Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag B
|
|
Lærer(e)
|
Mathias Fixander
|
|
Hold
|
2023ABCXZT Sa (3.ABCXZT Sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Sociologi
Formål:
Formålet med dette forløb er at bygge videre på samfundsfag C, hvor der vil blive arbejdet videre med emnet Sociologi. Det har til formål at styrke eleverne på følgende kompetence mål:
a) anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå,
b) forklare samfundsmæssige problemstillinger ved anvendelse af begreber og enkle teorier,
d) sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
f) undersøge og sammenligne samfundsmæssige problemstillinger i forskellige lande, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold,
g) dokumentere viden om sammenhænge mellem nationale, europæiske og globale udviklingstendenser,
h) formulere fagligt funderede problemstillinger, indsamle, vurdere og bearbejde materiale til at undersøge problemstillinger og drage konklusioner heraf,
i) anvende kvantitative og kvalitative metoder,
j) formidle og tydeliggøre faglige sammenhænge ved hjælp af enkle modeller, beregninger, tabeller og diagrammer,
k) formulere faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde og ved anvendelse af fagets taksonomi og terminologi og
l) på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i faglig dialog derom
Vi har der til også arbejdet med statistik, hvor vi har prøvet at kigge på data fra statistik banken fra Grønland samt Danmark
Indhold:
Der vil i indholdet blive arbejdet med følgende kernestofs områder:
a) identitetsdannelse og socialisering i Grønland og i andre lande,
b) massemedier og politisk meningsdannelse og
c) sammenligning af levevilkår og kulturer.
Metode:
Gruppearbejde
Arbejde med IT
Selvstændigt arbejde
Materiale:
Redskaber til arbejde:
Computer
Internet
Papir og tusser
Litteratur mm:
Grønland - Samfund, økonomi og politik
Freuds psykoanalytiske teori (https://metodebogen.dk/index.php?id=6010)
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/born-vaelger-at-tale-engelsk/2267543
https://www.dansketaler.dk/tale/donald-trumps-tale-til-kongressen
https://www.latimes.com/politics/la-na-pol-donald-trump-immigration-speech-transcript-20160831-snap-htmlstory.html
https://www.statistikbanken.dk/statbank5a/default.asp?w=1920
https://stat.gl
Den japanske dommedagskult https://www.dr.dk/drtv/program/den-japanske-dommedagskult_524446>
Samfundsfag B:
-Medier og politisk meningsdannelse
- Retorik
- Argrumentation
- Poltisk kommunkation i medierne
- Teorier om mediepåvirkning
- Diskurser
- Sociale medier og digital dannelse
Evaluering:
- Præsentationer
- Diskussion på klassen
- Diskussion med mindre grupper
- Diskussion med individuelle elever
- Onenote noter
- Skriftligt arbejde
- Opgaver til emnerne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Politik
Forløb i Samfundsfag B - Politik
Formål:
Formålet med dette forløb er at bygge videre på samfundsfag C, hvor der vil blive arbejdet videre med emnet omkring politik. Det har til formål at styrke eleverne på følgende kompetence mål:
a) anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå,
b) forklare samfundsmæssige problemstillinger ved anvendelse af begreber og enkle teorier,
c) undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af Danmark og globale forhold,
f) undersøge og sammenligne samfundsmæssige problemstillinger i forskellige lande, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold,
g) dokumentere viden om sammenhænge mellem nationale, europæiske og globale udviklingstendenser,
h) formulere fagligt funderede problemstillinger, indsamle, vurdere og bearbejde materiale til at undersøge problemstillinger og drage konklusioner heraf,
i) anvende kvantitative og kvalitative metoder,
j) formidle og tydeliggøre faglige sammenhænge ved hjælp af enkle modeller, beregninger, tabeller og diagrammer,
k) formulere faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde og ved anvendelse af fagets taksonomi og terminologi og
l) på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i faglig dialog derom
Der er arbejdet med spørgeskemaer, hvor der er indsamlet data, som skulle bruges til chi i anden test. Heri er der også arbejdet med diagrammer.
Indhold:
Der vil i indholdet blive arbejdet med følgende kernestofs områder:
d) politiske grundholdninger, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme, inkl. moderne fortolkninger,
e) demokratiopfattelser, herunder betydningen af retssystemet,
f) magtbegreber og
g) forskellige politiske systemer, herunder det politiske system i Grønland.
Metode:
Gruppearbejde
Arbejde med IT
Selvstændigt arbejde
Materiale:
Redskaber til arbejde:
Computer
Internet
Papir og tusser
Excel
Lection sprøgskema
Litteratur mm:
Grønland - Samfund, økonomi og politik
Samfundsfag C:
- Forskellige styreformer
Samfundsfag B:
- Magt
- Magtopfattelser
- Retligheder og pligt
-Ideologierne
-Liberalisme
- Konservatisme
- Socialisme
- Andre ideologiske strømninger
https://www.valg.gl
https://www.valg.dk
https://www.socialdemokratiet.dk
https://www.venstre.dk
https://www.liberalalliance.dk
https://enhedslisten.dk
https://danskfolkeparti.dk
Evaluering:
- Præsentationer
- Diskussion på klassen
- Diskussion med mindre grupper
- Diskussion med individuelle elever
- Onenote noter
- Skriftligt arbejde
- Opgaver til emnerne
- Spørgeskemaer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
International politik
Forløb i Samfundsfag B – international politik
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne indsigt i grønlandske og internationale samfundsforhold og den dynamik, der har indflydelse på udviklingen i det moderne samfund. Der vil blive kigget på forskellige teorier omkring internationl politik, herunder Liberalisme, realisme, konstruktuvisme, den engelske skole og Global politisk økonomi. Forløbet vil tage udgangs punkt i følgende punkter fra lærerplanen:
a) anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå
b) forklare samfundsmæssige problemstillinger ved anvendelse af begreber og enkle teorier
c) undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af Danmark og globale forhold
d) sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
f) undersøge og sammenligne samfundsmæssige problemstillinger i forskellige lande, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold
g) dokumentere viden om sammenhænge mellem nationale, europæiske og globale udviklingstendenser
h) formulere fagligt funderede problemstillinger, indsamle, vurdere og bearbejde materiale til at undersøge problemstillinger og drage konklusioner heraf, i) anvende kvantitative og kvalitative metoder
j) formidle og tydeliggøre faglige sammenhænge ved hjælp af enkle modeller, beregninger, tabeller og diagrammer
k) formulere faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde og ved anvendelse af fagets taksonomi og terminologi og
l) på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i faglig dialog derom.
Indhold:
Der vil i indholdet blive arbejdet med følgende kernestofs områder:
h) samarbejde, integration og konflikt i det nordatlantiske område samt på europæisk og globalt plan
Dertil vil vi undersøge globale relationer mellem landende, og se på hvordan verdenen hænger sammen, og hvordan den har udviklet sig hen overtid. Vi ser blandt andet også på forskellige internationale organisationer, og hvordan at disse kan spille en rolle i den globale verden.
Metode:
Gruppearbejde
Arbejde med IT
Selvstændigt arbejde
Materiale:
Redskaber til arbejde:
Computer
Internet
Papir og tusser
Excel
Litteratur mm:
Grønland - Samfund, økonomi og politik
International PolitikNU - magtbalance, værdier og samarbejde
- Velkommen til international politik
- Teorier og begreber
https://un.dk/da/om-fn/
Evaluering:
- Præsentationer
- Diskussion på klassen
- Diskussion med mindre grupper
- Diskussion med individuelle elever
- Onenote noter
- Skriftligt arbejde
- Opgaver til emnerne
- Spørgeskemaer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Økonomi
Forløb i Samfundsfag B – international politik
Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for den økonomiske vinkel på samfundsfag B. Vi bygger derfor videre på samfundsfag C’s økonomi. Forløbet vil tage udgangspunkt i følgende punkter fra lærerplanen:
a) anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå
b) forklare samfundsmæssige problemstillinger ved anvendelse af begreber og enkle teorier
c) undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af Danmark og globale forhold
e) undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer i Grønland og diskutere løsninger,
f) undersøge og sammenligne samfundsmæssige problemstillinger i forskellige lande, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold
h) formulere fagligt funderede problemstillinger, indsamle, vurdere og bearbejde materiale til at undersøge problemstillinger og drage konklusioner heraf
i) anvende kvantitative og kvalitative metoder
j) formidle og tydeliggøre faglige sammenhænge ved hjælp af enkle modeller, beregninger, tabeller og diagrammer
k) formulere faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde og ved anvendelse af fagets taksonomi og terminologi og
l) på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i faglig dialog derom.
Indhold:
Der vil i indholdet blive arbejdet med følgende kernestofs områder:
i) velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilt samfund
j) det økonomiske kredsløb, økonomiske mål, styring, bæredygtig udvikling og
k) globaliseringens betydning for Grønland
Metode:
Gruppearbejde
Arbejde med IT
Selvstændigt arbejde
Materiale:
Redskaber til arbejde:
Computer
Internet
Papir og tusser
Litteratur mm:
Grønland - Samfund, økonomi og politik
Samfnu C
Kapitel 6: Rammen om et godt liv
Kapitel 6.1: hvem skal sikre velfærden
Kapitel 6.2: Den danske velfærdsmodel
Kapitel 6.3: Velfærdens fremtid
Samfnu B
Kapitel 8.2 Makroøkonomi og Strukturpolitik
Kapitel 8.3 Finanspolitik
Kapitel 8.4 Pengepolitik
Kapitel 8.5 Arbejdsmarkedet
https://ina.gl/media/c1uh5jg5/pkt10_fm2026_poeb_2026_da.pdf
Naalakkersuisuts beskæftigelsesstrategi 2026-2035 (24.03.2026 https://naalakkersuisut.gl/Publikationer?sc_lang=da )
https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/royal-greenland-vil-ikke-lukke-fabrik-i-ilulissat/2355627
https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/lukker-aasiaats-rejefabrik-vil-det-ramme-mange-virksomheder-hardt/2351940
https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/det-er-dybt-tragisk-for-aasiaat/2352057
https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/lukningstruet-rejefabrik-qeqertalik-laver-kriseplan/2352594
Vand krise i Cape town. https://www.dr.dk/drtv/program/vandkrisen-i-cape-town_553097
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/politisk-opbakning-til-yderligere-udvikling-af-socialokonomi/2339266
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/ti-ar-med-faldende-ledighed-aflost-af-stagnation/2113931
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/hjemlose-skal-taelles-igen-forventer-flere-end-sidst/2348756#:~:text=491%20personer%20blev%20sidst%20registreret,sat%20tilstrækkelige%20initiativer%20i%20gang.
https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/professor-reducer-antallet-af-fiskere/140696
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/projekt-ren-by-maniitsoqs-affaldsudfordring-skal-loses/2370774
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/egon-poulsen-om-sociale-udfordringer-i-tasiilaq-vi-ma-erkende-at-vi-har-alkoholproblemer/2299904
https://www.sermitsiaq.ag/erhverv/flere-kvinder-vaelger-fiskererhvervet-til-havs-til/2367092
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/siumut-raber-vagt-i-gevaer-om-nul-fangst-i-ostgronland/2368672
https://www.sermitsiaq.com/samfund/trump-kalder-vabenhvile-med-iran-for-en-sejr/2368844
https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvorfor-faar-saa-faa-groenlandske-unge-en-uddannelse/#:~:text=Mens%20over%2080%20procent%20af,unge%2C%20der%20starter%20en%20ungdomsuddannelse.&text=Det%20lave%20uddannelsesniveau%20i%20Grønland,at%20bekæmpe%20ulighed%20og%20fattigdom.
Evaluering:
- Præsentationer
- Diskussion på klassen
- Diskussion med mindre grupper
- Diskussion med individuelle elever
- Onenote noter
- Skriftligt arbejde
- Opgaver til emnerne
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
37 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73918541875",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73918541875",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73918541875"
}