Holdet 1.A sc (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX - Sisimiut
Fag og niveau Science C
Lærer(e) Malika Karoui
Hold 2025A sc (1.A sc)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Vand og globalopvarmning
Titel 2 Bagedysten
Titel 3 Massefylde - tværfagligt med matematik
Titel 4 CSI

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Vand og globalopvarmning

Formål
I skal øve jer i naturvidenskabelig metode
I skal lære om Modeller, kvalitativ og kvantitativ metode
I øver jer i at lave hypoteser og tegne forsøgsopstillinger (forsøgsdesign) og lave forsøgene.
I øver jer i at vurdere om I skal bruge sikkerhedsudstyr og at passe på hinanden i laboratoriet.
I øver jer I at bruge matematik til at forklare jeres resultater f.eks. regne med saltkoncentrationer.
I prøver at forklare jeres resultater, hvor I bruger alt det, som I ved om vand allerede eller lærer i timen.
I øver jer I at finde ud af om jeres hypotese var rigtig eller forkert.
I øver jer I at forklare, hvad forsøget viser.
I øver jer i at skrive en rapport.

Indhold
emnet vand kigger vi på:
- de tre tilstandsformer og vandets kredsløb: is, vand og damp
- atomer og molekyler
- vi kigger på saltvand og ferskvand, varmt og koldt vand: tungt og let vand
- Havstrømme
- grønlandspumpen
- Vandkredsløb og carbonkredsløb
- kovalentbinding
-polaritet
- Journalstruktur


Metode
I næsten alle timer laver vi forsøg. Enten laver I forsøg i små grupper eller store grupper eller også laver læren forsøgene sammen med jer. Efter forsøgene snakker vi om, hvad I har set. Det kan være, at I gennemgår teori efter forsøget eller selv skal undersøge teorien. Forsøgene er ofte nemme, fordi I skal øve jer i metode. Forsøgene bliver mere og mere komplicerede i løbet af skoleåret.
I forløbet øver I jer også I at præsentere jeres forsøgsresultater i en rapport eller videopræsentation. For at det bliver nemmere for jer, så får I mange små opgaver og I skal ofte arbejde i grupper, så I kan hjælpe hinanden.

Materiale
Forsøgsvejledninger
Videoer

Evaluering
Gennemgang af produkter f.eks. rapporter eller små opgaver i plenum/grupper evt. vha. løsningsark.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Bagedysten

I skal lære om Modeler/ matematisk modeller
et lineær funktion og en lineære regression
Vi træner stadigvæk naturvidenskabelig metode og  variabel kontrol
Dobbeltbestemmelse .
Kontrol forsøg.
Usikkerhed i laboratorie
Forløbet omhandler en gennemgang af kemiske afstemninger mm(Kemi), og fotosyntese og respiration og efterfølgende gæring(biologi)
Vi skal komme til at kunne afstemme og tilpasse de kemiske processer, som indgår i biologien.
Vi laver et forsøg med gæring, som der skal skrives en rapport omkring
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Massefylde - tværfagligt med matematik

Formål:
tværfagligt samarbejde med matematik, hvor eleverne laver lineære regressioner. Vi træner følgende læringsmål:

Eleverne øver sig i:
- sammenhænge i naturen
- hypotesedannelse
- forsøg i laboratoriet
- skriftlighed
- databehandling
- vurdere hypotesen

Indhold:
massefyldeforsøg

Materiale:
Bestemmelse af  stens massefylde i vand
Bestemmelse af forskellige metallers massefylde



Metode:
Deduktiv undervisning med lærer som instruktør
Gruppearbejde i laboratoriet

Evaluering:
Plenum efter forsøg
små gruppeafleveringer af forsøgsresultater og databehandling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 CSI

Faglige mål for Science
Eleverne skal kunne:
• formulere og teste enkle hypoteser
• gennemføre praktiske eksperimenter under hensyntagen til laboratoriesikkerhed
• opsamle, behandle og præsentere data
• anvende modeller, som kvalitativt og kvantitativt beskriver enkle sammenhænge
• formidle et naturvidenskabeligt emne
• demonstrere basal viden om naturvidenskabs identitet og metoder og anvendelse af matematik indenfor naturvidenskab.

Biologi/kemi fælles kompetencemål
- evne til at dokumentere og præsentere forsøgsresultater
- evne til kritisk stillingtagen til forsøgsresultaters gyldighed
- evne til tværfagligt arbejde og samarbejde med andre
- bevidstgørelse om betydningen af fagligt samspil i løsning af problemer

Kompetencemål i biologi
- lære at anvende et mikroskop
- viden om gentests anvendelse i opklaring af forbrydelser (CSI)
Kompetencemål i kemi
- omgås og redegøre for forsvarlig brug af kemikalier
- lære navne på forskelligt glasudstyr
- viden om ionforbindelsers opløselighed
- gennemføre en kvantitativ analyse (titreranalyse)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer