Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Sofie Elleby
|
|
Hold
|
2025n id (3n id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 ultimate, gruppe psykologi,
FORMÅL
At give eleverne indsigt i generelle færdigheder inden for ultimate. Herunder regelforståelse, håndtering af et kompetitivt spil afviklet uden brug af dommer (fair play) samt tilegnelse af tekniske og taktiske færdigheder. Målet er desuden at introducere eleverne til et spil, hvori spiløvelser og det ”færdige” spil fordre høj og vedvarende intensitet. Det forventes at eleverne i løbet af forløbets varighed, kan mestre baghånd, forhånd og gribe en disc, har en god spilforståelse herunder kendskab til primært individuel forsvars- og angrebstaktik (opdækning, løbemønstre, omstilling mellem forsvar og angreb).
INDHOLD
Introduktion til regler og håndtering af disse.
Anvendelse af begreber som tidligere er introduceret ifm. boldbasis (eks. spilbarhed, bredde/ dybde mm) if multimate samt anvende nye begreber (eks. cut og overlap)
Tekniske og taktiske færdigheder:
• Kast (forhånd, baghånd samt upsidedown/hammerkast)
• Gribninger (pandekage, høje og lave gribninger
• Pivotering – med skiftende greb
• Personlig opdækning
• Individuelle løbemønstre samt samarbejde 2 og 2
• Cuts
• Overlap
• Generel spilforståelse
Generelt at kunne indgå i et team, hvor fokus er på sammenspil og dygtiggørelse af holdet. Ydermere at kunne være selvledende i spilsituationer uden spilleder.
Teoretisk:
At opnå teoretisk kendskab til og praktisk forståelse for psykologiske processer inden for holdidræt med fokus på motivationsteorier, grupper, kohærens, normer, målsætninger og teambuilding.
MATERIALER
Systime. ”Idræt - C Teori i praksis” af Jan K. Sørensen m.fl. https://idraetc.systime.dk/, kap. 5 (Idrætspsykologi, 18 ns.)
EVALUERING
Forløbsprøve samt løbende evaluering over elevernes kompetencer mht. ovenstående tekniske og taktiske færdigheder.
For at bestå ultimate på idræt C-niveau, forventes det at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd til en medspiller i øvelses-situationer 1 til 1, og at discen som regel flyver lige
• Udføre de gribninger sikkert under øvelsessituationer, hvor discen modtages kontrolleret – samt bevæge sig i retning af, hvor discen vil lande
• Af og til i stand til at træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt sporadisk taktisk kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis
Ved en middel præstation i ultimate på C-niveau forventes det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd oftest teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer
• Udføre de gribninger sikkert under spiløvelser samt bevæge sig hen hvor discen lander
• Ofte træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt indgå i den taktiske kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis og derved få spillet til at fungere flydende
For den gode præstation i ultimate på C-niveau kræves det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd næsten altid teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer samt i det færdige spil
• Anvende hammerkast
• Udføre de tre gribninger sikkert under spiløvelser og i det færdige spil samt oftest anvende den passende gribning ift. situationen.
• Kan anvende både en- og tohåndsgribninger i spilsituationer
• Oftest eller altid træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere i det færdige spil, samt vise stort taktisk overblik – også kommunikationsmæssigt. indgå i den taktiske kommunikation
• Har forstået reglerne og kan anvende dem i praksis samt afgøre eventuelle tvivlsspørgsmål i det færdige spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ny opgave
|
10-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Hip hop
FORMÅL
Formålet med det dybdegående forløb i Hip-hop er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af denne dans (breakdance, battle, freezes, koreografier) . Afslutningsvist har eleverne udviklet deres egen hip-hop-koreografi i grupper af fire personer, hvor alle elementerne indgår.
INDHOLD
I de første moduler vil hovedvægten være på at lære basale hip-hop bevægelser og koble musikkens rytme til dansens attitude. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på dansebevægelser og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder, og til relevant musik.
Hvad skal jeg kunne?
- Tekniske færdigheder. Bounce til musik, fald naturligt ind i musikkens rytme, udtrykke hip-hoppens attitude.
- Basale tekniske færdigheder indenfor kropsholdning, battle, freezes, bounce, breakdance.
- Kunne flere forskellige dansevariationer.
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for hip hop.
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken, og lave bevægelser i takt til musikken
- Lave relevant opvarmningsøvelser til hip-hop.
Materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=s84jhddIn24
https://www.youtube.com/watch?v=wByr0mkcGp4
https://www.youtube.com/watch?v=c3EWIQOgkoc
https://www.youtube.com/watch?v=3VvYTAHnbiQ
Breakdance:
https://www.youtube.com/watch?v=RPV-24MPWSY
https://www.youtube.com/watch?v=3VvYTAHnbiQ
https://www.youtube.com/watch?v=OXN3NKko9Wg
Freeze:
https://www.youtube.com/watch?v=6YOotvsnztA
https://www.youtube.com/watch?v=2NFC0-muZpU&feature=youtu.be
Hip hop dance moves:
https://www.youtube.com/watch?v=NM-2XSQc2q0
https://www.youtube.com/watch?v=sofG3xQkLCo&t=76s
koreografi:
hop. https://www.youtube.com/watch?v=mSIk8FtK9SE
METODE
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde.
EVALUERING
Løbende evaluering samt på baggrund af undervisningen skal du kunne vise en koreografi sammensat af gruppen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72772089265",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72772089265",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72772089265"
}