Holdet 2022 HI/y - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Jesper Bek
Hold 2022 HI/y (1y HI, 2y HI, 3y HI)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro (Polen)
Titel 2 DANMARK fra vikingetid til 2VK
Titel 3 Terrorisme
Titel 4 Middelalderens sygdomsforståelse og pesten
Titel 5 Romerriget
Titel 6 Renæssancen i Firenze
Titel 7 Japan
Titel 8 Holocaust
Titel 9 Danmark i international politik 1940-2024
Titel 10 Danmarks kolonihistorie
Titel 11 Kronologi og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro (Polen)

Intro (Polen)

INTROFORLØB 1g historie
Formål: Eleverne skal introduceres til historiefagets genstandsfelt og faglige metode. Der skal arbejde med at vurdere argumentation og troværdighed (3 moduler om Katynmassakren), Endelig skal eleverne præsenteres for de grundlæggende kildekritiske begreber + metodik.

Litteratur/materiale:
Menneske Samfund og historie, kapitler af verdenshistorien, Gyldendal 1988, side 321-327
Bender og Gade, Mellemkrigstiden og 2.Verdenskrig 1919-1945 belyst ved kilder, Munksgaard 1984, side 131-35
Uddrag af A.Wajdas film ’Katyn’ 2007
Jens Jørgen Nielsen, Polen 1918-2010 – et land i forandring, Frydenlund 2010 , side 119-121


1. Introduktion til historiefaget,  vedhæft: MSH 321-327
2. 2.VK og Polens skæbne, lektie: MSH 321-327
3. Katynmassakren, lektie: Mellemkrigstiden 131-135
4. Katynmassakren i eftertiden, Lektie: Polen side 118-121
5. Historiefagets kildekritiske analysemetode.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 DANMARK fra vikingetid til 2VK

Danmark fra vikingetid til 2VK

Optaktsforløb rettet mod DHO med fokus på overblik og fordybelse. I det lange forløb er der fokus på styreformernes udvikling - og i forbindelse med DHO er det mellemkrigstidens økonomiske krise, den politiske udvikling (herunder den socialpolitiske) samt kvinder, seksualitet og graviditet, der er i fokus.
Desuden introduceres kildekritikkens begreber.


Hansen, Jensen og Thomsen, Overblik. Danmarkshistorien i korte træk, Gyldendal 2010, side 22(II)-26 (II), 45-52 (I), 56-60 (I), 67-74 (I), 79-86, 91-99 (I)
Bek, Magtens billeder, billeder af danske magthavere gennem 1000 år, Gyldendal 2000, side s.28-29, 31-32 (Kongeloven og portræt af Frederik 4), s.45-47, 49-50, 59-60
Kühle, Danmarks historie i et globalt perspektiv, Gyldendal 2008, Side 191-197
Historiefagets metoder. Arbejde med den kildekritiske metode.
Mørch m.fl. Danmarks Historie 1880-1960, Gyldendal 1984, side 55-59.
Martin Cleemann Rasmussen m.fl. Danmarks Historie, L&R 2014, side 214-222.
Ebbe Kühle, Danmarks Historie - i et globalt perspektiv, Gyldendal  2008, side 232-234, 260-270.
Tendenser i mellemkrigstiden - en undervisningsantologi, Skoletjenesten, side 19-29.
Fokus 3, side 48-53, 63-65.
Carl Ploug om kvindelig valgret: Det oprindelige link, som vi brugte i modulet( https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/carl-ploug-i-landstinget-om-kommunal-valgret-til-kvinder-1888) virker ikke længere. Brug i stedet:
https://danmarkshistorien.lex.dk/Carl_Ploug_i_Landstinget_om_kommunal_valgret_til_kvinder,_10._februar_1888
Slaget på Fælleden.docx: Kilder fra https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/slaget-paa-faelleden-den-5-maj-1872 - og fra arbejdermuseet.dk
Video om 1931 om arbejdsløshed og uro (Nakskov): https://www.youtube.com/watch?v=5giQF3Du_RE
Video om Kanslergadeforliget: https://www.youtube.com/watch?v=sgIMihPJ-Mo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Terrorisme

Forløbet tager udgangspunkt i angrebet på WTC og gennemgår derfra en definition af terrorisme, en terror-typologi med nedslag i forskellige eksempler på terrorgrupper, forklaringer på terror, terrorens våben samt antiterrorarbejdet.

Litteratur:
Birthe Hansen og Carsten Jensen, Terrorisme på tværs - civilsamfundets mørke side, 3. udg. Frydenlund 2016, side 10-23, 26-30 (II), 33-41, 50-64, 67 (II)-69, 73-76 (I), 83-89(II), 108-113(I).
EUs terrorliste: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DA/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009E0468


Thiedecke, Terrorisme, Pantheon, 2018, side 265-66
Videoer om 9-11: https://www.youtube.com/watch?v=d2wVb_AILso
https://www.his2rie.dk/kildetekster/terrorisme-paa-tvaers-2-udgave/tekst-1/https://www.his2rie.dk/kildetekster/terrorisme-paa-tvaers-2-udgave/tekst-3/



FE
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Middelalderens sygdomsforståelse og pesten

Middelalderens sygdomsforståelse og pesten

Det primære fokus ligger på sygdomsforståelse, sekundært arbejdes der med reaktioner på og konsekvenser af pandemier samt myndigheders indgreb gennem grundbogslæsning og kildeanalyse.
Forløbet sætter flueben ved læreplanskravet om et forløb med udgangspunkt i perioden 500-1500, bl.a. ved at fokusere på det store pestudbrud i 1347. I forbindelse med sygdomsforståelsen trækkes linjen tilbage til antikken og i forbindelse med pesten i Europa og Danmark trækkes en linje frem til 1700-tallet.

Litteratur:
Bas Kanthavanam, Pest. Pandemier fra den sorte død til Covid-19, Systime 2022, side 17-23, 26-29, 31-32, 37-39, 43-45, 53-55, 75-82, 96-97, Pestbilleder: s. 7, 13, 41, 75.
Danmarkshistorien.dk: Uddrag af Chr.IV's pestforordning 1625.
Henrik Jensen, Den Sorte Død, Gyldendal 1987, side 13-18.
Hanne Guldberg Mikkelsen og Ingelise Kahl, Pest over Danmark, Gyldendal 2006, side 102-104,  112-115 (Chr.4's Pestreces), 130-31.
Kristian Brøndum, Pestens tid, Columbus 2021, side 36.
Johnny Thiedecke, Pokker, pest og piller, side 6, 8-14
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Romerriget

Romerriget

Forløbet skal give et overblik over den romerske histories store linjer fra o. 500 f.Kr til det vestromerske riges sammenbrud, dels en kildelæsningsfordybelse med et mere nuanceret blik på styreformernes udvikling samt slaveriet og dets rekruttering, dets økonomi og betydning, slavernes og gladiatorernes arbejde og levevilkår . Endelig skal der arbejdes med historiebrug - med filmen Gladiator som analysemateriale.

Kristian Jepsen Steg, På sporet af Romerriget, L&R 2015, side 18-21 og 23-27, side 28-33, 39-43, 49-53, 80-86, 97-108.
http://denstoredanske.dk/Geografi_og_historie/Antikken/Antikken,_romerske_stednavne/Pompeji
Rasmus Falbe Hansen, Historie i Levende billeder, Columbus, s. 42-48 (om 'Gladiator')
Uddrag af filmen 'Gladiator'
Historiebrug:
http://historielab.dk/historiebrug/
Gladiator, Colosseums helte, Moesgaard Museum 2016, side 66-68, 70, 74-76, 78-79, 82
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Renæssancen i Firenze

Et ganske kort forløb af hensyn til forberedelse af klassens studierejse  til Firenze.
Litteratur:
https://faktalink.dk/titelliste/rena (uddrag)
Renæssancen, da mennesket kom i centrum, side 67-68 og 111-113
Analyse af diverse kunst- og arkitekturværker
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Japan

Formål:
Eleverne skal opnå en viden om det traditionelle Japan under shogunatet, om udviklingen under moderniseringsprocessen frem mod den japanske imperialisme og nederlaget i 1945. Med afsæt i en historiebrugsanalyse af
krigsmuseet Yushukan og fredsmindesmærket i Hiroshima skal nutidens japanske nationalisme belyses.

Litteratur:

Ammette Skovsted Hansen og Lene Ipsen, Japan mellem øst og vest, Systime 2011, side 10-18,  21, 23-28, tekst 2, side 30-43, 47-54,  side 62 (8 linjer kursiv), 69 (ny kejser nye tider), 76-82,side 87-95 + tekst 17 side 97-99 og tekst 18 side 100-101, side 103-110, 113-116, 134 (8 linjer fra bunden) – s.136 (5 linjer), 145-150 (øverst)

Helmer Jørgensen, Japans modernisering 1853-1912, Gyldendal 1985, side 23-24, 26-28, 28-30, 41
Verden udenfor Europa, side 80, 82-84.

Fortællingen om de 47 ronin:
https://www.greelane.com/da/humaniora/historie-og-kultur/the-47-ronin-story-195577

https://faktalink.dk/samuraikrigere Video: Warriors of Japan (link I faktalink)

Video: World War Zero, The Russo Japanese War
https://www.google.com/search?q=video+world+war+zero+the+russo+japanese+war&rlz=1C1GCEU_daDK1092DK1092&oq=video+world+war+zero+the+russo+japanese+war&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIKCAEQABiABBiiBDIKCAIQABiABBiiBDIKCAMQABiABBiiBDIKCAQQABiABBiiBNIBCTMzODY5ajBqNKgCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:1368b419,vid:deuzVsKMsTA,st:0

Manden bag Japans hellige halvgud, 29. september 2014 Jyllands-Posten Sektion 1 Side 15 (International) ,Thomas Høy Davidsen

Hirohito og kvinderne 13. december 2000:
https://www.information.dk/2000/12/hirohito-kvinderne?lst_tag



Inde i den japanske krigsmaskine 5. marts 2011 Berlingske Sektion 4 (Rejseliv) Side 24 Lars Henrik Aagaard

Mindedag ripper op i Kinas gamle sår16. august 2015 Fyens Stiftstidende Sektion 1 Side 14 Kit Lindhardt

Fotografier fra Yasukuni-museet (pptx der ligger på 14/8-modulet).


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Holocaust

Holocaust


Forløbet skal:
- give overblik over de to verdenskrige
- give forståelse af baggrunden for og forløbet af den nazistiske magtovertagelse i Tyskland, den nazistiske ideologi   og jødeforfølgelsens udvikling frem mod holocaust samt udviklingen i årene 1941-45
- give baggrund for en forståelse af synspunkter i diskussionen af skyld og ansvar
Litteratur:
Ulrik Grubb m.fl. Overblik, verdenshistorie i korte træk, Gyldendal 2005, side 146-156.
Peter Frederiksen, Det Tredje Rige, Systime 1998, side 21-27, 29-32, 37-54, 75- 79, 109-111, 124-126, 133-35, 137-140,   184-185, 215-216
Alle teksterne på http://www.holocaust-uddannelse.dk/kildetekster/ansvarskyld.asp#160
www.folkedrab.dk
Uddrag af filmen The Zone of Interest + anmeldelse af filmen:
https://www.ekkofilm.dk/anmeldelser/the-zone-of-interest/
samt uddrag af kronik om Hannah Arendt i Kristeligt Dagblad 2018 (linket er dødt, se i stedet downloadet fil 28/4 2025)
https://www.dr.dk/drtv/se/nazisternes-vej-til-magten_-de-lange-knives-nat_307899
https://www.youtube.com/watch?v=rXt8rU97NMQ (How Hitler invaded-)
https://www.youtube.com/watch?v=6yOPih9zRNs (Blitzkrieg-)
https://www.youtube.com/watch?v=tMnAztCHcNo (WWII og Holocaust)


I alt 80 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Danmark i international politik 1940-2024

Formål
Forløbet har fokus på de storpolitiske forhold og deres forandringer - og Danmarks deltagelse heri. Internationalt er den kolde krigs start, Afghanistan-, Irak- og Ukrainekrigene nedslagspunkter, mens den danske sikkerheds- og udenrigspolitik ses med udgangspunkt i besættelsestiden, den danske deltagelse i NATO, diskussionen om tilpasningspolitik vs. aktivisme samt den danske støtte til Ukraine. Endelig er analyse af eksempler på historiebrug en del af forløbets kildearbejde.


Forløbsplan
1 Besættelsen og samarbejdspolitikken    Danmarks historie, side 229-231 + Kühle (2008), side 237-242

2 Samarbejde eller modstand? Bek, Gobelinernes-, side 100 + Modstandsbevægelsen-, side 107-117

3 Den kolde krigs start, NATO-indmeldelsen Danmarks historie, side 274-280 + Danmark i opbrud, side 15 (Hans Hedtoft)

4
Danmark i NATO Danmarks historie, side 280-287 + 291.
Undskyld? Side 89-90 (H.C.Hansen)
5 Dansk aktivisme Kühle (2008), SIDE 318-321 +  323 (FRA ’Det skulle vise sig-’ TIL tre linjer fra bunden på side 323)
I modulet: tilpasning til USA eller aktivisme? USA's adgang til danske baser
6 Afghanistankrigen Lektie: Faktalink Krigen i Afghanistan, uddrag af https://faktalink.dk/krigen-afghanistan-0?check_logged_in=1
I modulet: Danmarks indsats i Afghanistankrigen?
7 Irakkrigen Lektie: Faktalink Irak-krigen, uddrag af
https://faktalink.dk/titelliste/irak-krigen

8 Ukrainekrigen Lektie: a) Hvad er baggrunden for krigen (indsigten.dk) samt b) Et antimilitaristisk synspunkt, læs uddrag-2 fra Claus Brylds kronik, Politiken 26.12.23
Hvorfor er Ukraine så vigtigt for Rusland?
https://www.youtube.com/watch?v=j5O0tNeqdUM
I modulet: Find en kilde der udtrykker den danske regerings holdning
9 Danmark og hybridkrig https://www.fe-ddis.dk/da/arbejdsomrade-a/den-hybride-trussel/
Politiken 6. sept. 2024 ’Lykketoft om hybridkrig’
10 Historiebrug Fogh om modstandsbevægelsen (se Gobelinernes-, side 100)
Lektie: ’Det vender sig i os-’ Debatartikel om i Politiken, 16.dec. 2023


Litteratur
Rasmussen, Larsen og Lavtsen, Danmarks historie, L&R, 2014, side 229-231, 274-287, 291
Jesper Bek, Gobelinernes Danmarkshistorie, Gyldendal 2012, side 100
Ebbe Foged m.fl. Danmark i opbrud, Gyldendal 1993, side 15 (Hans Hedtoft)
Jensen og Petersen.
Claus Bryld, Kan man både være antimilitarist og støtte krig? Kronik i Politikken, 26.12.2023
Winnie Færk, Undskyld? Kampen om Danmark og Grønlands fælles fortid. Columbus 2016, side 89-90 (H.C.Hansen)
Ebbe Kühle, Danmarks Historie i et globalt perspektiv, Gyldendal 2008, side 237-242, 318-321 +  323 (FRA ’Det skulle vise sig-’ TIL tre linjer fra bunden på side 323)
Jakob Sørensen, Modstandsbevægelsen, Systime 2019, side 65-72, 107-117
Faktalink, Krigen i Afghanistan (uddrag), https://faktalink.dk/krigen-afghanistan-0?check_logged_in=1
Faktalink, Irak-krigen (uddrag), https://faktalink.dk/titelliste/irak-krigen
’Det vender sig i os-’ Debatartikel i Politiken, 16.dec. 2023
DR, 2024, Velkommen til frontlinjen, Sæson 1, episode  6 (om Afghanistankrigen). Kræver DR-login.
Thomas Mandrup, Drag nu den rette lære af 'Velkommen til frontlinjen' - uddrag af kronik i Politiken 1.nov. 2024.

Hvad er baggrunden for krigen i Ukraine? - Indsigten LINKET ER DØDT: Brug i stedet https://globalis.dk/konflikter/ukraine#:~:text=Ukraine-konflikten%20begyndte%20i%202014%20og%20har%20foreg%C3%A5et%20p%C3%A5,er%20noget%20af%20baggrunden%20for%20krigen%20i%20Ukraine.

Hvorfor er Ukraine så vigtigt for Rusland?
https://www.youtube.com/watch?v=j5O0tNeqdUM
https://www.fe-ddis.dk/da/arbejdsomrade-a/den-hybride-trussel/
Politiken 6. sept. 2024 ’Lykketoft om hybridkrig’
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Danmarks kolonihistorie

DANMARKS KOLONIHISTORIE 3Y, JANUAR 2025

Forløbet sigter mod at give et overblik over den danske kolonihistorie med særligt fokus på slavehandlen i Afrika, slaveriet i Dansk Vestindien samt Grønlands forhold under dansk styre. Kildelæsningsbaserede nedslag fokuserer på samtidens syn på slaver og slaveri, diskussionen om ophævelsen af slavehandlen samt nutidens syn på historien og diskussion af spørgsmålet om der skal gives officielle undskyldninger.

Litteratur:
Rostgaard og Schou, Kulturmøder i dansk kolonihistorie, Gyldendal 2010, side 8-18, 56-65, 70, 85-105, 108-109, 111-112,
Lektie: Winnie Færk, Undskyld?, Columbus 2016, side 157-58 og 160-61, 167

Niels Brimnes https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/miniforedrag-kolonihistorieytedrab’ -  Miniforedraget er ikke længere tilgængeligt

https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/myte-var-danmark-det-foerste-land-der-ophaevede-slaveriet

DR2, De danske kolonier (video): https://www.google.com/search?sca_esv=ff4380769abef046&rlz=1C1GCEU_daDK1092DK1092&sxsrf=ADLYWIJ55seWlZTSvN06-1L45X16XJ76cg:1731759836161&q=dr2+de+danske+kolonier&udm=7&fbs=AEQNm0A6bwEop21ehxKWq5cj-cHa71xbFfcSadNzbFZcGZGoNjNuSR8z4l8Z_y3RosjS6RXgAy7WsfhNptGO0b2GHbpAOEO3LV-1M9poEj49w4BdDC3YfpFQLgson5znsgGjxhxHgBwDvCq31A_eFKxralWkgGP30ngkYCVuDTEdNhi8ygGAnBA&sa=X&ved=2ahUKEwi1jvuO7OCJAxWnKRAIHV_gB0EQtKgLegQIFhAB&biw=1920&bih=953&dpr=1#fpstate=ive&vld=cid:c266adb3,vid:_BifdRqWqbI,st:0

https://danmarkshistorien.lex.dk/Den_danske_slavehandel,_ca._1660-1848
https://natmus.dk/historisk-viden/temaer/danmarks-kolonier/dansk-vestindien/fireburn/
https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/queen-mary-er-et-tvetydigt-symbol

https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/debatten-om-en-officiel-undskyldning-for-slaveriet-i-dansk-vestindien-1998-2023, linket er dødt, brug i stedet:https://danmarkshistorien.lex.dk/Debatten_om_en_officiel_undskyldning_for_slaveriet_i_Dansk_Vestindien,_1998-2023

Følgende links vireker bedst, hvis du finder dem på modulet 17/2-25:
https://lex.dk/Gr%C3%B8nland_-_historie_(1500-1979)
https://lex.dk/Gr%C3%B8nland_-_historie_(1500-1979)
https://lex.dk/Gr%C3%B8nland_-_historie_(efter_1979)
Uddrag af følgende artikler:
Vejen til Grønlands løsrivelse er stadig stenet, 8. januar 2025 Avisen Danmark (morgen)
Frederik Harhoff, folkedrab (spiralsagen), 14. december 2024 Dr.dk
Overblik: Det er der sket i spiralsagen siden start, 21. oktober 2024 KNR (Grønlandsk public service-medie, radio, TV mm)

Spiralsagen beror på mange misforståelser,  Debatindlæg afPeter Østergaard,  Politiken 29.jan. 2025
https://lex.dk/Gr%C3%B8nland_-_historie_(1500-1979)
Folkedrab Mute b Eriksen: Naalakkersuisut: Næste skridt er at hive Danmark i retten for folkedrab20. januar 2025 KNR

De store dyrs privilegium gælder også i geopolitik, 12. januar 2025 Politiken  BENEDIKTE BRINCKER.
GEOPOLITIK: Hvis amerikanerne overtager Grønland
10. januar 2025 Weekendavisen


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer