Holdet 2023 En/q - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Mads Christian Jensen
Hold 2023 En/q (1q En, 2q En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identities
Titel 2 Growing Up
Titel 3 Crime Stories
Titel 4 Gun violence and - control
Titel 5 South Africa
Titel 6 American Election
Titel 7 Narrating Empire
Titel 8 Class and society in the UK
Titel 9 Spectators
Titel 10 Repetition + Eksamensinfo

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identities



Formål:
- At udvide elevernes forståelse af begrebet "identitet" - herunder former som "ungdomsidentitet", "digital identitet", "seksuel identitet" og "etnisk identitet".
- At give eleverne en grundlæggende forståelse for "tekstbegrebet" i faget analyse og fortolkning af fagets nøglegenrer inden for både fiktion og ikke-fiktion herunder "noveller", "taler", "digte", "artikler", "film" (kortfilm) og "billeder".
- At eleverne lærer sprogligt at formulere sig i forhold til begreber på sætnings- og tekstniveau, både mundtligt og skriftligt.
-  At eleverne kan perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶  At få eleverne til at analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold

Indhold:
- I forløbet indgår følgende kernestof:
    - Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
    - Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
    - Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner

Metoder:
-  Den formidlingsorienterede klasseundervisning anvendes indledningsvist i hvert modul med korte lærerstyrede oplæg.
-  Undervisningen tilrettelægges gradvist med stigende fokus på induktive arbejdsformer hvor elevernes er mere styrende.
-  Både skriftlige opgaveafleveringer og mundtlige præsentationer vil indgå.
-  Desuden vil der indgå forskellige former for CL-øvelser der inkluderer både gruppearbejde og individuel fordybelse.
- Dertil er følgende grammatiske emner dækket i forløbet - "navneord", "artikler", "verber", "verbets simple tider" .

Materialer:
- Michael Richards: Just Like That (1987)
- Stephen Daldry: Eight (1998)
- Noah (2013) (17.29)
- Ray Bradbury: The Highest Branch on the Tree (1998)
- National Geographic, The Gender Issue, children on gender (2016)
- Alexa Keefe: Gender Revolution Carries a Message of Hope (2016)
- Helle Bergstein, "Engelsk startgrammatik", 7. op. 2017, Systime

Evaluering:
- Formativt - Feedforward på skriftlige opgaver, og mundtlige præsentationer.

Antal sider: ca. 25 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Write a SHORT story! 17-08-2023
Summary of "Just Like That" 04-09-2023
The Highest Branch on the Tree 13-10-2023
Biden's victory speech: Non fiction-analysis 06-11-2023
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Growing Up



Formål:
Ift. færdigheder inden for formidling, kultur og tekstanalyse sigter forløbet efter at gøre eleverne i stand til at...:
- Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner.
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-  Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Indhold:
Gennem forløbet ska eleverne kunne opnå forståelse for og arbejde med...
- Basale strategier for læsning, forståelse og redegørelse for forskellige teksttyper og - genrer.
- Det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca.
- At analysere og fortolke genremæssigt varieret udvalg af både fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk.
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning.

Metoder:
I undervisningen vil der lagt vægt på følgende fremgangsmåder og metoder...
- Samtaleøvelser med fokus på at eleverne sam-taler i mindre om åbne tematiske spørgsmål på engelsk.
- Diverse CL-øvelser hvor både analysebegtreber, problemstillinger fra elevernes verden og faglige tematikker bliver diskuteret og analyseret sammenhængende.  
- Dertil er følgende grammatiske emner dækket i forløbet - "artikler", "adverbier", "verber", "verbets udvidede tider".

Materialer:  
- Ernest Hemingway, 'Indian Camp', 1921
- Charles Bukowski, 'Son of Satan', 1982
- Shane Koyczan, 'To This Day', TedTalk, 2013
- - Ernest Hemingway, 'Indian Camp', 1921
- Charles Bukowski, 'Son of Satan', 1982
- Shane Koyczan, 'To This Day', TedTalk, 2013
- 'VICE: Raised in the system', Sæson 6, Episode 1, 2018, 50 min. HBO
- Helle Bergstein, "Engelsk startgrammatik", 7. op. 2017, Systime.

Evaluering:
- Formativt: Særligt elevernes progression gennem arbejdet med skriftlige opgaver. Ift. det myundtligt afholdes der i slutningen af året "fagsamtaler" med fokus på hver enkelt elevs potentiale for faglig udvikling i faget.
- Summativt: Fokus på elevernes faglige standpunkt ved karaktergivning

Antal sider: ca. 60 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Crime Stories

Formål:
- I dette forløb skal eleverne fokusere på genren -"krimi-/detektiv-litteratur". Eleverne skal arbejde med kendetegnene for genren samt for forskellene på "whodunnit", "legal thriller", "psychological suspense", "the cozy mystery" og "hardboiled crime fiction" samt centrale værker og forfattere inden for krimi-/detektiv-genren. Der arbejdes med både detektivfigurens karakteristika, miljøet samt hvorledes "suspense" fungerer og skabes i krimi/detektiv-litteratur.
- Eleverne skal i forløbet desuden...  
    - Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
    - Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
    - Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
    - Skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
    - Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
    - Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Indhold:
Forløbet centrerer sig omkring følgende kernestof og eleverne skal arbejde med...
- Principper for tekstopbygning.
- Udtale, ordforråd og idiomer.
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning

Metode:
- Den formidlingsorienterede klasseundervisning anvendes indledningsvist i hvert modul med korte lærerstyrede oplæg.
- Undervisningen tilrettelægges gradvist med stigende fokus på induktive arbejdsformer hvor elevernes er mere styrende.
- Både skriftlige opgaveafleveringer og mundtlige præsentationer vil indgå. Et af elevernes skriftlige projekter vil være at skrive deres egen krimi (hvert modul vil rumme 10-15 mins. skrivetid på "A personal crime story")
- Eleverne skal i dette forløb også læse et skriftligt fiktionsværk
- Desuden vil der indgå forskellige former for CL-øvelser der inkluderer både gruppearbejde og individuel fordybelse.
-  Dertil er følgende grammatiske emner dækket i forløbet - "kongruens", "ordstilling", "adjektivers gradbøjning", "substantivers talbøjning".

Materialer:
- 'Subgenres of fiction: Crime Fiction', Trine Østergaard, The English Handbook, Kap. 2, 2021, Systime
- Sir Arthur Conan Doyle, 'A Scandal in Bohemia', 1891, excerpt
- Sir Arthur Conan Doyle, 'The Adventure of The Speckled Band', 1892
- Clive Lane, 'Frank's Last Case', 2022
- Edgar Allan Poe, "The Tell-tale Heart", 1843
- Neil Cross, Brian Kirk, 'Luther', 2010, Season 1, Episode 1 , 60 min.
- Mark Haddon, 'The Curious Incident of the Dog in the Nighttime', 2003
- Helle Bergstein, "Engelsk startgrammatik", 7. op. 2017, Systime

Evaluering:
- Summativt: Kommentarer til skriftligt arbejde, feedback på mundtlige fremlæggelser.
- Formativt: Kort lærersamtaler med enkelte elever ang. progression og arbejdstiltag fremadrettet.

Antal ns. 125
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Gun violence and - control

Formål:
- Dette forløb har til formål at introducere eleverne for hvordan våbenbrug og våbenlovgivning indgår i amerikansk, politisk retorik og i det amerikanske samfund. Særligt har forløbet hovedfokus på masseskyderier i USA; herunder fra ofres, pårørendes og politikeres perspektiv. I forløbet indgår således et fokus på formidling, retorik og komunikationsstrategier om våbenlovgivning, skyderier og præventive ideer. Særligt fagtermer som "2nd Amendment", "NRA", "gun violence", "gun control", "background checks" har været i fokus.   
- Forløbet skal derudover gøre eleverne fagligt stærkere mht:
      - At forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
     - At udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
      - At læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
      - At skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
      - At gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
      - At analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
      - At perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
      - At analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
      - At anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
      - At orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder

Indhold:
I dette forløb bygges der på følgende kernestof...
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive - Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

Metode:   
I undervisningen vil der lagt vægt på følgende fremgangsmåder og metoder...
- Samtaleøvelser med fokus på at eleverne sam-taler i mindre om åbne tematiske spørgsmål på engelsk.
- Diverse CL-øvelser hvor både analysebegtreber, problemstillinger fra elevernes verden og faglige tematikker bliver diskuteret og analyseret sammenhængende.  
- Gruppearbejde af både formidlingsorienteret og procesorienteret karakter. Research af forskellige cases relateret til skyderier i USA såvel somsyn og holdninger fra politikere og interesseorganisationer indgår.
- Mundtlige fremlæggelser og træningen af tryghed i mundtligt engelsk indgår som et fast element både fra elev til klassen i plenum men også i Matrix-systemer.
- Der arbejdes desuden via programmet MinLæring med følgende øvelser - "verber + verbets tider", "præpositioner", og "pronominer".

Materialer:
- Childish Gambino ”This is America” 2018 - 4.05 min.
- What causes mass shootings? – The Daily Show, 2019 - 9.05 min.
- World Population Review – Strictest Gun Laws By State 2022
- BBC, How many US mass shootings have there been in 2024?", 2024
- 'US gun control; What is the NRA and why is it so powerful', BBC, 2022
- Senator Ted Cruz speaks at 2022 NRA Convention in Houston, 2022
- "If Anything Happens, I Love You", 2020, Netflix, Michael Govier, Will McCormack - 12 min.
- Sandy Hook Promise (diverse elevudvalgte videoer med ofre for skyderier) - https://www.youtube.com/channel/UCl5MxshIyRwoFNsFut6UZdA
- ”Mother of Columbine shooter reflects on that day, 19 years later”, 2018
- Paul Boxer, ”5 ways to reduce school shootings”, The Conversation, 2022

Evaluering:
- Summativ evaluering: Elevernes studiebog udfyldes med fokus på at bedømme deres umiddelbare præstationer. Ligeledes gives der mere mundtlig feedback fra læreren til den enkelte elev fra modul til modul.
- Formativ evaluering: I studiebogen bliver der også lagt vægt på at give den enkelte elev feedforward således at de ved hvad der skal arbejdes med fremadrettet.

Antal sider: ca. 32 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
PEEL-paper, "If Anything Happens, I Love You" 09-09-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 South Africa

Formål:
- Forløbets centrale fokus ligger på at forstå Sydafrikas historie og samfund og forholdet mellem sorte og hvide sydafrikanere under og efter Apartheid (helt frem til 2024) gennem analyse og fortolkning af forskellige fiktions og fakta-tekster og - værker. Begreber som "Apartheid", "ANC", "Afrikaans", "Townships", "Dompas", "Racial segregation" og "Zef" er blandt de særligt centrale termer i forløbet.
- Eleverne skal i forbindelse med forløbet...
    - Kunne gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
    - Eleverne skal analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
    - Desuden skal eleverne perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
    - Det bliver vigtigt for eleverne at kunne anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
    - De skal orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
    - Eleverne skal også kunne anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Indhold:
Forløbets kernestof er som følger...
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
- Korte læreroplæg som indledning på hvert modul. Typisk anvendes dette ifm. introduktionen af nye genrer, litterære stilarter, historiske perioder og begivenheder eller lign.
- Diverse CL-øvelser, herunder "walk and talk", "stationsøvelser", "quiz og byt" m.fl. - Dette optræder både ved arbejdet med fiktions- og faktatekster.
- Individuelt arbejde med grammatik - Her bruges særligt elektroniske programmer (MinLæring), hvor den enkelte elev i korte sekvenser fordyber sig i det grammatiske stof. Emenrne der dækkes er især "præpositioner", "bindeord", "pronominer".
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige sproglige variationer og former herunder særligt hvordan "zef-kulturens" sprog (fra Die Antwoords tekster) har adopteret "afrikaans" og "engelsk". Herunder har eleverne arbejdet med "formelt og uformelt sprog", "høj og lav stil", "skrevet og talt sprog", samt "creole og pidgin-sprog", såvel som "ESL", "ENL", "EFL", "ELF".

Materialer:
- Apartheid South Africa In the 1960s – Photos Of The Black And White Years, Flashbak.com, 2013
- Michelle Faul, ’What liife was like in South Africa during Apartheid, 2013.  
- Richard Rive, ”The Bench”, 1963
- Henry Nxumalo, ”Mr Drum goes to jail”, 1954
- Michael T Kauffman, ”Witness tell what they saw when the riots came to Soweto”, 1976
- Michael Holman, 'Who me? A Racist?', 2002
- Frank Lewinberg, 'In Celebration of Walls', 2002
- Magdel Fourie, ’The Dummies Guide to Zef’, 2010
- Die Antwoort, 'Diz is why i’m hot', 2007
- '27 Minutes for 27 years', Canadian Museum for Human Rights, 2019
- Cyril Ramaphosa, 'Inaguration speech', 2024
- South Africa: 30 Years After Apartheid”, Tracks East, Arte, 2024
- “Orania: Sydafrikas Hvide By”, DR Horisont, 2018

Evaluering:
- Feedback og - forward foregår både via elevernes studiebog men også via lærerkommentarer på skriftlige opgaver.

Antal sider: ca. 50 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Option A or Option B 11-10-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 American Election

Formål:
- Forløbet sigter efter at indføre eleverne i en række hovedtræk og tendenser i det amerikanske politiske system, i nutidigt og historisk perspektiv, med fokus på "checks and balances". Hovedsageligt vil undervisningen fokusere på det amerikanske præsidentvalg i 2024 med fokus på hvordan valgsystemet fungerer, samt påkandidaternes retoriske formidling af deres platform og budskaber samt de to store partier og deres vælgere.     
- Eleverne skal gennem forløbet analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi.
- Deres evner til at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster er der også fokus på.
- At eleverne kan analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode er også centralt.
- Der vil også være fokus på at analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.  
- Gennem undervisningen kommer eleverne til at skulle orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- I forløbet bliver det at anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler også sat i spil.
- Eleverne skal også behandle problemstillinger i samspil med andre fag.  

Indhold:
Forløbet indeholder følgende centrale kernestofområder...
- Principper for tekstopbygning.
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag.
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA.

Metode
- Forforstelsesaktiverende CL-øvelser som fokuserer på elevernes viden om begreber som f.eks. "Electoral College", "Swing States", "Red State", "Blue State", "Running Mate", "Polling", og "Inauguration".
- Korte lærerstyrede oplæg med efterfølgende plenumgennemgang af baggrundsstof om valgsystemet, eller af "checks and balances".
- CL-øvelser med fokus på kreativ formidling og kritisk research
- Skriveøvelser med fokus på taleanalyse af både/enten Kamala Harris ellerr/og Donald Trumps retorik.  
- Mundtlige elevoplæg hvor hver elev holder oplæg om en selvvalgt amerikansk præsident.
- Frivilligt valgarrangement hvor eleverne følger valget live fra USA d. 5 nov.

Materialer:
- Mette Holm, "Being American: Identity Politics and Contemporary Society", Gyldendal, 2016
- Lise Wich, Lotte Genefke, Stine Nue Mikkelse, "Election Year", Colombus, 2024, s. 10-22
- “US Election 2024 – How does it work”, Sky News, 2024
- Christina Greer, “Does your vote count”, Ted-ed 2012
- Kamala Harris’s Concession Speech, Nov. 6, 2024 (excerpt)
- Donald J Trump’s Victory Speech, Nov. 5 2024 (excerpt)
- Stephen Peoples, Bill Barrow, "Election takeaways:Trump’s decisive victory in a deeply divided nation", Nov. 6, 2024
- PBS Newshour, "Americans voters explain their election choices and discuss views on the future", 2024, Nov. 8, 2024

Evaluering:
- Summativt: Karaktergivning
- Formativt: Feedback på mundtlige oplæg samt skriftlige opgaver.

Antal ns. 36
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Narrating Empire

Formål:
I dette forløb skal eleverne læse, analysere, fortolke og diskutere forskellige "fortællinger" fra og om imperialismens tid (hovedsageligt i britisk og delvist amerikansk kontekst). Fortællingerne rummer både "imperiernes" såvel som de tidligere koloniers perspektiver og således fokuseres der på "colonial voices" og "postcolonial voices". Forløbet har desuden som sine særlige faglige mål at eleverne skal...
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
- Anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder

Indhold:
Forløbet er bygget på følgende kernestof...
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- Hstoriske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
- Korte læreroplæg som indledning på hvert modul. Typisk anvendes dette ifm. introduktionen af nye genrer, litterære stilarter, historiske perioder og begivenheder eller lign.
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige sproglige variationer og former som det engelske sprog har taget under og efter afkoloniseringen. Herunder har eleverne arbejdet med "formelt og uformelt sprog", "høj og lav stil", "skrevet og talt sprog", samt "creole og pidgin-sprog", såvel som "ESL", "ENL", "EFL", "ELF".
- Diverse CL-øvelser, herunder "walk and talk", "stationsøvelser", "quiz og byt" m.fl. - Dette optræder både ved arbejdet med fiktions- og faktatekster.
- Der arbejdes desuden med Engram på MinLæring med emnerne "false friends", "idiomer", "pronominer", "præpositioner", "omskrivning af ordklasser", og "ing-former".

Materialer:
- British Colonization of Burma, KJ Vids
- George Orwell, ”Shooting an Elephant”, 1936
- E.M Forster, 'A Passage to India', 1924 - uddrag af Kap. 5.
- Rudyard Kipling, ”The White Man’s Burden”, 1899
- Louise Ho, "Island", 1997
- John Agard, ’Listen Mr. Oxford Don’, 1985
- John Agard, 'Therapeutic exercise with the Union Jack', 2006
- 'Rule Britannia', 1740
- YouGov – How Unique are British attitudes to Empire.
- ’From India to Hong Kong’ – How Britain’s Empire Crumbled, Newsweek, 2017
- Sherina Ong, ’4 Ways Colonialism Affects the Everyday Lives of Filipino Americans’, 2016
- ’India’s colonial history’, TRT World, 2021
- ’Lecture 47: American Imperialism’, Patrick Hayes, 2019

Evaluering:
- Formativ kollektiv evaluering ifm. fremlæggelser.
- Individuel formativ feedback ifm. lektiearbejde.

Antal sider: ca. 35 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Class and society in the UK

Formål:
- I dette forløb beskæftiger eleverne sig med Storbritanniens klasse- og samfundskultur samt de opdelinger der findes der. Gennem arbejdet med både fiktive og ikke-fiktive tekster og værker som belyser temaer som "poverty", "education", "cost-of-living", "culture clash", "FSM" m.fl. danner eleverne sig et billede af hvordan forskellige sociale klassers liv i Storbritannien (særligt England) er forløbet og er skildret i gennem tiden.
- Fagudttryk som "state/private school", "upper class", "working class", "FSM", "Thatcherism", "social mobility" og "cost-of living-crisis" er centrale i dette forløb.  
- Desuden skal dette forløb styrke elevernes komeptencer yderligere mht. at...
  - Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner.
  - Skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
   - Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
   - Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
   - Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
- Anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge.
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Indhold:
Forløbet er bygget op omkring følgende kernestofområder...
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk.
- Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA.
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner
- Udtale, ordforråd og idiomer.
- Principper for tekstopbygning.

Metoder:
-  Den formidlingsorienterede klasseundervisning anvendes indledningsvist i hvert modul med korte lærerstyrede oplæg. Dog er disse ift. tidligere væsentligt afkortede da elevernes arbejde med materialer og opgaver vil blive igangsat hurtigt.
-  Undervisningen tilrettelægges således at eleverne arbejder induktivt med fagstoffet - både i par og i grupper.
-  Desuden vil der indgå forskellige former for CL-øvelser der sigter efter at træne både mundtlighed og skriftlighed og inkluderer både samtaleøvelser som "walk and talk", "ferniseringsfremlæggelser", og "character cards" mv.
- I grammatikarbejdet er MinLæring anvendt og der er lagt vægt på "ordstilling", "kongruens", "false friends" og "genetiv".

Materialer:
- Penelope Lively, ''The Happiest Days of Your Life', 1978
- BBC, "The Great Class Calculator"
- 'Baron Wants 'Castle-Trained' Wife to Give Him a Male Heir', This Morning, 2017 (5 min.)
- School Swap: The Class Divide, Ep. 1 – Posh Kids go to State School, 2021
-  ”Free School Meals: Everything you need to know”, The Big Issue, 14 dec. 2022
- Zayn Malik’s letter to Rishi Sunak, 8. nov 2022
- 'A tale of two Kensingtons: London and Liverpool... and the 2015 election's inequality gap', The Guardian, 2015
- Poppy Noor, 'My social mobility journey feels more like an exhausting, endless quest', The Guardian, 2016
- ‘Workers became poker chips’: the hardship of Thatcher’s Britain – in pictures”, 27 maj, 2021.
- Stephen Daldry, "The Crown", Episode 5, Season 4: "Fagan" (50 min.), Netflix
- The Heat or Eat Diaries, The Guardian (eleverne vælger selv en af historierne)

Evaluering:
- Formativt: Eleverne skal efter hvert forløb udfylde skriftlige evalueringer af undervisningen med fokus på hvilke arbejdsformer de fik meget ud af og hvilke faglige indsatsområder de personligt vi arbejde med.
- Summativt: Hver elevs studiebog udfyldes i februar og her gives der både skriftlig og mundtlig vurdering af hver elevs standpunkt.

Antal sider: ca. 55 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Spectators

Forløb:
- Centralt i dette forløb er studiet af "beskuer"/"belurer"/"tilskuer"-rollen som fænomen. Eleverne skal arbejde med hvad det i grunden vil sige og kan betyde at være en "spectator". Begrebets nuancer belyses gennem forskellige tematikker og tekster - både fiktive og ikke-fiktive.
I dette forløb placeres hovefokus dertil også på at eleverne kan...
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- Prspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Indhold:
Forløbets kernestof er bygget op omkring...
- Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk.
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA.
- Udtale, ordforråd og idiomer.
- Principper for tekstopbygning.

Metode:
- Undervisningen irammesættes af lærestyrede oplæg hvor der er fokus på at formidle fagbegreber og anden relevant faglig teori. Begreber som "spectator-psychology", "bystander effect", "conformity v. non-conformity", "stalking", "cult of celebrity" m.fl. er særligt i fokus.
- Gruppearbejde som faciliterer kombinationen og variationen af intensive og ekstensive tekstlæsningstilgange og som understøtter faglig fordybelse er også i centrum for undervisningen.
- Der lægges i dette forløb også vægt på at introducere og forberede eleverne på eksamen og derfor indgår der som en del af undervisningen sekvenser der introducerer til formen såvel som træner eleverne i selve eksamen.
- Grammatikarbejdet har i forløbet være frisat således at eleverne i 20 min. pr lektion selv terper deres selvvalgte kategorier.

Materialer
- David G. Myers, 'Exploring Psychology', 2008, excerpt
- Shirley Jackson, 'The Lottery', 1948
- Tomas Premuzic, 'Kim Kardashian - Why we love her', 2014
- Nick Hornby, 'Juliet, Naked', excerpt, 2009
- Nick Bilton, 'The Pros and Cons of a Surveillance Society', 2013
- 'Everything you need to know about Edward Snowden', 2015, NowThisOriginals (2.21 min/sek).
- Marshall Curry, 'The Neighbors' Window', 2019 - 20 min.
- 'State of Surveillance', Vice on HBO, Shane Smith, 2016, 26 min.
- ''YOU', episode 1, season 1. - 49 min.

Evaluering
- Formativt: Gruppesamtaler med elever frem mod eksamen. Fokus på hvad der er brug for at træne og repetere.

Antal sider: ca. 60 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Repetition + Eksamensinfo

Formål:
- Orientering af eleverne vedr. vedtægter og reglerne for de skriftlige eksamen i Engelsk B, HF i vinteren (terminsprøve) og sommeren 2025.
- Vejledning i hvordan den mundtlige prøve afvikles og råd til fremgangsmåden.  

Eksamensinfo frem mod skriftlige eksaminer: Overordnede regler og retningslinjer

- Digitale og ikke-digitale hjælpemidler er tilladte ved de skriftlige prøver, medmindre der er begrænsninger i det enkelte fag. Disse
fremgår af nedenstående oversigt og af læreplan og vejledninger i de enkelte fag.
- For alle prøver gælder, at besvarelsen skal være elevens egen og selvstændige besvarelse. Brug af hjælpemidler, der hindrer dette,
er ikke tilladt.

For de digitale hjælpemidler gælder....

Det er tilladt:
- At anvende digitale hjælpemidler og undervisningsmaterialer, der opbevares lokalt på eksaminandens computer, og som ikke
kræver adgang til internettet, herunder noter, ebøger m.v., medmindre der er begrænsninger i det enkelte fag, eller
hjælpemidlerne grundlæggende ændrer på prøvevilkårene.
- At anvende digitale hjælpemidler og undervisningsmaterialer, der kræver internetadgang, hvis disse fremgår af
undervisningsbeskrivelsen og ikke kan opbevares lokalt på eksaminandens computer. Det gælder fx digitale ordbøger eller digitale
lærebøger, der er brugt i undervisningen.

Det er ikke tilladt:
- At benytte kunstig intelligens, der genererer original tekst, fx chatbots, da en besvarelse således ikke længere eksaminandens
egen, selvstændige besvarelse.
- At foretage søgninger på nettet, fx ved brug af Google.
- At benytte hele portaler, ibogsbiblioteker og lignende, der muliggør søgning i større samlinger af digitalt materiale, der ikke har
været benyttet i undervisningen.
- At benytte netadgangen til at tilgå interaktive programmer (fx Wolfram Alpha, Google Translate, Google Earth eller Grammarly).
- At kommunikere med omverdenen (fx Messenger, WhatsApp)

Desuden er det heller ikke tilladt at benytte sig af Studienet - hverken online eller off-line.

Eksempler på ikke-tilladte digitale hjælpemidler:
- ChatGPT, CoPilot, Perplexity, Gemini
- Google-søgning
- Tilføjelsesprogrammer til Word, der selv genererer tekst.

Tilladte hjælpemidler:
- Programmer og funktioner i programmer:
     - som ikke kan ændre elevens tekst-input i væsentlig grad, fx tekstbehandlingsprogrammet i Word , fordi eleven selv skal kunne anvende viden om syntaks, morfologi, ordforråd m.m.
     - som kan læse tekst op
     - som giver mulighed for opslag, fx ordbøger, grammatikker og digitale bøger

Eksempler på tilladte hjælpemidler:
- Stavekontrol i Word
- Online-ordbøger, der fremgår af
undervisningsbeskrivelsen, herunder må disse links hertil tilgås...
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://www.ldoceonline.com/
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.merriam-webster.com/
- Digitale læremidler, der ikke kan downloades. Eleverne har arbejdet med onlineplatformen MinLæring og må ligeledes benytte denne via https://app.minlaering.dk/login. Dette inkluderer alle de bøger tilhørende faget som eleverne kan tilgå såvel som beta-ordbogsfunktionen via MinLæring.

Ikke tilladte hjælpemidler:
- Programmer og funktioner i programmer:
     - som kan oversætte hele udtryk, verbalformer, ordkæder og længere sammenhængende tekstmængder eller sætninger fra et sprog til et andet
     - som indeholder eller giver adgang til tekstdatabaser, hvor eleven kan finde store dele af eller hele tekster som originaltekst og/eller i oversættelse til et moderne fremmedsprog
     - som giver sætnings- og formuleringsforslag
     - som kan omsætte elevens tale til tekst
     - som genererer ny original tekst

Eksempler på ikke tilladte hjælpemidler - (Vær opmærksom på, at elever på særlige prøvevilkår har adgang til hjælpemidler, fx AppWriter, der ligger ud over det i oversigten tilladte)

- Oversættelsesfunktioner i onlineordbøger
- Dikterings-og stemmeskrivningsværktøjer
- Følgende hjælpemidler må desuden hverken anvendes i online eller offline tilstand:
    - AppWriter
    - Grammarly
    - Word Editor
    - Chrome LiveTekstning
    -  Microsoft 365 Copilot.   
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer