Holdet 3e idC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederikssund Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jacob Nørregård, Trine Stamp Kristensen
Hold 2023 idC/e (1e idC, 2e idC, 3e idC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basketball og idrætshistorie
Titel 2 Opvarmning, musikforståelse og ilttransportkæden
Titel 3 Pickleball og bevægelseslære
Titel 4 Flagfootball og teamspykologi
Titel 5 Volleyball og idrætsskader
Titel 6 Salsa og idrætsdeltagelse
Titel 7 Akroyoga og grundtræning
Titel 8 Ultimate og træningsfysiologi
Titel 9 Forløb #5: Disko & Discoens historie
Titel 10 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)







Titel 8 Ultimate og træningsfysiologi

I dette forløb har eleverne gennemført et selvstændigt træningsprojekt, mens der sideløbende har været undervisning i ultimate, hvor eleverne er blevet introduceret for grundlæggende tekniske såvel som taktiske færdigheder i ultimate.
Teknisk Indhold:
- Grundlæggende kasteteknikker: Baghånd, Forhånd og Hammer/up-sidedown.
- Gribeteknikker: 2 hånds, lavt, højt og pandekage og 1 hånds.

Bevægelsesmønstre og taktisk indhold:
- Spilbarhed: modløb og dybdeløb
- Cut
- Pivotering
- Mandsopdækning

Læringsmål for forløbet:
Grundlæggende kaste- og gribetekniske færdigheder
Grundlæggende løbemønstre
Viden om basale taktiske elementer

Teoretisk er der i forløbet fokus på træningsfysiologi og energiomsætning. Eleven skal kunne redegøre for aerob energiomsætning, samt kredsløbets opbygning og funktion. Fokus har været på træning og fysiologiske adaptationer ved træning for at fremme konditionen. Der er afleveret en rapport over træningsprojektet, hvor eleverne har gennemført egen træning og udført cooper-test før og efter træningsforløbet for at måle deres fremgang i kondition.   
Der inkluderes tests og arbejde med selvindsamlet data.

Teorien i almen fysiologi og arbejdsfysiologi bliver koblet til træninglæring.   

Faglige mål:
Eleven skal have en grundlæggende viden om energiomsætning, centralt alment fysiologisk og arbejdsfysiologisk stof, således at eleven er i stand til at reflektere over egen træning for at optimere konditallet. Eleven skal kunne sammensætte et træningsprogram der fremmer den aerobe arbejdsevne (kondition).
I forløbet har der været fokus på aerob træning i forbindelse med ultimate-spillet og det sideløbende træningsprojekt. Eleverne skal kunne redegøre for følgende fagstof der har været arbejdet med i forløbet:

Aerob træning
Træningslære: Kontinuert træning og intervaltræning
Træningsintensitet: Pulszoner, lav, moderat og højintens træning Intensitetszoner er baseret på puls ved test og selvvurdering.
Superkompensation
Kredsløbskondition
- Mål: Maksimal iltoptagelse, kondital (Skal kunne definere VO2 maks og kondital)
Stofskiftekondtition
- Mål: tid til udmattelse ved submaksimal intensitet
Fysiologiske tilpasninger til træningen:
- centrale tilpasninger (i kredsløbet)

Pensum:
- Udleveret ark om aerobt arbejde, der ligger på modulerne til forløbet.
- https://idraetc.systime.dk/?id=215
- https://iform.dk/traening/test-coopertest
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb #5: Disko & Discoens historie

Eleverne skal i forbindelse med den praktiske del af forløbet stifte bekendtskab med basale diskotrin, taktforståelse, kropsudtryk. Den teoretiske dimensionen, der foruden førnævnte elementer, dykker ned i discoens historie, formål og tidlige udvikling, og repræsenterer således dimensionen idrætshistorie.

Forløbet har været primært induktivt, hvor eleverne har haft god tid og mulighed for at arbejde i forskellige gruppekonstellationer, og heri udforske forskellige koreografier, moves og selvfølgelig rummet. Eleverne er blevet introduceret til en lærerkoreografi indledningsvist, der har udgjort deres faglige udgangspunkt ift. moves og udtryk. Eleverne har efterfølgende selv skulle udvikle koreografier i forskellige grupper - først i drenge og pige grupper og slutteligt i blandede grupper. Pensum har defor også været begrænset og eleverne er blevet opfordret til selv at hente inspiration til moves og koreografi.

Materiale:

- Idræt C - teori i praksis
  - Dans som en del af samfundet - DISKO (2 s)

Artikler:
- https://www.dr.dk/musik/du-lytter-til-det-hele-tiden-uden-vide-det-disco-er-umulig-slaa-ihjel (4 s.)

Video, trin:
- https://www.youtube.com/watch?v=DhDiWkdnMbQ (1 s)
- https://www.youtube.com/watch?v=MshRhyjK-4s ( 2 s)
- https://www.youtube.com/watch?v=PqwgCpwLZBs (2 s)

Dokumentar:
- https://www.dr.dk/drtv/se/discofeber_-revolution_443019 (10s)

Antal sider: 22 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer