Holdet 2023 En/f - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Mads Christian Jensen
Hold 2023 En/f (1f En, 1f En vejl, 2f En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing Up
Titel 2 Dystopian Stories
Titel 3 Truly Sorry
Titel 4 Abortion Rights in America
Titel 5 American Election
Titel 6 Australia
Titel 7 Class and society in the UK
Titel 8 Truthers
Titel 9 Prøveinfo - Termin og eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing Up

Formål:
Ift. færdigheder inden for formidling, kultur og tekstanalyse sigter forløbet efter at gøre eleverne i stand til at...:
- Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner.
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-  Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Indhold:
Gennem forløbet ska eleverne kunne opnå forståelse for og arbejde med...
- Basale strategier for læsning, forståelse og redegørelse for forskellige teksttyper og - genrer.
- At analysere og fortolke genremæssigt varieret udvalg af både fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning.

Metoder:
I undervisningen vil der lagt vægt på følgende fremgangsmåder og metoder...
- Samtaleøvelser med fokus på at eleverne sam-taler i mindre om åbne tematiske spørgsmål på engelsk.
- Diverse CL-øvelser hvor både analysebegtreber, problemstillinger fra elevernes verden og faglige tematikker bliver diskuteret og analyseret sammenhængende.  
- Dertil er følgende grammatiske emner dækket i forløbet - "artikler", "verber".

Materialer:  
- Ernest Hemingway, 'Indian Camp', 1921
- Charles Bukowski, 'Son of Satan', 1982
- Shane Koyczan, 'To This Day', TedTalk, 2013
- 'VICE: Raised in the system', Sæson 6, Episode 1, 2018, 50 min. HBO


Evaluering:
- Formativt: Særligt elevernes progression gennem arbejdet med skriftlige opgaver. Ift. det myundtligt afholdes der i slutningen af året "fagsamtaler" med fokus på hver enkelt elevs potentiale for faglig udvikling i faget.
- Summativt: Fokus på elevernes faglige standpunkt ved karaktergivning

Antal sider: ca. 60 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dystopian Stories

Formål:
Forløbet fokuserer på den undergenre - "dystopisk litteratur". Eleverne skal arbejde med kendetegnene for genren samt for et dystopisk samfund, forskellene på "utopi" og "dystopi" samt centrale værker og forfattere inden for dystopi-genren.

Eleverne skal i den forbindelse arbejde med at...
  - Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
  - Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
  - Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
  - Skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
   - Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
   - Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Indhold:
Forløbet centrerer sig omkring følgende kernestof og eleverne skal arbejde med...
- Principper for tekstopbygning.
- Udtale, ordforråd og idiomer.
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning

Metode:
-  Den formidlingsorienterede klasseundervisning anvendes indledningsvist i hvert modul med korte lærerstyrede oplæg.
-  Undervisningen tilrettelægges gradvist med stigende fokus på induktive arbejdsformer hvor elevernes er mere styrende.
-  Både skriftlige opgaveafleveringer og mundtlige præsentationer vil indgå.
-  Desuden vil der indgå forskellige former for CL-øvelser der inkluderer både gruppearbejde og individuel fordybelse.

Materialer:
- Lori Carlsson, 'Memory Island', 2020
- Suzanne Collins, 'The Hunger Games', 2008
- Ray Bradbury, 'There Will Come Soft Rains', 1950
- Sara Teasdale, 'There Will Come Soft Rains', 1918
- Shirley Jackson, 'The Lottery', 1948
- 'Fifteen Million Merits', Black Mirror, S1, Ep.2, Netflix 2011 (60 min)

Evaluering:
- Summativt: Karaktergivning

Antal ns. i alt: 153
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Setting in Ray Bradbury's "There Will Come..." 31-01-2024
Analysis-paper: The Hunger Games 02-04-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Truly Sorry

Formål:
Forløbets genremæssige omdrejningspunkt er "non-fiction" og helt nøjagtigt "undskyldningen" eller "beklagelsen" som genre. I forløbet skal det således undersøges hvordan det at undskylde kan formes og formidles i en tid med meget og mange offentlige skandaler og efterfølgende undskyldninger. Samtidig skal eleverne også reflektere over dem selv hvordan / om de som medieforbrugere bliver dygtigere til at finde ud af, hvad en "rigtig" undskyldning indebærer.

Forløbets centrale mål er således at udvikle elevernes evner til at...
- Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi.
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode.
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold:
Forløbet bygger på følgende kernestofområder...
Kernestoffet er:
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
-  Korte læreroplæg som indledning på hvert modul. Typisk anvendes dette ifm. introduktionen af nye genrer, litterære stilarter, historiske perioder / begivenheder eller lign.
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige "undskyldninger" og deres levering på forskellige "platforme" og i forskellige sammenhænge.
- Eleverne skal både parvis og gruppevis arbejde med begreber som "Apology" og "Apologia" såvel som "Kairos", "Denial", "Evasion" etc.
- Eleverne skal arbejde med at skrive deres egen undskyldning. (enten Apology eller Apologia). Herunder skal der som optakt arbejdes via oplæg og øvelser med "det retoriske pentagram", appelformerne og andre sproglige virkemidler. Desuden er PEEL-skrivmåden ligeledes introduceret og indarbejdet i forløbet.

Materialer:
- Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, 'Narrating Truth', 2 op. 2023, Kap. 3+7
- 'Kevin Spacey's Tweet in response to accusations on Sexual Assault', 2017
- Katie Heaney, 'Why Do Some People Find It Impossible to Apologize', The Cut, 2019
- 'Apology from Dan Harmon', on the podcast Harmontown, 2018
- 'Nikki Glaser's Instagram post to Taylor Swift', 2020
- 'The Tuskegee Experiment', Bill Clinton's formal apology, 1997
- YouTube Apologies
   - FunForLouis "MY RESPONSE...", 17 August 2016
   - PewDiePie "My Response”, 12 September 2017
   - Olivia Jade "im sorry”. 16. August 2018
   - Logan Paul “So Sorry.", 2 January 2018
   - Alfie Deyes Vlogs "Lets talk about the £1 video”, 18 June 2018
   - RiceGum "This Dude Calls Me Out For Mystery Unboxing...", 3 January 2019

Evaluering:
- Elevsamtaler om progression i engelskfaget og i undervisningen.
- Karaktergivning - Årskarakterer

Antal ns. i alt - 40 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Apology or Apologia 19-04-2024
Apologzing and PEEL 15-05-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Abortion Rights in America

Formål:
Forløbet skal give eleverne en grundig indførelse i hvordan "abortspørgsmålet" ses, formidles og debatteres i amerikansk politik og samfund. I forlængelse heraf skal eleverne...
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode.
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold:
Indholdsmæssigt er forløbet bygget op omkring nedenstående kernestofområder.
- Principper for tekstopbygning.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA.
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
- Gruppearbejde er centralt i dette forløb og vil indgå fast i størstedelen af forløbets moduler, både i form af matrixøvelser om , gruppefremlæggelser om centrale "legal landmarls", case-holddebatter om abortscenarier
- Læreroplæg af kort varighed vil også indgå ifm. introduktion af arbejdsopgaver (analyse af tekster og film), analysemetoder (særligt Toulmins-argumentationsmodel) og begreber af central betydning i forløbet såsom "pro-choice", "pro-life", "fetal viability", "reproductive health", "trimester", "personhood" etc.
- I forløbets indlagte skrivemodul arbejdes der individuelt med at skrive en analyseopgave rettet mod terminsprøveformen og den skriftlige eksamen.  

Materialer:
- Alyssa Milano on Roe v. Wade & Abortion Rights in the U.S. | Exclusive, 5. May, 2022 (video) - ca. 8 min
- Kamala Harris, Remarks by Vice President Harris on the Fight for Reproductive Freedoms”, May 1st, 2024
- Donald Trump’s Abortion Statement, 8th of April, 2024
- Lyndsey Werking-Yip, “I Had a Late-Term Abortion. I Am Not a Monster.”, NyTimes, 2019
- ”Reversing Roe”, 2018, Netflix-dokumentarfilm - 99 min.
- The Future of Abortion Alyssa Milano, 2, apr. 2024 (video) - ca. 9 min.

Evaluering:
- Formativ kollektiv evaluering ifm. fremlæggelser.
- Summativ vurdering ifm. standpunktskaraktergivning

Antal ns. i alt: 48
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Non-fiction essay - I had a late-term abortion... 23-09-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 American Election

Formål:
- Forløbet sigter efter at indføre eleverne i en række hovedtræk og tendenser i det amerikanske politiske system, i nutidigt og historisk perspektiv, med fokus på "checks and balances".
- Hovedsageligt vil undervisningen fokusere på det amerikanske præsidentvalg i 2024 med fokus på hvordan valgsystemet fungerer, samt påkandidaternes retoriske formidling af deres platform og budskaber samt de to store partier og deres vælgere.     
- Eleverne skal gennem forløbet analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi.
- Deres evner til at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster er der også fokus på.
- At eleverne kan analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode er også centralt.
- Der vil også være fokus på at analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.  
- Gennem undervisningen kommer eleverne til at skulle orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- I forløbet bliver det at anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler også sat i spil.
- Eleverne skal også behandle problemstillinger i samspil med andre fag.  

Indhold:
Forløbet indeholder følgende centrale kernestofområder...
- Principper for tekstopbygning.
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag.
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA.

Metode
- Forforstelsesaktiverende CL-øvelser som fokuserer på elevernes viden om begreber som f.eks. "Electoral College", "Swing States", "Red State", "Blue State", "Running Mate", "Polling", og "Inauguration".
- Korte lærerstyrede oplæg med efterfølgende plenumgennemgang af baggrundsstof om valgsystemet, eller af "checks and balances".
- CL-øvelser med fokus på kreativ formidling og kritisk research
- Skriveøvelser med fokus på taleanalyse af både/enten Kamala Harris ellerr/og Donald Trumps retorik.  
- Mundtlige elevoplæg hvor hver elev holder oplæg om en selvvalgt amerikansk præsident.
- Debatøvelse hvor eleverne skal forberede og afholde mundtlige formelle holddebatter af selvvalgte emner inden for amerikansk politik.

Materialer:
- Mette Holm, "Being American: Identity Politics and Contemporary Society", Gyldendal, 2016
- Lise Wich, Lotte Genefke, Stine Nue Mikkelse, "Election Year", Colombus, 2024, s. 10-22
- “US Election 2024 – How does it work”, Sky News, 2024
- Christina Greer, “Does your vote count”, Ted-ed 2012
- Kamala Harris’s Democratic Convention Speech, Aug. 23, 2024 (excerpt)
- Donald J Trump’s Convention Speech, July 19, 2024 (excerpt)
- Stephen Peoples, Bill Barrow, "Election takeaways:Trump’s decisive victory in a deeply divided nation", Nov. 6, 2024
- PBS Newshour, "Americans voters explain their election choices and discuss views on the future", 2024, Nov. 8, 2024

Evaluering:
- Summativt: Karaktergivning
- Formativt: Feedback på mundtlige oplæg samt skriftlige opgaver.

Antal ns.  34
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Australia

Formål:
Dette forløb har fokus på Australien som et engelsktalende område uden for Storbritannien og USA, og særligt på de forskeliige. I forløbet indgår reflektion omkring landets historie og fortid fra 1700-tallet og frem til i dag men også analyse og fortolkning af tekster af både skøn - og faglitterær art og diskussion af hvordan især den australske indfødte befolknings vilkår har set ud og er blevet fremstillet. Der er i dette forløb også fokus på Australiens natur fra forskellige perspektiver men særligt vil der i forløbet blive lagt vægt på at læse og diskutere klimaudfordringerne som landet har oplevet i nyere tid.

Udover dette skal eleverne i løbet af og efter forløbets afvikling som udgangspunkt...
- Analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Demonstrere deres evner til at udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- Vise at de kan skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.

Indhold:
Forløbet centrerer sig omkring følgende kernestofområder...
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca

Metode:
- I forløbet anvendes forskellige metoder til formidlingen af det faglige indhold. Herunder indgår bl.a.
   - CL-øvelser med fokus på at få elevernes til at tilegne sig fagtermer som "Aboriginal", "The Stolen Generation", "colonisation", "First Nations Australians", "The Outback", "Mabo judgement", "states", "territories", "White Australia Policy", "Assisted migration", "Commonwaelth".  
  - Skriftlige øvelser der so men videreførelse fra forrige forløb har med okus både på udformningen af det eksamensfaglige engelsk-essay.  
  - Korte lærerstyrede oplæg som omhandler historie, forfattere og nye tekstgenrer; disse indleder typisk modulerne når de er i spil.
  - Grammatisk fokuseres det på verbets udvidede tider, på pronominer og på præpositioner såvel på konjunktioner.
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige sproglige variationer og former herunder særligt hvordan aboriginale kulturer har adopteret og tilpasset "engelsk". Herunder har eleverne arbejdet med "formelt og uformelt sprog", "høj og lav stil", "skrevet og talt sprog", samt "creole og pidgin-sprog", såvel som "ESL", "ENL", "EFL", "ELF".

Materialer:
- Jesper Kaalund, Bo Clausen, “Boomerang: Australia – Race, Identity, Nature and Horse Thieves”, Colombus, 2023 s. 8-23
- Tara June Winch, 'The Yield', 2019, (excerpt)
- Paul Keating, The Redfern Speech, 1992
- Archie Roach, "Took the Children Away", 2013
- Joshua Santospirito, 'The Long Weekend in Alice Springs,' 2013
- Barbara MacMahon, 'Outrage at plan to force Aboriginal children to learn English', 2007
- Monica Tan, 'Australia developing first ever school curriculum for Indigenous languages', 2015
- Jodie Rummer, 'Are We Really Prepared to Lose this Natural Wonder', 2022

Evaluering:
- Summativt: Karakter + feedback på terminsprøve (skriftlig), karaktergivning
- Formativt: Feedforward på skriftlige afleveringer

Antal ns: 45 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Class and society in the UK

Formål:
Dette forløb skal styrke elevernes komeptencer yderligere mht. at...
- Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner.
- Skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
- Anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge.
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

Indhold:
Forløbet er bygget op omkring følgende kernestofområder...
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk.
- Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA.
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner
- Udtale, ordforråd og idiomer.
- Principper for tekstopbygning.

Metoder:
-  Den formidlingsorienterede klasseundervisning anvendes indledningsvist i hvert modul med korte lærerstyrede oplæg. Dog er disse ift. tidligere væsentligt afkortede da elevernes arbejde med materialer og opgaver vil blive igangsat hurtigt.
-  Undervisningen tilrettelægges således at eleverne arbejder induktivt med fagstoffet - både i par og i grupper. Således vil mindre projektopgaver også indgå som en del af forløbet.
-  Desuden vil der indgå forskellige former for CL-øvelser der sigter efter at træne både mundtlighed og skriftlighed og inkluderer både samtaleøvelser som "walk and talk", "ferniseringsfremlæggelser", og "character cards" mv.
- I grammatikarbejdet er MinLæring anvendt og der er lagt vægt på "ordstilling", "kongruens", "false friends" og "genetiv".

Materialer:
- Penelope Lively, ''The Happiest Days of Your Life', 1978
- BBC, "The Great Class Calculator"
- 'Baron Wants 'Castle-Trained' Wife to Give Him a Male Heir', This Morning, 2017 (5 min.)
- School Swap: The Class Divide, Ep. 1 – Posh Kids go to State School, 2021
-  ”Free School Meals: Everything you need to know”, The Big Issue, 14 dec. 2022
- Zayn Malik’s letter to Rishi Sunak, 8. nov 2022
- 'A tale of two Kensingtons: London and Liverpool... and the 2015 election's inequality gap', The Guardian, 2015
- Poppy Noor, 'My social mobility journey feels more like an exhausting, endless quest', The Guardian, 2016
- ‘Workers became poker chips’: the hardship of Thatcher’s Britain – in pictures”, 27 maj, 2021.
- The Heat or Eat Diaries, The Guardian (eleverne vælger selv en af historierne)

Evaluering:
- Formativt: Eleverne skal efter hvert forløb udfylde skriftlige evalueringer af undervisningen med fokus på hvilke arbejdsformer de fik meget ud af og hvilke faglige indsatsområder de personligt vi arbejde med.
- Summativt: Hver elevs studiebog udfyldes i februar og her gives der både skriftlig og mundtlig vurdering af hver elevs standpunkt.

Antal sider: ca. 45 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Truthers

Dette faglitterære analyseforløb beskæftiger sig med analyse og tolkning af det konspiratoriske og skal derfor føre eleverne igennem en række "Conspiracy Theories". Forløbet vil introducerer forskellige konspiraitonsteori såvel som hvordan man undersøge, analyserer og be-/ afkræfter dem. Herigennem forløbet introduceres de for teorier fra den engelsktalende verden og skal derfor tilegne sig og begreber som "false positive/negative", "conspiracy", "myths", "truther", "bias", "hoax", "blind spots", "narrative non-fiction", samt "debunking".

Formål:
Forløbet skal styrke elevernes kompetencer ift. at...
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode.
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold:
Forløbet, materialer og undervisningen er tilrettelagt ud fra følgende kernestofområder...
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
Materialer:
- 'Truthers - On Conspiracy Theories', Katrine Brøndsted & Mathias Larsen, Narrating Truth, 2023, s. 53-99
- The Conspiracy Theory Detector by Michael Shermer (skeptic.com)
- Enemies from Within by Senator Joseph R. McCarthy (1950)
- "The Madness of David Shayler" excerpt from The Psychopath Test by Jon Ronson
(2011)
- For the undying 9/11 MORONIC JET FUEL ARGUMENT (YT-video)
- "What is McCarthyism? And how did it happen?" - Ellen Schrecker, YouTube, TED-Ed. 2017
- Escaping the Rabbit Hole: How to Debunk  Conspiracy Theories Using Facts, Logic, and Respect by Mick West (2018)
- 'Behind the Curve' dir. Daniel J. Clark (2018)

Evaluering:
Summativt: Udover skriftlige prøver i grammatik afholder der på elevinitiativ samtaler med fokus på aktuelt standpunkt, progression frem mod eksamen

Antal ns: 66
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Non-fiction assignment - Conspiracies and Trump 01-05-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Prøveinfo - Termin og eksamen

Formål:
- Orientering af eleverne vedr. vedtægter og reglerne for de skriftlige eksamen i Engelsk B, STX i vinteren (terminsprøve) og sommeren 2025.
- Vejledning i hvordan den mundtlige prøve afvikles og råd til fremgangsmåden.  

Eksamensinfo frem mod skriftlige eksaminer: Overordnede regler og retningslinjer

- Digitale og ikke-digitale hjælpemidler er tilladte ved de skriftlige prøver, medmindre der er begrænsninger i det enkelte fag. Disse
fremgår af nedenstående oversigt og af læreplan og vejledninger i de enkelte fag.
- For alle prøver gælder, at besvarelsen skal være elevens egen og selvstændige besvarelse. Brug af hjælpemidler, der hindrer dette,
er ikke tilladt.

For de digitale hjælpemidler gælder....

Det er tilladt:
- At anvende digitale hjælpemidler og undervisningsmaterialer, der opbevares lokalt på eksaminandens computer, og som ikke kræver adgang til internettet, herunder noter, ebøger m.v., medmindre der er begrænsninger i det enkelte fag, eller hjælpemidlerne grundlæggende ændrer på prøvevilkårene.

Det er ikke tilladt:
- At benytte kunstig intelligens, der genererer original tekst, fx chatbots, da en besvarelse således ikke længere eksaminandens egen, selvstændige besvarelse.
- At foretage søgninger på nettet, fx ved brug af Google.
- At benytte hele portaler, ibogsbiblioteker og lignende, der muliggør søgning i større samlinger af digitalt materiale, der ikke har været benyttet i undervisningen.
- At benytte netadgangen til at tilgå interaktive programmer (fx Wolfram Alpha, Google Translate, Google Earth eller Grammarly).
- At kommunikere med omverdenen (fx Messenger, WhatsApp)

Eksempler på ikke-tilladte digitale hjælpemidler:
- ChatGPT, Perplexity, Gemini, Co-Pilot og alle andre AI-programmer.
- Google-søgning
- Google-Translate og andre oversættelsesprogrammer.
- Tilføjelsesprogrammer til Word, der selv genererer tekst

Tilladte hjælpemidler:
- Programmer og funktioner i programmer:
     - som ikke kan ændre elevens tekst-input i væsentlig grad, fx tekstbehandlingsprogrammet i Word , fordi eleven selv skal kunne anvende viden om syntaks, morfologi, ordforråd m.m.
     - som kan læse tekst op
     - som giver mulighed for opslag, fx ordbøger, grammatikker og digitale bøger

Eksempler på tilladte hjælpemidler:

- Stavekontrol i Word
- Online-ordbøger, der fremgår af
undervisningsbeskrivelsen, herunder må disse links hertil tilgås...
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://www.ldoceonline.com/
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.merriam-webster.com/
- Digitale læremidler, der ikke kan downloades. Eleverne har arbejdet med onlineplatformen MinLæring og må ligeledes benytte denne via https://app.minlaering.dk/login. Dette inkluderer også beta-ordbogsfunktionen via MinLæring.
- Getting Started-bogen

Ikke tilladte hjælpemidler:
- Programmer og funktioner i programmer:
     - som kan oversætte hele udtryk, verbalformer, ordkæder og længere sammenhængende tekstmængder eller sætninger fra et sprog til et andet
     - som indeholder eller giver adgang til tekstdatabaser, hvor eleven kan finde store dele af eller hele tekster som originaltekst og/eller i oversættelse til et moderne fremmedsprog
     - som giver sætnings- og formuleringsforslag
     - som kan omsætte elevens tale til tekst
     - som genererer ny original tekst

Eksempler på ikke tilladte hjælpemidler - (Vær opmærksom på, at elever på særlige prøvevilkår har adgang til hjælpemidler, fx AppWriter, der ligger ud over det i oversigten tilladte)

- Oversættelsesfunktioner i onlineordbøger
- Dikterings-og stemmeskrivningsværktøjer
- Følgende hjælpemidler må desuden hverken anvendes i online eller offline tilstand:
    - AppWriter
    - Grammarly
    - Word Editor
    - Chrome LiveTekstning
    -  Microsoft 365 Copilot.   
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer