Holdet 2024 bk/j - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e)
Hold 2024 bk/j (1j bk)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Landskabet
Titel 2 Kroppen
Titel 3 Arkitektur
Titel 4 Eksamensprojekt: Drømme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Landskabet

: Formål:
Gennem praktiske øvelser og analytisk arbejde skal eleverne opnå færdigheder i at arbejde med landskabet som tema og motiv.
Der skal arbejdes med romantikken, impressionismen, ekspressionismen og samtidskunstens landskaber.

Litteratur: Temaer i kunstens 2, side 55-59.
Praktiske øvelser med akryl, tegning og fotografi.
Emil Nolde:
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/vil-man-forstaa-nolde-maa-man-kende-hans-hjemstavn
Allen Otte:
https://fuglsangkunstmuseum.dk/udstilling/naturligvis-landskabsmalerier-af-allan-otte-2/
Allan Otte:
https://www.youtube.com/watch?v=xRWnBqCFeW4
Superflex Flooded McDonald's (2009): https://channel.louisiana.dk/video/superflex-why-we-flooded-mcdonalds
Pierre Huyghe, Untitled (Human Mask) 2014:
皮埃尔·于热(Pierre Huyghe) – 《无题(人类面具)》(Untitled,Human Mask) - 2014_哔哩哔哩_bilibili
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kroppen


Det korte forløb skal give eleverne:
- forståelse for især skulpturens (og andre udtryksformers) virkemidler (gennem både analyse og praktisk arbejde med egne lerskulpturer)
- en kunsthistorisk viden om skildringen af kroppen og kropsidealet (med nedslag i antikken, renæssancen, modernismen og samtidskunsten.

Jonas Wolter, Temaer i kunsten. Grundbog til billedkunst, det ny forlag, 2013, side 53-55, 59-63.
Elgaard og Eriksen, Figuration, Systime 2009, side 73-76.

Kunstnere: Bl.a. Duane Hanson, Marc Quinn, Damien Hirst,
Pipilotti Rist, 'Ever is all over' - og andre værker.

Praktiske øvelser: ½ modul-øvelser med små  lerfigurer
2 moduler: miniprojekt (ler, krop)

https://www.youtube.com/watch?v=a56RPZ_cbdc
(pipilotti rist)

Jeppe Hein, Usynlig labyrint.http://www.jeppehein.net/pages/project_id.php?path=works&id=125

http://www.smk.dk/besoeg-museet/nyheder/artikel/ny-udstilling-jeppe-hein-usynlig-labyrint/


https://www.youtube.com/watch?v=q9TXf3ZHyw0
(Lilibeth Cuenca Rasmussen, Absolute Exotic)

John Kørner (maleri)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Arkitektur


Formål
Forløbet skal give eleverne analytisk og kreativ kompetence i forhold til to afgrænsede aspekter ved arkitektur, nemlig det indvendige rums udformning samt bygningens ydre form.

Designbrief
Du skal udforme et parcelhus på maksimalt 120 kvadratmeter. Der skal være er stort centralt rum (50 kvadratmeter) med køkken, spiseplads, sofagruppe, plads til fælles aktiviteter og udgang til en terrasse.
Huset skal desuden rumme et soveværelse og et bad/toilet.

Du skal udforme en skulpturel, varieret og interessant ydre form på huset
Du skal udforme det store centrale rum, så det er overraskende, varieret og oplevelsesrigt. Du behøver ikke at designe de øvrige rum i detaljer.
Du skal gennemføre og dokumentere en kreativ og undersøgende proces
Du skal skrive en rapport, hvor du beskriver din proces og inddrager inspiration fra professionel arkitektur og bestemmer dit eget arbejde ift stiltræk fra bl.a. modernisme og dekonstruktivisme.
Forløbsplan, arkitektur, 1j februar 2025

1. Designbrief og forløb. Parcelhusets historie. Tegneøvelse med ydre form og tagformer, perspektivtegning.
Lektie: HTTPS://WWW.BOLIUS.DK/FAA-OVERBLIK-OVER-12-TYPISKE-HUSTYPER-18833
Ekstra materiale: https://www.bolius.dk/parcelhusets-arkitektur-og-historie-17537
Bruges i modulet: Tagformer: https://www.bolius.dk/tagformer-paa-huse-fordele-og-ulemper-18852


2. Hvad gør et rum interessant? Tegneøvelse med tværsnit og grundplan. Start på tegning af dit rum

3. Design dit rum (grundplan og tværsnit)

4. Modernisme. Tegneøvelse med vandret og lodret, facade og perspektivtegning.   
Lektie: https://www.bolius.dk/den-modernistiske-villa-18826
Ekstra materiale: https://realdania.dk/tema/modernisme

5. Dekonstruktivisme.
Lektie: https://ka.systime.dk/?id=159
Ekstra materiale: https://dac.dk/viden/artikler/dekonstruktion/

6. Analyse -  https://www.cfmoller.com/p/-da/Villa-E-i3670.htm
7. Design den ydre form på dit hus. Tegning, målfast
8. Modelbyggeri
9. Modelbyggeri
10. Modelbyggeri
11. Rapportskrivning- l



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Eksamensprojekt: Drømme


Fælles problemstilling:
Hvordan kan man i billedkunst/arkitektur skildre en DRØM?

Holdet har  i forbindelse med eksamensprojektet arbejdet med/blevet introduceret til  surrealisme, fantasy, samtidskunst og arkitektur

Individuel afgrænsning af emnet:
Hadi Nattedrømmen hvor du falder
Anna Et sammensat ansigt med live og død (mareridt)
Benjamin Ander En drengedrøm
Benyamin Merc Overraskelsens mystik
Clara Den mørke drøm
Ecrin Mareridtet
Ludvig En drøm om noget godt
Ida Drømmen om stærke følelser
Kaya Absrakt surrealisme som vej til nattedrømmen
Lisa Rapunsels magiske  drøm
Lærke Drømme ud af værelset
Maloua Øjet der viser drømmene
Mille Natte- og dagdrømmen om fremtiden
Oskar Drøm om en mere farverig verden
Thobias Liminal spaces
Valdemar Drømmen om at bo i et varmt land
Vincent Drøm om at være fanget i drømmens bevægelse uden at kunne undvige
Yasmin Forestilling om at kunne drømme i et landskab af uendelig skønhed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer