Holdet 3m HI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Michael Berg
Hold 2023 HI/m (1m HI, 2m HI, 3m HI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Israel og Palæstina
Titel 2 Trekantshandlen og danmarks sorte fortid
Titel 3 Vikinger
Titel 4 USAs historie - fra frontier til storm på kongres
Titel 5 Aztekerriget
Titel 6 Ungdomsoprøret
Titel 7 Romerriget
Titel 8 Den kolde krig
Titel 9 Oldtidens Ægypten

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Israel og Palæstina

Formål:

Forløbet formål er at undersøge konflikten imellem Israel og Palæstina. Vi starter helt tilbage fra Zionisme som drivkraft for det politiske projekt der bliver oprettelsen af Israel. Vi undersøger også nogle af konsekvenserne ved oprettelsen af Israel i 1948.


Emner:
Zionisme
Sykes-picot deklaration
Balfour deklaration
Britisk mandatområde
FNs Delingsplan
Israel oprettes
1948krigen
Suez krisen
Seksdageskrigen
Resolution 242
Yom kippur
Camp David
Libanonkrigen
Osloaftalerne

Materiale:
bog: Israel 1948
Div. artikler og dokumentarer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Trekantshandlen og danmarks sorte fortid

Formål:

Forløbet skal undersøge Danmarks fortid som slavehandlende nation. Vi tager udgangspunkt i den nutidig debat om en undskyldning og undersøger herefter de historiske omstændigheder til slaveriet

Indhold:

Merkantilisme
Kolonialisme
Trekantshandlen
Oplysningstiden
Afviklingen af slaveriet
Salget af danskvestindien

Metode:
Vi vil både gå kildekritisk og erindringshistorisk til værks med materiale. Vi skal undersøge hvorledes de slavegjorte blev fremstillet af datidens kilder og hvilken debat der var om slaveriet. Samtidigt tager vi også en erindringshistorisk debat om hvilken rolle slaveriet spiller for den danske historie

Materiale:
Grundbogen: Dansk Vestindien - Fra dansk koloni til amerikansk territorium
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Vikinger

orløbet vil beskæftige sig med Vikingetiden fra ca. 800 - 1050. Forløbet vil give et overblik fra de tidligere togter til Knud den den store. Herudover vil forløbet også behandle hvorledes forskellige historiske perioder har brugt vikingetiden.

Indhold
Kerneområde:
– Danmarks tilblivelse

Faglige mål:
– reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende
– indsamle og systematisere informationer om og fra fortiden
– bearbejde forskelligartet historisk materiale og forholde sig metodisk-kritisk til eksempler på brug af historien
– demonstrere viden om fagets identitet og metode
- Formilde historisk indsidt på forskellige måder og begrunde dem

Kernestof
- Danmarks tilblivelse

Særlige fokuspunkter:
- Overgangen til kristendommen
- Vikingetogter
- Vikingesamfund (Slaver, hierarki, frihed)
-Kilder og viden
- Kulturmøde: Beskrivelse af vikinger
- vikinger i England
- De store vikinge konger: Harald Blåtand, Knud den store, Svend tveskæg

Materiale:
Bøger:
VINKLER PÅ VIKINGETIDEN af - Nationalmuseet og Skoletjenesten
Bjørn Matsen & Ole Bjørn Petersen (2005) Vikingetiden - Indsigt og udsyn (Systime) kap 4 og 6
Hansen, Lars Peter Visti (2010)  "Overblik - danmarkshistorien" Gyldendal s. 19-30

Film:
TV-serie: HBO Vikings (sæson 1, EP 2 (Angreb på lindisfarne) EP8 (Uppsala))
Film: den 13. Kriger (uddrag – første 10 min)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 USAs historie - fra frontier til storm på kongres

Formål:

Forløbets formå er at undersøge den amerikanske identitet. Identitet er et flygtigt og uklar fænomen, så vores tilgang har været at undersøge amerikanske myter eller ideer om deres egen nation. Vi vil igennem den amerikanske historie fra ca. starten af opdagelsen Amerika og helt op til nutiden lave diverse nedslag, hvor vi undersøger den amerikanske identitet:

Indhold:
Frontier
Den uskyldige nation
Manifest destiny
Raceulighed
Den amerikanske uafhænighedskrig
Den amerikanske borgerkrig
Den vestlige ekspansion
Indianerkrige
Vietnamkrigen
Stormen på kongressen

Materiale:
Vi har brugt: Niels Bjerre-poulsen: USA: Historie og identitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Aztekerriget

Vi vil undersøge den europæiske erobring af Aztekerriget.
Vi vil starte med at undersøge Aztekerriget. Her kigger vi på alliancer, hierarki og religion. Herefter vil vi undersøge Europa i 1400-tallet med særligt fokus på årsagerne til at europæerne drager ud. Dernæst vil vi undersøge hvordan de spanske Conquistadores erobrer og besejrer azterkerriget. Vi vil desuden undersøge de forskellige teorier omkring aztekerrigets undergang. Vi vil også perspektivere tilsidst til den oprindelige befolkningen i sydamerika og begreber som eurocentristisk historiearbejde.

Indhold:
Aztekerriget
Trippelalliancen
Blomsterkrigene
Samfundetsopbygning
Opdagelser
De spanske conquistadores
Azterkerreligion
Offringer
Årsagerne til rigets undergang
Eurocentrisme

Materiale:
Vi har brugt

Aztekerriget og den spanske erobring
Opdaget: Mødet mellem indianerne og europæer i 1500-tallets Mexico
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Ungdomsoprøret

Forløbet vil undersøge ungdomsoprøret i Danmark. Vi vil starte med at undersøge hvordan samfundet i 1950'erne muliggør at ungdomskultur kan opstå. Herefter vil vi undersøge hvorledes ungdomskulturen ændrer sig og udvikler sig. Formålet med forløbet er at eleverne kan få en forståelse for ungdomskultur og deres egen ungdom. Vi vil også perspektivere til de unges klimakamp idag.

Indhold:
Amerikanisering
Læderjakkerne
Hippier
Venstreorienteret/Socialisme
Provobevægelsen
Rødstrømperne
Studenteroprøret
Jordskredsvalget

Materiale:
Vild ungdom
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Romerriget

Forløbet har givet et overblik over Romerriget ca. f.kr. 753 til e.kr. 476. Forløbet har kigger på dannelsen af Romerriget og gennemgået udviklingen fra kongedømme, republik og principat og kejsertiden. Herudover har vi også diskuteret det vestlige riges undergang


Emner:
Styreformer: Demokrati, diktatur og republikken
Romersk ekspansion
imperialisme
Slaver i Romerriget
Romerrigets fald

Kilder:
Cicero, Om pligterne tekst 7 i Jesper Carlsen Romerriget 2001

FAglige mål:
– dokumentere viden om forskellige samfundsformer
– forklare samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper

Kernestof:
- Antikkens samfund



Sekundærlitteratur:
• Grub m. fl.: Overblik – verdenshistorien i korte træk (2012), s. 33-43
• Carlsen, Jesper: Romerriget (2001),30-35 og 44-49 og 60-78
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Den kolde krig

Formål:

Formålet med forløber er at undersøge hvad den kolde krig er. Til dette vil vi dykke ned i forskellige episoder, der særligt markerer den kolde krig. Vi vil også arbejde med at forstå hvordan Europa var opdelt i et øst og vest og hvad der kendetegnede de to dele.

Emner:

Marshall hjælpen
Tysklands deling
Nato
Warszawapagten
Berlinmuren
Sputnik
Månelandingen
Cubakrisen
Vietnamkrigen
Gorbatjov
Murens Fald

Materiale:
Den kolde krig: Systime
div. artikler der kan tilgås fra studieplanen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oldtidens Ægypten

Formål:

Forløbets formål er at eleverne skal få en forsåelse for oldtidens Ægypten. Vi starter forløbet ud med at undersøge menneskehedens fire store civilisationer og vil derefter dykke ned i det særlige ved Ægypten. Forløbet vil fokusere på samfundsforhold ved det ægyptiske samfund og faraoens magt. Herudover vil vi også undersøge Akhenatons soldyrkelse og hvorledes det udfordrede det etablerede system. Vi vil også undersøge pyramidernes oprindelse og hvilke teorier om der findes om dette. Vi vil tilsidst også diskutere forskellige ægyptologers syn på Ægypten., Vi afslutter forløbet med et besøg på Glyptoteket.

Indhold
- De først civilisationer
- Ægyptens særtræk
- Samfundsforhold
- Farao
- Pyramiderne
- Gamle, mellem og nye rige

Metode:

Vi vil undervejs diskutere de metodiske vanskeligheder ved at studere oldtidens Ægypten. Vi vil særligt fokusere på kildekritiske metode til at vurdere kilder men også arkæologiens betydning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer