Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Frederiksborg Gymnasium og hf
|
|
Fag og niveau
|
Musik C
|
|
Lærer(e)
|
Christian Skov Nikolajsen
|
|
Hold
|
2025 mu/jvz (1jvz mu)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb# Grundforløb - Præsentation af faget
I grundforløbet (ca. 10 moduler ) er der blevet præsenteteret for nedenstående dele af musikfaget. Der kan imellem klasser være forskelle i materialet, men ikke indholdet.
Alle musik-elever har modtaget undervisning i nogenlunde følgende…:
- Hvad er musik?
- Rytmer (taktarter, nodelængder (ned til 1/16-delsværdi), pauser, punkteringer, overbindinger, bjælker)
- Noder (nodenavne, fortegn, bilinjer, G-nøgle, F-nøgle, afledte toner)
- Optræden flerstemmigt: ”Love Will Keep Us Together” med band. For forældre og elever på skolen.
- Optræden - Rotation/sammenspil: ”Working Day and Night” (sang, kor, klaver, bas, trommer)
- Sang - sunget mange sange
- Trommenotation/trommesættet
- Bassen – brugen af bassen
- Klaveret – becifringer i dur/mol med treklange
- Prøve/quiz (repetition)
EFTER grundforløbet vil ovenstående blive repeteret, være prøve i tonehøjder og nodeværdier og generelt blive taget i brug, når det er muligt, så eleverne bibeholder færdigheder i musikteori og instrumenter.
Materiale:
- Jakob Jensen: ”Musiklære” (pdf) s. 1-13 og øvelser fra Jakob Jensens hjemmeside .
- Musikipedia
- Diverse hands out og ppt
Enstemmige sange (primært øvet med henblik på morgensamling):
- Ta’ mig med
- Kringsat av Fiender
- Marken er mejet
- Side by Side
- Sensommervise
- Make You Feel My Love
- What a Wonderful World
- Viva la Vida
- Godmorgen lille land
- I’ll be there for You
- Frit land
- Septembers Himmel
- Blowin’ in the Wind
- Nu falmer skoven
- Hej på dig du gamle
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
TEMA 1: Formled og formtyper
Formanalyse og formtyper
Titel
- Former og formtyper
Varighed:
- Cirka 3 moduler
Formål
- Målet er at kunne identificere og italesætte former.
Indhold
Efter forløbet skal du kunne forstå og kunne anvende nedenstående begreber:
- Formled: Hovedformled Vers (A), Omkvæd (B) og kontraststykke (C) og indskudte
formled som intro, mellemspil, break (tre forskellige former) og breakdown, outro/coda.
Der undersøges, hvilken funktion det enkelte formled har i dets placering i formen, og
man skal kunne argumentere for karakteristikken.
- Formtyper (standardformer): Popform, udvidet popform, AABA-form og strofisk form.
Du vil senere også kunne genkende rondoformen, der består af A (ritornel-del) og B-del, Cdel, E-del osv. (episoder) - A, B, A, C, A, D osv...
- Storform: Formled gentages i formtyper gentages i en bestemt rækkefølge, så der kan
være en større struktur, når man zoomer ud.
- Metode/arbejdsformer
- Formanalyser ud fra skemaer: tid, taktart/BPM, funktioner, formled, formtype, storform,
hændelser/instrumentation.
- Vekselvirkning mellem lytning og forlæg (noder/lyrics) og sang
- Gruppearbejde, pararbejde og fremlæggelser
- Form ses også eksemplificeret i noder.
Materialer
Elevernes eget site (kræver kode) - se under "Formled" og "Formtyper":
https://sites.google.com/view/2h3g-musik-c-sk/start
Særlige sanganalyser:
- Tom Cochranes "Life is a Highway".
- Beatles "She Loves You"
- Anne Linnets "Smuk og dejlig"
- Højskolesangen "Nu falmer skoven"
- Beatles "Yesterday"
- Rondoformen med Vivaldis "Efteråret 3. sats" introduceres senere i et tematisk forløb
om "Barokken"
Uddrag:
- SixWasNines "Drop Dead Beautiful" (begyndelsen)
- Roxettes "How Do You Do" (begyndelsen og lidt ind)
- Stiltskins "Inside" (begyndelsen og lidt ind)
Evalueringer/produktkrav
Fremlæggelser af analyse
- Prøve i formanalyse og virkemidler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
TEMA 2: Virkemidlerne - Hook, break og gimmick
Titel
- Virkemidler - hook, break og gimmick
Varighed:
- Cirka 2 moduler
Formål:
- Målet er at kunne identificere og italesætte virkemidler i musikken.
Indhold:
- Virkemidler: Hook, break og gimmick. Break kan inddeles i forskellige typer som
generalpause, solistisk break, unisont break eller kan være en blanding af selv samme.
Metode/arbejdsformer
- - Gruppearbejde, pararbejde og fremlæggelser
- Form ses også eksemplificeret i noder.
Materialer
Elevers eget site:
- Opkog fra “Rockmusik I tid og rum” (om formled, formtyper og virkemidler- dokument)
- Dokument om tre former for breaks.
- Holdet eget hemmelige site (kræver kode): https://sites.google.com/view/2h3g-musik-c-sk/start
Særlig sanganalyser for hook, break og gimmick: .
- Tom Cochrane ”Life is a Highway”
- The Beatles “She Loves You”.
- Anne Linnet/Shit og Chanels "Smuk og dejlig"
Andre små-analyser med hook, breaks og/eller hooks:
- Deep Purple, wonderful Tonight, Kom tilbage nu, Wonderwall, Long Train Running.
Evalueringer/produktkrav
- Fremlæggelser af analyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
TEMA 3: Groove
Titel
Groove
Varighed
Cirka 2 moduler
Formål
Du skal lære at analysere et groove (dvs. det rytmiske samspil mellem instrumenter).
Formål
En groove-analyse kan bruges til at undersøge en sangs udtryk (passer f.eks. musik, tekst og et cover sammen), og man kan i et groove finde særlige karakteristiske elementer, der er typisk for f.eks. en periode, stilart, genrer og kunstner/band.
Indhold
Der analyseres udvalgte groove-ark med forskellig fokus i undervisningen.
Du skal kunne anvende og bruge følgende fagtermer på et groove-skema: Læse rytmisk
notation (gerne til 1/16-delsniveau), analysere rytmiske mønstre og modrytmer (f.eks
pulsmarkering, backbeat/afterbeat, underdelingsniveauer), gentagelsesmønstre,
ostinater, lifts, off-beat samt analysere stemmers rytmiske samspil, f.eks.
komplementærrytmik og sammenfald.
Du skal bruge din viden om grooves i forbindelse med holdets projekt, hvor grooveanalyse indgår.
Metode/arbejdsformer
- Gruppearbejde/ selvstændigt arbejde
Materialer
- Elevers eget hemmelige site
- Groove-analyseark (Vejledning til groove-analyse – C-niveau) - uddrag
- Diverse andre dokumenter
Særlige sanganalyser:
- Tom Cochrane: "Life is a Highway"
- Beatles: "She Loves You"
- Shit og Chanel: "Smuk og dejlig"
Groove-analyser med forskellig fokus (ikke kernestof):
- Sting: Englishman in New York
- Sex Pistols: "Problems"
- Beatles "Things We Said Today"
- Bob Marley "I Shot the Sheriff"
Evalueringer/produktkrav
- Du skal bruge din viden om grooves i forbindelse med holdets projekt, hvor grooveanalyse indgår.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
TEMA 4: Instrumenter
Titel
Instrumentation
Varighed
Cirka 2 moduler
Formål:
- at kunne kende og genkende instrumenter/instrumentgrupper (lyd/udseende)
- At få en viden om instrumenters karakteristik og særpræg.
- At se et partitur i et nodebillede og af den vej få kendskab orkesterpartitur
- At få udvidet ens musikalske horisont ved at høre forskellige instrumenter/grupper
spille indenfor forskellige genrer og stilarter.
Indhold
- Via arbejdsspørgsmål, nodebilleder og lydfiler arbejdes med instrumentation.
Metode/arbejdsformer
- Gruppearbejde
Materialer
- Elevers eget hemmelige site
- Lydeksempler (og lidt noder) er bl.a. uddrag af Bach, Mozart, Carl Nielsen, Trio Rococo,
Cannonball Adderley, Django Reinhardt et le Quintette du HOt Club de France, Secteto
Mayor osv, osv.
Evalueringer/produktkrav
- Instrumentation indgår som en del af analyser i musik og skal bl.a. bruges til at se et
nummers udvikling i forbindelse med det særlige studerede emne.
Eventuel toning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb# Udøvelse - Sammenspil og sang
Udøvelse - sammenspil og sang
I undervisningen er der blevet sunget og spilles sange i forbindelse med...:
1) Sammenspil med DNCSs "Cake by the Ocean". Der har været mulighed for at afprøve
sang, tastaturinstrument (klaver/keyboard), bas, trommer og percussion (særligt
tamburin og congas). Desuden lidt med Ray Charles "Hit the Road, Jack!".
2) Sange er blevet sunget som forberedelse til morgensamling - I forbindelse med
skoleåret er der fastlagt sange med en hvis bredde, man så kan forberede på
musikholdene. Der har været sang til underbygning af stof (musikteori, musikanalyse,
sammenspil og emne) og forskellige sange fra ind- og udlandet, forskellige genrer er
blevet sunget i løbet af året - i forhold til årstider eller som eksempler.
3) Holdet skal spille til Musikcafé med deres eksamensnummer 13. maj, så krav om
offentlig optræden bliver gjort. Desuden har holdet optrådt til Julekoncerten19.
december.'
Udøvelse til eksamen/mulig eksamen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I dette modul skal I i grupper lave instrumentoversigt til vores sanganalyser. Dernæst får I lov til at forberede jeres sammenspilsnummer - det bliver ikke sammenspil, men forventninger til sammenspil, hvor I skal prøve lidt at tale om form osv. I få
-
MODULET ER TODELT: 1) Vi starter med, der skal sættes instrumenter på vores analysesange i formskemaet. I 2. del:
-
I modulet: I får lov at spille hele modulet.SK har stillet alt op til sammenspil i K4, K2, Ø4, Ø5. SK skal spille musical kl. 10:00 for en masse elever i Festsalen, men kom gerne kl. 09:45, så I kan spørge mig om noget. Jeg går 09:57!
-
Til modulet skal du overveje, om du til musikcaféen i maj og eventuel eksamen vil synge eller spille (i givet fald hvilket instrument). Jeg håber, det går op, så der er to sammenspilsgrupper fra j, 1 gruppe fra v og z. Men bare skriv dig på det, du h
-
Lektie: Følg nedenstående link. Læs, lyt lidt til lydfiler og besvar spørgsmålene på første side.
-
Lektie: - Fremlæggelse af formanalyser af sange i grupper (jvf. hvad vi lavede i undervisningen sidst). Den skal lægges ind i "Sammenskriv" under jeres gruppes sang.
-
- Fremlæggelse af formanalyser af sange i grupper (jvf. hvad vi lavede i undervisningen sidst). Den skal lægges ind i "Sammenskriv" under jeres gruppes sang.
-
I modulet skal vi tale om formen i de tre sange, vi mangler (vi har set på "Survivor"). Vi ser også på vedhæftet artikel og spørgsmålene I skulle besvare for 2 gange siden:)
-
Hej alle Se på vores site under "Pop-rock 2000-2020". Nederst på siden står der, hvad I skal analysere på jeres sang. I modulet: 1) I fordeler opgaverne imellem jer og sørger for hele tiden opdaterer jeres google docs. 2) I kan i halvdelen af modulet
-
I skal selv give hinanden lektie for i vores til jeres emne. Den sang, I har valgt som sammenspil, skal I også lytte til nogle gange, så I har fornemmelse af form og særlig hændelser for jer sangere eller jer på instrumenter. I modulet har vi K4 og 3
-
I dette modul har vi KUN to lokaler, så I skal være klar til at kunne...:1) Forberede fremlæggelse af emne (husk løbende at dokumentere i "Sammenskriv" under jeres sang) og 2) Spille sammenspil. Vi har KUN K2 og Ø1, da der er terminsprøve i K4 og i K
-
I modulet kan I spille sammen. Men I skal også vise, hvordan det går med jeres emne. Husk at skrive ind i "Sammenskriv". Er der noget, I mangler eller kan I snart fremlægge? :) I giver hinanden lektie for.
-
I skal gerne have givet hinanden lektie for!?!
-
To grupper fremlægger - forbered dig på fremlæggelserne:
-
Det er gammel lektie, så jeg forventer, I har svaret på spørgsmålene: Vi taler om artiklen "Ph.d. I pop" - der er arbejdsspørgsmål til artiklen på 1. side:
-
Der bliver måske også tid til sammenspil.
-
- To grupper fremlægger.
-
I modulet spiller i sammen. Desuden bruger vi 30 minutter på Barokken.
-
Gå ind på vores site under "Emner" og "Barokken". Læs sitet om "Barokken", men stop når der står "Arbejdsspørgsmål". Når du læser, så svar på følgende:
-
Æv. I skal ikke til eksamen - det kunne have været sjovt. Tak for sidst til Musikcaféen! Jeg håber, det var en god oplevelse.Lad os mødes i morgen og sige tak for i år! Dbh Skov Medbring noden med Vivaldi, du fik sidste gang! Gå ind på vores site und
|
|
Omfang
|
Estimeret:
112,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
EMNE - Pop-rock 2000-2020
Emne - Pop-rock 2000-2020
Musikemne Musik C
Titel
Pop-rock fra 2000-2020
Formål
- Vi fordyber os i musikken fra 00erne og frem, så vi får en forståelse for perioden og
musikken.
- Der læses både baggrundsmateriale om perioden og analyseres sange på baggrund af
tillærte analyseredskaber for året. Dvs. følgende bliver belyst: Formled, formtyper,
virkemidler (hook, break og gimmick), instrumentation, groove og der læses
baggrundsmateriale om sanger/gruppe. Eventuelt inddrages sangtekst og cover
(udtryksfelt).
Metode/arbejdsformer
- Gruppearbejde og fremlæggelse i grupper - alle skal dog stå mål for egen analyse af
sangene til eksamen.
Materialer
- Elevernes eget site (kræver adgangskode): https://sites.google.com/view/2h3g-musik-csk/temaer-musikalsk-analyse/emne-pop-rock-2000-2020
- Tendenser i pop efter år 2000 (pdf) - baseret på interview med Anders Reuter i Kulturen
på P1 (2022)
- Ph.d i pop: Popmusikken er den nye avantgarde - og det er på tide, at vi bliver bedre til
at forstå den, Politiken, Line Vaaben, (2021)
- Udpluk om perioden fra "Rebel og remix" om 2010-2020erne af Per Rheinholdt NIielsen
(2021)
Følgende kunstnere og sange analyseres i grupper: Destiny Child - Survivor (2001),
Coldplay - Viva la Vida (2008), Lady Gaga - Poker Face (2008), Billie Eilish - Bellyache
(2017).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lektie: Følg nedenstående link. Læs, lyt lidt til lydfiler og besvar spørgsmålene på første side.
-
Lektie: - Fremlæggelse af formanalyser af sange i grupper (jvf. hvad vi lavede i undervisningen sidst). Den skal lægges ind i "Sammenskriv" under jeres gruppes sang.
-
- Fremlæggelse af formanalyser af sange i grupper (jvf. hvad vi lavede i undervisningen sidst). Den skal lægges ind i "Sammenskriv" under jeres gruppes sang.
-
I modulet skal vi tale om formen i de tre sange, vi mangler (vi har set på "Survivor"). Vi ser også på vedhæftet artikel og spørgsmålene I skulle besvare for 2 gange siden:)
-
Hej alle Se på vores site under "Pop-rock 2000-2020". Nederst på siden står der, hvad I skal analysere på jeres sang. I modulet: 1) I fordeler opgaverne imellem jer og sørger for hele tiden opdaterer jeres google docs. 2) I kan i halvdelen af modulet
-
I skal selv give hinanden lektie for i vores til jeres emne. Den sang, I har valgt som sammenspil, skal I også lytte til nogle gange, så I har fornemmelse af form og særlig hændelser for jer sangere eller jer på instrumenter. I modulet har vi K4 og 3
-
I dette modul har vi KUN to lokaler, så I skal være klar til at kunne...:1) Forberede fremlæggelse af emne (husk løbende at dokumentere i "Sammenskriv" under jeres sang) og 2) Spille sammenspil. Vi har KUN K2 og Ø1, da der er terminsprøve i K4 og i K
-
I modulet kan I spille sammen. Men I skal også vise, hvordan det går med jeres emne. Husk at skrive ind i "Sammenskriv". Er der noget, I mangler eller kan I snart fremlægge? :) I giver hinanden lektie for.
-
I skal gerne have givet hinanden lektie for!?!
-
To grupper fremlægger - forbered dig på fremlæggelserne:
-
Det er gammel lektie, så jeg forventer, I har svaret på spørgsmålene: Vi taler om artiklen "Ph.d. I pop" - der er arbejdsspørgsmål til artiklen på 1. side:
-
Der bliver måske også tid til sammenspil.
-
- To grupper fremlægger.
-
I modulet spiller i sammen. Desuden bruger vi 30 minutter på Barokken.
-
Gå ind på vores site under "Emner" og "Barokken". Læs sitet om "Barokken", men stop når der står "Arbejdsspørgsmål". Når du læser, så svar på følgende:
-
Æv. I skal ikke til eksamen - det kunne have været sjovt. Tak for sidst til Musikcaféen! Jeg håber, det var en god oplevelse.Lad os mødes i morgen og sige tak for i år! Dbh Skov Medbring noden med Vivaldi, du fik sidste gang! Gå ind på vores site und
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
TEMA 5: Barokken
Barokken
I dette korte forløb introduceres...:
1) Barokken som periode og karakteristika i musikken
2) Musikere og komponisters ansættelselsesforhold og muligheder i perioden - grundet
nye muligheder for offentlige optrædener, salg af instrumentalnoder og brug af mæcener.
3) Formen rondo - når en form fortæller noget om perioden og om komponistens
arbejdsforhold. Du skal overordnet kunne overskue nodebilledet.
Materiale:
- Holdets hemmelige site.
- - Vivaldi - "Efterårets 3. sats" (node, lyd og arbejdsspørgsmål)
- Baggrundsmateriale om perioden (læreruddrag, der ligger på holdets fælles-site)
- Ekstramateriale - malerier fra perioden og et youtubeklip med kastratsanger o.lign.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
TEMA 7: Udtryksfelt
Titel
- Udtryksfelt
Varighed
- 1 modul
Formål
- Du skal lære at anvende udtryksfelt i forbindelse med analyse af sange, idet denne
analyse giver forståelse for et band / en kunstners virkemidler og samlede udtryk. Denne
viden skal bruges i forbindelse med projektemnet til sidst i forløbet.
Indhold
- I forbindelse med musikemnet skal cover (billedanalyse), tekst (danskfaglig analyse) og
musikken (diverse analyseparametre) undersøges i analysen af musikken fra 2000-2020.
Eksempler:
- Elvis - Don't Be Cruel
- Andre sange i uddrag.
Metode/arbejdsformer
- Tekstanalyse, billedanalyse og musikparametre.
Materialer
- Elevernes site baserer sig på afsnittet om "Udtryksfelt" s. 154-161 i "Rockmusik i tid og
rum" (men i et oversigtsdokument).
Evalueringer/produktkrav
- Udtryksfelt analyseres i forbindelse med musikemnet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75439020480",
"T": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75439020480",
"H": "/lectio/54/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75439020480"
}