Holdet 3z DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Cecilie Holbo, Louise Sønæs Jensen
Hold 2023 DA/z (1z DA, 2z DA, 3z DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Introduktion til tekstanalyse
Titel 3 Unge stemmer
Titel 4 Det moderne Gennembrud (DHO)
Titel 5 Den kroniske uskyld (VÆRK)
Titel 6 De vrede stemmer
Titel 7 Levende billeder
Titel 8 Sproghandlinger
Titel 9 At være dansk
Titel 10 Mellem linjerne (minimalisme og VÆRK)
Titel 11 Kortfilm
Titel 12 Natur, følelse og forestilling
Titel 13 Fortællende journalistisk
Titel 14 Eksistentialisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Det er formålet med grundforløbet i dansk, at eleverne skal stifte bekendtskab med den klassiske avisjournalistik, herunder nyhedstyper, nyhedskriterier, stofområder og ydre komposition samt forskellen på fakta- og fiktionskoder.

Der fokuseres på avisjournalistik som den kommer til udtryk i især portrætartikler, nyhedsartikler og opinion. Forløbet afrundes med en introduktion til manipulerede nyheder (nyheds-satire, fake news og clickbaits) og en drøftelse af de sociale mediers indflydelse på nyhedsformidlingen i dag. Undervejs i forløbet prøver eleverne selv kræfter med avisgenrerne gennem skriveøvelser, således at læreplanens krav om et skriftlighedsforløb i 1.g også opfyldes i dette forløb.
Baggrundsstof: Håndbog til dansk kap. 5.1
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Introduktion til tekstanalyse

Forløbet Introduktion til tekstanalyse har til formål at samle og udvikle et fælles begrebsapparat, når vi analyserer skønlitterære tekster, her i særdeleshed noveller.
I forløbet læser klassen et værk (novellesamling): “Tyverier” af Thomas Korsgaard fra 2019.
Således opfyldes kravet om at læse litteratur fra de seneste 5 år.
Desuden arbejder eleverne med citatteknik (PEE-modellen) og skriver dele af en analyserende artikel.

I forløbet møder eleverne forskellige arbejdsformer.

I forløbet udarbejder eleverne et personligt minilex, hvor følgende begreber indgår:
Paratekst (lokal, global)
Novellegenren
Den klassisk novelle
Den moderne novelle
Komposition
In medias res
Vendepunkt
Flash back
Flash forward
Kronologisk komposition
Åben og lukket slutning
Personkarakteristik
Flade karakterer
Runde karakterer
Miljøkarakteristik
1. personsfortæller/
Jeg-fortæller
3. personsfortæller
Personbunden fortæller
Alvidende fortæller
Observerende fortæller
Indre synsvinkel
Ydre synsvinkel
Medsyn
Bagudsyn
Upålidelig fortæller
Fremstillingsformer (situation, beretning, beskrivelse)
Direkte tale
Indirekte tale
Dækket tale og tanke
Fortællerkommentarer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Unge stemmer

Et forløb med fokus på retorik, mundtlighed og unge talere.

I forløbet repeterer vi begreber fra grundforløbet herunder appelformer og begreber inden for argumentation.

Nye begreber introduceres også:
Ciceros pentagram
De tre talegenrer
Retoriske figurer: trikolon, antitese, anafor
Historiefortælling som element i taler

Eleverne skriver og fremfører undervejs i forløbet deres egen tale med fokus på mundtlighed og overbevisende argumentation.

Tekster læst:
- Prins Christians tale ved sin 18-års fødselsdag
- Selma de Montgomerys ølkassetale ved Ungdommens Folkemøde (uddrag)
- Emily Olanders tale ved LGBT+ Ungdoms talearrangement
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Det moderne Gennembrud (DHO)

Formål:
Eleverne skal kunne redegøre for periodens politiske, sociale og kulturelle omvæltninger. De skal kunne analyse, fortolke tekster fra perioden og perspektivere dem. De skal kende forskel på begreberne, naturalisme, impressionisme og kritisk realisme. Forløbet er en del af DHO´en, hvor eleverne kan vælge at skrive opgaver i et af følgende temaer: Livet på landet, Borgerskabets kvinder og Arbejderbevægelsen.

Materiale:
• Sørensen og Rangvid: Brug Litteraturhistorien (2014), s. 102-107
• Kjær-Hansen og Bertelsen: ”Litteraturen på langs og på tværs” (2014), s. 132-137         
• Schultz Larsen, Ole: ”Håndbog til dansk – Litteraturhistorie” (2023), s.183-185
• Bang, Herman: ”Impressionisme – en lille Replik” (1890)
• John Stuart Mill: af: ”Kvindernes underkuelse” (1869)
• J. P Jacobsen: Af: ”Fru Marie Grubbe” (1876)
• Pontoppidan: ”Ane-Mette” (1886)
• Bang, Herman: ”Foran Alteret” (1880)
• Skram: af: ”Constance Ring” (1885)
• Christensen, Illa: ”Kvinden” (1884)
• Drachmann, Holger: ”Engelske Socialister” (1872)
• Thomsen, Liv: ”1800-tallet på vrangen” del 6 (2007)
         Nexø, Martin Andersen: "En Lønningsdag" (1900)

Værk:
• Ibsen, Henrik:  ”Et Dukkehjem” (1879)

Billeder:
• Henningsen, Erik: ”En agitator” (1899)
• Krøyer, P. S. ”Fra Burmeister og Wains jernstøberi” (1885)
• Krøyer, P. S. ”Det Hirschsprungske Familiebillede” (1881)
• Brennekilde, H. A.: ”Udslidt”(1889)
• Hammer, H. J: ”Bønder vender hjem fra marken med det sidste læs korn” (1830-1882).

Begreber:
• Naturalisme
• Realisme
• Kritisk realisme
• Impressionisme
• Determinisme
• Industrialisering og urbanisering
• De tre K´er: Køn, klasse og kirke
• ”Sætte problemer under debat”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Den kroniske uskyld (VÆRK)

Hvordan var det at være ung i 50'erne? Kan man sammenligne ungdommen fra dengang med ungdommen i dag? Hvad adskiller sig fra ungdommen i dag? Det og meget andet undersøger vi i dette forløb, hvor vi skal læse romanen "Den kroniske uskyld". Forløbet er et litterært tilrettelagt forløb, hvor vi vil arbejde med førlæsning, fokuslæsning og afslutte forløbet med at lave podcast.

Sideløbende vil eleverne blive introduceret til den debatterende artikel.

Materiale:
Rifbjerg, Klaus: Den kroniske uskyld (1958) ns:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 De vrede stemmer

Formålet med forløbet er at eleverne skal kunne analysere, fortolke og perspektivere lyrik. Forløbet fokuserer på det sproglige og det litterære aspekt. Tematisk vil teksterne kredse om vrede i lyrikken.
I forløbet har vi arbejdet med:
Semantiske skemaer
Billedsprog
Dennotation
Konnotation
Rim og rytme


Tekster:
Ansari, Haidar: udvalgte digte fra  Institutionaliseret (2022), Gyldendal
Eric, Caspar:udvalgte digte fra Nye balancer, handicapdigte (2023), Gyldendal
Hassan, Yahya: Yahya Hassan, digte (2013), Gyldendal (VÆRK)
Strunge, Michael: COMA fra Vi folder drømmenes faner ud (1981)
SUSPEKT: Tabu Kompaner, fra album SUSPEKT (1999)

Baggrundslitteratur:
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk, 4.udgave, kap.4.1, 4.2, 4.3, 4.6

Udsendelser:

Forfatterstafetten: Casper Eric, det er ikke mit handicap jeg slås med (2023)
https://www.youtube.com/watch?v=FXHkGJg7A1k&ab_channel=Forfatterstafetten

Kanal 1: Vold bag facaden - fra kriminel til poetisk stjerneskud (2024) (om Haidar Ansari) https://kanal-1.dk/video/vold-bag-facaden-haidar-ansari/

DR: Øgendahl og de store forfattere, Michael Strunge (2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Levende billeder

Hovedformålet er at præsentere eleverne for dokumentargenren og at introducere filmiske virkemidler. Forløbet er et analytisk tilrettelagt forløb, hvor det handler om at bruge tillærte begreber på dokumentar.

Begreber, eleverne stifter bekendtskab med:
Filmiske virkemidler:
Billedbeskæring, fortæller, kamera, klipning, perspektiv, belysning, farver, lyd, symbolik.
Autenticitetsmarkører+ fakta og fiktionskoder
Dokumentartyper: den deltagende, observerende, dybdeborende, refleksive, poetiske, dramatiserende

Materiale:
Kirtzner, Kasper: TSUMU - hvor går du hen med dine drømme (2022) (VÆRK)
Skotte, Nicoline: En fantastisk familie (2025) DOX filmfestival

Anslag fra:
Metz, Janus: Armadillo (2010)
DR2: Den næste diva (2024) (s.1, e.1)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Sproghandlinger

Hvordan kommunikerer vi?

Dette forløb er et sprogligt forløb, der har særligt fokus på sproghandlinger og hvordan sproghandlinger bruges når vi kommunikerer.
I forløbet har vi arbejdet med følgende begreber:

Samtaleprincipper:
samarbejdsprincippet (relevans, sandhed, kvantitet, klarhed)
høflighedsprincippet (gavmild, hensynsfuld, positiv, enig, beskeden)

Op- og nedtoninger

Direkte og indirekte sproghandlinger

Sproghandlingstyper
regulerende
informerende
holdnings- og følelsesudtrykkende
rituelle
samtalestrukturerende

Facework:
facebevarende
faceopbyggende
facetruende
facekrænkende
aggressivt facework

Følgende er læst:
En stol for lidt af Helle Helle  (2 ns)
Vintermedister af Thomas Korsgaard (3,5 ns)
Håndbog til dansk: s.176-191
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 At være dansk

Diskurs og at være dansk

Debatten om danskhed har kørt siden firserne, og intensiteten er ikke blevet svækket
med årene. Det er nok ikke helt forkert at sige, at en væsentlig årsag til, at debatten har
kørt så længe, er uenighed om det definitoriske, altså hvad danskhed er.
Dette forløb bevæger sig inden for det sproglige stofområde, hvor hovedformålet er at forstå diskursteori med temaerne at være dansk/indvandrer som fokus.

Begreber vi har arbejdet med:
Diskursteori (Nodalpunkt, diskurs, hegemonisk diskurs, antagonistisk diskurs, ækvivalenskæde)

Tekster læst:
N.F.S.Grundtvig: Folkeligheden (1948)
H.C.Andersen: I Danmark er jeg født (1850)
A.Oehlenschlaeger: Der er et yndigt land. (1823)

Baggrundsmateriale:
Illum, Barbara: TEXTUR 1 - tekstarbejde i dansk (2020) systime siderne: 73-90
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Mellem linjerne (minimalisme og VÆRK)

Litteratur er spændende - nogle gange fordi den fortæller en spændende historie - andre gange, fordi læseren skal på arbejde og finde den/en anden fortælling/undertekst i teksten. Forløbet er et litterært forløb med fokus på forfatteren Helle Helle og minimalistisk litteratur. I forløbet læses et værk af Helle Helle. Der har været fokus på analyse og fortolkning. Vi skal udover værk af Helle Helle læse verdenslitteratur.
Formålet med forløbet er at eleverne skal kunne redegøre for minimalistiske genretræk samt analysere, fortolke og perspektivere minimalistiske tekster.

Begreber vi har arbejdet med:
Tomme pladser
Show it don’t tell it
Less is more
minimalisme
isbjergsteknik
dobbeltbetydning

Litteratur:
Rester (1996) - Helle Helle (VÆRK) ns:100
Bjerge som hvide elefanter (1927) - E.Hemmingway ns:5 (verdenslitteratur)


Tv-udsendelse:
Ordkraft: minimalistisk realisme i litteraturen, (2011) DRKultur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Kortfilm

Forløbet er et kortere forløb, hvis hovedformål er at introducere kortfilmen som genre samt repetere filmiske virkemidler.
Forløbet er et analytisk tilrettelagt forløb, hvor det handler om at bruge tillærte begreber på filmmateriale.

Begreber, eleverne stifter bekendtskab med:
Genretræk, kortfilm
Raskins 7 parametre
Filmiske virkemidler: billedbeskæring, vinkler, klipning, perspektiv, belysning, farver, lyd, symbolik, set-up, pay-off

Materiale/værktøjer:
Krydsfelt s. 330-338 (eller her: https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=307&L=0&loopRedirect=1)
- Ung mand falder (2007) som illustration på filmiske virkemidler.

Kortfilm set i forløbet:
- Trekanter af lykke (2014)
- Ude i skoven (2013)
- De nye lejere (2009)
- Kuppet (2000)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Natur, følelse og forestilling

Romantik/Romantisme

Et litteraturhistorisk forløb med fokus på romantikken og romantismen og med fokus på skildringen af naturen.


Strømninger gennemgået i forløbet:
Romantikken
Nyplatonisme (splittelse, dualisme, anelsen, indsigt, geniet)
Universalromantik (pietisme, monisme, organismetanken, helhed, gud)
Nationalromantik (fædreland, fortiden, naturen, folket)
Romantisme (dæmon, skyggeside, uhygge, det forbudte)
+ sat romantikken i kontrast til Det moderne Gennembrud

Primærtekster læst i forløbet:
Schack von Staffeldt: Indvielsen (1804)
HC Andersen: Klokken (1845)
Adam Oehlenslager: Guldhornene (1802)
St.St.Blicher: Jyden han er stærk og sej (1837)
Grundtvig: Langt højere bjerge (1841)

Baggrundslitteratur:
Litteraturen på langs og tværs
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Fortællende journalistisk

Forløbet indledes med en kort repetition af traditionel journalistik; avistyper, målgrupper, artikelgenrer, opinion vs. information, nyhedstrekanten, nyhedskriterierne.
Dette sættes op som en kontrast til den fortællende journalistik.


I forløbet er der således primært  fokus på den fortællende journalistik - og brugen af skønlitterære virkemidler i en sagprosa-genre.

Vi har således arbejdet med:
- Avisen som genre (typer, artikler)
- Nyhedstrekanten
- Nyhedskriterierne
- Tom Wolfes 4 kriterier for new journalism (+ sproglige eksperimenter)
- Den fortællende journalistiks sprog (herunder billedsprog og fremstillingsform)
- Fakta- og fiktionskoder
- Impressionismen

Vi har læst følgende tekster:
- Om New Journalism (fra: "Den bearbejdede virkelighed" 1990)
- Herman Bang: “Branden” (1884)
- Kim Faber “Blod mod blod” (2005)
- Om Impressionisme (fra Litteraturhistorien på langs og på tværs)
-Johannes V.Jensen: Til seksdagesløb (1934) (KANON)
-TV2: Under overfladen: narkokarteller smugler kokain i Nordsøen (2023) https://nyheder.tv2.dk/2023-06-16-under-overfladen-narkokarteller-smugler-kokain-i-nordsoeen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Eksistentialisme

I dette forløb vil vi læse en række skønlitterære tekster og i vores læsning gøre brug af en eksistentialistisk grundmodel (fra "Eksistentialisme i dansk s. 12).
Vi vil undersøge, hvordan de læste tekster på forskellige måder forholder sig til eksistentielle temaer.

Tekster læst i forløbet:
Emil Aarestrup: "Angst" (1838)
Tom Kristensen: "Angst" (uddrag, 4 strofer) (1930)
Pär Lagerkvist: "Ångest" (1916) SVENSK
Karen Blixen: Ringen (1958)
Martin A. Hansen: ”Roden” (1947)
Peter Seeberg: ”Hvile” (1962)

Teori:
Henriksen, Liselotte: "Eksistentialisme i dansk" 2017, Systime s. 9-26, 40-45 + s. 99.
introvideo: Albert Camus' *The Myth of Sisyphus* - Jagten på at finde skønhed i det trivielle
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer