Holdet HF 1v id-TE (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Skanderborg-Odder Center for Uddannelse
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2025 HF 1v id-TE (HF 1v id-TE)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Indendørs fodbold
Titel 2 Badminton
Titel 3 Crossfit, træningsprojekt og fysiske test
Titel 4 Volleyball
Titel 5 Rytmisk opvarmning
Titel 6 Musik, bevægelse og performance
Titel 7 Opsamling/drejebøger

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Indendørs fodbold

Praktisk forløb med fodbold:
Tekniske fokuspunkter:
-afleveringer (inderside, halvliggende), modtagninger, vendinger, driblinger, afslutninger.
- bevægelse og placering på banen.
- faste opspilsmønstre som eksempelvis bandespil og overlap.

Teoretiske fokuspunkter:
-spilbarhed
-bredte og dybde i spillet
-temposkift
-angrebstaktik
-forsvarstaktik
-spilhjulet

Fysiologi:
-Basal kredsløbsfysiologi
-Basal muskelfysiologi



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Badminton

Teori om sundhed og livsstil.
-Definitioner på sundhed
-Kondital og relativ sygdomsrisiko
-Kondital og udvikling med alderen
-Kram faktorerne

Fokus på:
- Introduktion til regler og pointsystem i single og double
- ketcher-greb (forhånds + baghåndsgreb)
- Introduktion og indøvelse af grundslag (Fokus er primært på forhåndsslag, men baghåndsslag introduceres også): Clear, smash, drop, netdrop, lop og serv.
- Introduktion og indøvelse af generelt benarbejde samt placering på banen.
- Introduktion og afprøvning af forskellige deløvelser både med henblik på den tekniske udførelse af slagene, spilmønstre og benarbejde.
- Gennemgang af basale taktiske overvejelser og introduktion til spilmønstre i single.
- Indøvelse af det færdige spil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Crossfit, træningsprojekt og fysiske test

Det teoretisk/praktisk forløb med styrke, anaerob- og aerob træning i forhold til crossfit.
Ligeledes opstartes træningsprojektet med test indenfor den anaerobe effekt, den anaerobe kapacitet og den aerobe effekt. Her gøre brug af digitale hjælpemidler.  

Eleverne skal ligeledes arbejde med forskelllige WODs, der fokuserer på et/flere af tre træningsområder.

Den praktiske undervisning vil fokusere på øvelser indenfor:
-kettlebell
-frie kropvægt
-vægtstanger (brug af videoanalyse til teknik)
-gymnastisk
-atletik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Volleyball

- Introduktion til regler og pointsystem.
- Grundslag: Baggerslag, fingerslag, serv, smash og blokade.
- Introduktion og indøvelse af generelt benarbejde samt placering på banen.
- Introduktion og afprøvning af forskellige deløvelser både med henblik på den tekniske udførelse af slagene samt spilmønstre og benarbejde.
- Angrebsfokus: slag og placering
- Forsvar og modtagning; herunder blok, bloksystem og placering.
- Det færdige spil

Der har været et kort teoretisk forløb med styrketræning og plyometrisk træning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Rytmisk opvarmning

Læringsmålene med forløbet:

• Opnå en forståelse af de fysiologiske og psykiske fordele ved opvarmning
• Opnå en rytmisk forståelse og evne til at bevæge sig til taktslag
• Kunne tælle takter i et musikstykke
• Skal kunne konstruere og udvikle et rytmisk opvarmningsprogram
• Skal kunne afvikle et rytmisk opvarmningsprogram med følgende elementer:


- 3 minutters svingserie
- 3 minutters hoppeserie / ”stomp” serie
- 3 minutters simpel danseserie
- 3 minutters løbeserie
- 3 minutters styrkeserie

Brug af videoer til fejlretning og produktion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 6 Musik, bevægelse og performance

Praktisk forløb i musik og bevægelse (Koreograferede og frie bevægelser til musik og lyd)
Forløbet vil have fokus på:
• Arbejde med bevægelseskvalitet i koreograferede og frie bevægelser.
• Forskellige typer af bevægelse (svingende, markerede, førende bevægelser) • Labans bevægelsesteori i teori og praksis
• Improvisation til forskellige typer af musik og rytme
• Kropsbevidsthed og kropsudtryk i både koreograferede og frie bevægelser
• Pararbejde med fokus på kropskontakt, vægt og balance
• Koreograferede bevægelse og dans indenfor forskellige stilarter
• Arbejde med egen koreografi med afsæt i Labans bevægelsesteori, som er den teoretiske grundsten i dette forløb. Her gøre der brug af videoer til den kreative process, samt implementeringen af Labans bevægelsesteori.   

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Opsamling/drejebøger

-Opsamling på teori
-Gruppearbejde med drejebøger
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer