Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Frederiksborg Gymnasium og hf
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Kyung Christensen
|
Hold
|
2022 DA/y (1y DA, 2y DA, 3y DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb: Avisjournalistik i dag
Formål:
Formålet med grundforløbet i dansk, at eleverne skal stifte bekendtskab med den klassiske avisjournalistik, herunder nyhedstyper, nyhedskriterier, stofområder og ydre komposition samt forskellen på fakta- og fiktionskoder. Der fokuseres på avisjournalistik som den kommer til udtryk i især portrætartikler, nyhedsartikler og opinion. Forløbet afrundes med en introduktion til manipulerede nyheder (nyheds-satire, fake news og clickbaits) og en drøftelse af de sociale mediers indflydelse på nyhedsformidlingen i dag. Undervejs i forløbet prøver eleverne selv kræfter med avisgenrerne gennem skriveøvelser, således at læreplanens krav om et skriftlighedsforløb i 1.g også opfyldes i dette forløb.
Materiale:
• Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 4. udgave (2017), s. 27, 157-159, 198-227
• Nyhedsartikler: Eleverne fandt selv eksempler på nyhedsartikler
• Diverse portræt- og opinionsartikler
• Satireeksempler: Rokokoposten.dk
• Clickbaiteksempler eleverne selv fandt på deviralenyheder.dk
• Fake news eller satire?
o Uddrag af ”Ellen i mellem” sendt d. 18. maj 2022 på dr.dk
o Villesen, Ellen: ””Ellen imellem” udfordrer DR de etablerede sandheder. Men der er brug for at gå endnu længere” i Information d. 28. maj 2022
o Obama og James Peel https://www.youtube.com/watch?v=cQ54GDm1eL0
Begreber:
• Faktakoder og fiktionskoder
• Genrer: nyhedsartikler (reportagen, portrættet), opinionsartikler (debatindlæg/læserbrev, leder)
• Avistyper: omnibusavisen, tabloidavisen, netavisen, nicheavisen, lokal- og regionalavisen
• Avisens stofområder
• Nyhedskriterierne: aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation, konflikt
• Avisens lay-out (ydre komposition)
• Nyhedstrekanten (indre komposition)
• Kildetyper: ekspertkilde, erfaringskilde, partskilde
• Toulmins argumentationsmodel: påstand, belæg, (hjemmel), rygdækning, styrkemarkør, gendrivelse
• Appelformer: patos, etos, logos
• Fake news, click-bait, satire: autencitetsmarkører, brud på faktakontrakt
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Tidens taler - om retorik og argumentation
Formål:
Eleverne skal kunne analysere retorik og argumentation i en tale og argumenterende tekster med særligt henblik på kommunikationssituationen og især teksternes brug af sproglige figurer og billeder. De skal desuden kunne kende forskellen på de tre talegenrer: den informerende, lejlighedstalen og den politiske tale, og eleverne skal selv skrive en tale og fremføre den.
Begreber:
• De tre talegenrer
• Det retoriske pentagram
• Appelformerne: patos, etos, logos
• Toulmins udvidede argumentationsmodel: påstand, belæg, hjemmel, rygdækning, gendrivelse, styrkemarkør
• Argumenttyper: ekspert, autoritet, generalisering, eksempler, sammenligning, motivation, skræmme, stråmand, ad-hominem
• Sproglige figurer og virkemidler: Allitteration, anafor, assonans, antitese, triade, retorisk spørgsmål, ironi, sarkasme
• Evt. semantiske felter
Materiale
• Schultz Larsen, Ole: ”Håndbog til dansk”, 4. udg. (2017) s. 112-127 + 150-168
• Rangvid og Sørensen: ”Perspektiver i dansk” (2018), s. 150-155
• Jerichow, Anders: ” Buuuh slynglerne ud af stadion” i Politiken d. 12/10-21
• Volodymyr Zelenskyjs tale til Folketinget 2022
• Tessas nytårstale afholdt i Deadline 1. januar 2021
• Gretha Thunbergs tale ved klimatopmødet COP24 i Polen 15. december 2018 https://www.youtube.com/watch?v=VFkQSGyeCWg
• Greta Thunbergs tale på norsk i FN d. 23. september 2019 https://www.youtube.com/watch?v=KAJsdgTPJpU
• Leonardo Di Caprios tal i FN d. 23. September 2014 https://www.youtube.com/watch?v=vTyLSr_VCcg
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Overgange - tematisk tekstlæsning (inkl. værk)
Formål:
Eleverne skal kunne nærlæse, analysere og fortolke forskellige tekster, der tematiserer overgange herunder syndefaldsmotivet. Der er dermed fokus på at give eleverne et begrebsapparat til deres tekstlæsning.
Begreber:
• Genrer: Novelle, kortfilm
• Minimalisme
• Syndefaldsmyten
• Komposition, fremstillingsformer, fortæller, synsvinkel, tid og miljø, personkarakteristik, tema og perspektivering
• Begreber til filmiske virkemidler
Materiale:
• Læreroplæg om novellegenren
• Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk, Systime (2017), 4. udg., s. 37-67 + 79 + 325-332
• Benn, Ove og Jacobsen, Jørn: ”Altings ulidelige klarhed” i: Mytemotiver i dansk, Systime (1999), s. 11-13
• Om minimalisme: https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo
• ”Syndefaldet”, 1. mosebog kapitel 2 og 3
• Blixen, Karen: Ringen (1958)
• Rifbjerg, Klaus: Frække Jensen (1964)
• Holst, Knud: Hed august (1978)
• Olsson, Mats Olof: Pin up (1995)
• Helle, Helle: Sit eget system (2000)
• Værk: Ramsland, Morten: "Sumobrødre" (2010)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Optakt til DHO
Formål:
Eleverne får i dette forløb et overblik over tre litteraturhistoriske perioder: Oplysningstiden, Romantikken og Det moderne Gennembrud. Eleverne skal kunne redegøre for periodernes karakteristika og kunne analysere og fortolke tekster med særligt henblik på en perspektivering til perioden. Forløbet indeholder elevoplæg om Holberg som komedieforfatter, universalromantikken, Georg Brandes og Herman Bang.
Materiale:
• Kjær-Hansen og Bertelse: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs”, 2. udg. (2014), s. 73-75, 91-92, 116-117, 120-124
• Holberg: ”Censur” (1749)
• Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
• Pontoppidan: ”Ane-Mette” (1887)
• Bang: ”Foran Alteret” (1880)
• Universalromantikken
o Pochahontas https://www.youtube.com/watch?v=33Hopu96eLI
o Avatar https://www.youtube.com/watch?v=reyjhdQRRcs
Begreber:
• Rationalisme
• Deisme
• Holbergs komedier og epistler
• Universalromantikkens billedsprog
• De tre K´er: Køn, klasse, kirke
• ”Sætte problemer under debat”
• Kritisk realisme
• Impressionisme
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Perioden 1900-1939
Formål:
Forløbet er en optakt til DHO´en og starter omkring år 1900 og går frem til slutningen af 1930´erne med særligt fokus på mellemkrigstiden. Eleverne skal kunne redegøre for de litterære, kunstneriske og historiske strømninger i perioden, og de skal især kunne analysere, fortolke og perspektivere ekspressionistiske og socialrealistiske litterære tekster, herunder forholde sig til ismernes stilmæssige forskelligheder. De skal endvidere kunne analysere kunstværker fra perioden. Forløbet indeholder elevoplæg om novellen som genre, lyrik som genre og forfatterne Johannes V. Jensen, Tom Kristensen og Rudolf Broby Johansen
I forløbet indgår endvidere en ekskursion til SMK, hvor eleverne får en rundvisning om modernisme i det 20. århundrede.
Materiale:
• Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk litteraturhistorie” (2022), s. 211-213, 214-217, 227-228
• Kjær-Hansen og Serup Bertelsen: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs” (2014), s. 138-141
• Fibiger m. fl.: Litteraturens veje (2008), 260, 284
Tekster:
• JVJ: ”På Memphis Station” (1906)
• Uddrag af Andersen Nexø, Martin: ”Pelle Erobreren. Den store kamp” (1909)
• Pär Lagerkvist: Angest, Angest är min arvedel (1916)
• Broby-Johansen: ”Lystmord” (1922)
• Kristensen, Tom: ”Det blomstrende slagsmål” (1920)
• Herdal, Harald: Før jul (1934)
Kunstværker:
• Hjort Nielsen, Søren: Tyven (1930-1934)
• Kirchner: Zwei Mädchen (1907)
• Davringhausen, Heinrich Maria: Der Träumer (1919)
Begreber:
• Modernisme
• Avantgarde
• Ekspressionisme
• Socialrealisme
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Tænk før du taler - sproghandlinger
Formål:
Eleverne skal kunne karakterisere en kommunikationssituation og en samtale med udgangspunkt i relevante modeller og begreber fra sproghandlingsanalysen og faceworkteorien. Forløbet fokuserer også på teksternes tomme pladser.
Begreber:
• Kommunikationsanalyse herunder forskellige kommunikationsmodeller
• Det retoriske pentagram
• Symmetriske roller, komplementære roller
• Symmetriske og asymmetriske styrkeforhold
• Turtagning, gambitter
• De fem sproghandlingstyper
• Direkte og indirekte sproghandlinger
• Optoning, nedtoning, satellithandlinger
• Facework
• Samarbejdsprincippet og høflighedsprincippet
• Tomme pladser
Materiale:
• Schultz Larsen: Håndbog til dansk (2015), s. 176-191
• Thomas Korsgaard: Vintermedister (2017)
• Helle Helle: En stol for lidt (1993)
• Helle Helle: Stavgang (2007)
• Hav, Niels: En bristefærdig (1990)
• Uddrag af Godmorgen Danmark d. 11/2-2011 https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
• Uddrag af: De uaktuelle nyheder med Morten Messerschmidt (2002), tidskode: 5:12-12:00
http://www.dr.dk/bonanza/serie/398/bertelsen---de-uaktuelle-nyheder/26817/bertelsen---de-uaktuelle-nyheder-18
https://www.youtube.com/watch?v=ZsCovtzmye0&spfreload=10
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Dokumentaren som fortælling (inkl. værk)
Formål:
Eleverne skal kunne redegøre for de forskellige dokumentartyper, dokumentarens fortælleformer og anslagets filmiske udtryk og betydning. De skal kunne give en kritisk analyse af forskellige dokumentarer med fokus autencitetsmarkører og fiktionskoder, og de skal kunne diskutere genrens æstetiske og etiske problemstillinger.
Materiale:
Kjærland og Blankholm: ”Hvad er en dokumentar?” i: Fat om dokumentarfilm 2001) s. 6 og 7
Schultz Larsen: Håndbog til dansk (2015), s. 228-235
Langdahl m.fl.: Krydsfelt (2010), s. 299-301
Kofod, Mikkel: ”Lige så effektiv som en spillefilm” i: Ekko d. 30/1-12
Ladefoged: Mirror (2008)
Spiegelhauer: Operation X på vandvognen (2008)
Klip fra:
a. Michael Moore: Fahrenheit 9/11 (2004)
https://www.youtube.com/watch?v=zAkhdZxgBCE&t=173s
b. Klich og Krog: ”Beths Dagbog” (2006)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/beths-dagbog
c. Joachin Ladefoged: ”Mirror” (2009)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/mirror
d. Nagieb Khaja: ”Mit Afghanistan” (2012)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/mit-afghanistan
e. Andreas Müller Digens: ”Alexanders Krig” (2023)
https://www.dr.dk/drtv/episode/alexanders-krig_-hvorfor-er-jeg-ikke-bange-for-at-doe_386106
f. Christoffer Guldbrandsen: ”A Storm Foretold – det amerikanske oprør” (2023)
https://www.dr.dk/drtv/program/a-storm-foretold-_-det-amerikanske-oproer_389862
g. Lars Engels: ”Historier fra en politistation” (2000)
https://www.youtube.com/watch?v=-jM8q5gTVmA
h. Mads Brügger: ”Det røde kapel” (2009)
https://www.youtube.com/watch?v=TpqeHIj3tgk
Medieværk: Sønderby Jepsen, Christian: Testamentet (2011)
Begreber:
• Autencitetsmarkører og fiktionskoder
• Dokumentartyper: den dybdeborende, den observerende, den deltagende, den poetiske, den dramatiserede
• Bølgemodellen
• Fortælleformer: autoritativ, observerende, interaktive, poetiske
• Filmiske virkemidler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Strunge og 80´erne (inkl. værk)
Formål:
Eleverne skal kunne redegøre for 80´er lyrikkens karakteristika med udgangspunkt i værket ”Vi folder drømmens faner ud” (1981). De skal endvidere kunne foretage en analyse og fortolkning af værkets digte og perspektivere til perioden. Elevernes introduceres desuden til det semantiske skema i forløbet.
Materiale:
• Strunge, Michael: ”Vi folder drømmens faner ud” (1981)
• Uddrag af: Thomson, Liv: ”Digtere, divaer og dogmebrødre” (2001), afsnit 7, 00.00-18.42
• Uddrag af Bazar https://www.youtube.com/watch?v=LJ2CBn0J0iA
• Om perioden:
o Rangvid og Sørensen: ”Brug litteraturhistorien” (2014), s. 196-199
o Lindgren, Marianne (red.): ”For længe siden lige før” (1990), s. 7-12
• Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk” (2015), s. 73, 80-81, 102-111, 122, 123-126, 296-297
• Ewald og Taber: "Lyrik - når sproget spiller”, Systime (2016), s. 76-83
Begreber:
• Modernisme vs. postmodernisme
• Kropsmodernisme
• Sidegademodernisme
• Attituderelativisme
• Ziehe: Den kulturelle frisættelses ambivalens
• Identitet: Nå-generationen, No future-generationen, 68´erne, punkbevægelsen, bz- bevægelsen
• Semantiske skemaer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Den debatterende artikel
Formål:
I dette forløb bliver eleverne introduceret grundigt til "Den debatterende artikel" som genre og de skrivehandlinger, der knytter sig dertil. Eleverne afrunder forløbet med at skrive deres første debatterende artikel.
Materiale:
• Albinus og Nehammer: "Skriv dig frem - også til eksamen", DLF (2021), s. 148, 150, 151
• Rekve: Eksamensgenrerne dansk stx, Systime (2019), s. 69-79
• Justesen, Mads: "Man fremstiller os altid enten...." i: Politiken d. 7/10-23
• Relster, Andreas: "Hvorfor laver DR realistisk fiktion i "Huset""? på: dr.dk d. 5/9-23
• Fogtmann, Johannes: "Et flot nyt fængsel på Falster" i: Weekendavisen d. 5/9-23
• Palle, Henrik: "Ny dramaserie på DR er fremragende" i: Politiken d. 1/9-23
• Et udvalg af autentiske debatterende artikler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Hævn og straf
Formål: Eleverne skal kunne analysere, fortolke og perspektivere tekster, der tematiserer en hævn- og strafhandling. Elevernes skal endvidere kunne diskutere tekstens hævn- og straftematik ud fra et etisk synspunkt hovedsageligt med udgangspunkt i begreberne nytteetik og pligtetik.
Materiale:
• Om begrebet etik: https://www.etiskraad.dk/etiske-temaer/introduktion-til-etik/undervisning-til-gymnasieskolen/hvad-er-etik
• Om begreberne nytteetik og pligtetik: Kasper Larsen: Grundbog til filosofi – mennesket i verden (2013)
• Om romantismen: https://litthist.systime.dk/?id=165 og https://litteraturensveje.systime.dk/?id=610
• Sørensen og Rangvid: ”Brug litteraturhistorien”, s. 12-16
• Schultz Larsen, Ole: ”Håndbog til dansk” (2015), s. 74-76
• Folkevise: ”Ebbe Skammelsøn”
• HCA: ”Svinedrengen” (1841)
• Winther, Christian: ”Skriftestolen” (1843)
• Nattiv, Guy: ”Skin” (2018)
Begreber:
• Genretræk i folkevisen og kunsteventyr
• Begreber til analyse af litteratur
• Begreber til filmisk analyse
• Nytteetik og pligtetik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Romantikken (inkl.værk)
Formål: Eleverne skal kunne redegøre for periodens karakteristika. De skal ligeledes kunne analysere og fortolke tekster fra perioden og perspektivere dem. Der er lagt særligt fokus på romantismen.
Materiale:
• Uddrag af: Fibiger: ”Litteraturens Veje” (2012), s. 137-193
• Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk” (2015), s. 37-67 og 112-126
• Af: Steffens: ”Indledning til filosofiske forelæsninger”(1803)
• Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
• Grundtvig: ”Langt høiere Bjerge” (1920)
• Oehlenschläger: ”Morgenvandring” (1805)
• Af: Kierkegaard: ”Forførerens Dagbog” (1843)
• Aarestrup: ”Paa Sneen” og ”Angst”(1838)
• Malerier:
o Casper David Friedrich: Vandringsmanden over Taagehavet (1818)
o Martinus Rørbye: Udsigt fra Kunstnerens vindue (1825)
o T. H. Lundbye: Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde (1847)
o Casper David Friedrich: The abbey in the oakwood (1810)
• Filmklip:
o Thomsen, Liv: 1800-tallet på vrangen, del 1 – de første 20 minutter
o https://www.youtube.com/watch?v=2bijAZDGIb0 (Nik og Jay)
o https://www.youtube.com/watch?v=zt8gosb4E5w (Pochahontas)
o https://www.youtube.com/watch?v=lDpnjE1LUvE (Kylie Minogue)
o https://www.youtube.com/watch?v=X5TG_4Fqku8 (Medina)
Værk: Blicher: ”Sildig Opvaagnen” (1828)
Begreber:
• Genitanken
• Universalromantik
• Organismetanken
• Idealisme
• Monisme og dualisme
• Nationalromantik
• Biedermeier
• Romantisme
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Den reflekterende artikel
Formål:
I dette forløb bliver eleverne introduceret til "Den reflekterende artikel" som genre og de skrivehandlinger, der knytter sig dertil. Eleverne afrunder forløbet med at skrive deres første reflekterende artikel.
Materiale:
• Bødtcher-Hansen og Mose: "Skriftlig eksamen i dansk - stx og hf”, Gyldendal, 2. udgave (2019), s. 45-46
• Skrivemetroen: Den reflekterende artikel https://sites.google.com/view/metro-fagene/dansk/da-opgave-og-eksamensgenrer/reflekterende-artikel?authuser=0
• Anonymiseret autentisk eksempel på reflekterende artikel
• Gunder Hansen, Nils: ”Er der noget dansk litteratur efter 1950, der er værd at læse?” i: Kristeligt Dagblad d. 3. juni 2022.
• Uddrag af: J. P. Jacobsen: ”Fru Marie Grubbe” (1876)
• Uddrag af: Ejersbo, Jakob: ”Nordkraft” (2002)
• Uddrag af: Nordenhof, Asta Olivia: ”det nemme og det ensomme” (2013)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
At være eller ikke at være - eksistentialisme
Formål:
Eleverne skal kunne redegøre for Kierkegaards, Nietzsches og Camus´ eksistentialisme, og de skal i forlængelse heraf kunne analysere, fortolke og perspektivere forskellige tekster.
Materiale:
• Henriksen: Eksistentialisme i dansk (2017), s. 9-49
• Uddrag af: Kierkegaard: Forførerens Dagbog (1843)
• H.C. Andersen: Hyrdinden og skorstensfejeren (1845)
• JVJ: På Memphis station (1906)
• Seeberg, Peter: Hvile (1962)
• Bodelsen, Anders: Alt er tilladt (1965)
• Hansen, Martin A.: Agerhønen (1947)
• Sonnergaard: Sex (1997)
• Mendes, Sam: American Beauty (1999)
Begreber:
• Begreber til analyse af litterære tekster: komposition, fortælleforhold osv.
• Begreber til analyse af filmiske virkemidler
• Krise, angst, valg
• Kierkegaards eksistentialisme: spidsborger, æstetiker, etiker, religiøs
• Nietzsches eksistentialisme: nihilisme, herremoral, slavemoral, Freuds personlighedsmodel, amor fati
• Camus´ eksistentialisme: det absurde, nihilisme, den positive nihilisme, sisyfosmyten
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Baseret på en sand historie (inkl. værk)
Formål:
Dette forløb beskæftiger sig med repræsentationer i litteratur og tv-serier, som er baseret på en sand historie. Hovedvægten lægges på litteraturen, hvor der særligt arbejdes med autofiktion, mens perspektiveres til et afsnit af tv-serierne ”Rejseholdet” og ”Efterforskningen” og exofiktion. Eleverne skal kunne redegøre for og forklare begrebet autofiktion, og de skal kunne analysere, fortolke og perspektivere teksterne. De skal endvidere kunne diskutere de etiske problemstillinger, der opstår, når en tekst lægger sig tæt op ad virkeligheden.
Materiale:
• Behrendt og Bunch: Selvfortalt (2015), s. 11-21 + 27-29
• Om tv-serien: Langdahl m.fl.: Krydsfelt (2017), 2. udgave s. 303-308
• Gjerlevsen, Maintz og Skov Nielsen: Fiktionalitet i litteratur, sprog og medier, DLF (2019), s. 11-16
• Om exofiktion:
o https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=289
o https://medtidenoverblik.systime.dk/?id=386
o https://litteratursiden.dk/artikler/exofiktion-den-nye-franske-boelge
• Brostrøm og Thorsboe: Rejseholdet sæson 2 episode 4
• Lindholm, Tobias: Efterforskningen episode 1
• Uddrag af: Wiinblad, Christel: Min Lillebror (2008)
• Uddrag af: Leth, Jørgen: Det uperfekte menneske (2005)
• Uddrag af: Romer, Knud: Den som blinker er bange for døden (2006)
• Uddrag af: Skov, Leonora Christina: Den der lever stille (2018)
• Uddrag af: Andersen, Lotte Kaa: Den Inderste Kerne (2021)
• Artikler:
o Fleckner, Mette: ”Mordbrand ikke underholdning” i: Ekstra Bladet d. 3. april 2001
o Michaëlis, Bo Tao og Palle, Henrik: ”TV-serier: Forbydelser som underholdning” i: Politiken d. 27. oktober 2000
o Monggaard, Christian: ”Vi var i en kollektiv besættelse af mørket” i: Information d. 24. september 2020
Værk: Langvad, Maja Lee: "Find Holger Danske" (2006)
Begreber:
• Fiktion vs. fiktionalitet
• De tre former for autofiktion
• Paratekst, peritekst, epitekst
• Performativ biografisme og dobbeltkontrakt
• Exofiktion
• Fortalte jeg vs. det fortællende jeg
• Begreber til analyse af litterære tekster
• Begreber til analyse af levende billeder
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Rige børn leger bedst (inkl. værk)
Formål: Eleverne læser i dette forløb nyere sociofiktiv litteratur, der tematiserer det senmoderne samfund især i forhold til klasseforskelle og social arv. Eleverne skal kunne analysere, fortolke og perspektivere teksterne bl.a. med afsæt i Pierre Bourdieus begrebsapparat.
Forløbet blev afbrudt af to moduler om Oplysningstiden og Holberg, da klassen så "Jeppe på Bjerget" på Det Kongelige Teater d. 20/2-25.
Materiale:
• Forfatterbesøg af Haidar Ansari, der fortalte om digtsamlingen "Institutionaliseret" (2022)
• Édouard Louis: "Forvandlingens metode" (2022) s. 40-41 + s. 47-49
• Glenn Bech: ”Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet” (2022), uddrag fra "Klassesamfundet", s. 55, 70, 76-77, 83-86, 93-97, 115
• Korsgaard, Thomas: ”Snak” (2024)
• Interview med Édouard Louis, ”DEADLINE” sendt på DR2 d. 9/1-2023
• Interview med Glenn Bech, "Forfatterstafetten" (2022)
• Helle Malmvig: er jeg berettiget til en traumatisk barndom Glenn Bech
• Salling, Peter: Sælhud (2024)
https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/slhud/
• Læreroplæg om Giddens´ senmodernitetsteori og Pierre Bourdieus teori om kapitaler
• Diverse artikler
Værk: Thomas Korsgaard: ”Man skulle nok have været der” (2021)
Begreber:
• Begreber til litterær analyse
• Sociofiktion
• Begreber til filmisk analyse
• Giddens: Det senmoderne samfund, adskillelse af tid og rum, udlejringsmekanismer, refleksivitet
• Bourdieu: Habitus, økonomisk kapital, kulturel kapital, social kapital, symbolsk kapital, felter, symbolsk vold
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Krigens ansigter
Formål:
Eleverne skal kunne analysere, fortolke og perspektivere forskellige tekster, der tematiserer krig og soldater i krig. Teksterne tager udgangspunkt i Første Verdenskrig og krigen i Afghanistan både efter 9/11 og i 2021.
Materiale:
• Om krigen i litteraturen: https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=1609
• "Filmtraileren som genre" i: Andersen, Hansen "De korte medieformater"
https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=133
• Rothstein: ”Soldatens år” (2014), s. 17-21
• Ark Om fortællende journalistik fra gymdansk.dk
• Nielsen, Peter: ”Krigen rammer også altid litteraturen” i: Information d. 31/10-15
• Riis-Hansen, Anders: ”Velkommen til frontlinjen” afsnit 6
• Uddrag af: Remarque, Erich Maria: ”Intet nyt fra Vestfronten” (1929)
• Uddrag af: Jensen, Carsten: ”Den første sten”
• Uddrag af: Damsgård, Puk: "Hvor solen græder" (2014)
• Aaberg Kærn, Simone: Portræt af Anders Fogh Rasmussen (2010)
• Billede af Ukendt maler, ukendt år (1918-1939)
• Trailers for film, der handler om krig
o Bornedal, Ole: “1864” (2014)
https://www.youtube.com/watch?v=fiBr3XRMkg4
o Metz, Janus: “Armadillo” (2010)
https://www.youtube.com/watch?v=LcwrLV-H5UU
-Inglourious Bastards (2009) https://youtu.be/KnrRy6kSFF0
- Intet nyt fra Vestfronten (2022)
https://www.youtube.com/watch?v=qFqgmaO15x4
- artikel: https://www.dr.dk/nyheder/udland/rusland-har-paa-tre-aar-slugt-en-mundfuld-af-ukraine-her-staar-krigen-i-dag
- Uddrag fra Undervejs i blodets land af Per Nyholm og Jan Grarup
- ukrainsk digt :https://www.wordsforwar.com/funeral-services
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1. Dengang jeg drog af sted,dengang jeg drog af sted,min pige ville med,ja, min pige ville med.Det kan du ej, min ven!Jeg går i krigen hen,og hvis jeg ikke falder, kommer jeg nok hjem igen.Ja, var der ingen fare, så blev jeg her hos dig,men alle Danm
-
Gruppearbejde om Intet nyt fra Vestfronten og Analysemodel til tekster om krig.pdf
-
Gruppearbejde om Intet nyt fra Vestfronten.docx
-
Kompendium krig 3y2025.pdf Gruppearbejde Den første sten.docx Kære 3y
-
Gruppearbejde Den første sten Ny version..docx
-
Gruppearbejde trailere krigsfilm.docx
-
Arbejdsspørgsmål til Soldatens år.docx
-
Krigens ansigter.pptx
-
Om Fortællende journalistik.docx
-
Hvor solen græder.docx
-
Fortællende journalistik.pptx
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55637177965",
"T": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55637177965",
"H": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55637177965"
}