Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Matematik B
|
|
Lærer(e)
|
Else Ling Andersen
|
|
Hold
|
2025TZ Ma (2.TZ Ma)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Analytisk geometri
Beskrive følger
Formål:
At gennemgå obligatorisk materiale inden for emnet analytisk plangeometri. At opfylde følgende del af læreplanens punkt 3.2:
f) analytisk beskrivelse af punkter, linjer og cirkler, opstilling og løsning af plangeometriske problemer, herunder vinkel, skæring og afstand
Indhold:
- Afstand fra punkt til punkt
- Afstand fra punkt til linje
- Ortogonale linjer
- Skæring mellem linjer
- Vinkel mellem linjer
- Cirklens ligning
- Skæring mellem linje og cirkel
- Tangent til cirkel
Metode:
Tavlegennemgang
gruppearbejde
være ude
Materiale
egen opgaver og forklaring sæt.
Evaluering
aflevering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
12 statistik
Beskrive følger
Formål:
c) simple statistiske metoder til håndtering af diskret og grupperet datamateriale, grafisk præsentation af statistisk materiale...
Indhold:
- Grupperede og ugrupperede observationer
- Hyppighed og frekvens + summeret
- Minimum, maksimum, variationsbredde
- Typetal, median, middelværdi
- Kvartiler og fraktiler
- (Varians og spredning, Skævhed og outliers)
- Pindediagram, kurve og boksplot
- Histogram og sumkurve
Metode:
Tavle
gruppe
Materiale
Begrebskort og Quiz og byt kort
Grundbegreber
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-b/statistik/grundlaeggende-begreber
Forskel på grupperet og ugrupperet
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-b/statistik/ugrupperede-vs-grupperede
Sumrkuver, kvartilsæt og boksplot.
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-b/statistik/sumkurver-kvartilsaet-og-boksplots, kvartilsæt og boksplots
Gensnit og varians
https://www.webmatematik.dk/lektioner/matematik-b/statistik/middelvaerdi-varians-og-spredning
Forstå ugruppret data i video: https://www.youtube.com/watch?v=Jx4Vd4vtmVc
Forstå Gruppret data i video: https://www.youtube.com/watch?v=Wj3tC2Egqvo , https://www.youtube.com/watch?v=3j2Okgs8iis
Indlæs data:
• Mac: https://www.youtube.com/watch?v=DKDtwOs6T5E
• Windows: https://www.youtube.com/watch?v=-UXHDeIArsM
Evaluering:
begrebskort de selv udfylder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
14 Differentialregning
Beskrive følger
Formål: At opylde læreplanen Matematik B 2018 stk 3.2 punkt
h) definition og fortolkning af differentialkvotient, herunder væksthastighed, afledet funktion for de elementære funktioner samt regnereglerne for differentiation af sum, differens og produkt af funktioner samt differentiation af sammensat funktion
i) monotoniforhold, ekstrema og optimering samt sammenhængen mellem disse begreber og begrebet differentialkvotient
Indhold:
- Grænseværdier
- Sekant og differenskvotient
- Tangent og differentialkvotient
- Tretrinsreglen
- Væksthastighed
- Kontinuitet og differentiabilitet
- Kendte afledede funktioner
- Regneregler for differentiation
- Tangentligning
- Tangent med givet hældning
- Ekstremumspunkter
- Monotoniforhold
- Væksthastighed
- Optimering
Metode
Opgave i grupper og arbejde hver for sig
talve gennegang
Materiale
Formelsamlig for A niveau side 24-25.
Egen og modfifineret opgaver.
Poul F. videoer.
Evaluering
En Tænkeklasserums opgaveløsning.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Sandsynlighedes teori
Beskrive følger
Formål:
d) kombinatorik, grundlæggende sandsynlighedsregning og symmetrisk sandsynlighedsfelt
Indhold:
- Sandsynlighedsfelt
- Udfald og hændelser
- Symmetriske sandsynlighedsfelter
- Multiplikations- og additionsprincippet
- Rækkefølger
- Fakultet
- Kombinationer
- Permutationer
- Middelværdi
Metode
Tavle undervisning og gruppe arbejde
Materiale
Evaluering
Løbende
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
15 Integralregning
Beskrive følger
Formål
Indhold
- Stamfunktioner og integraler
- Elementære stamfunktioner
- Ubestemte integraler
- Regneregler for ubestemte integraler
- Integrationsprøven
- Integrationskonstanten
- Bestemte integraler
- Integralregningens hovedsætning
- Areal mellem graf og x-akse
- Regneregler for bestemte integraler
Metode
Gruppe arbejde
alene arbejde
Materiale
Redigeret opgaver fra kollegaer
Evaluering
Kahoot
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#7
FORMÅL
Repter, gøre klar til eksamen, herunder eksamensprojektet
INDHOLD
Emme opgaver i eksamen
mindstekravsopgaver
Tideliger eksamsprojeketer
træning i mundtlig fremstilling ved eksems spørgsmål
repetation af:
Beviser
- Beviset for finde "a" udfra to punkter i lineær funktion
- Finde arealformel med sinus og udlede kollaret om bevis sinus relation
- Bevis for længden af en vektor
- Bevis for finde længeden mellem to punkter.
METODE
Arbejde alene og lidt i grupper
Fremlæggelser
Afleveringer
MATERIALE
Emme opgaver fra kladde eksamens spørgsmål
eksamenspørgsmål
beviser
withbord
Tideliger eksamsprojeketer
mindstekravs opgaver
EVALUERING
Egen noter
afelveringer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
48 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Matematik B projekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73901289174",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73901289174",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73901289174"
}