Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Science C
|
|
Lærer(e)
|
Jan Jørgensen
|
|
Hold
|
2025BC sc (1.BC sc)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Vands egenskaber & havstrømme & klima
Formål
I skal øve jer i naturvidenskabelig metode
I øver jer i at lave hypoteser og tegne forsøgsopstillinger (forsøgsdesign) og lave forsøgene.
I øver jer i at vurdere om I skal bruge sikkerhedsudstyr og at passe på hinanden i laboratoriet.
I øver jer I at bruge matematik til at forklare jeres resultater f.eks. regne med saltkoncentrationer.
I prøver at forklare jeres resultater, hvor I bruger alt det, som I ved om vand allerede eller lærer i timen.
I øver jer I at finde ud af om jeres hypotese var rigtig eller forkert.
I øver jer I at forklare, hvad forsøget viser.
I øver jer I at skrive rapporter.
Indhold
emnet vand kigger vi på:
- de tre tilstandsformer og vandets kredsløb: is, vand og damp
- atomer og molekyler
- vi kigger på saltvand og ferskvand, varmt og koldt vand: tungt og let vand
- Havstrømme
- grønlandspumpen
- Klimaforandringer
Metode
I næsten alle timer laver vi forsøg. Enten laver I forsøg i små grupper eller store grupper eller også laver læren forsøgene sammen med jer. Efter forsøgene snakker vi om, hvad I har set. Det kan være, at I gennemgår teori efter forsøget eller selv skal undersøge teorien. Forsøgene er ofte nemme, fordi I skal øve jer i metode. Forsøgene bliver mere og mere komplicerede i løbet af skoleåret.
I forløbet øver I jer også I at præsentere jeres forsøgsresultater i en rapport eller videopræsentation. For at det bliver nemmere for jer, så får I mange små opgaver og I skal ofte arbejde i grupper, så I kan hjælpe hinanden.
Pædagogisk-didaktiske værktøjer:
IBSE
Teaching Learning Cycle
Cooperative Learning
Materiale
Forsøgsvejledninger
Videoer
Evaluering
Feedback til opgaver/rapport/skriftlig produkt i grupper
Plenum gennemgang
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rapport grønlandspumpe
|
18-11-2025
|
|
historie om kulstofkredsløb
|
05-12-2025
|
|
power point: albedoeffekt
|
07-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
44,00 moduler
Dækker over:
44 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb #2 Massefylde
Formål:
At give eleverne en forståelse af begrebet massefylde og dets relevans i naturvidenskabelige sammenhænge.
At introducere eleverne til grundlæggende principper for lineær regression og dets anvendelser i naturvidenskabelig analyse.
At anvende viden om ensvinklede trekanter til at bestemme højden af skolen. Eventuelt eksperimenter med forskellige tilgange til at bestemme højden af skolen.
At udvikle elevernes færdigheder inden for praktiske undersøgelser, dataopsamling og skriftlig/mundtlig formidling af resultater.
Tværfagligt med matematik
Indhold:
Massefylde:
Teoretisk introduktion til begrebet massefylde.
Praktiske forsøg og regneøvelser vedrørende massefylde for forskellige materialer (stens, metaller, saltvand osv.).
Anvendelse af metoder som Arkimedes' princip for at bestemme materialers massefylde.
Lineær Regression:
Teoretisk gennemgang af lineær regression.
Anvendelse af lineær regression i forbindelse med dyk og tryk eksperimenter.
Praktisk træning i at anvende software til lineær regression (GeoGebra).
Metode:
Differentierede undervisningsformer, herunder gruppearbejde, fælles diskussioner og individuelle opgaveløsninger. Undervisningen er både deduktiv, induktiv og problembaseret.
Aktiv eksperimentel læring med fokus på praktiske øvelser og anvendelse af digitale værktøjer til dataanalyse.
Progression i kompleksitet fra teoretisk introduktion til praktisk anvendelse og problem løsning.
Materialer:
Prisma 7: massefylde s. 18-19
Prisma 7: Massefylde af forskellige stoffer - øvelseskompendie s. 16, forlag Malling Beck
Matematikki Z: opgaveark om rumfang og massefylde, Netsider, s. 20
Vestergaard, Erik: Opgaver i lineær regression, www.matematikfysik.dk
Øvelsesvejledning om stens massefylde
Øvelsesvejledning om metallers massefylde
Øvelsesvejledning om havvands saltindhold bestemt vha. massefylde
Osmose i kartofler, 2021, Praxis Forlag
Øvelsesvejledning om bestemmelse af højde vha. ensdannede trekanter
Laboratorieudstyr til massefylde eksperimenter.
Digitalt værktøj til lineær regression (WordMat, GeoGebra).
Frividen, 2012, Ensvinklede trekanter til måling af bygnings højde, https://www.youtube.com/watch?v=8XBvBc30LYM
Evaluering:
Løbende feedback undervejs i form af vejledning og vurdering af elevernes arbejde.
Fælles gennemgang af alle øvelserne
Indsamling/procesvejledning af opgaveark/skriftlige produkter
Lydfiler til mundtlig præsentation af øvelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
stens massefylde
|
22-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Gær og planter
Formål:
Eleverne skal undersøge gærs optimale arbejdstemperatur gennem praktisk arbejde og teoretisk forståelse af gæringsprocesser. Eleverne vil udvikle deres evner inden for naturvidenskabelig tankegang, eksperimentelt arbejde og rapportering.
Indhold:
Forsøg i lab med 1-variabel-kontrol forsøg
Dataanalyse og præsentation af resultater
Teoretisk materiale om gæring og respiration
Forsøgsdesign: 1 variabel-kontrolforsøg
Korrelation og kausalitet
Materialer:
Andersen et al., 2017, ”Et eksempel på et kontrolleret forsøg - Gærcellers aktivitet som funktion af temperaturen”, Naturvidenskabeligt grundforløb, s. 13, Lindhardt og Ringhof, 3. udgave
Teoretisk materiale om gæring og respiration fra biotech academy
Databehandling: excel
Grafer fra tidligere forsøg til at diskutere korrelation og kausalitet
Metode:
Skift mellem deduktiv og induktiv
Klasse- og gruppeundervisning
Plan for forløbet
1 time: eleverne tegner et flowskema af forsøget vha. vejledningen
2 time: grupper udfører forsøg. Forskellige grupper laver forsøg en given temperatur f.eks. 10, 30 og 50 grader.
3 time: grupper laver grafer på papir eller i excel.
4 time: elever får teoritekst og opgaveark om gæring og respiration.
5 og 6 time: teori om 1-variabel-kontrol-forsøg
7 og 8 time: korrelation og kausalitet
Evaluering:
Fælles i timerne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Repetition af nv-metode
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Science projekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74463476777",
"T": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74463476777",
"H": "/lectio/539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74463476777"
}