Holdet 2022 HI/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Jesper Åge Børresen, Kristine Thye Andersen
Hold 2022 HI/b (1b HI, 2b HI, 3b HI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Apartheid i Sydafrika
Titel 2 Vikingetiden
Titel 3 DHO: Gennembrud i Danmark, 1870-1920
Titel 4 Middelalderen
Titel 5 Den store drage
Titel 6 Folkedrab Holocaust/Rwanda
Titel 7 Film som historieformidler
Titel 8 Imperier
Titel 9 Oplysningstid, revolutioner og ideologier
Titel 10 Velfærdsstaten
Titel 11 Danmark i verden
Titel 12 Lange linjer kronologiforløb repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Apartheid i Sydafrika

Formål:
Forløbets spørgsmål:
- Hvad var baggrunden for oprettelsen af Apartheid i Sydafrika?
- Hvordan lykkedes det at afskaffe Apartheid?
- Hvordan forløb opgøret med Apartheidsystemet?

Materiale:
Baggrundsmateriale:
- Anders-Peter Mathiasen: Nelson Mandela. En oprører fylder 80, Ekstra Bladet 18 juli 1998
- Malene Fenger-Grøndahl: Apartheid i Sydafrika (Faktalink). Uddrag af afsnittet ”Modstanden modapartheid”. https://www.faktalink.dk/titelliste/apar
- Morten Hilligsø Munk: Afrikas historie – mødet mellem sorte og hvide, Systime, 2016 s. 48-49 + 54-58, 108-119, ISBN: 978-87-616-8030-3
- Beskrivelse af Bantustans: http://denstoredanske.dk/Geografi_og_historie/Afrika/Sydlige_Afrikas_historie/bantustans
- Sydafrika og sandhedskommissionen, Her fra: https://danmarkshistorie.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=p199&L=0&loopRedirect=1

Kilder:
- 'East African Transport Old Style' + 'East African Transport New Style', by Adrian Allinson, from the 'Colonial Progress Brings Home Prosperity' series of posters; 60 x 40 ins, displayed December 1930- January 1931; Waterlow and Sons Ltd, Her fra: https://www.open.edu/openlearn/history-the-arts/history/world-history/selling-empire-posters
- Kort over Bantu-hjemlande fra: https://www.britannica.com/topic/Bantustan
- Indgang til togstation under Apartheid, fra http://theconversation.com/book-review-selling-apartheid-south-africas-global-propaganda-war-49380
- Hendrick Verwoerd: Regeringens apartheid-politik, uddrag af tale holdt 5/12 1950 i det særlige rådfor indfødte, Her fra: Gorm Gunnarsen: Sydafrikas historie, Gyldendal, 2004, s. 101-102, ISBN: 87-02-00840-8
- Flyveblad udsendt af ledelsen for Umkhonto we Sizwe, 16/12 1961, Her fra. Gorm Gunnarsen: Sydafrikas historie, Gyldendal, 2004, s. 111, ISBN: 87-02-00840-8
- Mandelas og De Klerks Nobelprisforelæsninger, 10/12 1993, Her fra: Gorm Gunnarsen: Sydafrikas historie, Gyldendal, 2004, s. 129-130, ISBN: 87-02-00840-8
- Jesper Strudsholm Agent 00 Tutus sidste mission, Portræt / interview: Desmond Tutu, Politiken 11 februar 1996

Film:
- Racismens historie 2, DRK 2013, minuttal 23.25-27.23 (CFU)
- Racismens historie 3, DRK 2013, minuttal 24.20-27.20 (CFU)
- Historien om Apartheid 3, DR2, 2010

Sider: 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Vikingetiden

Formål:
Forløbet fokuserer på hvad vi ved om vikingetiden med fokus på religion, togter og kongemagt. Vi undersøger hvilke kilder der er til rådighed og hvordan nye fund har forandret vores syn på og viden om vikingetiden. Afslutningsvis beskæftiger vi os med erindringshistorie og historiebrug om vikingetiden.

Materiale:
Fremstillinger:
- Peter Frederiksen: "Vores Danmarkshistorie", s. 24-47
- Podcast: Vikingetiden (fra Vores Danmarkshistorie), 15/8 2022: https://podcasts.apple.com/dk/podcast/vores-danmarkshistorie/id1639890396
- "Gåden om Danmarks første konge", afsnit 2: Thyra (Dokumentar fra DR) (30 min).
- Varberg: Kilder til Vikingetiden

Kilder:
- Kampagnevideo ’ Det har alle dage været en god idé at bruge hjelm’ https://www.youtube.com/watch?v=56c7BDfpJxc
Fra Vores Danmarkshistorie
- Hedningernes hærgen på Lindisfarne
- Ibn Fadlan om Vikingerne
- Brev til klostret på Lindisfarne
- Danelagen-traktaten
- Vikingernes belejring af Paris
- Svend Tveskægs erobring af England
- Ofringer med slavegjorte
- En arabisk købmand i Hedeby
- Poppos jernbyrd
- Adam af Bremen om Haralds overgang til Kristendommen

Sider: 34
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO: Gennembrud i Danmark, 1870-1920

Forløbet planlægges i samarbejde med Dansk og fungerer som optakt til elevernes DHO. Fokus er på at undersøge forskellige aspekter om Danmark fra Grundlovens indførelse og til starten af 1900-tallet. På forløbet er kortere oplæg til de fire temaer, som eleverne senere skal skrive opgave om. Der er også fokus på metode (kvalitativ/kvantitativ, Synkron/diakron, kildekritisk analyse), skriftlighed og det funktionelle kildebegreb.

Fire temaer:
- Begyndelse: Byernes gennembrud
- Kampen for overlevelse (på landet)
- Kvindernes kamp
- Industrialiseringen og synet på naturvidenskaben

Materiale:
Fremstillinger:
- ”Borgerskabets familie” fra Anne Løkke og Anette Faye Jacobsen: Familieliv i DK, 1550 til år 2000, (3. udg., 3. oplag), Systime, 2008, s. 80-87. (s.6-13 i kompendiet)
- ”Byen og det moderne byliv” fra Carl-Johan Bryld: Danmark fra oldtid til nutid, Munksgaard, 1997, s. 165-169. (s.1-5 i kompendiet)
- ”Danmark – et industriland?” fra Helle Folkersen: ”Industrialiseringen”, i Da verden blev moderne, Systime, 2020. (s.20-21 i kompendiet)
- ”Industrialiseringen” fra Ebbe Kühle: Danmarkshistorie i et globalt perspektiv, Gyldendal, 2008, s. 151-156. (s.22-27 i kompendiet)
- ”Kampen for overlevelse” fra Ebbe Kühle: Danmarkshistorie i et globalt perspektiv, Gyldendal, 2008, s. 198-207. (s.28-37 i kompendiet)
- ”Kvinden bliver borger” fra Carl-Johan Bryld: Danmark fra oldtid til nutid, Munksgaard, 1997, s. 182-184. (s.17-19 i kompendiet)
- ”’Snart dages det brødre’” fra Carl-Johan Bryld: Danmark fra oldtid til nutid, Munksgaard, 1997, s. 174-178. (s.38-42 i kompendiet)
- Historien om Danmark, afsnit 8: Grundloven, folket og magten (DR-dokumentar).
- Industri på udstilling: Teknologihistorie på DTU:
https://youtu.be/pvkkNIv_aO4
- DR: Explainer: Overenskomster
- Podcast om kvinders valgret fra Politiken Historie: https://politikenhistorie.dk/podcast/kongeraekkenappendiks/art7725593/Kvinders-valgret

Kilder:
- Erik Strange Petersen: ”Den økonomiske og sociale udvikling – 1848-1914” i Steen Busck og Henning Poulsen (red.) Danmarks historie – i grundtræk, (2. udg., 4. oplag), Aarhus Universitetsforlag 2011, s.264-274.
- ”Medaljens forside: et apotekerhjem” fra Harry Haue m.fl.: Det moderne Danmark, 1840-1992 – forudsætninger og forløb, Munksgaard, 1993, s. 52-54.
- Georg Brandes: ”Engle”, i Politiken, 2. juli 1887.
- Kort over København og Espergærde
- Generalkatalog fra udstillingen i 1888: https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17665186#228323,43150910
- Udsagn for og imod den teknologiske udvikling: hvad er argumenterne for og imod?

Sider: 57
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Middelalderen

Faglige mål og fokus

redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks middelalder, kirke og kongemagt og forskellige styrerformer og samfubdsorganiseringer, kulturmøder og korstog

opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden

analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne

diskutere periodiseringsprincipper

anvende en metodisk-kritisk tilgang til at analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie og magtforhold

demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Den store drage

Faglige mål og fokus

- forskelligeheder i levevilkår, teknologi og produktion ift vesten

- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer

- kulturer og kulturmøder

- stats- og nationsdannelser

- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsr

- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i kinas tidlige historie

- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund

- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at analysere historisk materiale

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Folkedrab Holocaust/Rwanda

Faglige mål og fokus

Forløbet er tilrettelagt af pædagogikum kandidat i klassen med fokus på årsager og gerningsmænd og didaktisk på elevoplæg

Viden om Holocaust og andre folkedrab

- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende

- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie

- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden

- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Europas og verdens historie


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Film som historieformidler

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Imperier

Faglige mål og fokus

Forløbet har været baseret på gruppearbejde og fremlæggelser

- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie

-redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling

- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne

- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer

- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende

- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale

- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden

- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶
formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og beegrunde formidlingsmæssige valg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstid, revolutioner og ideologier

Faglige mål og fokus

​​ - Hovedlinjer i Europas og verdens historie
- Globalisering
- Periodisering, brud, kontinuitet og udvikling.
- Historiesyn og historieteori
- Fagets centrale begreber: statsdannelse, samfundsorganisering, magt og revolution
- Historiebrug
- Demokrati, menneskerettigheder og ligestilling
- Forandringer i levevilkår, teknologi og produktion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Velfærdsstaten

Faglige mål og fokus

- forandringer i levevilkår, teknologi og produktion i Danmark

- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer

- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende

- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Danmark i verden

Faglige mål og fokus

- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
edegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie

- redegøre for sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling

- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer

- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende

- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer