Holdet 3.ABCXZT ps (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Hanne Mortensen
Hold 2023ACTX ps (3.ABCXZT ps)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Udvikling i med- og modgang
Titel 2 Forløb#2 Os og Dem
Titel 3 Forløb#3 Køn
Titel 4 Forløb#4 identitet
Titel 5 Forløb#5 Læring og hukommelse
Titel 6 Forløb#6 repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Udvikling i med- og modgang

Formål:
Forløbet havde særligt fokus på disse læringsmål:

b) redegøre for samt kritisk forholde sig til centrale psykologiske teorier, begreber og
undersøgelser,
c) udvælge og anvende psykologisk viden på konkrete problemstillinger og aktuelt stof og forholde sig kritisk til disse på et fagligt grundlag,
d) inddrage forskellige perspektiver til forklaring af psykologiske problemstillinger,
herunder placere psykologisk teori i en videnskabsteoretisk ramme,
f) vurdere betydningen af kulturelle faktorer i forhold til menneskers adfærd,


Metode:
Undervisningen foregik som en blanding af læreroplæg og mindre elev-opgaver med fokus på at forstå og anvende det faglige stof på cases.

Derudover arbejdede vi løbende med at formulere faglige problemstillinger.

Materiale:

resilens- og beskyttelsesfaktorer: Psykologiens veje s.135-136
set klip fra https://www.dr.dk/drtv/program/saadan-overlever-du-en-lortebarndom_64839

Om Harlows Abeforsøg Psykologiens vej s. 122-123., set film: youtube.com/watch?v=OrNBEhzjg8I&feature=youtu.be

om still-faceforsøg: https://www.youtube.com/watch?v=YTTSXc6sARg

Case om Lene og Tanja; fra Margaretha Berg Brodén: Mor og barn i ingenmandsland, Gyldendal 1996

Tilknytningsteori: Fokus på Mary Ainsworth herunder fremmedsituationstesten. Læs Psykologiens veje s. 107-109 , set: https://www.youtube.com/watch?v=QTsewNrHUHU&t=128s og uddrag fra Mød dit Urmenneske afsnit 2: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000112812&s=44671251&n=1&o=hits

Om Daniel Sterns udviklingsteori med særligt fokus på "Det kompetente barn", ansigtsduetter, interpersonel synkronisering, Social refereren, Affektiv afstemning, RIG'er
set film: https://www.youtube.com/watch?v=FI4I6I-nyUI, læs: Psykologiens veje s. 90-103

om spejlneuroner: side 116 i Psykologiens veje

om omsorgssvigt herunder hospitalisme. Gennemgang af problematikker vedr. børnehjemsbørn i Rumænien.  Læst Psykologiens veje s. 128-132 og https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=140

om metode: Kvantitativ og kvalitativ metode og data. Tværsnitsundersøgelse
og længdesnitsundersøgelse: læst: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=209

Min Barndom i Helvede: https://www.youtube.com/watch?si=lTU4wls9i8gttJWh&v=CUbeEesd7Zw&feature=youtu.be


Ekstra materiale:
trailerfilm: https://www.youtube.com/watch?v=y52 1Xp4U6ac
youtube.com/watch?si=sWXSczcYJ8c6m_Xe&v=vm37vKnDdh8&feature=youtu.be
eksempel på metode.: https://www.vive.dk/da/temaer/forloebsundersoegelser/trivselsundersoegelsen-blandt-anbragte-boern-og-unge/
uddrag af SOCIAL RESILIENS I NANORTALIK Af Taitsiannguaq Tróndheim & Peter Berliner Psyke & Logos, 2017, 38, 165-192: forskning i Narnortalik.docx
om resiliensprojekt: https://www.youtube.com/watch?v=ZcSmUzz8UNE

I december fik holdet besøg af to psykologistuderende, der fortalte om deres arbejde med børn og unge i mistrivsel.

Evaluering:
Forløbet blev afsluttet med fokus på faglige begreber og teorier anvendt i forløbet. Derudover fik eleverne et eksempel på en eksamensopgave, som de skulle anvende begreber og teorier på.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Os og Dem

Metode:
Undervisningen foregik som en blanding af læreroplæg og mindre elev-opgaver med fokus på at forstå og anvende det faglige stof på cases.

Derudover arbejdede vi løbende med at anvende faglige begreber på mindre cases.

Forløbet havde særligt fokus på disse læringsmål:

redegøre for samt kritisk forholde sig til centrale psykologiske teorier, begreber og
undersøgelser
demonstrere et elementært kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske
problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden,
vurdere betydningen af kulturelle faktorer i forhold til menneskers adfærd,


Materiale:

om  social kategorisering og grupper: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=169 og psykologiens veje s. 372-375

om Tajfels minimaleksperiment og social identitetsteori: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=171#c610


om Robbers Cave-eksperiment: lærer oplæg og  https://youtu.be/8PRuxMprSDQ?si=gRjPsikSpGqiHsFF

om andre menneskers påvirkning: TV2s program Menneskesyret (4):  https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000008761&s=45308542&n=1&o=hits

om Ash konformitetsforsøg: s. 348-349 i Psykologiens veje og https://youtu.be/ZeRWLLNehII?si=9rbJc7_ArS6J6TAn

Om metoder: observation, interview, eksperiment, tvillingeundersøgelse, spørgeskema osv. https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=209

Om radikalisering: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=171#c497

om Millgrams forsøg og konformitet: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=177 og https://youtu.be/vuMt8b4UrcI?si=-jYy_znzihAYccf3

Set filmen Lydighedens dilemma: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000001617

Om situationsbestemt forklaring og individualpsykologisk forklaring på ondskab: læreroplæg

Om Svendsens 4 former for ondskab: https://tankeromondskab.systime.dk/?id=192 (teksten står i Notebook)

om moralsk frakobling: https://psykveje.systime.dk/?id=5628, s. 469 (teksten står i Notebook)

om gruppepolarisering: https://psykveje.systime.dk/?id=5535  (teksten står i Notebook)

case: https://www.dr.dk/nyheder/indland/grov-mishandling-af-piger-hitter-i-kvindehadske-grupper-seksuelt-frustrerede-maend?fbclid=IwY2xjawGRtl9leHRuA2FlbQIxMAABHZg2glGZ8tC8p-tXNrDKMrT8S7g3LDjf9YwGwRKsnFZm7AoUF6-J7Yxnsg_aem_SVnl2_g31tJfzumshe-Ugw

om kognitiv dissonans: https://psykveje.systime.dk/?id=5531#c12387 (teksten står i Notebook)

Film om ondskab: DR2, Forskning på kanten (1): https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000019619&s=45508654&n=4&o=hits

om Zimbardos fængselseksperiment: https://psykveje.systime.dk/?id=5629 (teksten står i Notebook)

om affektiv polarisering og ekkokamre: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=181

Case: https://www.dr.dk/nyheder/indland/ekspert-vi-laaser-os-inde-i-ekkokamre-med-vores-meningsfaeller  (teksten ligger også på Notebook)

Case: Om politisker Rene Gade og Facebook. (teksten ligger på Notebook)

Filmen: Die Welle. Herunder anvendelse af centrale begreber fra forløbet på filmen.

Evaluering:
Forløbet blev afsluttet med en lille skriftlig multiple choiceprøve og fokus på faglige begreber og teorier anvendt i forløbet. Derudover fik eleverne et eksempel på en eksamensopgave, som de skulle anvende begreber og teorier på.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Køn

Metode:
Undervisningen foregik som en blanding af læreroplæg og mindre elev-opgaver med fokus på at forstå og anvende det faglige stof på cases.

Forløbet havde særligt fokus på disse læringsmål:

a) demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normal
fungerende menneske,
b) redegøre for samt kritisk forholde sig til centrale psykologiske teorier, begreber og
undersøgelser,
c) udvælge og anvende psykologisk viden på konkrete problemstillinger og aktuelt stof og forholde sig kritisk til disse på et fagligt grundlag,
d) inddrage forskellige perspektiver til forklaring af psykologiske problemstillinger,
herunder placere psykologisk teori i en videnskabsteoretisk ramme,
f) vurdere betydningen af kulturelle faktorer i forhold til menneskers adfærd,


Materiale:
Grundbog: Christian Skjødt Pedersen: Temaer til psykologi, Systime, 2024, Kapitlet 6 om Køn og Kønsforskelle. Hele kapitlet blev anvendt: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=163

om kønsforskelle i barndommen: https://psykveje.systime.dk/?id=4829 (teksten ligger i en omskrevet form på notebook)

om køn og uddannelse i Grønland:
https://stat.gl/dialog/main.asp?lang=da&sc=UD&version=202207
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/stort-flertal-af-kvinder-blandt-nye-studerende-pa-ilisimatusarfik/2160348
https://knr.gl/da/nyheder/groenlandske-kvinder-tjener-mindst-danske-maend-mest-her-er-hvorfor

Case: om Luka og Atlas: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=196#c576

Vi arbejdede med disse emner (alt er fra grundbogen, med mindre andet er nævnt):
Kønsstereotyper
Evolutionspsykologiske forklaringer på køn. Herunder selektion og Forældreinvesteringsteorien.
kønshormoner
Frontallappen
Interkøn (case: https://www.kristeligt-dagblad.dk/historier/stephanie)
Bandura: Social-kognitiv læringsteori. Herunder modelindlæring, forstærkning, direkte instruktion, self-efficacy.
behaviorismen
kønsskema-teorien (undersøgelse: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=195#c567)
Socialkonstruktivisme. Herunder Judith Butler,s queerteori, diskurs, "at performe køn", hegemonisk diskurs.

Ekstra materiale:
Uddrag fra filmen Eskimo Diva

om sprog, køn og stereotyper: https://youtu.be/qtDMyGjYlMg?si=U9J9KvEhkTx-EydF

uddrag af engelsk dokumentar: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000014708&s=45833752&n=7&o=hits

om testosteron: https://youtu.be/pnguBkW4FKE?si=VTMMy_h3T3-V6Jha

om Banduras Bobo-eksperiment: https://youtu.be/XHIhkM1cAv4?si=YqTwOT_-inoIDPL2

om nye ord på grønlandsk vedr. LGBTplus: https://oqaasileriffik.gl/wp-content/uploads/2025/04/2SLGBTQIA-ikkulerinemi-taaguusersuutit_akuerisat_nutartigaq-1.pdf

Evaluering:
Forløbet blev afsluttet med fokus på faglige begreber og teorier anvendt i forløbet. Derudover fik eleverne et eksempel på en eksamensopgave, som de skulle anvende begreber og teorier på.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 identitet

Fokus i dette forløb var på identitetsdannelse og forskellige teorier om, hvad personlighed er.

i forløbet var der særligt fokus på disse mål:
a) demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normal
fungerende menneske,
c) udvælge og anvende psykologisk viden på konkrete problemstillinger og aktuelt stof og  forholde sig kritisk til disse på et fagligt grundlag,
f) vurdere betydningen af kulturelle faktorer i forhold til menneskers adfærd,
g) demonstrere kendskab til psykologiske teorier om identitetsdannelse og

Materiale:
om trækpsykologi og "femfaktormodellen": https://psykveje.systime.dk/?id=5664 (teksten ligger som kopi i notebook)

om 4 niveauer af identitet: https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1304 (teksten ligger som kopi i notebook)

Se DR dokumentarfilm, 2014: Min indre kode (genetic me): https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000031866&cfuid=1

om narrativ teori og Michale White om personlighed: læreroplæg (der ligger på notebook)

eksempel på et narrativ: https://youtu.be/D9Ihs241zeg?si=UHmf7MTHDhAHT4Pu

Case om Sara: https://kl.sermitsiaq.ag/kulturi/sara-marie-ileqqutoqqanik-ataavartitsivoq/2306105

Case om Miko: https://www.sermitsiaq.ag/sport/rejsen-mod-at-blive-sig-selv/2316889

Case om Pipaluk: s. 89-96: https://ungdomsbureauet.dk/wp-content/uploads/2025/11/DeGroenlandske-Ungdomsbureauet-2025.pdf

om Bourdieus 3 kapitaler: læreroplæg på baggrund af teksten: https://psykveje.systime.dk/?id=5423 (ligger på notebook)

Om Giddens og det senmoderne samfund: læreroplæg

om Ulrik Beck og risikosamfundet: https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1314 (tekst ligger på notebook)

Om Harmut Rosa og højhastighedssamfundet: læreroplæg

om Freuds personlighedsmodel og psykoanalysens syn på personlighed: læreroplæg og denne video: https://youtu.be/7vFf5CS27-Y?si=vNlFQSazyKsoTnbY

om ungdomsliv https://psykveje.systime.dk/?id=5425 (tekst ligger på notebook)

historisk om opfattelse af ungdom i det traditionelle, det moderne og det senmoderne samfund: Læreroplæg

om akut og kronisk stress: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=153

om det sympatiske og parasympatiske nervesystem: læreroplæg og https://youtu.be/NRRBVMFTSWI?si=CocCyMF7Qbo6daRL

Case om Karoline: https://www.dr.dk/levnu/tvaers/caroline-paa-18-de-andre-var-ogsaa-pressede-men-ikke-paa-helt-samme-niveau


Ekstra materiale:
Ser filmen "Three Identical Twins": https://youtu.be/gmK6MyrqMgc?si=iYzqMHOwhTb6BjVR

alle elever tog denne test for at se et eksempel på trækpsykologien i anvendelse: https://www.pjkp.dk/tests/personlighedstest-voksne/

om ulighed: https://youtu.be/PJAgPF5FNTQ?si=5a2b9VVzlVzfqsMQ

om Freuds teorier om forsvarsmekanismer: https://psykveje.systime.dk/?id=4885 (tekst ligger på notebook)

Radiodokumentar om sprog og identitet: https://www.dr.dk/lyd/p3/qallunaaq-hvad-er-jeg-3256637099000

Forløbet blev afsluttet med repetition i grupper af centrale begreber og en individuel prøve.
Indhold
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Læring og hukommelse

Formål:
Forløbet havde særligt fokus på disse læringsmål:

a) demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normal
fungerende menneske,
e) demonstrere et elementært kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske
problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden,
f) vurdere betydningen af kulturelle faktorer i forhold til menneskers adfærd,
h) formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde.


Metode:
Undervisningen foregik som en blanding af læreroplæg og mindre elev-opgaver med fokus på at forstå og anvende det faglige stof på cases.

Materiale:

Materiale:
Grundbog: Christian Skjødt Pedersen: Temaer til psykologi, Systime, 2024, Kapitlet 6 om Køn og Kønsforskelle. Hele kapitlet blev anvendt: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=163

om opmærksomhed: https://psykveje.systime.dk/?id=5238 (teksten ligger som kopi på notebook)

små forsøg vedr. selektiv opmærksomhed:
https://youtu.be/vJG698U2Mvo?si=Pl3FL_5jgNs1lLKY
https://youtu.be/_bnnmWYI0lM?si=LAJmhuXUY8J5tCGf

om tidliglæring: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=148

om biologisk primære og sekundære evner: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=148#c358

om hukommelse: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=149
og lille film:  https://youtu.be/4tfh7vs0MIc?si=Mie5e1947duh_cKi

om hippocampus betydning for hukommelse: https://youtu.be/KkaXNvzE4pk?si=Nm0ZjWf-DXbuNW3w

om indkodning og testeffekt: https://youtu.be/U1saQoMRD8A?si=n4Dl0CbZDCw0SWY0

om kognitive skemaer: https://undersoegelseripsykologi.systime.dk/?id=150#c518 (teksten ligger som kopi i notebook)

om stereotyper: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=352&loopRedirect=1 (teksten ligger som kopi i notebook)

case om falsk vidneudsagn: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=367#c920 (teksten ligger som kopi i notebook)

om konformitet: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=351 (teksten ligger som kopi i notebook)

undersøgelse om falske minder: https://undersoegelseripsykologi.systime.dk/?id=175#c523 (teksten ligger som kopi i notebook)

om genkaldelse og kontekstgenkaldelse: https://psykveje.systime.dk/?id=5236#c11548
(teksten ligger som kopi i notebook)

DR dokumentar om hukommelse: Hjernevask: https://www.dr.dk/drtv/se/hjernevask_-kan-du-stole-paa-din-hukommelse_49032

om indre og ydre motivation og selvdetermineringsteorien: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=151#c404

Case om skole og lektier: https://temaertilpsykologi.systime.dk/?id=151#c412 (teksten ligger som kopi i notebook)

om behaviorisme: læreroplæg

Case om læring: https://skolemonitor.dk/debat/art7476294/Vi-m%C3%A5-finde-alternativer-til-bel%C3%B8nning-og-straf-i-skolerne


Ekstra materiale:
https://youtu.be/U1saQoMRD8A?si=n4Dl0CbZDCw0SWY0

om dopamin: https://youtube.com/shorts/ZhJ6GpkjK4s?si=-eyx7vGBJ2X_2U1L

om multitasking: https://youtu.be/jcShvDO0DBg?si=9g8XgPm97boPcbiK

sagen om Daniels død (stereotyper) https://nyheder.tv2.dk/2014-12-20-avis-politiet-talte-usandt-i-sag-om-hjemloese-daniels-doed
Indhold
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 repetition

Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer