Holdet 1.C id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Sofie Elleby
Hold 2025C id (1.C id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis og ultimate
Titel 2 Folkedans og fællesdans
Titel 3 Introduktion til langrend

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis og ultimate

FORMÅL:

Det overordnede formål er, at eleverne gennem en grundlæggende forståelse for kaosspil, får en god spil oplevelse.

Efter forløbet skal eleverne kunne:
- grundlæggende ultimteteknik herunder baghåndskast, pandekagegribninger og pincetgrebet
- være introduceret til forhåndskastet
- have forståelse for og kunne udføre mandsopdækning
- Kunne løb sig fri.
- have viden om ultimate regler og indgå i en ultimateturnering

Følgende læringsmål er dækket ift. læreplan for Idræt C 2018:
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne 1) boldspil, 2) musik, lyd og bevægelse og 3) klassiske og nye idrætter,  
b) have kropsbevidsthed,  
c) kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,
g) kende til roller og etik i idræt,  

INDHOLD:

Generel boldbeherskelse med fokus på kaste- og gribebevægelser med og uden bevægelse
Kast- og gribeteknikker med ultimates med og uden bevægelse
Grundspil - fokus på sammenspil og kommunikation
Forsvarsspil - mandsopdækning
Angrebsspil - løbe sig fri

Følgende kernestof er dækket ift. læreplan for Idræt C 2018:
a) aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet,  
b) alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse,


METODE:

Fokus på praktiske øvelser og aktiviteter med korte læreoplæg og elevrefleksioner.
Par- og gruppearbejde.
Situativ læring. Deduktiv undervisning og rammestyrede aktiviteter i et praksis fællesskab.

MATERIALER:

- Håndbolde
- Ultimateudstyr
- Kegler
- Blindfoldes
- Overtrækstrøjer
- Musik afspiller + musik

EVALUEINRING:

Løbende formativ evaluering gennem øvelser.
Aflsuttende ultimateturnering for alle 1. G klasser.
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Folkedans og fællesdans

FORMÅL:

Faglige mål:
• Opnå viden om generelle kendetegn ved folkedans og fællesdans
• At beherske nogle af folkedansens grundlæggende elementer såsom kreds, kæde, række, chasse og polka i takt til traditionel og moderne musik
• At beherske nogle af folkedansens mere avancerede elementer som valsetrin og mølle samt stifte bekendtskab med skuldergreb
• Opnå viden om kalattuut og dansk folkedans' historie i teori og praksis

Forløbet omfatter følgende læringsmål fra læreplanen for Idræt C:
a) Besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne: (…) 2) Musik og bevægelse (…)
b) Have kropsbevidsthed
c) Kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner
d) At kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden.

INDHOLD:

Forløbet er opbygget omkring folkedanse fra Grønland og Danmark og dertil krydret med fællesdanse (moderne folkedans). Folkedansene sværhedsgrad stiger gennem forløbet. I forløbet vil der være fokus på følgende danse:
• Kalattuut; Sagisoq og Pingasoq
• Dansk folkedans; Feder Mikkel, Hamborg sekstur og Totur til Vejle
• Fællesdanse (moderne folkedanse).
Der vil blive fokuseret på grundlæggende elementer som kreds, kæde, række, chasse og polka samt enkelte mere avancerede elementer. Løbende og i stigende grad vil eleverne udvikle egne sekvenser i de forskellige danse.

Forløbet omfatter følgende kernestof fra læreplanen for Idræt C:
b)    Alsidige idrætsdiscipliner og –aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse (…)
e) Grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætslige aktiviteter (…)

METODE:

Overvejende deduktiv undervisningsform ved følg-mig metoden og instruktion.  Element- og progressionsmetoden. Grundlæggende introduktion og øvning af basale elementer i folkedansen såsom polka og chasse – individuelt og i par.
Rammesat induktivt arbejde, når der udvikles egne sekvenser i grupper.

MATERIALER:

Musik og koreografi til nedenstående danse
• Kalattuut; Sagisoq og Pingasoq
• Dansk folkedans; Feder Mikkel, Hamborg sekstur og Totur til Vejle
• Fællesdans (moderne folkedans)

EVALUERING:

Eleverne evalueres løbende på, om de sammen kan få fælles- og folkedansene til at fungere, i det de behersker de grundlæggende elementer jf. formål og kan holde takten.
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Introduktion til langrend

FORMÅL:

Læringsmål:
a) Besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (…) 3) klassiske og nye idrætter (langrend)
b) Have kropsbevidsthed (balance, glid og koordination )
c) Kende til centrale begreber inden for idrættens discipliner (…)  (klassisk stil – diagonalgang)

Mål for forløbet:
Forløbet er en introduktion til kommende forløb i 1., 2. og 3. g.
Det overordnede formål for denne første del er, at eleverne skal udvikle:
- Grundlæggende skifærdigheder til at kunne færdes effektivt og sikkert på ski

INDHOLD:

Kernestof:
a) Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
b) Alsidige idrætsdiscipliner og – aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse (…)
c) Grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætslige aktiviteter i naturen

Fagligt indhold:
Skileg og teknik herunder:
Grundlæggende skifærdigheder så som balance, glid og koordination
Introduktion til dreje-/bremseteknik

METODE:

Langrendssporerne ved Sisimiut.

Leg og eksperiment
Deduktive instruktioner - herunder tekniske øvelser.
Induktive aktiviteter – balance- og grupperelaterede.

MATERIALER:

Langrendsski, stave og støvler

EVALUERING:

Løbende formativ evaluering ift elevens niveau
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer