Holdet 2022 HI/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Michael Berg
Hold 2022 HI/d (1d HI, 2d HI, 3d HI)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Trekantshandlen og danmarks sorte fortid
Titel 2 2: Det moderne DK bliver til - ca 1800-1914
Titel 3 DHO ungdomsoprør
Titel 4 Hitlers vej til magten
Titel 5 Israel og Palæstina
Titel 6 Vikingetiden
Titel 7 Romerriget
Titel 8 Romerriget
Titel 9 USAs historie - fra frontier til storm på kongres
Titel 10 Fra korstog til terror
Titel 11 Aztekerne

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Trekantshandlen og danmarks sorte fortid

Formål:

Forløbet skal undersøge Danmarks fortid som slavehandlende nation. Vi tager udgangspunkt i den nutidig debat om en undskyldning og undersøger herefter de historiske omstændigheder til slaveriet

Indhold:

Merkantilisme
Kolonialisme
Trekantshandlen
Oplysningstiden
Afviklingen af slaveriet
Salget af danskvestindien

Metode:
Vi vil både gå kildekritisk og erindringshistorisk til værks med materiale. Vi skal undersøge hvorledes de slavegjorte blev fremstillet af datidens kilder og hvilken debat der var om slaveriet. Samtidigt tager vi også en erindringshistorisk debat om hvilken rolle slaveriet spiller for den danske historie

Materiale:
Grundbogen: Dansk Vestindien - Fra dansk koloni til amerikansk territorium
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 2: Det moderne DK bliver til - ca 1800-1914

Der var engang hvor hovedparten af Danmarks befolkning boede på landet og var bønder. Der var ikke fabrikker, der var ikke bistandshjælp til de fattige. Tværtimod var det for mange mennesker en kamp at overleve.
Der var også sociale lag, hvor velstanden var større – og hvor kampen for at overleve var afløst af overvejelser over at leve ”rigtigt” dvs med de rette normer og kultur.
Hensigten med dette forløb er at skabe forståelse og indblik i ændringsprocesser i det danske samfund. De ændringer der leder til et moderne industrisamfund med stor indflytning til byerne og dannelse af en arbejderklasse, der varetager arbejdet i industrien. Vi tager afsæt i landboreformerne i 1780´erne - og de konsekvenser de får for omformningen af det danske samfund - dels på landet dels i byerne.
Hvordan reagerer de forskellige socialgrupper på "moderniseringen" - hvordan lærer man fx at blive arbejder. Sker der ændringer i ansvaret for de fattigste i det danske samfund ?? Ud over de økonomiske ændringer skal du have indblik i de politiske ændringer - dels de politiske partier og deres opståen - dels den politiske kamp for mere demokrati.

Vi bruger bogen ”Grundbog til Danmarkshistorien” (Systime 2012) af Peter Frederiksen m.fl.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 DHO ungdomsoprør

Forløbet vil undersøge ungdomsoprøret i Danmark. Vi vil starte med at undersøge hvordan samfundet i 1950'erne muliggør at ungdomskultur kan opstå. Herefter vil vi undersøge hvorledes ungdomskulturen ændrer sig og udvikler sig. Formålet med forløbet er at eleverne kan få en forståelse for ungdomskultur og deres egen ungdom. Vi vil også perspektivere til de unges klimakamp idag.

Indhold:
Amerikanisering
Læderjakkerne
Hippier
Venstreorienteret/Socialisme
Provobevægelsen
Rødstrømperne
Studenteroprøret
Jordskredsvalget

Metode:
Eleverne har arbejdet med ungdomsoprøret som optakt til DHO. Vi har særligt arbejdet med kildetekster og historisk metode i forløbet. Eleverne afsluttede forløbet med at skrive en DHO.

Materiale:
Vild ungdom
Artikler fra Danmarkshistorien der kan tilgås fra studieplanen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Hitlers vej til magten

Formålet med forløbet er at undersøge følgende:
1) årsagerne til nazismen
2) Hvordan Nazismen ændrede Tyskland
3) Konsekvenserne for Tyskland og verden at Nazismen opstod.

