Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Frederiksborg Gymnasium og hf
|
|
Fag og niveau
|
Oldtidskundskab C
|
|
Lærer(e)
|
Signe Søborg
|
|
Hold
|
2025 ol/y (3y ol)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Epos: Helteskikkelsen
I dette forløb beskæftiger vi os med eposgenren og dens særegne kendetegn. Eleverne forventes at kunne anvende termer som epitet, patronymikon, homerisk lignelse, arete, time, kleos, formelvers, rapsode, musepåkaldelse og prooimion og andre relevante termer for genren - herunder de romerske.
Eleverne forventes i udpræget grad at kunne analysere teksterne indholdsmæssigt, men også sprogligt og stilistisk og kunne udpege relevante tematikker i teksten.
Rent indholdsmæssigt har vi haft fokus på heltefremstillingen og forskellen mellem den græske og romerske helteopfattelse og kultur.
læste tekster (= mulige eksamenstekster):
Iliaden
1. sang vv 1-246
3. sang vv 1-183 og 245-461
22. sang vv 1-472
Æneiden
4. sang
Perspektiv:
Morrissey: The first in the gang to die (sang)
Edwin Muir: Ballad of Hector in Hades (digt)
Rupert Brooke: Menelaus and Helen (digt)
Troy (film)
Dante: Den Guddommelige Komedie, 1. sang (digt)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tragedie: Medea
I dette forløb har vi læst dramaet Medea og talt om dramaets religiøse og kulturelle kontekst.
I vores gennemgang har vi talt om Medeamyten, Oraklet i Delfi og kvindesynet i antikken. Det forventes, at eleverne med grundighed og præcision kan anvende de relevante fagtermer i gennemgangen af et givent tekststed samtidig med, at de også kan analysere stykket indholdsmæssigt og sætte det i den rette kontekst.
Læste tekster:
Medea af Euripides (Lech)
Perspektiv/baggrund:
Mary Beard: Women and Power (forelæsning)
sidste scene af MEDEALAND
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Den Bedste Stat?
Vi ser på forskellige syn på "Den Bedste Stat" og runder Athens demokrati (Perikles' gravtale), Platons utopiske statsopbygning i Staten og Ciceros syn på staten og statsmandens rolle. Herudover har vi også berørt Polybs cykliske statsteori og dens forbindelse til den romerske republik.
Vi har arbejdet med Platon-Sokrates' dialogform og erkendelseslæren (som blandt andet udtrykt i hulebilledet).
Det forventes at eleverne har kendskab til og kan anvende begreber så som doxa, apori og episteme, har kendskab til stoisk og epikuræiske grundtanker, og at de kan analysere teksterne indholdsmæssigt såvel som sprogligt/stilistisk.
Tekststykker, der opgives:
Perikles' gravtale (læst efter uddraget i Drømme eller Mareridt)
Platon Staten (i Hans Ræders oversættelse fra 1935):
bog 1: s. 38 - 48
bog 2: s. 78 - 89
bog 3-4: s. 137-147
bog 7: s. 264 - 267
Cicero :
Forord til de re publica (i pfd)
De re publica bog 1 afsnit 34-44 (i pdf)
Læste sider i Paideia:
137-138, 142-154, 159-166
Perspektiv:
Kunstig Intelligens Lænker Os i en Hule foran et Drømmespejl (artikel)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Arkitektur
I dette forløb, som er kørt sideløbende med tekstsøjler, har vi kigget på antik arkitektur. Vi har set på udviklingen i tempelbyggeriet og analyseret de doriske, ioniske og korintiske ordner. Derudover har vi beskæftiget os med templets/bygningernes funktion og plads i samfundet.
.
Analyserede templer:
Hefaistostemplet i Athen
Athene Polias
Fiesole-teatret ved Firenze
I powerpoints:
Basilikaen i Pæstum
Aphaiatemplet på Aegina
Ilissostemplet
Colosseum
Augustus-Romatemplet i Pula
Titusbuen
Pantheon
Dionysosteatret i Athen
supplerende materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=JW5-7qGPl6U (video om Pantheon)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Stoicisme
I dette korte forløb om stoicisme har eleverne først selv valgt nogle stoiske råd udfra bogen Epiktet - Stoiske Leveregler (oversat af Schwartz og Bloch, 2022), som de har præsenteret for klassen. Derefter har vi fokuseret på Seneca og hans breve. Vi har talt om brevene som fingerede breve, og talt om, hvad det har betydet for deres udformning (stilistik og retorik). Vi er mest gået ud fra begreberne nævnt i Paideia, men har også talt om ataraxia (uforstyrrethed, sindsro) som et vigtigt stoisk begreb og sentens og exemplum/a, som vigtige stilitiske virkemidler for Seneca.
Dette forløb ligger i umiddelbar forlængelse af vores forløb om Den Bedste Stat, som sluttede med Ciceros De Re Publica, hvorfor det har syntes naturligt også at inddrage både stoikernes og epikuræernes forhold til politisk virke.
Læste tekster (eksamenstekster):
Seneca brev 1, 2, 9, 13 og 47.
Supplerende:
Selvvalgte tekster fra bogen Epiktet- Stoiske Leveregler
Stoisk filosofi for begyndere (Introduktion fra Niels Overgaards bog "Det hele handler ikke om dig").
Læste sider i Paideia:
159-166
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70349186485",
"T": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70349186485",
"H": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70349186485"
}