Holdet 2.K/3.M re (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Trine Marie Landt
Hold 2024K/2023M re (2.K/3.M re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Introduktion
Titel 2 Forløb 2: Inuit religion
Titel 3 Forløb 3: Kristendom
Titel 4 Forløb 4: Islam

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Introduktion

Forløbet er en introduktion til religionsfaget og handler om, hvad religion er (indhold) og hvad religion gør (funktion).

I forløbet skal vi lære forskellige definitioner af, hvad religion er bl.a.:
• Ninian Smarts syv dimensioner

I forløbet skal vi også lære fagets metoder:
• Indefra- (emic) og udefra-synsvinkel (etic)
• Religionsfænomenologi, herunder komparativ analyse

FORMÅL

Følgende læringsmål fra religion C læreplanen (2018) dækkes:
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt.

INDHOLD

Følgende kernestof fra religion C læreplanen dækkes:
d) Religionens centrale fænomener som myte, ritual, kult, etik, lære, den religiøse erfaring og religionens organisering.

METODE

Lærerstyret undervisning
Gruppearbejde
Pararbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER

Ninian Smarts 7 dimensioner:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143

Indefra- (emic) og udefra-synsvinkel:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143

Religionsfænomenologi, herunder komparativ metode:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=196

EVALUERING
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2: Inuit religion

Forløbet handler om inuit religion og kulturmødet mellem inuit religionen og kristendommen. I forløbet skal vi lære forskellige begreber, som vi skal bruge til at analysere inuit religion:
• Gudsopfattelser, herunder animisme
• Klassifikationssystemer: Kaos - kosmos, profan - sakral og uren - ren
• Myter, herunder skabelsesmyter: Kosmogoniske, teogoniske, antropogoniske og eskatologiske myter, og oprindelsesmyter
• Shamanisme
• Ritualer, herunder taburegler, fangstritualer, overgangsritualer: Arnold van Genneps overgangsritual- analysemodel, og angakkoq-ritualer: Indvielses- og sjæleflugtsritualer

I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I karakteriserer, analyserer og fortolker samt perspektiverer i religion.

FORMÅL

Følgende læringsmål fra religion C læreplanen (2018) dækkes:
a) Redegøre for væsentlige sider af eskimoisk religion, således som den er dokumenteret i Grønland såvel som i andre inuitområder, herunder også eskimoisk kulturs møde med kristendommen og europæisk kultur samt den før-kristne traditions indflydelse på grønlandsk tilværelsesforståelse også i nyere tid
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt
g) Demonstrere en reflekteret forståelse af religioners og livsanskuelsers betydning for menneske, samfund og kultur

INDHOLD

Følgende kernestof fra religion C læreplanen (2018) dækkes:
a) Eskimoisk religion, således som beskrevet under læringsmål
d) Religionernes centrale fænomener som myte, ritual, kult, etik, lære, den religiøse erfaring og religionernes organisering

METODE

Lærerstyret undervisning
Gruppearbejde
Pararbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER

Gudsopfattelser, herunder animisme:
Lykke-Nielsen, Carsten et al. "Begrebsnøglen til religion - teori og metode". Systime 2016: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=137

Myter, herunder skabelsesmyter: Kosmogoniske, teogoniske, antropogoniske og eskatologiske myter, og oprindelsesmyter:
Lykke-Nielsen, Carsten et al. "Begrebsnøglen til religion - teori og metode". Systime 2016: https://begrebsnoeglentilreligion.systime.dk/?id=148

Skabelses- og oprindelsesmyter i inuit religion:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 13-18
Tekst 2:"Den gang for længe siden, da menneskene blev til" (1916-18)
Tekst 4: ”Månen og Solen” (1921)

Personificeret naturkræfter og mytiske væsner i inuit religion:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 19-22; 27-36
Tekst 5: "Havdyrenes oprindelse" (1920erne)
Tekst 7: "Manden, der besøgte månemanden (1920erne)

Sjælelæren, Inua og Sila:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 37-44
Tekst 8: "Sjæl gør dig smuk" (1903-94)
Tekst 10: "Navnesjælen" (1880erne)
Tekst 11: "Dyresjælenes vandring" (1920erne)
Tekst 14: "Inua" (1760erne)
Tekst 15: "Inua og Sila" (1760erne)

Ritualer, herunder taburegler og fangstritualer:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 47-51; 54
Tekst 18: "Når et menneske dør" (1920erne)

Overgangsritualer, herunder Arnold van Genneps overgangsritual-analysemodel:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 54-55; 57-59

Arnold van Genneps overgangsritual-analysemodel:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143&L=0

Angakkoq og angakkoq-ritualer, herunder indvielses- og sjæleflugtsritualer:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 67-76; 78-82; 84
Tekst 31: "En angakkoq-lærling dør og genopstår" (1904)
Tekst 34: "Nedfarten til havets bund" (1920erne)

EVALUERING

Skriftlig evaluering gennem delphi-metoden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Forløb 4: Islam

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer