Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Frederiksborg Gymnasium og hf
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
Lærer(e)
|
Michael Berg
|
Hold
|
2022 HI/z (1z HI, 2z HI, 3z HI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Trekantshandlen og danmarks sorte fortid
Formål:
Forløbet skal undersøge Danmarks fortid som slavehandlende nation. Vi tager udgangspunkt i den nutidig debat om en undskyldning og undersøger herefter de historiske omstændigheder til slaveriet
Indhold:
Merkantilisme
Kolonialisme
Trekantshandlen
Oplysningstiden
Afviklingen af slaveriet
Salget af danskvestindien
Metode:
Vi vil både gå kildekritisk og erindringshistorisk til værks med materiale. Vi skal undersøge hvorledes de slavegjorte blev fremstillet af datidens kilder og hvilken debat der var om slaveriet. Samtidigt tager vi også en erindringshistorisk debat om hvilken rolle slaveriet spiller for den danske historie
Materiale:
Grundbogen: Dansk Vestindien - Fra dansk koloni til amerikansk territorium
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Danmarkshistorisk oversigtforløb
Forløbet tager udgangspunkt i vigtige nedslag i Danmarkshistorien fra Vikingetiden, henover Middelalderen og frem til moderne tid.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
DHO Ungdomsoprør
Forløbet vil undersøge ungdomsoprøret i Danmark. Vi vil starte med at undersøge hvordan samfundet i 1950'erne muliggør at ungdomskultur kan opstå. Herefter vil vi undersøge hvorledes ungdomskulturen ændrer sig og udvikler sig. Formålet med forløbet er at eleverne kan få en forståelse for ungdomskultur og deres egen ungdom. Vi vil også perspektivere til de unges klimakamp idag.
Indhold:
Amerikanisering
Læderjakkerne
Hippier
Venstreorienteret/Socialisme
Provobevægelsen
Rødstrømperne
Studenteroprøret
Jordskredsvalget
Metode:
Eleverne har arbejdet med ungdomsoprøret som optakt til DHO. Vi har særligt arbejdet med kildetekster og historisk metode i forløbet. Eleverne afsluttede forløbet med at skrive en DHO.
Materiale:
Vild ungdom
Artikler fra Danmarkshistorien der kan tilgås fra studieplanen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Hitlers vej til magten
Formålet med forløbet er at undersøge følgende:
1) årsagerne til nazismen
2) Hvordan Nazismen ændrede Tyskland
3) Konsekvenserne for Tyskland og verden at Nazismen opstod.
Forløbet vil tage udgangspunkt i spillefilmen "Die Welle", for at introducere emnet, men også for at reflekere over historiebrug. Selvom Nazismen er en del af fortiden, er det stadigvæk noget tyskerne forsøger at fremstille og huske på forskellige måder. Filmen er et eksempel på dette. Rent historisk fagligt vil vi starte med 1. verdenskrig og undersøge konsekvenserne af denne. Herefter hvorledes Hitlers forankrer magten i Tyskland. Tilsidst vil vi undersøge konsekvenserne af Nazismen.
Emner:
Versaillestraktaten
Den nazistiske ideologi
Socialismen
Børskrakket
Ølstuekuppet
rigsdagsbranden
bemyndigelsesloven
antisemitismen
Heims ins reich
Lebensraum
Blietzkrieg
Holocaust
Diktatur
2. verdenskrig
Materiale
Det tredie rige
artikler og dokumentar
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Øvelse: Svar MesserschmidtMesserschmidt om undskyldning
-
Holland undskylder til slaver, men Danmark har ikke gjort det: 'Skal vi så også undskylde for vikingetiden?'
-
Min blændende padlet
-
Brainstorm
-
Opgave 1:Afnazificering?
-
Vi starter film: "die welle"
-
Ingen lektier
-
Film : Vi er nået til 52:10
-
Vi samler op på filmen
-
Opgave: Versaillesfreden
-
Første verdenskrig forklaret på 1 minut
-
Det tredie rige; sider: 15-19, 21-27, 29-35, 37-43, 45-53, 75-79, 81-87, 89-97, 99-107, 109-111, 113-117
-
Nazistpartiets partiprogram.docx
-
Hitler Mein Kampf
-
Tyskland genoptrykker Hitlers "Mein Kampf"
-
dawesplandiagram.jpg
-
Dokumentar: Hitlers vej til magten (2)
-
Tidslinje: Hitlers vej til magten
-
Opgave 1: Arbejdsspørgsmål
-
Opgave 2: Lebensraum
-
Opgave 3: Darwin
-
Øvelse 1: Illustrer tysk udenrigspolitik (1933-1939) der leder til 2. verdenskrig
-
Øvelse 2: Kildekritisk analyse: Tekst 40
-
Blitzkrieg
-
German-Tanks-01.jpg
-
Powerpoints
-
2. verdenskrig
-
2. verdenskrig.pdf
-
The Danish Center for Holocaust and Genocide Studies
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Israel og Palæstina
Formål:
Forløbet formål er at undersøge konflikten imellem Israel og Palæstina. Vi starter helt tilbage fra Zionisme som drivkraft for det politiske projekt der bliver oprettelsen af Israel. Vi undersøger også nogle af konsekvenserne ved oprettelsen af Israel i 1948.
Emner:
Zionisme
Sykes-picot deklaration
Balfour deklaration
Britisk mandatområde
FNs Delingsplan
Israel oprettes
1948krigen
Suez krisen
Seksdageskrigen
Resolution 242
Yom kippur
Camp David
Libanonkrigen
Osloaftalerne
Materiale:
bog: Israel 1948
Div. artikler og dokumentarer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Vikingetiden
Formål
Forløbet vil beskæftige sig med Vikingetiden fra ca. 800 - 1050. Forløbet vil give et overblik fra de tidligere togter til Knud den den store. Herudover vil forløbet også behandle hvorledes forskellige historiske perioder har brugt vikingetiden.
Indhold
Kerneområde:
– Danmarks tilblivelse
Faglige mål:
– reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende
– indsamle og systematisere informationer om og fra fortiden
– bearbejde forskelligartet historisk materiale og forholde sig metodisk-kritisk til eksempler på brug af historien
– demonstrere viden om fagets identitet og metode
- Formilde historisk indsidt på forskellige måder og begrunde dem
Kernestof
- Danmarks tilblivelse
Særlige fokuspunkter:
- Overgangen til kristendommen
- Vikingetogter
- Vikingesamfund (Slaver, hierarki, frihed)
-Kilder og viden
- Kulturmøde: Beskrivelse af vikinger
- vikinger i England
- De store vikinge konger: Harald Blåtand, Knud den store, Svend tveskæg
Materiale:
Bøger:
VINKLER PÅ VIKINGETIDEN af - Nationalmuseet og Skoletjenesten
Bjørn Matsen & Ole Bjørn Petersen (2005) Vikingetiden - Indsigt og udsyn (Systime) kap 4 og 6
Hansen, Lars Peter Visti (2010) "Overblik - danmarkshistorien" Gyldendal s. 19-30
Film:
TV-serie: HBO Vikings (sæson 1, EP 2 (Angreb på lindisfarne) EP8 (Uppsala))
Film: den 13. Kriger (uddrag – første 10 min)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Romerriget
Forløbet har givet et overblik over Romerriget ca. f.kr. 753 til e.kr. 476. Forløbet har kigger på dannelsen af Romerriget og gennemgået udviklingen fra kongedømme, republik og principat og kejsertiden. Herudover har vi også diskuteret det vestlige riges undergang
Emner:
Styreformer: Demokrati, diktatur og republikken
Romersk ekspansion
imperialisme
Slaver i Romerriget
Romerrigets fald
Kilder:
Cicero, Om pligterne tekst 7 i Jesper Carlsen Romerriget 2001
FAglige mål:
– dokumentere viden om forskellige samfundsformer
– forklare samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
Kernestof:
- Antikkens samfund
Sekundærlitteratur:
• Grub m. fl.: Overblik – verdenshistorien i korte træk (2012), s. 33-43
• Carlsen, Jesper: Romerriget (2001),30-35 og 44-49 og 60-78
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
epidemier - fra den sorte død til Covid-19
Formål:
Forløbet vil tage udgangspunkt i pesten i med særligt fokus på Europa. Vi vil undersøge middelalderens samfund og hvorledes det reagerede på en pestepidemi. Vil vil undersøge hvorledes samfundet anskuer sygdom på ud fra to forskellige parametre. Det religiøse og det medicinske. Herudover vil vi også undersøge hvorledes renæssances idéer påvirker samfundets syn på krop og sygdom. Vi perspektiverer til covid-19 epidemien.
Indhold:
Stændersamfund
Renæssance
Middelalder
Kristendom
Pest
smitteveje
Metode:
Eleverne har Biologi på A niveau, og har arbejdet tværfagligt med immunologi i Biologi. Vi startede med et historiske projekt hvor eleverne skulle kombinere deres biologi faglige viden til at forklare pesten som sygdom og derefter bruge deres historiefaglig metode til at undersøge pesten årsager og konsekvenser. Eleverne har arbejde med grundbogsmateriale for at få et overblik over perioden. Vi har arbejdet med kildetekster og historiske kildekritik. Vi har desuden være på ekskursion til Medicinsk museion, hvor eleverne blev introduceret til middelalderens syn på sygdomme op til den moderne epidemikontrol under covid-19
Materiale:
Vi har brugt følgende grundbøger i forløbet
Brøndum, Kristian (2021) Pestens tid (Columbus)
Kanthavan, Bas (2022) Pest - fra den sorte død til covid-19 (systime)
Herudover forskellige artikler som kan tilgås fra studieplanen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Aztekerriget
Vi vil undersøge den europæiske erobring af Aztekerriget.
Vi vil starte med at undersøge Aztekerriget. Her kigger vi på alliancer, hierarki og religion. Herefter vil vi undersøge Europa i 1400-tallet med særligt fokus på årsagerne til at europæerne drager ud. Dernæst vil vi undersøge hvordan de spanske Conquistadores erobrer og besejrer azterkerriget. Vi vil desuden undersøge de forskellige teorier omkring aztekerrigets undergang. Vi vil også perspektivere tilsidst til den oprindelige befolkningen i sydamerika og begreber som eurocentristisk historiearbejde.
Indhold:
Aztekerriget
Trippelalliancen
Blomsterkrigene
Samfundetsopbygning
Opdagelser
De spanske conquistadores
Azterkerreligion
Offringer
Årsagerne til rigets undergang
Eurocentrisme
Materiale:
Vi har brugt
Aztekerriget og den spanske erobring
Opdaget: Mødet mellem indianerne og europæer i 1500-tallets Mexico
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Den kolde krig
Formål:
Formålet med forløber er at undersøge hvad den kolde krig er. Til dette vil vi dykke ned i forskellige episoder, der særligt markerer den kolde krig. Vi vil også arbejde med at forstå hvordan Europa var opdelt i et øst og vest og hvad der kendetegnede de to dele.
Emner:
Marshall hjælpen
Tysklands deling
Nato
Warszawapagten
Berlinmuren
Sputnik
Månelandingen
Cubakrisen
Vietnamkrigen
Gorbatjov
Murens Fald
Materiale:
Den kolde krig: Systime
div. artikler der kan tilgås fra studieplanen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55637231884",
"T": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55637231884",
"H": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55637231884"
}