Forløbet vil tage udgangspunkt i spillefilmen "Die Welle", for at introducere emnet, men også for at reflekere over historiebrug. Selvom Nazismen er en del af fortiden, er det stadigvæk noget tyskerne forsøger at fremstille og huske på forskellige måder. Filmen er et eksempel på dette. Rent historisk fagligt vil vi starte med 1. verdenskrig og undersøge konsekvenserne af denne. Herefter hvorledes Hitlers forankrer magten i Tyskland. Tilsidst vil vi undersøge konsekvenserne af Nazismen.

Emner:
Versaillestraktaten
Den nazistiske ideologi
Socialismen
Børskrakket
Ølstuekuppet
rigsdagsbranden
bemyndigelsesloven
antisemitismen
Heims ins reich
Lebensraum
Blietzkrieg
Holocaust
Diktatur
2. verdenskrig

Materiale
Det tredie rige
artikler og dokumentar
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Israel og Palæstina

Formål:

Forløbet formål er at undersøge konflikten imellem Israel og Palæstina. Vi starter helt tilbage fra Zionisme som drivkraft for det politiske projekt der bliver oprettelsen af Israel. Vi undersøger også nogle af konsekvenserne ved oprettelsen af Israel i 1948.


Emner:
Zionisme
Sykes-picot deklaration
Balfour deklaration
Britisk mandatområde
FNs Delingsplan
Israel oprettes
1948krigen
Suez krisen
Seksdageskrigen
Resolution 242
Yom kippur
Camp David
Libanonkrigen
Osloaftalerne

Materiale:
bog: Israel 1948
Div. artikler og dokumentarer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Vikingetiden

Formål
Forløbet vil beskæftige sig med Vikingetiden fra ca. 800 - 1050. Forløbet vil give et overblik fra de tidligere togter til Knud den den store. Herudover vil forløbet også behandle hvorledes forskellige historiske perioder har brugt vikingetiden.

Indhold
Kerneområde:
– Danmarks tilblivelse

Faglige mål:
– reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende
– indsamle og systematisere informationer om og fra fortiden
– bearbejde forskelligartet historisk materiale og forholde sig metodisk-kritisk til eksempler på brug af historien
– demonstrere viden om fagets identitet og metode
- Formilde historisk indsidt på forskellige måder og begrunde dem

Kernestof
- Danmarks tilblivelse

Særlige fokuspunkter:
- Overgangen til kristendommen
- Vikingetogter
- Vikingesamfund (Slaver, hierarki, frihed)
-Kilder og viden
- Kulturmøde: Beskrivelse af vikinger
- vikinger i England
- De store vikinge konger: Harald Blåtand, Knud den store, Svend tveskæg

Materiale:
Bøger:
VINKLER PÅ VIKINGETIDEN af - Nationalmuseet og Skoletjenesten
Bjørn Matsen & Ole Bjørn Petersen (2005) Vikingetiden - Indsigt og udsyn (Systime) kap 4 og 6
Hansen, Lars Peter Visti (2010)  "Overblik - danmarkshistorien" Gyldendal s. 19-30

Film:
TV-serie: HBO Vikings (sæson 1, EP 2 (Angreb på lindisfarne) EP8 (Uppsala))
Film: den 13. Kriger (uddrag – første 10 min)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Romerriget

Forløbet har givet et overblik over Romerriget ca. f.kr. 753 til e.kr. 476. Forløbet har kigger på dannelsen af Romerriget og gennemgået udviklingen fra kongedømme, republik og principat og kejsertiden. Herudover har vi også diskuteret det vestlige riges undergang


Emner:
Styreformer: Demokrati, diktatur og republikken
Romersk ekspansion
imperialisme
Slaver i Romerriget
Romerrigets fald

Kilder:
Cicero, Om pligterne tekst 7 i Jesper Carlsen Romerriget 2001

FAglige mål:
– dokumentere viden om forskellige samfundsformer
– forklare samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper

Kernestof:
- Antikkens samfund



Sekundærlitteratur:
• Grub m. fl.: Overblik – verdenshistorien i korte træk (2012), s. 33-43
• Carlsen, Jesper: Romerriget (2001),30-35 og 44-49 og 60-78
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Romerriget

Forløbet har givet et overblik over Romerriget ca. f.kr. 753 til e.kr. 476. Forløbet har kigger på dannelsen af Romerriget og gennemgået udviklingen fra kongedømme, republik og principat og kejsertiden. Herudover har vi også diskuteret det vestlige riges undergang


Emner:
Styreformer: Demokrati, diktatur og republikken
Romersk ekspansion
imperialisme
Slaver i Romerriget
Romerrigets fald

Kilder:
Cicero, Om pligterne tekst 7 i Jesper Carlsen Romerriget 2001

FAglige mål:
– dokumentere viden om forskellige samfundsformer
– forklare samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper

Kernestof:
- Antikkens samfund



Sekundærlitteratur:
• Grub m. fl.: Overblik – verdenshistorien i korte træk (2012), s. 33-43
• Carlsen, Jesper: Romerriget (2001),30-35 og 44-49 og 60-78
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 USAs historie - fra frontier til storm på kongres

Formål:

Forløbets formå er at undersøge den amerikanske identitet. Identitet er et flygtigt og uklar fænomen, så vores tilgang har været at undersøge amerikanske myter eller ideer om deres egen nation. Vi vil igennem den amerikanske historie fra ca. starten af opdagelsen Amerika og helt op til nutiden lave diverse nedslag, hvor vi undersøger den amerikanske identitet:

Indhold:
Frontier
Den uskyldige nation
Manifest destiny
Raceulighed
Den amerikanske uafhænighedskrig
Den amerikanske borgerkrig
Den vestlige ekspansion
Indianerkrige
Vietnamkrigen
Stormen på kongressen

Materiale:
Vi har brugt: Niels Bjerre-poulsen: USA: Historie og identitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Fra korstog til terror

Formål:
Eleverne skal kunne redegøre for terrorens historie og dens udvikling. De skal kunne analysere og forholde sig kildekritisk til samspillet mellem menneske, religion, kultur, samfund og politik.

Indhold
Terrordefinitioner
Retfærdig krig
Korstoge
Kulturmøder
Politisk terror


Kernestof:
Europæiske middelalder
Danmarks internationale placering
Nye grænser og konflikter

Faglige mål:
– redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie, Europas historie
og verdenshistorie, herunder sammenhænge mellem den nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
– dokumentere viden om forskellige samfundsformer
– analysere eksempler på samspil mellem materielle forhold og menneskers forestillingsverden
- formulere historisk problemstillinger og relatere disse til deres egen tid


Kernestof:
- Verden uden for Europa
- Europæisk Middelalder
- Nye grænser og konflikter

Materiale:
Hansen, Birte: Terrorisme på tværs (2002), s. 21-27
Om begreberne terror og terrorisme.
Pinkowski, Pia: Terrorens mange ansigter (2003), s. 17-29
Om terrorens historie
Danielsen m. fl.: Fra antikken til reformationen (2009), s. 125-142
Om korstogene
Larsen og Smitt: Verden i nyeste tid (2008), s. 7-13, 107-126
Om den nye verdensorden efter 1989 og et temakapitel om terror
Lars Erslev Andersen: ”Den ny terrorisme” i: Information d. 27/9-01
Definition af terrorisme http://www.faktalink.dk/titelliste/terror00/terror02
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Aztekerne

Vi vil undersøge den europæiske erobring af Aztekerriget.
Vi vil starte med at undersøge Aztekerriget. Her kigger vi på alliancer, hierarki og religion. Herefter vil vi undersøge Europa i 1400-tallet med særligt fokus på årsagerne til at europæerne drager ud. Dernæst vil vi undersøge hvordan de spanske Conquistadores erobrer og besejrer azterkerriget. Vi vil desuden undersøge de forskellige teorier omkring aztekerrigets undergang. Vi vil også perspektivere tilsidst til den oprindelige befolkningen i sydamerika og begreber som eurocentristisk historiearbejde.

Indhold:
Aztekerriget
Trippelalliancen
Blomsterkrigene
Samfundetsopbygning
Opdagelser
De spanske conquistadores
Azterkerreligion
Offringer
Årsagerne til rigets undergang
Eurocentrisme

Materiale:
Vi har brugt

Aztekerriget og den spanske erobring
Opdaget: Mødet mellem indianerne og europæer i 1500-tallets Mexico
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer