Holdet 2jkm ps (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Frederiksborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Camilla Bindslev
Hold 2025 ps/2jkm (2jkm ps)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ondskaben i os
Titel 2 Udsatte børn og unge - opvækstens betydning
Titel 3 udfordringer i ungdomslivet i senmoderniteten
Titel 4 Køn og partnervalg

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ondskaben i os


Indenfor temaet 'Ondskaben i os', skal vi bl.a. beskæftige os med spørgsmålet, hvorfor vi mennesker begår onde handlinger. Vi skal belyse de psykologiske forklaringer på årsager til ondskab og diskutere om alle mennesker under de rette omstændigheder, kan udøve onde handlinger.

Vi starter med at arbejde med, hvordan stereotyper og fordomme kan føre til racisme og forskelsbehandling og skal bl.a. se klip fra TV2racismeeksperimentet. Vi skal arbejde med gruppedynamik og gruppepres og hvad manglende autoriteter kan forårsage af ondskab mellem elever i casen Herlufsholm.
Vi skal også beskæftige os med psykopati og psykopaters manglende empati og dårlige mentalisering samt årsager til, hvorfor man har psykopati og arbejde med cases med Lundin og Brevik. I den forbindelse skal vi også se på Baron Cohens teori og se på årsager til, at vi mennesker har mere eller mindre empati og hvorfor vi i særlige tilfælde kan slukke for empatien. Til slut sætter vi alle teorierne i spil ved at arbejde med casen Peoples Temple, hvor en sekt begår massemord, bl.a. presset af en karismatisk, men også psykopatisk leder, Jim Jones.


centrale forsøg og begreber:

PSV primært kap 21 og 24, 3. udgave:
s.380 (ned)-386, s.387 (mobning, intergruppekonflikter, ekkokamrer) til s. 395, s.186-187 (stereotyper), 170-171 (kognitive skemaer) , 411-414 (kognitiv dissonans), 470-481 (Milgram, Zimbardo, moralsk frakobling), 464-467 (Baron Cohen, empati) , 150-151 (bobodoll).

-Aschs forsøg
-Milgrams forsøg
-Stanford Prison
-Sherifs forsøg, Robbers cave
-- bobodoll-forsøg

-teori: moralsk frakobling, gruppekonformitet, dehumanisering, ind-udgruppe, fordomme og stereotyper, gruppepres, normalitetshypotesen, kognitiv dissonans, autoritet og lydighed/ansvarsfralæggelse, empatikurven, mentaliseringsevnen, normalitetshypotesen.  

-normalitetshypotesen (scan)
- dokument om psykopati s.1-4 (ikke narcissisme)
- dokument, case: Det koldeste hjerte (psykopati),
- Dokumentar i uddrag: fra Herlufsholm, Racisme eksperimentet, bedraget i Helmand,
Case, Why we Hate (Frank Meeks, nynazist, kort uddrag) Peoples temple (uddrag)
- artikel om mobning: Mobning er et symptom på social angst. videnskab.dk   

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Udsatte børn og unge - opvækstens betydning


I forløbet Udsatte børn og unge-betydningen af en tryg tilknynting , skal vi igennem forskellige cases se på identitetsdannelsen hos børn og unge.
Vi skal arbejde med teorier fra især Udviklingspsykologien, herunder fx Erikson, John Bowlby, Daniel Stern, Mary Ainsworth, der viser, hvordan en tryg tilknytning kan skabe en positiv ballast for barnet videre i livet, men omvendt også, at omsorgssvigt kan skade et barn og skade dets videre udvikling.
Vi skal i den forbindelse arbejde med en af de mest forfærdelige cases i psykologihistorien, nemlig de rumænske børnehjems børn, der blev massivt omsorgssvigtet, og se på om det er muligt at rette op på en sådan massiv omsorgssvigt.

Vi skal også arbejde med mønsterbrud og resiliensbegrebet og se på, hvad det er, der gør at nogle unge, med svære opvækstvilkår, alligevel får et godt liv og klarer sig godt på trods. Vi skal se på samspillet mellem arv-og miljø og på epigenetikken, og særlig på hvilken rolle miljøet spiller.
Vi slutter forløbet af med at se på, hvad opdragelsen betyder for barnets udvikling  og også, hvad  den sekundære socialisering i institutioner kan betyde for barnets udvikling.

Celle til selfie s. 32-33, 35-38, Erikson (fokus kun basic trust, jeg-identitet, ungdom og identitetsforvirring)
Kap. 6: Udviklingspsykologi (Stern-læs fra s.83 -94, 96), om falsk selv s. 98.
Kap. 8, Tilknytningsforstyrrelser og omsorgssvigt, Bowlby, Ainsworth, rumænske bh, Spitz,  læs 101 -106, 117- 124,
Kari Killen, reaktioner på svigt, resiliens, læs 125- 129, skema 134.
Baumrinds Opdragelsestyper, den senmoderne opdragelse s. 160-166


-scan om resiliens, systime
- artikel Den vigtige tilknytning kun s.2 (mentaliseringsevnen)
-scan om epigenetik (kolde og varme mødre)
- Det koldeste hjerte (leon, psykopati og omsorgssvigt),
- artikler om robusthed og opdragelse, Per Shultz Jørgensen
- artikel man vælger ikke slev om man vil være mønsterbryder
-Brevik og barndommen, Fallon case

vigtige begreber/forsøg:
Erikson: jeg-identitet, social identitet, identitetsforvirring og krise, ontologisk sikkerhed (basic trust), negativ identitet)
Bowlby, selektiv tilknytning, (emotionel frakobling)
Harlows abeforsøg
Ainsworth og fremmedsituationstest
rumænske børnehjemsbørn og adoptionsundersøgelser
reaktioner på omsorgsvigt/Kari Killen
resiliens, risikofaktorer
mentaliseringsevnen
Stern: affektiv afstemning, ansigtsduetter, understimulering/overstimulering, fejlafstemning, RIGer, falsk selv.
james Fallons case (scan systime)
-epigenetik (scan)
-Baumrinds opdragelsestyper, den senmoderne opdragelse

dokumentarer:
-fri mig fra min far- Ida, Simona overlever, Er du mors lille dreng
Daginstittutioner bag facaden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 udfordringer i ungdomslivet i senmoderniteten



Vi skal i dette tema arbejde med nogle af de udfordringer unge kan møde i ungdomslivet i dag, og vi skal arbejde med teori, der belyser identitetsdannelsesprocessen i ungdomslivet i senmoderniteten.

Vi starter med at undersøge, hvad det særlige ved teenagehjernen er og hvorfor teenagere siges 'at have en mere risikobetonet adfærd.

Vi skal også arbejde med senmoderne psykologiske teori, der fokuserer på, at de unge, i lyset af den kulturelle frisættelse, er blevet mere individualiserede og må forme deres eget liv. Hermed har de unge en masse valgmuligheder, men den selvsamme frihed kan også skabe angst, mistrivsel, usikkerhed og pres. Medierne er fyldt med historier og undersøgelser om unges mistrivsel, og vi skal undersøge, hvorfor eksperterne mener, at denne mistrivsel er stigende.    

Vi skal i denne forbindelse se Alt for Kliken, der er optaget på FG og handler om behovet for at passe ind. Vi skal se Hård udenpå, hvor vi følger unge mænd der fitnesstræner og måske udadtil virker som om de har styr på tingene, men indadtil slås med mindreværd

Vi skal også arbejde med digital krænkelse og høre om foraer, hvor intime billeder deles mod de krænkede pigers vilje, men også høre lidt om, hvordan deling af intime billeder i stigende grad er en del af ungdomskulturen.

Afslutningsvis skal vi arbejde med behandlingsformen kognitiv adfærdsterapi og se på, hvordan denne behandlingsform kan lindre symptomer som fx. OCD, angst og stress.  


Kap 19:
-s. 323-332,s.334 (kun sociale arenaer), s.335-341.
- Fra Celle til selfie, Ziehes senmodernitets-faktorer  s. 100-102
-scan om unges risikoadfærd, psyk C bog, systime s. 160-163
-artikel Elitens børn er snotforkælet , case Tine og Frederik
- artikler om unges mistrivsel
-artikel, case med Jakob Mark
-artikler om digital krænkelse
- fra celle til selfie, scan Chokindlæring
-kognitiv adfærdsterapi s. 199-205
- OSN, OAS s. 447449


Begreber/fokus:

kulturel frisættelse, sit eget livs arkitekt,
Bourdieu: habitus og kapitalformer,
Erikson: Identitetsforvirring, jeg-og social identitet,
Giddens: Identiteten som et refleksivt projekt, fortælling om os selv,
unges mistrivsel, selvrealisering og ansvarspres, ideal-jeg,
nynarcissisme, medier og iscenesættelse
Ziehe: Potensering, ontologisering, subjektivering    
Digital krænkelse, unge deling af intime billeder  
OSN
Chokindlæring, Albert og rotten eksperiment
kognitiv adfærdsterapi (systematisk desensibilisering, kogntiv omstrukturering)

dokumentarer i uddrag:; Alt for Kliken, Ung nøgen og udstllet, Hård udenpå, tvnget af tanker
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Køn og partnervalg

I dette temaforløb 'Køn og partnervalg', skal vi arbejde med forskellige teoriers syn på partnervalget.
Vi starter med at beskæftige os med tilknytningsteoriteorien, der peger på en sammenhæng mellem de tidlige tilknytningstyper i barndommen og voksenlivets kærlighedsrelationer. Herefter skal vi arbejde med de samfundsmæssige/sociokulturelle teori (Giddens, Bech), der peger på at  vi i det senmoderne samfund har en mere flydende/ plastisk seksualitet. Til slut bevæger vi os over i  evolutionspsykologien, der mener at menneskets partnervalg er evolutionært- forprogrammeret og at vi stadig opfører os som de dyr vi er.

Vi slutter af med at beskæftige os lidt med nyere tendenser på datingmarkedet, og vi skal se klip med folk, der cougardater og har flere partnere og gør op med de fasttømrede normer og forventninger til kønnenes seksuelle strategier.
Vi skal diskutere, om vi dater anderledes og har andre kriterier for partnervalg i det senmoderne samfund eller om vi basalt set stadig har de samme mønstre og adfærd som for 200 år siden, på trods af p-piller , ligestilling og det faktum, at reproduktionen ikke længere behøver at være i fokus, når vi skal vælge en partner.


•Scan Voksenlivets tilknytningsstil s. 4-6
•Scan Køn, kærlighed og seksualitet, Birgit Heinskov s. 6-8, 20-22 (3 sidste sider i scan- hele sider)
•læs s. 103--105 i bogen (Ainsworth)
•scan Systime: selektion og partnervalg: s. 1-5
•Høegh Olsen 20 psykologiske undersøgelser (would you go to bed…)s. 381-390 , -
- youtube klip
•Læs artikler om moderne datingkultur, tinder
- (case Ida og Hans)

uddrag af Dokumentar: Cougardating,  Gift ved 1. blik



begreber/teori:  
Giddens: Det rene forhold, Plastisk seksualitet, kærlighed som en religion, serielt monogami, individualisering,
Ainsworth fremmedsituationstesten, Hazan og Shavers undersøgelse af tilknytning.  
evolutionær teori om partnervalg s. Buss undersøgelse af kønnenes partnerpræferencer, Høeh Olesen undersøgelse: Vil du gå i seng,
Eagly og wood undersøgelse af Buss data.
diverse artikler om moderne dating/tinderdating.

dokumentar: Gift ved 1. blik
Dokumentar: Cougardating

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer