Holdet 2022 MU/m - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Christian Skov Nikolajsen
Hold 2022 MU/m (1m MU, 2m MU, 3m MU)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1: Grundforløb - Præsentation af musikfaget
Titel 2 Forløb#2 Udøvelse
Titel 3 Forløb#3 Musikanalyse - formtyper og virkemidler
Titel 4 Forløb#4 Musikteori/Musiklære
Titel 5 Forløb#5 Musikanalyse - Instrumenter
Titel 6 Forløb#8 Musikanalyse - Funktionsharmonik
Titel 7 Forløb#10 M2 - Skriftlighed og arrangement
Titel 8 Forløb#9 M1 - Skriftlighed og analyse
Titel 9 Forløb#11  Musikanalyse - Sound-analyse
Titel 10 Forløb#12 Emne 1 - Beatles
Titel 11 Forløb#7 Musikanalyse - Melodianalyse
Titel 12 Forløb#14 Emne 2 - Klassisk musik - barokken
Titel 13 Forløb#13 kor og sangteknik
Titel 14 Forløb#15
Titel 15 Forløb#16

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1: Grundforløb - Præsentation af musikfaget

I grundforløbet (ca. 10 moduler ) er der blevet præsenteteret for nedenstående dele af musikfaget. Der kan imellem klasser være forskelle i materialet, men ikke indholdet. Alle musik-elever har modtaget undervisning i nogenlunde følgende…:
- Hvad er musik?
- Rytmer (taktarter, nodelængder, pauser, punkteringer, overbindinger, bjælker)
- Noder (nodenavne, fortegn, bilinjer, G-nøgle, F-nøgle, afledte toner)
- Optræden flerstemmigt: ”Love Will Keep Us Together” med band. For forældre og elever på skolen.
- Optræden - Rotation/sammenspil: ”Working Day and Night” (sang, kor, klaver, bas, trommer)
- Sang - Sunget mange sange
- Trommenotation/trommesættet
- Bassen – brugen af bassen
- Klaveret – becifringer i dur/mol med treklange
- Prøve/quiz (repetition)
Materiale:
- Jakob Jensen: ”Musiklære” (pdf) s. 1-13 og øvelser fra Jakob Jensens hjemmeside .
- Musikipedia
- Diverse hands out og ppt

Enstemmige sange (primært øvet med henblik på morgensamling):
- Ta’ mig med
- Kringsat av Fiender
- Marken er mejet
- Side by Side
- Sensommervise
- Make You Feel My Love
- What a Wonderful World
- Viva la Vida
- Godmorgen lille land
- I’ll be there for You
- Frit land
- Septembers Himmel
- Blowin’ in the Wind
- Nu falmer skoven
- Hej på dig du gamle
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2 Udøvelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 165 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 Musikanalyse - formtyper og virkemidler

Formanalyse, formtyper og virkemidler (hook, break, gimmick)

Titel
- Former og virkemidler

Varighed:
- Cirka 3 moduler

Formål
- Målet er at kunne identificere og italesætte former og virkemidler.  

Indhold
- Efter forløbet skal du kunne forstå og kunne anvende nedenstående begreber:
- Formled: Hovedformled Vers (A), Omkvæd (B) og kontraststykke (C) og indskudte formled som intro, mellemspil, break, outro/coda. Der undersøges, hvilken funktion det enkelte formled har i dets placering i former, og man skal kunne argumentere for karakteristikken.
- Formtyper (standardformer): Popform, udvidet popform, AABA-form og strofisk form. Det vil sige først og fremmest rytmiske formtyper (senere vil bueform, rondo og variation blive introduceret)
- Storform: Formled gentages i formtyper gentages i en bestemt rækkefølge, så der kan være en større struktur, når man zoomer ud.
- Virkemidler: Hook, break og gimmick. Break kan inddeles i forskellige typer som generalpause, solistisk break, unisont break eller kan være en blanding af selv samme.
- Melodik: Strukturer i form af frasegentagelser og ”klar, parat, start” (a, a, b). Der vil senere være et selvstændigt forløb om melodik.

Metode/arbejdsformer
- Formanalyse: tid, taktart/BPM, funktioner, formled, formtype, storform, hændelser/instrumentation og melodianalyse (light) anvendes.
- Vekselvirkning mellem lytning og forlæg (noder/lyrics) og sang
- Gruppearbejde, pararbejde og fremlæggelser
- Form ses også eksemplificeret i noder.

Materialer
- Analyse af Tom Cochrane ”Life is a Highway”, Roxette “How Do You Do?” (uddrag af nummeret) , Stiltskin “Inside”, Six Was Nine “Drop Dead Beautiful”, Halberg/Larsen “Magi i luften”,  Maroon Five “Moves Like Jagger”, Fallulah “Out of It”, Ed Sheeran “Shape of You”, Madonna “La Isla Bonita”, Michael Jackson “Bad og  Beatles “Yesterday”   m.fl.
- Jakob M. Jensen: ”Analyseark af rytmisk musik”
- Opkog fra “Rockmusik I tid og rum” (om formled, formtyper, fraser og virkemidler- dokument)
- https://www.musikipedia.dk/formanalyse

Evalueringer/produktkrav
- Fremlæggelser af analyse
- Prøve i formanalyse og virkemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 Musikteori/Musiklære

Musikteori/Musiklære
TITEL
Musikteori
FORMÅL
Forløbet ligger i forlængelse af grundforløbets basale musikteori. Forløbet skal understøtte musikanalyse, skriftlig musik og generelt bruges til at kvalificere samtalen om musik.
INDHOLD
Du får musikteori, øvelser og hjælpeark til at kunne forstå og identificere følgende:
- Grundforløbet: Toner, nodeværdier, rytmer, G-nøgle og F-nøgle, afledte toner, akkorder (dur/mol-treklange)  
Viden om:
- Tertsopbyggede treklange (dur,mol, dim, aug)
- Firklange - 7'ere, Sus4, Sus2
- Omvendinger
- Dim-firklange og 6'ere
- Durskala og mol-skala
- Kvintcirklen
- Intervaller og deres navne - store og små intervaller, prim, sekund og terts
- Intervaller - kvart, kvint, sekst, septim m.m.
---
Evt. inddrages modale skalaer og pentatone skalaer.
METODE
- Der arbejdes med øvelser og der lyttes/synges for at forstå musikteorien.
- IT inddrages.
MATERIALE:
- Diverse dokumenter og hjælp på "M for musik" (eget site)
- Jakob M Jensens "Nodelære" (pdf)
- Jakob M Jensens hjemmeside: "Jakob Jensens Musikkurser" (teori og øvelser)
- Musikipedias hjemmeside (teori og øvelser)
EVALURING
- Test i intervaller, akkorder og funktionsharmonik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb#5 Musikanalyse - Instrumenter

Instrumentation

Titel
Instrumentation
Varighed
Cirka 2 moduler

Formål:
- at kunne kende og genkende instrumenter/instrumentgrupper (lyd/udseende)
- At få en viden om instrumenters karakteristik og særpræg.
- At se et partitur i et nodebillede og af den vej få kendskab orkesterpartitur
- At få udvidet ens musikalske horisont ved at høre forskellige instrumenter/grupper spille indenfor forskellige genrer og stilarter.

Indhold
- Via arbejdsspørgsmål, nodebilleder og lydfiler arbejdes med instrumentation.
Metode/arbejdsformer
- Gruppearbejde
Materialer
- Lydeksempler (og lidt noder er bl.a. uddrag af Bach, Mozart, Carl Nielsen, Trio Rococo, Cannonball Adderley, Django Reinhardt et le Quintette duHOt Club de France, Secteto Mayor osv, osv.

Evalueringer/produktkrav
- Instrumentation indgår som en del af analyser i musik.
Eventuel toning


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#8 Musikanalyse - Funktionsharmonik

Harmonisk analyse - funktionsharmonik
TITEL
Funktionsharmonisk analyse
FORMÅL
Harmonik er sammenhængen mellem en toneart og dens akkorder, og typiske måder at bruge disse akkorder på. Hvis man har en melodi, kan kendskab til harmonik hjælpe en til at finde ud af, hvilke akkorder man kan bruge til melodien. Harmonisk analyse af et musikstykkes akkorder kan afsløre, hvilken toneart man er i og hvilken slags akkordsammensætninger komponisten bruger.
VARIGHED
- 8 moduler  - hvad der ikke nås nedenfor fortsættes under det harmoniske arbejde og det skriftlige arbejde i 2.g og 3.g.
INDHOLD
- Funktionsharmonik i dur og mol-tonalitet.
- Du skal i første omgang have styr på: Tonika, subdominant, dominant, tonikaparallel, subdominantparallel, dominantparallel, subdominant, vekseldominant
- Dernæst skal du kunne læse tonale kadencer og bidominanter.
- I løbet af 2.g introduderes kadencer og rundgange som Vamp, II-V-I, skuffende kadence og den tonale kadence med halvslutning.
- I løbet af 2. g introduceres dominantkæder og kvintskridts-sekvens, variantakkorder og den ufuldkomne dominant, modulationer/skift af tonearter.
- Trinbetegnelser introduceres, men tages op igen i forbindelse med modalharmonik.
METODE:
- Der arbejdes med øvelser og der lyttes/synges for at forstå musikteorien.
- IT inddrages.

MATERIALE:
- Diverse dokumenter og hjælp på "M for musik" (eget site)
- Jakob M Jensens "Harmonik" (pdf)
- Jakob M Jensens hjemmeside: "Jakob Jensens Musikkurser" (teori og øvelser)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#10 M2 - Skriftlighed og arrangement

M2 – Skriftlighed og arrangement

FORMÅL
Du skal lære "håndværket" at analysere musik og arrangere musik. Ved den skriftlige prøve lægges der nemlig vægt på...
- Det vokale/instrumentale satsarbejde i relation til fagets musikteori, det valgte stilgrundlag og dets virkemidler
- Notationspraksis og partituropstilling
- musikalsk analyse.

HOLDET ARBEJDER MED POP/ROCK-ARRANGEMENT

Der skal laves en udsættelse af en melodi for en besætning, som ud over opgavemelodien skal bestå af mindst tre vokale stemmer og rytmegruppe bestående af trommer og bas. Besvarelsen skal indeholde arrangementsteknikker inden for korsvar/modstemme, medstemme og groove. Udsættelsen skal afspejle sangens harmoniske, rytmiske og melodien - såsom gennemgangs-, dreje- og forudholdsakkorder, så længe becifringsakkorden står tydeligt i arrangementet. Dette gælder dog ikke sekundære akkord-strukturer. Det er tilladt at foretage ændringer i becifringer (herunder bastonen) og tempo.

DER LÆGGES VÆGT PÅ...:
- Det vokale/instrumentale satsarbejde i relation til fagets musikteori, det valgte stilgrundlag og dets virkemidler
- Notationspraksis og partituropstilling
- Musikalsk analyse.

SKRIFTLIG OPGAVER
Der vil løbende laves del-opgaver med kor, trommer og bas med progressionen hen mod et færdigt arrangement. Der vil være skriftlig årsprøve i 2.g, terminsprøve i 2g og skriftlig eksamen i 3.g.

MATERIALE
- Diverse øvelser og materiale på holdets eget site "M for Musik".
- Thomas Hammer "Bastarden" (2021) - øvelser og information om arrangement via denne grundbog.
- Musescore bruges som nodeprogram.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
TEARS IN HEAVEN - FLYDEKOR 01-09-2023
Akkord-test 1 - Jens Vejmand 13-09-2023
Akkord-test 2 - Vivaldi 13-09-2023
TEARS IN HEAVEN 2 - MRF 14-09-2023
Flydekor, med lifts og MRF 28-09-2023
Save yourself - flyd, fordobling og korsvar 30-11-2023
Save Yourself - ret lidt i din opgave... 17-01-2024
M1 - Opg. D - Rytmisk analyse - Taxman 01-02-2024
Basopgave 1 - til 11.2 09-02-2024
Basopgave 2 - til 11.3 22-02-2024
To B2-opgaver 08-03-2024
Arrangemnetsopgave - "Sideeffects" 06-05-2024
Genaflevering af Side Effects 16-05-2024
Årsprøve - M1 - delprøver - pdf-format 04-06-2024
Årsprøve - M2 - Arrangement - Musescorefil 04-06-2024
M2 Genaflevering 02-09-2024
Trommer i arrangementet 16-09-2024
Arrangement-opgave 20-10-2024
Treklangsmedstemme 22-11-2024
Arrangementopgave over to gange 08-01-2025
Aflever fuld opgave 31-01-2025
Ung kniv 24-02-2025
M1 - opgave 09-03-2025
M1-terminsprøve - pdf 12-03-2025
M2- terminsprøve - Musescore 12-03-2025
Samlet karakter for M1 og M2 21-03-2025
Fuld arrangement -2000 m i frit fad 29-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 108 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb#9 M1 - Skriftlighed og analyse

FORMÅL
Målet er forståelse af den skriftlige eksamensdisciplin ”Musikteori 1” (M1) samt generel nedskrift af analyser, der kan bruges i den daglige undervisning, SRO, SRP og musikemne om Beatles og den skriftlige eksamen i musik.

PERIODE
Fra august til efterårsferien. Der vil efterfølgende løbende blive stillet opgaver i delprøverne med henblik på vedligeholdelse af færdighederne inden eksamen i 3. g. Desuden vil der være årsprøve i 2.g med udvalgte M1-discipliner og terminsprøve i 3.g.

INDHOLD /OPGAVER

M1 består af disciplinerne akkordlæsning, harmonisk analyse, melodisk analyse og rytmisk analyse. Vi bygger ovenpå vores viden fra 1.g, men skriver analyserne ned i forhold til opgavetyperne i M1.


Opgave A – Akkordlæsning
Du skal notere becifring inkl. bastone over akkorder noteret i et partitur (g-nøgle, bratsch-nøgle og/eller f-nøgle). Hver akkord, der ønskes aflæst, er indrammet. Følgende akkorder kan forekomme (eksemplificeret med C som grundtone):
Treklange: dur (C), mol (Cm), dim (Co), aug (C+) og sus4 (Csus4).
Firklange: dur6 (C6), dur7 (C7), maj7 (CΔ), 7sus4 (C7sus4), mol6 (Cm6), mol7 (Cm7), mol7(b5) (Cm7(b5)) og dim7 (Co7).
Femklange: dur9 (C9), dur7(b9) (C7(b9)) og mol9 (Cm9). Akkorderne kan forekomme i om- vendingerne terts i bas, kvint i bas og septim i bas.

Opgave B1 – Harmonisk analyse
Du skal foretage en funktionsharmonisk analyse af de med rødt understregede områder – ud fra de opgivne becifringer og de becifringer, du har noteret i opgave A. Angiv bastonens trin under funktionstegnet, hvis funktionen ikke har grundtonen i bassen. Du skal angive den eller de tonearter, du analyserer ud fra.

Opgave B2 – Harmonisk analyse
Du skal foretage en harmonisk analyse af en række becifringer. Angiv funktionstegn, hvis opgaven er funktionsharmonisk, og angiv trintal, hvis opgaven er modal. Angiv hvilken tonalitet harmonikken er udtryk for, og giv en kort begrundelse. Grundtonen er opgivet på forhånd. Se også materiale fra B1!
I opgave B1 og B2 kan forekomme hovedfunktioner (T, S og D), parallelakkorder (Tp, Sp og Dp) samt bidominanter, akkordudvidelser, forudhold (6/4D og 5/4D), ufuldkomne dominanter og skuffende opløsning (Ts). Opgaven i funktionsharmonisk analyse kan indeholde modulation.
I B2 kan i tilfælde med modalharmonik forekomme dorisk, mixolydisk og æolisk modus.

Opgave C – Melodisk analyse
Du skal foretage en analyse af en melodi. Analysen skal indeholde en angivelse af melodiens struktur, herunder en inddeling i perioder/fraser, og en beskrivelse af opgavemelodiens melodiske og rytmiske opbygning. Melodiens toneart, taktart og ambitus angives i tre bokse.
Analysen ønskes formidlet i prosa. Øvrige melodiske og rytmiske iagttagelser kan være: Karakteristiske rytmiske motiver, tonegentagelser, trin- og springvise bevægelser, akkordbrydninger, prægnante intervaller, bevægelsesretning, simple og varierede gentagelser, sekvenser og omvendinger samt motivisk slægtskab, kernetoner, modulation og brug af toneartsfremmede toner, åbne og lukkede periodeslutninger, drejebevægelser, melodiske buer og højdepunkt.

Opgave D – Rytmisk analyse
Du skal foretage en kortere skriftlig rytmisk analyse af et partitur. Analysen ønskes formidlet i prosa. Du skal kunne: Læse rytmisk notation, analysere rytmiske mønstre og modrytmer, f.eks pulsmarkering, backbeat/afterbeat, underdelingsniveauer, gentagelsesmønstre, ostinater, synkope/lift, off-beat, claverytmik og polyrytmik samt analysere stemmernes rytmiske samspil, f.eks. komplementærrytmik og sammenfald.

MATERIALE
- Materialet er diverse egne øvelser liggende på holdets egen site "M for Musik" og diverse øvelser fra tartelet.dk, Jakobmjensenmusikkurser.dk og Musikipedia.dk.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Akkord-test 1 - Jens Vejmand 13-09-2023
Akkord-test 2 - Vivaldi 13-09-2023
TEARS IN HEAVEN 2 - MRF 14-09-2023
Flydekor, med lifts og MRF 28-09-2023
Save yourself - flyd, fordobling og korsvar 30-11-2023
M1 (opg. D) - Rytmisk analyse - Renegades of Funk 06-12-2023
Save Yourself - ret lidt i din opgave... 17-01-2024
M1 - Opg. D - Rytmisk analyse - Taxman 01-02-2024
Basopgave 1 - til 11.2 09-02-2024
Basopgave 2 - til 11.3 22-02-2024
To B2-opgaver 08-03-2024
Arrangemnetsopgave - "Sideeffects" 06-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 53 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb#12 Emne 1 - Beatles

The Beatles udvikling – Emne 1

Formål

Formålet med dette forløb er at undersøge The Beatles' udvikling - først og fremmest den musikalske. I undersøgelsen foretages analyser af sange fra deres tidlige og sene periode og de indsættes i en musikhistorisk kontekst. I den forbindelse belyses og sammenlignes sange ude fra forskellige parametre og metoder med henblik på formål: Hvad er The Beatles særkende, og hvordan udvikler bandet sig?

The Beatles er en af de mest indflydelsesrige musikgrupper nogensinde. Udover at være en kommerciel kæmpesucces og musikalsk stilsættende var gruppen også stilsættende hvad angår design og markedsføring. Til trods for at bandet kun var aktiv fra 1960 til 1970, kan deres betydning for udviklingen af den moderne pop- og rock næppe overvurderes.

Indhold
Der læses baggrundsmateriale om The Beatles, der bliver vist en dokumentar om bandet og sangen "Please Please" analyseres i klassen - yderligere fem sange analyseres i grupper med fremlæggelse. Slutteligt laves en sammenlignende analyse af de tidlige og sene Beatles-sange med henblik på bandets udvikling. Følgende udvikling undersøges på sange og materiale:

• Form-analyse
• Instrumentation
• Virkemidler (hook, break, gimmick)
• Melodisk analyse
• Harmonisk analyse (funktionsharmonik, modal og blues)
• Groove-analyse
• Sound-analyse/teknologi
• Stiltræk / Karakteristisk træk fra bandet (særligt koret)
• Tekst, musik og cover (udtryksfelt)
• Image (individuelt og gruppe) og Beatlesmania
• Musikhistorisk indplacering i samtiden (England i 1960erne)

Metode/arbejdsformer
• Der arbejdes fælles i klassen om baggrundsstof og en enkelt sang, og der arbejdes i grupper mhp. fremlæggelse for klassen.
• Metoder og arbejdsformer kendes fra undervisningen og  skal desuden afspejle den skriftlige dimension fra M1-opgaver og som skriftlig træning til SRO og evt. SRP.
• I SRO’en er der tværfagligt samarbejde med engelsk om The Beatles’ album ”Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band”.
Materialer

• The Beatles: Please Please fra “Please Please Me” (1963)
• The Beatles: P.S I Love You fra “Please Please Me” (1963)
• The Beatles: A Hard Day’s Night fra “A Hard Day’s night” (1964)
• The Beatles: Happiness is a Warm Gun fra “The Beatles (White Album)” (1968)
• The Beatles: I’ve Got a Feeling fra ”Let It Be” (1970)
• The Beatles: I Am the Walrus fra “Magical Mystery Tour” (1967)
• Dengsø, Ejvind: Eventyret om The Beatles (2020) på sitet Musikipedia v. Lasse Grubbe - internetlink
• DR TV: Eight Days of Week - internetlink til dokumentar
• Uttenthal Jensen, Gert: Beatles: Perioder & stiltræk, upubliceret lærernoter, 3 sider, dato og år ukendt - pdf-dokument
• Reinholdt Nielsen, Per: Rebel og remix - 70 års rock pop og hiphop, (2. udg.), Systime, 2011. - pdf-dokument
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Forløb#7 Musikanalyse - Melodianalyse

Melodisk analyse A
Titel
- Melodisk analyse
Varighed
- Cirka 5 moduler

Formål
- Du skal lære at lave en melodisk analyse.
- Du skal kunne angive en melodis struktur, herunder inddeling i perioder/fraser, en beskrivelse af en melodis melodiske og rytmiske opbygning. Melodiens toneart, taktart og ambitus.
- Melodisk analyse skal kunne formidles i prosa i et akademisk sprog og dermed kunne indgå i forbindelse med SRO og SRP. Melodisk analyse er også en del af den skriftlige eksamensdisciplin.
- Øvrige melodiske og rytmiske iagttagelser kan være: Karakteristiske rytmiske motiver, tonegentagelser, trin- og springvise bevægelser, akkordbrydninger, prægnante intervaller, bevægelsesretning, simple og varierede gentagelser, sekvenser og omvendinger samt motivisk slægtskab, kernetoner, modulation og brug af toneartsfremmede toner, åbne og lukkede periodeslutninger (forsætning og eftersætning), drejebevægelser, melodiske buer og højdepunkt.
- Virkemidler kan være ”Klar, parat, start!”
Indhold
- Melodisk analyse indgår løbende som en naturlig del af undervisningen og forskellige forløb.
- Løbende bygges ovenpå og repeteres nævnte termer.

Metode/arbejdsformer
- Metode: Melodisk analyse
- Forskellige arbejdsformer afhængig af undervisningen (f.eks. i forbindelse med sang, skriftlig disciplin, udtryksfelt etc.)
Materialer
- Klassens hjemmeside
- Grønager: Rockmusik i tid og rum s. 134-145 og s. 151
- Gladher: Melodisk analyse (pdf)
- Hammer: Melodisk analyse-begreber (pdf)
- Musikipedia: Melodisk analyse - https://www.musikipedia.dk/melodisk-analyse


Evalueringer/produktkrav
- Melodisk analyse indgår i den skriftlige disciplin (M1 opgave C: Melodilæsning) og vil indgå i diverse prøver, årsprøver og så eksamen.

Andet
- Se også forløb om ”Skriftlighed”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Forløb#14 Emne 2 - Klassisk musik - barokken

Barokken (emne)
Formål

Målet med forløbet er at få indblik i en periode (samtid) og periodens genkendelige stiltræk. At kunne
analysere rondoformen med udgangspunkt i form, melodik, harmonik, instrumentation samt
have overblik over et nodepartitur. Fokus er på Vivaldi som kunstner og komponistens funktion i perioden med udsyn til andre komponister.

Sideløbende med forløbet vil der blive inddraget ”Programmusik” og en kort gennemgang af "Den vestlige verdens klassiske musik" med henblik på kendskab til klassisk musik. I forbindelse med et flerfagligt forløb med historie, har Barokkens kunst og magt været tema.


FOKUSOMRÅDER - MUSIKEMNE:
• Instrumentalmusik: Rondo og den modulerende rondo.
• Historisk indblik i perioden (ca. 1600 - 1750)
• Melodik – herunder sammenhæng mellem tekst og musik, uendelig melodi
• Formanalyse
• Harmonik
• Læsning af partitur
• Musikalske parametre og fagterminologi: dynamik, tempo, rytmik etc.

Vigtigste barokmusikbegreber:
• Basso continuo el. generalbas
• Ritornel og episode
• Tutti vs. solo
• Terrassedynamik
• Orgelpunkt
• Komplementær rytmik og melodik
• Enhedspræg
... se liste på vores site


MATERIALER:
Egne papirer
Uddrag fra Barokbogen (Jens Dalsgård) samt fra Gyldendals Musikhistorie s. 324-325
Desuden diverse musikteoriøvelser.
Kastratsang: https://www.youtube.com/watch?v=KLjvfqnD0ws

ANALYSEOBJEKTER:
Vivaldis "De fire årstider", koncert opus 8, nr. 3, "Efteråret", 3. sats.
Vivaldis "Violinkoncert i C-dur" opus 8, nr . 6
Vivaldis "Obokoncert i D-mol" opus 8, nr. 9, 1. sats.



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Forløb#13 kor og sangteknik

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Forløb#15

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Forløb#16

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer