Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Bioteknologi A
|
|
Lærer(e)
|
Anne Holt Müller
|
|
Hold
|
2025n BT (3n BT)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 0
Tilladte hjælpemidler
iBog:
-Bioteknologi A, bind 1,2 og 3
-Immunologibogen
-Biolex
-Klædt på til skriftlig bioteknologi
Islandsk-dansk ordbog
Færøsk - dansk ordbog
Grønlandsk - dansk ordbog
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Repetitionsforløb
Vi repeterer udvalgte områder som I allerede har gennemgået i de andre lande. Herunder: Nervesystemet, optisk-isomeri og chiralitet, (gen) installation af Marvin, afstemning af redox reaktionsligninger.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Hormoner og forplantning
Formål: Eleverne skal lære forskellen på peptidhormoner og steroidhormoner og deres forskellige virkemåder. Desuden skal de demonstrere kendskab til mitose og meiose samt kønshormoner og fosterdiagnostik hos mennesket.
Indhold: Peptidhormoner og steroidhormoner forskelle og ligheder.
GnRH, LH og FSH fra hjernen, testosteron, østrogener og progesteron fra gonaderne.
Positiv og negativ feedback.
Ægløsningstest (hvad måler den egentlig)
Forskellige fosterdiagnostiske test samt fordele og ulemper ved de forskellige, herunder etiske overvejelser.
Materiale: Bioteknologi A, bind 3
Metode: Der veksles mellem læselektier, arbejdsark, gruppearbejde.
Evaluering: Løbende i timerne, rapport over forsøg med ægløsningstest.
Sideløbende arbejdes der med små regneopgaver med forskellige temaer så som: Mængdeberegninger, titrering, redox, pH-beregninger osv.
Ekstra: Aflevering af eksamenssæt fra d. 22.maj 2022 opgave 1+3 individuelt med formativ og summativ feedback.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Redoxligninger incl. facit.docx
-
Arbejdsspørgsmål til hormoner som begreb (intro).docx
-
Bioteknologi A, bind 3; sider: 65-110
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 3, hormoner. Læs til peptidhormoner.
-
D.o. 20250828 (mængdeberegninger).docx
-
Bog 3, kap 3, læs om peptidhormoner.
-
D.o. 20250902 (mængedberegninger).docx
-
Aminosyrederivater og steroidhormoner.docx
-
Danske forskere er på sporet af lægemiddel, der kan give større muskler.pdf
-
Faglig læsning af naturvidenskabelige artikler - skabelon.docx
-
Bog 3, kap 3, Aminosyrederivater + steroidhormoner.
-
Manden.pdf
-
Bioteknologi A, bind 3, kap. 4, ukønnet og kønnet formering + manden.
-
D.o. 20250911 (titrering).docx
-
D.o. 20250911 del 2 (puffer).docx
-
D.o. 20250916 (puffer).docx
-
Kvinden.pdf
-
Bog 3, kap 4, kvinden læs til "befrugtning og graviditet"
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 4 fosterdiagnostik + DNA sekventering.
-
Bog 3, kapitel 4, befrugtning og graviditet.
-
Sådan aflæses en ægløsningstest.pdf
-
Ægløsningstest vejledning.pdf
-
Typeord i skriftlige bioteknologiopgaver på stx.pdf
-
Aminosyrer 15. september 2025 .docx
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamenssæt 1
|
19-09-2025
|
|
Ægløsningstest
|
06-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Immunforsvaret
Formål: Eleverne skal lærer om immunsystemet samt hvad man kan bruge viden om antistoffer til.
Indhold: Immunforsvarets opbygning, ydre og indre forsvar, det uspecifikke vs. det specifikke forsvar, immunsystemets proteiner, inflammation, antigener og antistoffer, virus, vaccinationer.
Metoder: ELISA og LFA (lateral flow assay) test.
Elevforsøg med virussmitte. (Én elev har et glas med NaOH resten har vand, eleverne går rundt mellem hinanden og "smitter". Der testes for hver runde)
Materialer: Bioteknologi A bind 3 s. 137-166
Fight the bite fra LIFE (https://undervisning.life.dk/fb)
Evaluering: Løbende i undervisningen, samt en skriftlig aflevering der knytter sig til "Fight the Bite" + Mathias smitteforsøg formativ feedback.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
11. august 2022 til undervisning.zip
-
Arbejdsopgaver til immunsystemet del 1.pdf
-
Bioteknologi A, bind 3; sider: 137-170
-
Biotek A, bog 3, kap 6, immunforsvaret indtil "immunforsvarets proteiner"
-
D.o. 20250929 (titrering).docx
-
Biotek A, bog 3, kap 6, immunforsvarets proteiner og overfladeproteiner.
-
Bioteknologi A, bog 3, kap. 6, Immunsustemets proteiner+inflammation og overfladeproteiner.
-
Bioteknologi A, bog 3, kap 6, det specifikke immunforsvar og antistoffer.
-
Log ind på https://undervisning.life.dk/fb hjemmefra. I skal måske bruge jeres MitID.
-
Prøve 24. oktober 2025.docx
-
Fight the bite ELISA resultater.docx
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 6, "Immunologiske metoder: ELISA"
-
Opgavepakke om immunsystemet.docx
-
Niveau 2 immunsystemet.docx
-
BiotekA_Kap6-B3_Opgaver_quiz-om-immunfosvaret.pdf
-
Opgave m. flash-cards.docx
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 6, "bekæmpelse af virus - samarbejde mellem det uspecifikke og det specifikke forsvar" incl. Faktaboks 1.
-
Virus.docx
-
Case om vaccination.docx
-
Bioteknologi A, bog 3, kap 6, læs om Vaccinationer og Western Blotting.
-
Opgaver om antibiotika (funkitonelle grupper+regneopgaver).docx
-
Bioteknologi A, bog 3, kap 7, læs de 4 første sider til og med: "Bredspektrede og smalsprktrede antibiotika"
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Fight the bite
|
09-11-2025
|
|
Mathias smitteforsøg
|
05-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Bakterier og resistens
Formål: Eleverne skal lære om resistente bakterier.
Indhold: Antibiotikas forskellige virkningsmekanismer, forskellige resistens mekanismer.
Metode: Elevoplæg, forklar-og-byt fokus på figurforklaringer og fagbegreber.
Materiale: Bioteknologi A, Bind 3, kap 7.
Evaluering: Mundtlig feedback i timerne.
Eksperimentelt: Støbe agarplader, lave høinfusion (blanding af bakterier) til forsøg af eget design der skal vise noget om resistens. Eleverne får lov til at arbejde frit med fødevarer de tror har antibiotiske egenskaber.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Opgave om enzymkinetik og antibiotika.docx
-
Vi bruger opgave 2 som dagens opgave.
-
Bioteknologi A, bind 3; sider: 109, 176-196
-
Bioteknologi A, bog 3, kap 7, "Resistens mod antibiotika" + "Multiresistente bakterier"
-
Design-selv-forsøg on resistens (inhiberingszone).docx
-
Bioteknologi A, bog 3, kap 7. Læs grundigt om test af resistens skim afsnittet om alternativer til antibiotika. Genlæs desuden afsnittet om NGS i kap. 4.
-
BiotekA_Kap7-B3_Opgaver-om-penicillin_v1.pdf
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 7, "Produktion af antibiotika"
-
Escape room!
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Carbohydrater og fotosyntese
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Intro-arbejdsark.docx
-
Bioteknologi A, bind 3; sider: 197-230, 244-260, 330-339
-
Bioteknologi A, bog 3, Kap 8, læs indtil disaccharider.
-
Planters sukkerproduktion - den nemme version.docx
-
Stivelse, cellulose og glykogen - endnu et arbejdsark.docx
-
Biotek A, bog 3, læs om polysaccharider.
-
Lysafhængige reaktioner
-
AN2-2016omvendtfoto.pdf
-
Faglig læsning af naturvidenskabelige artikler - skabelon.docx
-
Biotekbogen A, bog 3, kap 8 læs om fotosyntese, ATP og NADPH, Fotosyntesepigmenter og De lysafhængige reaktioner.
-
Biotek A, bog 3, kap. 8, læs om "elektrontransportører og enzymkomplekser" + "de lysuafhængige processer"
-
BiotekA_Kap8-B3_Øvelse-Plantepigmenter-og-TLC_vs1.pdf
-
Biotek 3, kap 8, læs afsnittet om faktorer der påvirker fotosyntesen og resten af kapitlet.
-
Design-selv-forsøg.docx
-
http://10.96.147.148/NGK/Terminsproevesaet2026/22maj2025/
-
Intro arbejdsark.docx
-
Biotekbogen, bind 3, kap. 9, læs til "Hovedtyper af enzymer"
-
Opgavesæt august 2015.pdf
-
BiotekA_Kap9-B3_Opgaver-til-Glycolysen-og-enzymatiske-hovedklasser_vs1.pdf
-
Biotekbogen 3, kap 9, Hovedtyper af enzymer.
-
BiotekA_Kap9-B3_Omsaetning-af-pyruvat_vs1.pdf
-
Biotekbogen 3, kap 9, læs om pyruvats omdannelse til lactat, ethanol og acetyl-CoA
-
Case om blåmuslinger.docx
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 9, citratcyklus.
-
Hyg og byg_ citratcyklus.docx
-
Sammenligning af fotosyntese og respirationen.docx
-
Bioteknologi A, bind 3, "Oxidativ phosphoylering" læs til "Regulering af ATP-produktion"
-
htx242_BTK_A_21082024.zip
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 9, regulering af ATP produktion+ sammenligning af fotosyntese og respiration.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Enzymkinetik
Formål: Eleverne skal lærer om hvordan man kan beskrive enzymkinetik vha Michaelis-Menten ligningen. Desuden introduceres de til Km og Vmax samt kompetitive og non-kompetitive inhibitore. De lærer desuden hvordan man nemt kan finde disse (Km og Vmax) ved hjælp af Lineweaver-Burk plot.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bioteknologi A, bind 3; sider: 261-265, 272-282
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 10, reaktionshastighed.
-
Spørgsmål til udsesnelsen -Enzymet fra Isfjorden.docx
-
Øvelse med BLAST.docx
-
Biotek A, bog 3, kap 10, Enzymer.
-
Opgaver om inhibitorer.docx
-
Bioteknologi A, bog 3, kap 10, Inhibitorer
-
Bioteknologi A, bind 3, kap 10, Michaelis-Menten kinetik.
-
Michaelis-Menten-kinetik | Kemi A - Reaktionkinetik 13
-
Opgaver til enzymkinetik og parametre.docx
-
25. maj 2023 incl rettevejledning.zip
-
Undervisforløb 3.n 2023-2026.pdf
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb#2
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb#3
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72772005715",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72772005715",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72772005715"
}