Holdet 3k DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Kyung Christensen
Hold 2023 DA/k (1k DA, 2k DA, 3k DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 EKSAMEN Tidens tale - retorik og argumentation
Titel 2 EKSAMEN Værklæsning - Bavian
Titel 3 EKSAMEN Perioden 1900-1939 (DHO + værk)
Titel 4 EKSAMEN Tænk før du taler 1 - sproghandlinger
Titel 5 EKSAMEN Tænk før du taler 2 - sproghandlinger
Titel 6 EKSAMEN Dokumentaren som fortælling (inkl. værk)
Titel 7 Den debatterende artikel
Titel 8 EKSAMEN Det Moderne Gennembrud (inkl. værk)
Titel 9 Hævnen er sød
Titel 10 Den reflekterende artikel
Titel 11 EKSAMEN Rige børn leger bedst (inkl. værk)
Titel 12 EKSAMEN Romantikken (inkl. værk)
Titel 13 EKSAMEN At være eller ikke.... - eksistentialisme
Titel 14 Opsamling - alt godt fra havet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 EKSAMEN Tidens tale - retorik og argumentation

Formål:
Forløbet bygger videre på grundforløbet, hvor vi stiftede bekendtskab med den klassiske avisjournalistik, herunder nyhedstyper, nyhedskriterier, stofområder og ydre komposition samt forskellen på fakta- og fiktionskoder. Der blev fokuseret på avisjournalistik som den kommer til udtryk i især portrætartikler, nyhedsartikler og opinion. Forløbet blev afrundet med en introduktion til manipulerede nyheder (nyheds-satire, fake news og clickbaits) og en drøftelse af de sociale mediers indflydelse på nyhedsformidlingen i dag.

I dette forløb skal vi arbejde videre med opinionsgenren og analysere retorik og argumentation i taler og argumenterende tekster med særligt henblik på kommunikationssituationen og især teksternes brug af sproglige figurer og billeder. Vi skal også arbejde med forskellen på de tre talegenrer: den informerende, lejlighedstalen og den politiske tale, og I skal selv skrive en tale og fremføre den.

Materiale
• Schultz Larsen, Ole: ”Håndbog til dansk”, 4. udg. (2017) kapitel 5.1 + s. 112-127 + 150-168
• Rangvid og Sørensen: ”Perspektiver i dansk” (2018), s. 150-155
• Ghafuri, Manilla: Takketale ved modtagelsen af Menneskerettighedsprisen
d. 22/2-23
• Eiby, Stine Falk: Tale ved Socialdemokratiets årsmøde d. 24/9-23
• Swart, Livia Urban Haaland: Tale til køkkenhaven d. 10/9-23

Begreber:
• De tre talegenrer
• Det retoriske pentagram
• Appelformerne: patos, etos, logos
• Toulmins udvidede argumentationsmodel: påstand, belæg, hjemmel, rygdækning, gendrivelse, styrkemarkør
• Argumenttyper: ekspert, autoritet, generalisering, eksempler, sammenligning, motivation, skræmme, stråmand, ad-hominem
• Sproglige figurer og virkemidler: Allitteration, anafor, assonans, antitese, triade, retorisk spørgsmål, ironi, sarkasme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 EKSAMEN Værklæsning - Bavian

Formål:
I dette forløb arbejder vi med tekstanalysens mange delelementer. I skal kunne analysere, fortolke og perspektivere novellerne i "Bavian" og stifter derigennem bekendtskab med relevante begreber og værktøjer til tekstanalysen.

Materiale:
• Aidt, Naja Maria: "Bavian" (2006)
• Schultz Larsen, Ole: "Håndbog til dansk" (2017), s. 37-67
• Bødtcher-Hansen, Carlsen: "Med tiden" (2012), s. 333-337

Begreber:
• Tematik
• Genre (novellegenren; moderne/klassisk)
• Personkarakteristik (direkte/indirekte)
• Miljøbeskrivelse
• Fortællemåde (fremstillingsformer: scenisk/panoramisk)
• Tomme pladser
• Fortællertyper
• Senmodernitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 EKSAMEN Perioden 1900-1939 (DHO + værk)

Formål:
Forløbet er en optakt til DHO´en og starter omkring år 1900 og går frem til slutningen af 1930´erne med særligt fokus på mellemkrigstiden. Vi skal arbejde med periodens litterære, kunstneriske og historiske strømninger, som I skal kunne redegøre for, og I skal især kunne analysere, fortolke og perspektivere ekspressionistiske og socialrealistiske litterære tekster. Vi skal også analysere kunstværker fra perioden, og Brobys ”BLOD” læser vi som værk, og I bliver derfor også introduceret til lyrikanalysen.

Materiale:
• Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk litteraturhistorie” (2022), s. 211-213, 214-217, 227-228
• Kjær-Hansen og Serup Bertelsen: ”Litteraturhistorien på langs og på tværs” (2014), s. 138-141
• Fibiger m. fl.: Litteraturens veje (2008), 260, 284
• Thomsen, Liv: ”Digtere, divaer og dogmebrødre” 1900-1918 (2001)

Tekster:
• JVJ: ”På Memphis Station” (1906)
• Uddrag af Andersen Nexø, Martin: ”Pelle Erobreren. Den store kamp” (1909)
• Pär Lagerkvist: Angest, Angest är min arvedel (1916)
• Andersen Nexø, Martin: " En Lønningsdag” (1900)
• Kristensen, Tom: ”Det blomstrende slagsmål” (1920)
• Kristensen, Tom: ”En vise om mikroskopiske drankere” (1920)

Værk: Broby-Johansen, Rudolf: ”BLOD” (1922)

Kunstværker:
• Hjort Nielsen, Søren: Tyven (1930-1934)
• Kirchner: Zwei Mädchen (1907)

Begreber:
• Begreber til analyse af lyrik: indre og ydre komposition, ordklassernes betydning, udsigelse, sproglige billeder, stilistiske virkemidler
• Semantiske skemaer
• Modernisme vs. realisme
• Avantgarde
• Ekspressionisme
• Socialrealisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 EKSAMEN Tænk før du taler 1 - sproghandlinger

Formål:
I dette forløb skal vi arbejde med kommunikation. I skal derfor kunne karakterisere en samtales kommunikationssituation med udgangspunkt i relevante modeller og begreber fra sproghandlingsanalysen og faceworkteorien.
Forløbet fortsætter i starten af 2g.

Begreber:
• Kommunikationsanalyse herunder kommunikationsmodellen
• Symmetriske roller, komplementære roller
• Symmetriske og asymmetriske styrkeforhold
• Turtagning, gambitter
• De fem sproghandlingstyper
• Direkte og indirekte sproghandlinger
• Optoning, nedtoning, satellithandlinger
• Facework
• Samarbejdsprincippet og høflighedsprincippet

Materiale:
• Schultz Larsen: Håndbog til dansk (2015), s. 176-191
• Thomas Korsgaard: Vintermedister (2017)
• Helle Helle: En stol for lidt (1993)
• Helle Helle: Stavgang (2007)
• Fire klip med udtalelser af Trump
        https://www.youtube.com/watch?v=xiyYN2_JKPc
        https://www.youtube.com/shorts/4LaTKiwfZXo
        https://www.youtube.com/watch?v=v3abZ4aAGUU
        https://www.youtube.com/watch?v=tquB9Qis1ik  
• Uddrag af Godmorgen Danmark d. 11/2-2011 https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
• Uddrag af: De uaktuelle nyheder med Morten Messerschmidt (2002), tidskode: 5:12-12:00
http://www.dr.dk/bonanza/serie/398/bertelsen---de-uaktuelle-nyheder/26817/bertelsen---de-uaktuelle-nyheder-18
https://www.youtube.com/watch?v=ZsCovtzmye0&spfreload=10  

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 EKSAMEN Tænk før du taler 2 - sproghandlinger

Formål:
I dette forløb skal vi arbejde med kommunikation. I skal derfor kunne karakterisere en samtales kommunikationssituation med udgangspunkt i relevante modeller og begreber fra sproghandlingsanalysen og faceworkteorien.


Begreber:
• Kommunikationsanalyse herunder kommunikationsmodellen
• Symmetriske roller, komplementære roller
• Symmetriske og asymmetriske styrkeforhold
• Turtagning, gambitter
• De fem sproghandlingstyper
• Direkte og indirekte sproghandlinger
• Optoning, nedtoning, satellithandlinger
• Facework
• Samarbejdsprincippet og høflighedsprincippet

Materiale:
• Schultz Larsen: Håndbog til dansk (2015), s. 176-191
• Thomas Korsgaard: Vintermedister (2017)
• Helle Helle: En stol for lidt (1993)
• Helle Helle: Stavgang (2007)
• Fire klip med udtalelser af Trump
        https://www.youtube.com/watch?v=xiyYN2_JKPc
        https://www.youtube.com/shorts/4LaTKiwfZXo
        https://www.youtube.com/watch?v=v3abZ4aAGUU
        https://www.youtube.com/watch?v=tquB9Qis1ik  
• Uddrag af Godmorgen Danmark d. 11/2-2011 https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
• Uddrag af: De uaktuelle nyheder med Morten Messerschmidt (2002), tidskode: 5:12-12:00
http://www.dr.dk/bonanza/serie/398/bertelsen---de-uaktuelle-nyheder/26817/bertelsen---de-uaktuelle-nyheder-18
https://www.youtube.com/watch?v=ZsCovtzmye0&spfreload=10
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 EKSAMEN Dokumentaren som fortælling (inkl. værk)

Formål:
Eleverne skal kunne redegøre for de forskellige dokumentartyper, dokumentarens fortælleformer og anslagets filmiske udtryk og betydning. De skal kunne give en kritisk analyse af forskellige dokumentarer med fokus autencitetsmarkører og fiktionskoder, og de skal kunne diskutere genrens æstetiske og etiske problemstillinger.

Materiale:
• Kjærland og Blankholm: ”Hvad er en dokumentar?” i: Fat om dokumentarfilm 2001) s. 6 og 7
• Schultz Larsen: Håndbog til dansk (2015), s. 228-235
• Langdahl m.fl.: Krydsfelt (2010), s. 299-301
• Kofod, Mikkel: ”Lige så effektiv som en spillefilm” i: Ekko d. 30/1-12
• Spiegelhauer: "Operation X på vandvognen" (2008)
• Anslag til: Mauritzen og Aabenhus: Den bitre smag af Michelin (2023)
Klip fra:
a. Michael Moore: Bowling for Columbine (2002)
https://www.youtube.com/watch?v=SDl-atwBzf0
b. Klich og Krog: ”Beths Dagbog” (2006)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/beths-dagbog
c. Joachin Ladefoged: ”Mirror” (2009)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/mirror
d. Nagieb Khaja: ”Mit Afghanistan” (2012)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/mit-afghanistan
e. Andreas Müller Digens: ”Alexanders Krig” (2023)
https://www.dr.dk/drtv/episode/alexanders-krig_-hvorfor-er-jeg-ikke-bange-for-at-doe_386106
f. Christoffer Guldbrandsen: ”Den hemmelige krig” (2006)
https://www.dr.dk/drtv/se/den-hemmelige-krig_270585

Medieværk: Sønderby Jepsen, Christian: Testamentet (2011)

Begreber:
• Autencitetsmarkører og fiktionskoder
• Dokumentartyper: den dybdeborende, den observerende, den deltagende, den poetiske, den dramatiserede
• Bølgemodellen
• Fortælleformer: autoritativ, observerende, interaktive, poetiske
• Filmiske virkemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Den debatterende artikel

Formål:
I dette forløb skal I introduceres grundigt til "Den debatterende artikel" som genre og de skrivehandlinger, der knytter sig dertil. I afrunder forløbet med at skrive jeres første debatterende artikel.

Materiale:
• Albinus og Nehammer: "Skriv dig frem - også til eksamen", DLF (2021), s. 148, 150, 151
• Rekve: Eksamensgenrerne dansk stx, Systime (2019), s. 69-79
• Justesen, Mads: "Man fremstiller os altid enten...." i: Politiken d. 7/10-23
• Relster, Andreas: "Hvorfor laver DR realistisk fiktion i "Huset""? på: dr.dk d. 5/9-23
• Et udvalg af autentiske debatterende artikler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 EKSAMEN Det Moderne Gennembrud (inkl. værk)

Formål:
I dette forløb skal vi dykke ned i den litteraturhistoriske periode, Det Moderne Gennembrug. Når vi er færdige med forløbet, skal I kunne redegøre for periodens politiske, sociale og kulturelle omvæltninger. I skal kunne analysere og fortolke tekster fra perioden og perspektivere dem. I skal kende forskel på begreberne, naturalisme, impressionisme og kritisk realisme.

Materiale:
• Sørensen og Rangvid: Brug Litteraturhistorien (2014), s. 102-107
• Kjær-Hansen og Bertelsen: ”Litteraturen på langs og på tværs” (2014), s. 132-137         
• Schultz Larsen, Ole: ”Håndbog til dansk – Litteraturhistorie” (2023), s.183-185
• Bang, Herman: ”Impressionisme. En lille Replik” (1890)
• John Stuart Mill: af: ”Kvindernes underkuelse” (1869)
• J. P Jacobsen: Af: ”Fru Marie Grubbe” (1876)
• Pontoppidan: ”Ane-Mette” (1886)
• Bang, Herman: ”Foran Alteret” (1880)
• Skram: af: ”Constance Ring” (1885)
• Thomsen, Liv: ”1800-tallet på vrangen” del 6 (2007)

Værk: Ibsen, Henrik: "Et Dukkehjem" (1879)

Billeder:
• P.S. Krøyer: Et sardineri i Concarneau (1879)
• Theodor Philipsen: En kostald. Saltholm (1890)
• L.A. Ring: Et besøg i et skomagerværksted (1885)
• Frants Henningsen: Hos pantelåneren (1893)

Begreber:
• Naturalisme
• Realisme
• Kritisk realisme
• Impressionisme
• Determinisme
• Industrialisering og urbanisering
• De tre K´er: Køn, klasse og kirke
• Madonna-skøge komplekset
• ”Sætte problemer under debat”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Hævnen er sød

Formål: I dette forløb har vi arbejdet med tekster, der tematiserer en hævnhandling, og I skal derfor kunne analysere, fortolke og perspektivere tekster tematisk. I skal endvidere kunne diskutere tekstens hævntematik ud fra et etisk synspunkt hovedsageligt med udgangspunkt i begreberne nytteetik og pligtetik.
Størstedelen af forløbet blev varetaget af en vikar.

Materiale:
• Om begrebet etik: https://www.etiskraad.dk/etiske-temaer/introduktion-til-etik/undervisning-til-gymnasieskolen/hvad-er-etik  
• Om begreberne nytteetik og pligtetik: Kasper Larsen: Grundbog til filosofi – mennesket i verden (2013)
• Om romantismen: https://litthist.systime.dk/?id=165 og https://litteraturensveje.systime.dk/?id=610
• Sørensen og Rangvid: ”Brug litteraturhistorien”, s. 12-16
• Schultz Larsen, Ole: ”Håndbog til dansk” (2015), s. 74-76
• Folkevise: ”Ebbe Skammelsøn”
• HCA: ”Svinedrengen” (1841)
• Winther, Christian: ”Skriftestolen” (1843)
• Nielsen, Morten: ”Skæbne” (1945)
• Nattiv, Guy: ”Skin” (2018)
• Aarestrup: "Angst", "Paa Sneen", "Til en veninde"

Begreber:
• Genretræk i folkevisen og kunsteventyr
• Begreber til analyse af litteratur
• Begreber til filmisk analyse
• Nytteetik og pligtetik
• Romantisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Den reflekterende artikel

Formål:
I dette forløb skal vi arbejde med "Den reflekterende artikel" som genre og de skrivehandlinger, der knytter sig dertil. Vi starter med forskellige skriveøvelser og afrunder forløbet med at skrive deres første reflekterende artikel.

Materiale:
• Bødtcher-Hansen og Mose: "Skriftlig eksamen i dansk - stx og hf”, Gyldendal, 2. udgave (2019), s. 45-46
• Skrivemetroen: Den reflekterende artikel https://sites.google.com/view/metro-fagene/dansk/da-opgave-og-eksamensgenrer/reflekterende-artikel?authuser=0
• Anonymiseret autentisk eksempel på reflekterende artikel
• Gunder Hansen, Nils: ”Er der noget dansk litteratur efter 1950, der er værd at læse?” i: Kristeligt Dagblad d. 3. juni 2022.
• Uddrag af: J. P. Jacobsen: ”Fru Marie Grubbe” (1876)
• Uddrag af: Ejersbo, Jakob: ”Nordkraft” (2002)
• Uddrag af: Nordenhof, Asta Olivia: ”det nemme og det ensomme” (2013)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 EKSAMEN Rige børn leger bedst (inkl. værk)

Formål: I dette forløb skal vi arbejde med nyere sociofiktiv litteratur, der tematiserer det senmoderne samfund især i forhold til klasseforskelle og social arv. I vil blive introduceret til Giddens´ teori om det senmoderne samfund og Pierre Bourdieus teori om magt. Pierre Bourdieus begreber skal I anvende i jeres analyse, fortolkning og perspektivering af teksterne.
"Testamentet 2" er der ikke arbejdet grundigt med.

Materiale:
• Édouard Louis: "Forvandlingens metode" (2022) s. 40-41 + s. 47-49
• Glenn Bech: ”Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet” (2022), uddrag fra "Klassesamfundet", s. 55, 70, 76-77, 83-86, 93-97, 115
• Korsgaard, Thomas: ”I bor da meget pænt” (2019)
• Interview med Édouard Louis, ”DEADLINE” sendt på DR2 d. 9/1-2023
• Helle Malmvig: er jeg berettiget til en traumatisk barndom Glenn Bech
• Salling, Peter: Sælhud (2024) https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/slhud/
• Læreroplæg om Giddens´ senmodernitetsteori og Pierre Bourdieus teori om kapitaler
• Bech, Glenn: ”Selvfølgelig bliver de privilegerede vrede, når man kritiserer deres privilegier” i: Politiken d. 12/2-23
• Mouhammad, Ayman Ahmad: ”Højskolen er blevet en kult for den øvre middelklasses børn” i: Politiken d. 26/4-25
• Sønderby Jepsen, Christian: "Testamentet 2" inkl. foredrag instruktøren

Værk: Thomas Korsgaard: ”Hvis der skulle komme et menneske forbi” (2017)

Begreber:
• Begreber til litterær analyse
• Sociofiktion
• Giddens: Det senmoderne samfund, adskillelse af tid og rum, udlejringsmekanismer, refleksivitet
• Bourdieu: Habitus, økonomisk kapital, kulturel kapital, social kapital, symbolsk kapital, felter, symbolsk vold
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 EKSAMEN Romantikken (inkl. værk)

Formål: I dette forløb arbejder vi med Romantikken som litteraturhistorisk periode. Vi starter med at undersøge periodens historiske og filosofiske karakteristika, hvorefter vi analyserer, fortolker og perspektiverer tekster fra perioden. Vi lægger især vægt på Romantismen.

Materiale:
• Uddrag af: Fibiger: ”Litteraturens Veje” (2012), s. 137-193 + 196-197
• Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk” (2015), s. 37-67 og 112-126
• Af: Steffens: ”Indledning til filosofiske forelæsninger” (1803)
• Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
• Oehlenschläger: ”Morgenvandring” (1805)
• Af: Kierkegaard: ”Forførerens Dagbog” (1843)
• Aarestrup: ”Paa Sneen” og ”Angst” (1838)
• Malerier:
o Casper David Friedrich: Vandringsmanden over Taagehavet (1818)
o Martinus Rørbye: Udsigt fra Kunstnerens vindue (1825)
o T. H. Lundbye: Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde (1847)
o Casper David Friedrich: The abbey in the oakwood (1810)
• Filmklip:
o Thomsen, Liv: ”I Grundtvigs fodspor: Folkeoplysning” https://www.dr.dk/drtv/se/i-grundtvigs-fodspor_-folkeoplysning_451505
o https://www.youtube.com/watch?v=2bijAZDGIb0 (Nik og Jay)
o https://www.youtube.com/watch?v=zt8gosb4E5w (Pochahontas)
o https://www.youtube.com/watch?v=lDpnjE1LUvE  (Kylie Minogue)
o https://www.youtube.com/watch?v=X5TG_4Fqku8 (Medina)
o Platons hulelignelse: https://www.youtube.com/watch?v=1RWOpQXTltA

Værk: Blicher: ”Sildig Opvaagnen” (1828)

Begreber:
• Genitanken
• Universalromantik
• Organismetanken
• Idealisme
• Monisme og dualisme
• Nationalromantik
• Biedermeier
• Romantisme - det interessante
• Dobbeltgængermotivet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 EKSAMEN At være eller ikke.... - eksistentialisme

Formål:
I dette forløb skal vi beskæftige os med eksistentialismen, som den kommer til udtryk i litteratur. I forløbet skal I tilrettelægge og undervise hinanden i en teori og en dertilhørende relevant tekst, og derfor vil I fordybe jer særligt i en teori og tekst. Alle har dog læst og arbejdet grundigt med et uddrag af ”Forførerens Dagbog”, ”Paa Memphis Station” og ”Fasaner”, hvoraf ”Forførerens Dagbog”, ”Paa Memphis Station” også er gennemgået i andre forløb .

Materiale:
• Henriksen: Eksistentialisme i dansk (2017), s. 13-25, 28-37, 40-46, 50-57, 61-70, 74-81
• ”Hvad er eksistentialisme” https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/hvad-er-eksistentialisme
• Anslag til filmen: Docter, Pete: Op (2010)
• Uddrag af: Kierkegaard: Forførerens Dagbog (1843)
• H.C. Andersen: Hyrdinden og skorstensfejeren (1845)
• JVJ: På Memphis station (1906)
• Seeberg, Peter: Hvile og Patienten (1962)
• Blixen, Karen: Ringen (1958)
• Sonnergaard: Sex (1997)
• Ørntoft, Teis: Det er forvirrede tider, jeg skal fortælle om (2014)
• Kvamm og Sommer: Jeg har ikke lyst til at dø (2010)


Begreber:
• Begreber til analyse af litterære tekster: komposition, fortælleforhold osv.
• Krise, angst, valg
• Kierkegaards eksistentialisme: spidsborger, æstetiker, etiker, religiøs
• Nietzsches eksistentialisme: nihilisme, herremoral, slavemoral, overmenneske, Freuds personlighedsmodel, amor fati
• Camus´ eksistentialisme: det absurde, nihilisme, den positive nihilisme, sisyfosmyten
• Giddens: refleksivitet, adskillelse af tid og rum, ontologisk sikkered
• Goffman: Front-stage, backstage, middleregion
• Sartre: Ond tro, god tro, fremmedhed, blikket fra den anden, de fem former for væren
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Opsamling - alt godt fra havet

Formål:
I dette forløb får vi samlet op på de sidste tre års undervisning ved at analysere, fortolke og perspektivere forskellige tekster.

Materiale:
- Alex Vanopslaghs tale på Ungdommens Folkemøde d. 3/9-25
- Uddrag af: Husum, Lars: "Mit venskab med Jesus Kristus" (2008)
- Andersen, Nexø: "En Lønningsdag" (1900)
- Kristensen, Tom: "Det blomstrende slagsmaal" (1920)
- Holst, Knud: "Hed August" (1978)
- Just, Gorm: "Vildmand" (2012)




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer