abort-tabuet er brudt på Færøerne (https://amnesty.dk/abort-tabuet-er-brudt-paa-faeroeerne/)

Artikel: Færøsk parlament har stemt for lempeligere abortlov: 'Det er historisk', 2025 (https://www.dr.dk/nyheder/indland/faeroesk-parlament-har-stemt-lempeligere-abortlov)


Evaluering:
Løbende mundtlig evaluering og en afsluttende evaluering af hele forløbet.

Begreber i fokus: Halls begreber: Højkontekst, lavkontekst, spacebegrebet, polykrone og monokrone kulturer, majoritet, minoritet, integration, segregation, assimilation, pluralistisk integration, universalisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer